Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2014. ÖDENEK İŞLEMLERİ  Genel Müdürlüğümüze tahsisli ödenekler Ayrıntılı Harcama Programı (AHP) dahilinde 3'er aylık dönemler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2014. ÖDENEK İŞLEMLERİ  Genel Müdürlüğümüze tahsisli ödenekler Ayrıntılı Harcama Programı (AHP) dahilinde 3'er aylık dönemler."— Sunum transkripti:

1 PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2014

2 ÖDENEK İŞLEMLERİ  Genel Müdürlüğümüze tahsisli ödenekler Ayrıntılı Harcama Programı (AHP) dahilinde 3'er aylık dönemler itibarıyla kullanılmakta olduğundan ödenek taleplerinde bu hususun göz önünde bulundurulması ve 6 aylık ya da yıllık ödenek taleplerinde bulunulmaması  Demirbaş alımına yönelik ödenek taleplerinin; Gerekçeli olarak Piyasa araştırması yapılarak Mevcut demirbaşlara ilişkin görüntüler eklenerek ve edinim tarihleri belirtilerek Varsa veya düzenlenmişse teknik rapor vb. eklenerek yapılması beklenmektedir.

3 6331 SAYILI KANUN NE GETİRİYOR? Bütün işyerlerinde iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi gibi uzman personel görev yapacak. İşverenler ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alabilecek. İş kazalarını ve meslek hastalıklarını önleme adına önceden risk değerlendirmesi yapılacak. Çalışanlar belli aralıklarla sağlık gözetiminden geçirilecek. Elli ve daha fazla çalışanın bulunduğu tüm işyerlerinde, iş sağlığı ve güvenliği kurulu oluşturulacak. İşyerlerinde acil durum planları hazırlanacak. Çalışan, ciddi ve yakın tehlikeyle karşı karşıya kaldığında çalışmaktan kaçınma hakkını kullanabilecek.

4 6331 SAYILI KANUN Kanunun, iş sağlığı ve güvenliği kurullarının oluşturulması risk analizlerinin yapılması, çalışanlara eğitim verilmesi gibi hükümleri 01/01/2013 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunun, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirilmesine ilişkin hükmü, kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde yürürlüğe girecektir.

5 6331 SAYILI KANUN İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi; -İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları -İşyeri hekimleri, -İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, -Üniversiteler, -Kamu kurumlarının eğitim birimleri, -Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, -Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları, -Ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından verilebilecektir.

6 6331 SAYILI KANUN Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatı çalışanlarını kapsayacak iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerinin gerçekleştirilmesine yönelik olarak; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ilgili birimlerinin de desteğini alarak Bakanlığımız eğitim birimi MAYEM koordinatörlüğünde belirlenecek takvim dahilinde bir eğitim programının uygulanabileceği, Bu programın tüm teşkilat bazında uygulanmasında karşılaşılacak sorunları bertaraf etmek amacıyla öncelikle eğiticilerin eğitimi kapsamında planlanmasının daha uygun bir alternatif olabileceği, değerlendirilmektedir.

7 MEMNUNİYET ANKETLERİ Bakanlığımız Kamu İç Kontrol Standartlarına Uyum Eylem Planı İzleme ve Yönlendirme Kurulunca tarihinde yapılan toplantıda (1.5.3) nolu «Defterdarlıklardan hizmet alanlar ile Defterdarlık Personeline yönelik memnuniyet anketleri yapılması» eyleminde kullanılacak; «Vatandaş Memnuniyet Anketi» «Personel Memnuniyet Anketi» hazırlanmasına yönelik çalışmalar Genel Müdürlüğümüz koordinasyonunda yürütülmektedir. Anketlere doğru kişinin girmesini sağlamak için TC kimlik numarası alınacak ancak kesinlikle anket formuyla ilişkilendirilmeyecektir.

8 DEFTERDARLIK UZMAN YARDIMCILARI 2014 yılında atanan Defterdar emrinde ve Defterdarlık birimlerinde görevlendirilen Defterdarlık Uzman Yardımcılarının, Defterdarlık Uzmanlığı Yönetmeliğinin 22 inci maddesi gereğince yetiştirilmelerini sağlamak amacıyla; Defterdarlık birimleri arasında (Muhasebat, Milli Emlak, Bahum ve Pergen) yer değişikliği için yapılacak program hazırlık aşamasında olup, sonuçlandığında Defterdarlıklara gönderilecektir..

9 GÖREVDE YÜKSELME SINAVI Maliye Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Atama Yönetmeliği değişikliği, Devlet Personel Başkanlığından gelmiş ve R.Gazete’de yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderilmek üzere Bakanlık makamına onay için sunulacaktır. Yönetmeliğin R.Gazete’de yayımlanmasını müteakip en kısa sürede sınavlar yapılacaktır.

10 PERSONEL OTOMASYONU PROJESİ (PEROP) Bakanlığımız personelinin; Tüm personel hareket ve işlemlerinin elektronik ortamda yapılmasını ve tüm bilgilerinin tutulmasını sağlar. PEROP’un programlama ortamı Oracle iken; Bakanlığın EBYS’ne uyum sağlaması için Oracle bırakılarak Visual Studio ve C# programlama alt yapısının kullanılmasına karar verilmiştir. Bu konuda personele yönelik eğitim çalışmalarına 2013 yılında başlanmış ve halen projenin yenilenmesiyle paralel olarak devam etmektedir.

11 PERSONEL OTOMASYONU PROJESİ (PEROP) Personel otomasyon projesinin teknolojik alt yapısının güçlendirilmesi çalışmalarına devam edilmektedir. Söz konusu projeyle;  İnsan kaynakları veri tabanının geliştirilmesi,  Verilerin sınıflandırılması, personel istatistiklerinin üretilmesi ve raporlanması suretiyle insan kaynakları politikasının geliştirilmesine katkı sağlanması  Personel işlemlerinin tamamının elektronik ortamda yürütülmesi ve merkezden izlenmesi amaçlanmaktadır.

12 Yeni sistemle birlikte;  Her Memurun kendi bilgilerini görmesi,  Her ilin kendi bilgilerini görmesi,  Her kademedeki yöneticiye bilgiye erişim,  Üst Yöneticilere geniş sorgulama imkanı,  Vekaletlerin ve İzinlerin anında izlenmesi  Kadro Tahsis -Tenkis işlemlerinin sistemden yapılması  Askerlik tecil sürelerinin takibinin yapılması

13  Bakanlığımız Sınav Bilgi Sistemi ile entegre,  Bakanlığımız Kamu Bordro Sistemi ile uyumlu,  Devlet Personel Başkanlığı E-uygulama sistemi ile Web-servis aracılığıyla bağlantı,  Nüfus bilgilerinin MERNİS sisteminden alınması ile kimlik bilgilerinde % 100 doğruluk,  Adli sicil ve arşiv kaydının Web-servis aracılığıyla alınması

14 Yıllar toplam fiyatı TOPLAM Dönemi Yapılan Harcamalar (Donanım + Yazılım)

15 PROJENİN ANA BÖLÜMLERİ 1. Veri Giriş ve İşlem Modülleri 2. Sorgulama Modülleri PEROP gibi bilgi yönetim sistemlerinin sağlıklı işlemesinin ana koşulu; Verilerin; Doğru, Eksiksiz, Zamanında girilmesidir. Bu nedenle Defterdarlıklarca bilgilerin zamanında ve doğru girilmesi ve eksikliklerin giderilmesi sağlanmalıdır.

16

17

18 ESKİ VE YENİ VERİ GİRİŞ EKRANLARI

19

20

21 DEFTERDARLIK YÖNETİMİ BİLGİ SORGULAMA EKRANLARI

22

23

24

25

26

27

28

29

30 İZİN ve VEKALETLERİN TAKİBİ

31

32 KADRO DEĞİŞİKLİK ve TAHSİS – TENKİS İŞLEMLERİ

33 BAKANLIK KADROLARI GENEL DOLU KADRO BOŞ KADRO TOPLAM MERKEZ DOLU TAŞRA DOLU BAKANLIĞIMIZIN PERSONEL DURUMU

34 BAKANLIK MERKEZ BİRİM BAZINDA DOLU KADROLAR MÜSTEŞARLIK* VDK* MASAK SGB BAHUM BÜMKO MUHASEBAT GELİR POL MİLLİ EMLAK PERGEN MAYEM ABDİD İMİD* BASIN BİM ÖKA TOPLAM *Müsteşarlık Bakanlık Müşavirlerini, VDK 2010 (dahil) yılına kadar TEFKU+HUK'nu,, İMİD Savunma Sekreterliğini de kapsamaktadır.

35 BAKANLIK TAŞRA BİRİM BAZINDA DOLU KADROLAR BAHUM MUHASEBAT MİLLİ EMLAK PERGEN TOPLAM

36 BAKANLIK TAŞRA İL BAZINDA DOLU KADROLAR Adana Adıyaman Afyon Ağrı Amasya Ankara Ankara(*) Antalya Artvin Aydın Balıkesir Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı

37 Çorum Denizli Diyarbakır Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Isparta Mersin İstanbul İzmir Kars Kastamonu Kayseri Kırklareli Kırşehir

38 Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa K.maraş Mardin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli

39 Şanlıurfa Uşak Van Yozgat Zonguldak Aksaray Bayburt Karaman Kırıkkale Batman Şırnak Bartın Ardahan Iğdır Yalova Karabük Kilis Osmaniye Düzce

40 DEFTERDARLIKLARIN PERSONEL TALEBİ YILLARTALEP EDİLEN PERSONEL SAYISI VERİLEN PERSONEL SAYISI TALEBİN KARŞILANMA ORANI % 91, % 88, % 32, %52, % 33,85

41 YILLARI ARASINDA (A) ve (B)GRUBU KADROLARA İLİŞKİN SAYISAL VERİLER YILLAR (A) Grubu kadrolara tahsis edilen kontenjan (B) Grubu kadrolara tahsis edilen kontenjan Bakanlıkça İstenen Kontenjan Devlet Personel Başkanlığınc a Verilen Kontenjan (Emekli, İstifa, Ölüm ve Nakil Dahil) Kullanılabilir Kontenjan

42 Teşekkürler…


"PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2014. ÖDENEK İŞLEMLERİ  Genel Müdürlüğümüze tahsisli ödenekler Ayrıntılı Harcama Programı (AHP) dahilinde 3'er aylık dönemler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları