Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Excel’de VBA programlama (Visual Basic Application) Ders 8 Grafiklerle Çalışmak.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Excel’de VBA programlama (Visual Basic Application) Ders 8 Grafiklerle Çalışmak."— Sunum transkripti:

1 Excel’de VBA programlama (Visual Basic Application) Ders 8 Grafiklerle Çalışmak

2 Grafik oluşturmak Excel’in en güçlü özelliklerinden biridir. Akla gelebilecek her türlü veriye uygun pek çok grafik tipi arasından seçim yapılabilir. Excel’de grafikler iki şekilde görüntülenebilir. Grafik Sayfaları ve Gömülü Grafikler. Grafik başlığı, exsen etiketleri gösterge gibi bir çok nesne içerebilir. Bir grafik Excel içinde kullanıcı tarafından oluşturulup kontrol edilebildiği gibi VBA kodları yardımıyla programlama esnasında da oluşturulup kontrol edilebilir.

3 Grafik Bileşenleri NesneTanım Grafik BaşlığıÇizim Hakkında bilgi taşır. Veri SerileriGrafiğin tanımlanan aralıklarındaki verileri sırayla saklar ve çizim alanında nasıl bilgilendirileceğini tanımlar. En az bir adet veri serisi bulunur. Gösterge (Legend) Çizilmiş verilerin görsel açıklamasını sağlar. Serilerin isimleri çizilmiş verinin renkleri ile ilişkilendirilmiş olarak listelenir. Çizim AlanıVeri serilerinin bilgilerini grafiksel olarak gösterir. Grafiğin arka planı veya içeriği çizim alanı ile çevrelenmiştir. X and Y eksenleri Grafik üzerinde bilgini gruplanım çizilmesini belirlerler.

4 Grafik Sayfaları İster bir çalışma sayfasında gömülü olsun ister ayrı bir grafik sayfasında, çalışma kitabındaki her grafik bir Chart nesnesi ile temsil edilir. Grafiğin görüntülediği veriler Chart nesnesinin SetSourceData metodunu kullanır. Başlık görünsün(True),görünmesin(False) Çizim x eksenine göre

5

6 Gömülü Grafik Program akışı içinde herhangi bir yerde bu garfik burda verilen isimle çağrılacak Grafiğin pozisyonu xlLocationAsNewSheet xlLocationAsObject

7 Grafiğin sol üst köşesi yükseklik olarak A9, başlangıç olarak A1 hücresi ile adreslenmiş

8 SeriesCollection Koleksiyon ve Metodu Bir grafik nesnesine seriler belirtir. Add, Extend ve Paste metodları vardır. Add metodu ile bir chart(grafik) nesnesine seriler ekler. Extend metodu ile serilere ilave eklemeler yapar. Paste ile veri yapıştırır. Charts("chart1").SeriesCollection.Add _ source:=Worksheets("sheet1").Range("a1:a19") Worksheets(1).ChartObjects(1).Chart. _ SeriesCollection.Extend Worksheets(1).Range("c1:c10")

9 Kategori ve Değer Eksen Etiketleri x ekseni y ekseni eksen etiketi gösterilsin(True)

10 ChartWizard Metodu Grafiklerin görünümünde değişiklik yapmak için kullanılır. Kimi zaman grafiğin özelliklerinin tek tek değiştirmek gerekli iken bazen grafik özelliklerinin birden değiştirilmesi gerekir. O zaman bu metot çok kullanışlıdır. expression.ChartWizard(Source, Gallery, Format, PlotBy, CategoryLabels, SeriesLabels, HasLegend, Title, CategoryTitle, ValueTitle, ExtraTitle)

11 TrendLines Koleksiyon Nesnesi Eğri uydurmada kullanılır.

12


"Excel’de VBA programlama (Visual Basic Application) Ders 8 Grafiklerle Çalışmak." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları