Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Malum ola ki, ey üstadalar ve kalfalar! Ahi sözü pir sözü ve her kim, Ahi’nin nutkuna itimad etmezse ve serkeşlik ederse kârında ve kisbinde (kazanç) yemin.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Malum ola ki, ey üstadalar ve kalfalar! Ahi sözü pir sözü ve her kim, Ahi’nin nutkuna itimad etmezse ve serkeşlik ederse kârında ve kisbinde (kazanç) yemin."— Sunum transkripti:

1 Malum ola ki, ey üstadalar ve kalfalar! Ahi sözü pir sözü ve her kim, Ahi’nin nutkuna itimad etmezse ve serkeşlik ederse kârında ve kisbinde (kazanç) yemin (iyilik) ve meymenet bulmaz. Dünyada ömrünü zay etmiş olur. Ahiret’de davacısı benim. Bil ve âgâh (uyanık) ol. Her kim benim ahi babama itaat ve inkıyâd (boyun eğme) ederse hüsn-ü himmetim ol kimseye olmuştur. Gaflet etmeyeseniz. şeriâttan (Kanun) tarikayyan, hakikatten ayrılmayasınız. Yoluma, tarikatıma inkıyâd eyleyesiniz. Büyüklere itaat ve inkıyâd eyleyesiniz. Küçüklere merhamete riayet edesiniz.

2 “Ahîlerin helâl para kazanması gerekir. Bu hem vaciptir, hem sünnettir. Her kimin ki, meslek ve sanatı yoksa ona fütüvvet degmez. Ahînin 18 dirhem gümüş sermayesi ve mutlaka bir işi olmalı, işsiz olmamalı.” Ahî Fütüvvet-nâmesi

3 “Fütüvvet dostlarının kusurlarını hoş görmektir.” Fuday b. Iyaz.

4 “ Fütüvvet Şam’da, lisan Irak’ta, sıdk ve doğruluk Horasan’dadır.” Cüneyd Bağdadî

5

6

7 ZALİMİN RİŞTE-İ İKBALİNİ BİR AH KESER MANİ-İ RIZK OLANIN RIZKINI ALLAH KESER. haz. R. İlhan

8


"Malum ola ki, ey üstadalar ve kalfalar! Ahi sözü pir sözü ve her kim, Ahi’nin nutkuna itimad etmezse ve serkeşlik ederse kârında ve kisbinde (kazanç) yemin." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları