Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Derleyen: Şeref Erkayhan Uluslararası Avrupa-Türkiye Üniversitesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Derleyen: Şeref Erkayhan Uluslararası Avrupa-Türkiye Üniversitesi"— Sunum transkripti:

1 Derleyen: Şeref Erkayhan Uluslararası Avrupa-Türkiye Üniversitesi http://www.btsonline.de info@btsonline.de

2 Derleyen: Şeref Erkayhan Kuruluş Calışmaları 27 Ekim 2001 de ilk toplantı, Berlin Türk Evi Amaç Öğretim dalları ve dilleri, Temel ilkeler Hukuki dayanak Sonuç: Türk ve Alman Yüksek Öğretim mevzuatı içinde kalınarak özel statülü bir özerk vakıf üniversitesi kurulması gerektiği mutabakatına varıldı. Kuruluş çalışmalarını yürütmek üzere bir Ön Çalışma Grubu Yapılan çalışmaları organize etmek üzere bir de Koordine Grubu görevlendirilerek üniversiteyi kurma yolunda ilk adım atılmış oldu. 27 Ekimde yapılan konuşmaların dökümanı kitap haline getirilmiştir.

3 Derleyen: Şeref Erkayhan Temel amaçlar Türk ve diğer ülkelerden gelen öğrencileri çok dilli, geniş kültürlü ve kendi dallarında kaliteli elemanlar olarak yetiştirmesi, dolayısıyla batıyla verimli bir diyalog kurabilmesi olmalıdır. Hem öğrenen, hem de öğrenmesini öğreten“ bir organizasyon. Üniversitenin kendi kendini idare edecek bir yapıya sahip olması Berlin toplantılarının ana gayesi bu çerçevede saptanmalı, “öğrenen ve öğreten modern bir kurum“ olmanın yolları aranmalıdır.

4 Derleyen: Şeref Erkayhan Nisan 2001 tarihli resmi veriler Almanya`da yaşayan her beş Türk`ten biri (% 21,2) işsiz. Bu oran örneğin eski Yugoslav devleti vatandaşları arasında sadece % 11,2 İspanyollar da ise % 11,3 Her 100 okul çağındaki çocuklarımızdan sadece % 2,5`i liseye gidebilmektedirler. Bu oran Yunanlılar`da % 10,2 ve Almanlar arasında ise % 42,3 düzeyinde.

5 Derleyen: Şeref Erkayhan Organize Yapıları Tesbit edilebildiği kadarıyla ülkelerarası yüksek öğrenim kurumları dört şekilde organize olmuşlar: Amerikan Modeli ODTÜ ve Boğaziçi Üniversiteleri Fransa-Almanya Modeli Polanya-Almanya Ortak Modeli Almanya`nın Türkiye Modeli

6 Derleyen: Şeref Erkayhan Amerikan Modeli I) The American International University of Germany Kuruluşu: 1992 Yeri: Schwäbisch-Gmünd Baden Württemberg Eyaleti tarafindan destekleniyor Ana organizasyon: University of Maryland Çeşitli kıta ve ülkelerde eğitim veriyor. II) International University of Bremen 2001 sonbaharında faaliyete geçti Bremen Eyaleti tarafından 230 milyon DM la destekleniyor Ana organizasyon: Rice University, Houston-Teıas 20.000 DM üniversite harcı alınıyor.

7 Derleyen: Şeref Erkayhan Amerikan Modeli III) German International Graduate School of Management and administration (GISMA) Yönetim kurulunda Fed.Almanya Başbakanı Gerhard Schröder bulunuyor Kuruluşu: 1997 Yeri: Hannover Aşağı Saksonya Eyaleti tarafından destekleniyor Ana organizasyon: Krannert School, Purdue University-Indiana Öğrenci ve mezunlar belirli bir süre ABD de eşitiliyorlar. IV)Fuqua School of Business Kuruluşu: 2000 yılı yazı Yeri: Frankfurt-Main Devlet ekonomiyi teşvik kurumu tarafından destekleniyor Ana organizasyon: Duke University, North-Carolina 70.000 Euro karşılığında eğitim veriliyor.

8 Derleyen: Şeref Erkayhan Fransa-Almanya Modeli Dernekler yasasına göre kurulmuş bir yüksek okul (21 kadrolu elemanı ve 3 milyon Alman markına varan bir bütçesi vardır). Almanya`nın üç eyaletindeki Üniversitelere bağlı olarak kurulan üç "Fransa Araştırmaları Merkezleri"nden oluşmaktadır. Bu üç araştırma merkezi için de ayrıca üç değişik bütçe ayrılmıştır ve değişik sayıda personel işe alınmıştır. Finansesi Dışişleri Bakanlığı, Badenwürttemberg Eyaleti ve Ludwigsburg şehrince yapılmaktadır. Bir informasyon ve araştırma merkezi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca her yıl Fransa konusunda çalışmakta olan tüm ilim adamları ve araştırmacılarının katılımıyla ortak seminerler düzenlenmektedir ve sonuçları YILLlK`ta yayınlanmaktadır. Almanya-Fransa Yüksek Okulu diğer Alman-Fransız Üniversite, Araştırma ve Bilgilendirme kurumlarıyla içiçe çalışmaktadır. Kooperasyon antlaşmaları imzalanmıştır.

9 Derleyen: Şeref Erkayhan Polanya-Almanya Ortak Modeli 1991 yılında Almanya ile Polonya arasında kurulan Almanya-Polonya Üniversitesi modelidir. Üniversine`nin bir hedefi de Polonya`lı ilim adamları yetiştirmek ve onların Avrupa standartlarını elde etmelerine ilmi destek vermektir. Öğrenciler belli derecede Almanca öğrendikten sonra bu Üniversite`de okuyabiliyorlar. Almanya`daki Partner Üniversitenin Polonya`da da kardeş üniversitesi kurulmuş bulunuyor.

10 Derleyen: Şeref Erkayhan Almanya`nın Türkiye Modeli Altı yılı aşkın bir süredir Almanya Türkiye`de bir Almanya Üniversitesi kurmak için kolları sıvamış bulunmaktadır. Çalışmalar Alman Devletinin mali desteği ile kurulan bir vakıf tarafından yürütülmektedir. Vakıf Türk Dış İşleri Bakanlığı ile 270 sayfa civarında bir anlaşmada imzalamıştır. Bu projenin bir başka özelliği de çocuk yuvasından başlayıp üniversiteye kadar devam edebilmesidir. Ülkelerarası varılan ortak görüşe göre Almanya`nın İstanbul`da olduğu gibi Türkiye`ninde Berlin`de bir VAKIF-ÜNIVERSİTESİ kurması fikri benimsenmiştir. Yine Ekim 2001 tarihinde Berlin`de toplanan Alman-Türk Karma Komisyonunda konu sayın müsteşarımız Conar Cordan bey tarafından dile getirilmiş ve protokole not ettirttirilmiştir.

11 Derleyen: Şeref Erkayhan Anabilim dalları Uluslararası Avrupa-Türkiye Üniversitesi bünyesinde kurulması düşünülen anabilim dalları aşağıda sıralanmıştır: İşletme İktisat Uluslararası ilişkiler Türk Dili ve Edebiyatı Eğitim Kamu yönetimi Hukuk Teoloji

12 Derleyen: Şeref Erkayhan Daha geniş bilgi için Koordine Grubu adına Dr. Harun Gümrükçü (Sözcü) Yük. Müh. Bülent Gülsever Tel. : 0173-865 47 05 Tel. : 0049-40-410 21 21 Faks: 0049-40-4135 0170 E-Mail: etu-berlin@gmx.de veya ites-hamburg@gmx.de


"Derleyen: Şeref Erkayhan Uluslararası Avrupa-Türkiye Üniversitesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları