Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DAVANIN KONUSU İŞ KAZASI SONUCU MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT İSTEMİDİR.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DAVANIN KONUSU İŞ KAZASI SONUCU MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT İSTEMİDİR."— Sunum transkripti:

1 DAVANIN KONUSU İŞ KAZASI SONUCU MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT İSTEMİDİR. TARAFLAR DAVACI : M. D. DAVALI : M.Ç.

2 OLAY ANKARA İLİ ÇUBUK İLÇESİ HUDUTLARI DAHİLİNDE ASKİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE AİT KAVŞAKKAYA BARAJ ŞANTİYESİNDE BARAJ ZEMİN ENJEKSİYONU VE ETÜDÜ İŞİNİ, YÜKLENİCİ FİRMA K. A.Ş.TAŞERONU “M.Ç.”UNVANLI KURULUŞ TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.MÜVEKKİL M. D. , TARİHİNDE TAŞERON “M.Ç.”UNVANLI FİRMADA DÜZ İŞÇİ OLARAK ÇALIŞMAYA BAŞLAMIŞTIR. OLAY İSE TARİHİNDE SAAT 17:00 SULARINDA,

3 ZEMİN ENJEKSİYONUNDA KULLANILAN YÜKSEK BASINÇLI ENJEKSİYON MAKİNASININ DELGİ GRUBUNU OLUŞTURAN TİJLERİN GÜNLÜK TEMİZLİĞİNİ, MÜVEKKİL M.D. VE YÜKSEK BASINÇLI ENJEKSİYON MAKİNASI OPERATÖRÜ(H.Y.) YAPARKEN, TİJLERİN MÜVEKKİLİN ELİNİN ÜZERİNE DÜŞMESİ İLE MÜVEKKİLİN SOL ELİ TİJ VE TİJLERİN BAĞLANDIĞI MATKAP ARASINDA SIKIŞIP,SOL ELİNİN BAŞ PARMAK DIŞINDAKİ PARMAKLARININ KOPMASINA SEBEP OLMUŞTUR.(DELGİ GRUBUNUN BİRBİRİNE EKLİ HER BİRİ 4 METRE BOYUNDA VE YAKLAŞIK KİLOĞRAM AĞIRLIĞINDA TİJLERDEN TOPLAM 24 METRE UZUNLUĞUNDA OLDUĞU BELİRTİLMİŞTİR.)

4 DAVA DİLEKÇESİNDEKİ TALEPLERİMİZ
MÜVEKKİLİN İŞ KAZASININ MEYDANA GELMESİNDEN DOLAYI, BEDENSEL VE RUHSAL BÜTÜNLÜĞÜNÜN İHLALİ SONUCU MALVARLIĞINDA Kİ OLUŞAN ZARARIN GİDERİLMESİ İÇİN DAVALI İŞVERENE KARŞI FAZLAYA İLİŞKİN HAKLARIMIZ SAKLI KALMASI KAYDIYLA ŞİMDİLİK YTL MADDİ VE ,00 YTL MANEVİ TAZMİNATI, OLAY TARİHİ OLAN YILINDAN İTİBAREN FAİZİ İLE BİRLİKTE TAHSİLİNİ TALEP EDİLDİ.TAZMİNAT TALEPLERİMİZİN HUKUKİ DAYANAĞI BK.’NUN 46. VE 47. MADDELERİDİR.

5 BK. MD. 46 “CİSMANİ ZARAR , ZARARA UĞRAYANA, GİDERLERİNİN VE BUNDAN BAŞKA İKTİSADİ GELİŞMESİNİN ZORLAŞMASINI GÖZÖNÜNDE TUTARAK TAMAMİYLE VEYA KISMEN ÇALIŞMA GÜCÜNÜN KAYBINDAN DOĞAN ZARARLARIN TAZMİNİNİ İSTEME HAKKINI VERİR” BK. MD. 47 “BİR KİMSENİN ÖLDÜRÜLMESİNDE VEYA CİSMANİ ZARAR UĞRATILMASINDA HAKİM, ÖZEL HAL VE ŞARTLARI NAZARA ALARAK, ZARAR GÖRENE VEYA ÖLDÜRÜLENİN YAKINLARINA UYGUN BİR PARANIN MANEVİ TAZMİNAT OLARAK ÖDENMESİNE HÜKMEDEBİLİR.”

6 İŞ KAZASI NEDİR?

7 İŞ KAZASI KAZA, İNSANIN ZARAR GÖRMESİ, YANİ ÖLÜM VEYA VÜCUT BÜTÜNLÜĞÜNÜNZARAR GÖRMESİDİR.İŞ KAZASI İSE, 506 SAYILI SSK ‘NUN 11/A MADDESİNDE DE TARİF EDİLDİĞİ GİBİ” İŞÇİNİN İŞVERENİN OTOROTESİ ALTINDA BULUNDUĞU SIRADA YA İŞ GÖRÜRKEN YADA GÖRDÜĞÜ İŞ DOLAYISIYLA, DIŞ SEBEPLE VE ANİDEN MEYDANA GELEN BİR OLAY SONUCU, SİĞORTALIYI HEMEN VEYA SONRADAN BEDENCE VEYA RUHÇA ARIZAYA UĞRATAN OLAYDIR.”

8 UNSURLARI 1.) İSTENMEYEN BİR OLAY OLMASI 2.)ZARAR HARİCİ BİR ETKEN SONUCU OLMALIDIR 3.)ANİ BİR OLAY OLMALI 4.)İLLİYET BAĞI

9 UĞRANILAN CİSMANİ ZARARIN KİMLERDEN İSTENEBİLİR?
İŞ KAZASI OLMASI, MÜVEKKİLİN 506 SAYILI SSK’NU KAPSAMINDA OLDUĞUNDAN UĞRADIĞI ZARARIN TAZMİNİ AMACIYLA ÖNCELİKLE SİĞORTA MÜDÜRLÜĞÜ’NE BAŞVURMASI GEREKMEKTEDİR.SİĞORTA MÜDÜRLÜĞÜNCE KARŞILANMAYAN KISMI İÇİN ANCAK DİĞER SORUMLULARA GİDİLEBİLİR.

10 4857 SAYILI İŞ KANU’NUN 2/6. MADDESİ ”…… ASIL İŞVEREN, ALT İŞVERENİN İŞÇİLERİNE KARŞI O İŞYERİ İLE İLGİLİ OLARAK İŞ KANUNDAN, İŞ SÖZLEŞMESİNDEN VEYA ALT İŞVERENİN TARAF OLDUĞU TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİNDEN DOĞAN YÜKÜMLÜLÜKLERİNDEN ALT İŞVEREN İLE BİRLİKTE SORUMLUDUR”

11 4857 SAYILI İŞ KANU’NUN 2/6. MADDESİ GEREEĞİ, ASIL İŞVEREN , İŞYERİNDE VEYA EKLENTİLERİNDE İŞİN BİR BÖLÜMÜNDE İŞ ALAN TAŞERON İŞÇİLERİNİN UĞRADIĞI İŞ KAZASI VEYA MESLEK HASTALIĞINDAN İŞVEREN(TAŞERON) İLE BİRLİKTE ASIL İŞVEREN DE, SORUMLU OLACAKTIR

12 DOSYAMIZDAKİ OLAYA BAKTIĞIMIZDA MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT ASIL İŞVEREN OLAN KOLİN A.Ş. VE TAŞERON MUZAFFER ÇEVİK- SONAR SONDAJ VE JEOLOJİK ARAŞTIRMA MERKEZİ OLAN FİRMALARIN İKİSİNDEN DE İSTENEBİLİR Mİ?

13 YARĞITAY 21. HUKUK DAİRESİ’NİN 17. 11. 2003 TARİHLİ 2003/10077 E
YARĞITAY 21. HUKUK DAİRESİ’NİN TARİHLİ 2003/10077 E.-2003/9350 K. SAYILI KARARINDA BELİRTİĞİ GİBİ; ASIL İŞVEREN, ALT İŞVERENİN İŞÇİLERİNE KARŞI BU KANUNDAN DOĞAN YÜKÜMLÜLÜKLERDEN ALT İŞVEREN İLE BİRLİKTE SORUMLUDUR.BUNA KARŞIN BİR İŞİN BÜTÜNÜYLE DEVRİ DURUMUNDA VEYA ANAHTAR TESLİMİ İLE VE İHALE İLE BÜTÜNÜYLE VERİLMESİ DURUMUNDA İŞİ DEVREDEN KİŞİNİN İŞVERENLİK SIFATI KALKACAĞINDAN İŞ KAZASININ TESBİTİNE İLİŞKİN DAVADA VE BUNA BAĞLI TAZMİNAT DAVASINDA SORUMLULUĞU CİHETİNE GİDİLEMEYECEĞİ VE DOLAYISIYLA HUSUMET YÖNETİLEMEYECEĞİ BELİRTİLMİŞTİR.

14 İŞVERENİN SORUMLULUĞU(506 SAYILI SSK’NUN 26. MD.)
İŞ KAZASI VE MESLEK HASTALIĞININ, 1.)İŞVERENİN KASTI 2.)İŞÇİLERİN SAĞLIĞINI KORUMA VE İŞ GÜVENLİĞİ İLE İLGİLİ MEVZUAT HÜKÜMLERİNE AYKIRI HAREKETLERİ(4857 SAYILI İŞ KANU’NUN 77,78,79,80,81,85,86 MADFDELER GİBİ) 3.)SUÇ SAYILABİLİR BİR HAREKETİ SONUCU OLUŞMUŞSA

15 İŞÇİNİN VE DİĞER İŞÇİLERİN KUSURU OLMAKSIZIN , İŞVERENİN DE GEREKLİ TÜM TEDBİRLERİ ALDIĞI HALDE MEYDANA GELEN İŞ KAZASINDA, SOSYAL DÜŞÜNCEDEN KAYNAKLANAN VE GÜN VE 1/3 SAYILI YARGITAY İÇTİHADI BİRLEŞTİRME KARARI İLE BELİRLENEN TEHLİKE “RİSK” SORUMLULUĞU İLKESİNE GÖRE İŞVEREN HAKKANİYETE UYGUN BİR TAZMİNATLA SORUMLU TUTULUR.

16 TEHLİKE SORUMLULUĞU NEDİR ?
ÖZEL YASALARDAN DOĞAN KUSURSUZ SORUMLULUK ;ÖZEL YASALARDA DÜZENLENEN BU SORUMLULUKTA, BAZI DAVRANIŞ VE FAALİYETLERİN YALNIZCA VARLIĞI VEYA YAPILMALRI, BAŞKALARI İÇİN TEHLİKE GÖSTERMEKTEDİR;BU FAALİYETLERİN YAPILMASI KAÇINILMAZDIR. ANCAK BU TİP FAALİYETLERDE BULUNANLARA AĞIRLAŞMIŞ BİR SORUMLULUK DÜŞER. ÖRN;DEMİRYOLU SORUMLULUĞU ,ELEKTRİTEN DOĞAN SORUMLULUK, TAŞIT SAHİBİNİN SORUMLULUĞU GİBİ….

17 İŞ KAZALARI VE MESLEK HASTALIKLARINA İLİŞKİN DAVALAR 10 YILLIK ZAMANAŞIMINA TABİ KILINMIŞLARDIR.(BK. MD. 332/2)

18 2.)ÇALIŞMA GÜCÜNÜN KISMEN VEYA TAMAMEN KAYBINDAN DOĞAN ZARARLAR
TAZMİNAT OLARAK İSTENECEKLER İŞÇİNİN VÜCUT BÜTÜNLÜĞÜNÜN İHLALİ HALİNDE, BK. M. 46/1. MADDESİNE GÖRE; 1.)MASRAFLAR 2.)ÇALIŞMA GÜCÜNÜN KISMEN VEYA TAMAMEN KAYBINDAN DOĞAN ZARARLAR 3.)EKONOMİK GELECEĞİNİN SARSILMASINDAN DOĞAN ZARARLAR 4.)TEDAVİ GİDERLERİ

19 TAZMİNAT HESABI BELİRLENİRKEN
1.)SOSYAL SİĞORTALAR MÜDÜRLÜĞÜNDEN KAZA TAHKİKAT EVRAKI GETİRTİLİR 2.)UZMAN BİLİRKİŞİLERDEN KUSURRAPORUI ALINIR 3.)KUSUR ORANI BELİRLENDİKTEN SONRA MALULİYET ORANININ SSK ‘ÇA TESBİTİ BEKLENİR 4.)MALULİYET ORANI %10’DAN AŞAĞI İSE GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ TAZMİNAT HESABINDAN DÜŞÜLÜR 5.)MALÜLİYETİN %10’DAN FAZLA OLMASI HALİNDE İSE SİĞORTACA BAĞLANAN GELİRİN PEŞİN SERMAYE DEĞERİ SSK GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN SON MAAŞ KATSAYISINA GÖRE SOSYAL YARDIM ZAMLARI İLE BİRLİKTE ĞETİRİLEREK DOSYA BİLİRKİŞİYE VERİLİR.

20 MANEVİ TAZMİNATIN BELİRLENMESİ
MANEVİ TAZMİNAT NİTELİĞİ GEREĞİ BİR DEFADA DAVA YOLUYLA TALEP EDİLEBİLİR. MANEVİ TAZMİNAT İŞÇİNİN UĞRADIĞI İŞ KAZASINDA KUSURUN AĞIRLIĞI KENDİSİNDE OLMADĞI TAKTİRDE OLAY SEBEBİYLE UĞRADIĞI ELEM VE ACININ KARŞILIĞI OLARAK ŞAHSINA BAĞLI BİR HAKTIR. TARİHLİ , 7/7 SAYILI YARĞITAY İÇTİHADI BİRLEŞTİRME KARARINDA GÖSTERİLEN HUKUKİ ESASLAR ÜZERE SERBESTÇE HAKİM MANEVİ TAZMİNATI BELİRLER.

21 MADDİ VE MANEVİ TAZMİNATTA FAİZ BAŞLANGIÇI
KARŞI TARAFIN TEMERRÜDE DÜŞÜRÜLMESİNE GEREK BULUNMADIĞINDAN OLAY TARİHİNDEN İTİBAREN FAİZ YÜRÜTÜLMESİ GEREKİR . Av. İlknur KARTAL


"DAVANIN KONUSU İŞ KAZASI SONUCU MADDİ VE MANEVİ TAZMİNAT İSTEMİDİR." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları