Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

04.05.20071 ISI YALITIM SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI Konuşmacı: Prof. Dr. Şükran Dilmaç Toplantıyı Düzenleyen: Polistiren Üreticileri Derneği.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "04.05.20071 ISI YALITIM SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI Konuşmacı: Prof. Dr. Şükran Dilmaç Toplantıyı Düzenleyen: Polistiren Üreticileri Derneği."— Sunum transkripti:

1 04.05.20071 ISI YALITIM SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI Konuşmacı: Prof. Dr. Şükran Dilmaç Toplantıyı Düzenleyen: Polistiren Üreticileri Derneği

2 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması Isı Yalıtım Sistemleri Dış Taraftan Yalıtım (External insulation) Dış Taraftan Yalıtım (External insulation) İç Taraftan Yalıtım (Internal insulation) İç Taraftan Yalıtım (Internal insulation) Çift Duvar Arası Yalıtım (Cavity wall) Çift Duvar Arası Yalıtım (Cavity wall)

3 04.05.20073 Isı Yalıtım Sistemlerinin mukayesesi Ülkemizde yeni uygulamaya başlanan bu sistem dış ülkelerde yaygın şekilde yıllardır uygulanmaktadır. Bu sistem yapı fiziği yönünden en uygun sistem olup, ısı yalıtım levhaları tüm binayı dışardan bir manto gibi sarar. DIŞ TARAFTAN YALITIM

4 04.05.20074 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması DIŞ TARAFTAN YALITIM İnce sıva tekniği Geleneksel sıva (ahşap yünü ile) Hazır kaplamalı eleman Giydirme cephe mantolama

5 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması DIŞ TARAFTAN YALITIMIN FAYDALARI Yalıtım kesintisizdir, manto gibi binayı korur. Yalıtım kesintisizdir, manto gibi binayı korur. Isı köprüleri en azdır, hatta pratik olarak yok kabul edilebilir. Isı köprüleri en azdır, hatta pratik olarak yok kabul edilebilir. Tüm yapı elemanları atmosfer etkilerinden korunur; binanın ömrünü uzatır. Taşıyıcı elemanları korozyondan korur. Tüm yapı elemanları atmosfer etkilerinden korunur; binanın ömrünü uzatır. Taşıyıcı elemanları korozyondan korur. Isıtma sisteminin kısa süreli kapatılması halinde (geceleri), iç ortam sıcaklığının düşmesini önler. (Konut, ofis vb sürekli veya kısa aralıklarla sürekli kullanılan binalarda önemlidir) Isıtma sisteminin kısa süreli kapatılması halinde (geceleri), iç ortam sıcaklığının düşmesini önler. (Konut, ofis vb sürekli veya kısa aralıklarla sürekli kullanılan binalarda önemlidir) Yazın aşırı ısınmayı önler. Yazın aşırı ısınmayı önler. Su buharının kesit içinde yoğuşma riski en azdır. (Isı yalıtım malzemesinin buhar direncinin düşük olması tercih sebebidir) Su buharının kesit içinde yoğuşma riski en azdır. (Isı yalıtım malzemesinin buhar direncinin düşük olması tercih sebebidir) Yapı fiziği hasarlarının önemli bir bölümü, dışardan ısı yalıtımı uygulamaları ile engellenebileceği gibi; mevcut hasarların onarımında da en etkin ve kalıcı uygulama olmaktadır. Yapı fiziği hasarlarının önemli bir bölümü, dışardan ısı yalıtımı uygulamaları ile engellenebileceği gibi; mevcut hasarların onarımında da en etkin ve kalıcı uygulama olmaktadır.

6 04.05.20076 Isı Yalıtım Sistemlerinin mukayesesi DIŞ TARAFTAN YALITIM Dış taraftan yalıtım sistemi, yeni yapılara uygulandığı gibi mevcut binalara da kolayca uygulanır. Uygulama sırasında tüm işler bina dışında gerçekleşir, içeriye işçi girmez, bina sakinleri rahatsız olmaz. Dış taraftan yalıtımın uygulanması için tüm cepheye iskele kurulması gerekir, özel yapıştırıcılara ve uzman uygulama ekibine ihtiyaç vardır. Maliyeti de biraz yüksektir. Duvarların ısı yalıtımında tercih edilmesi gereken doğru çözümdür.

7 Mevcut binalardaki uygulamalar Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması DIŞ TARAFTAN YALITIM

8 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması DIŞ TARAFTAN YALITIM

9 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması DIŞ TARAFTAN YALITIMIN EKSİLERİ Uygulama için tüm cepheye iskele kurulması gerekir ve kalifiye ekip ile uygulanmalıdır. Uygulama için tüm cepheye iskele kurulması gerekir ve kalifiye ekip ile uygulanmalıdır. Maliyeti daha yüksektir. Maliyeti daha yüksektir.

10 04.05.200710 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması İÇ TARAFTAN YALITIM

11 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması Bu sistem mevcut binalarda kolay uygulanır. Ancak döşemelerin ve iç duvarların birleşim noktalarında ve yalıtımın verimini düşürür.. Bu sistem mevcut binalarda kolay uygulanır. Ancak döşemelerin ve iç duvarların birleşim noktalarında ısı köprüleri oluşur ve yalıtımın verimini düşürür. İç taraftan yalıtım, yapı fiziğine uygun bir sistem değildir. Betonarme kiriş ve perdelerin iç yüzüne ısı yalıtımı uygulandığında, ülkemizin büyük bir bölümünde,. Betonarme kiriş ve perdelerin iç yüzüne ısı yalıtımı uygulandığında, ülkemizin büyük bir bölümünde, ısı yalıtım malzemesinin çeşidinden bağımsız olarak; ısı yalıtımı ile betonarme elemanın arakesitinde yoğuşma meydana gelmektedir. Ancak başka seçenek olmadığında düşünülebilecek bu sistemin Uygulama kolaylığı vardır. Uygulama kolaylığı vardır. Alçı sıva veya alçı panolar ile yalıtım malzemesi kolaylıkla kaplanabilir. Alçı sıva veya alçı panolar ile yalıtım malzemesi kolaylıkla kaplanabilir. Maliyeti düşüktür. Maliyeti düşüktür. İç taraftan yalıtım, hızlı ısınma sağladığı için, konferans salonu vb. uzun aralıklarla-kısa süreli kullanılan binalar için uygun bir sistemdir. Diğer mekânlarda, uygulamasının basit olmasının yanında, maliyetinin de daha düşük olması tüketiciye cazip görünürse de, sistemin verimli çalışmayacağı unutulmamalıdır

12 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması İÇ TARAFTAN YALITIMIN SAKINCALARI Döşeme alınları, bölme duvar alınları ısı köprüleri oluşturur. Özellikle kuzeye bakan cephelerde, iç köşelerde küflenme ve hatta terleme beklenir. Döşeme alınları, bölme duvar alınları ısı köprüleri oluşturur. Özellikle kuzeye bakan cephelerde, iç köşelerde küflenme ve hatta terleme beklenir. YALITIM KESİKLİDİR. (YAMA GİBİDİR) Dış duvarlar, betonarme vb taşıyıcı elemanlar atmosfer şartlarına maruz bırakılmıştır, korunmamıştır. Dış duvarlar, betonarme vb taşıyıcı elemanlar atmosfer şartlarına maruz bırakılmıştır, korunmamıştır. ISITMA SİSTEMİ KAPATILDIĞINDA ORTAMIN HIZLA SOĞUMASINA SEBEP OLDUĞU İÇİN, İÇ ORTAM SICAKLIĞI HIZLA DÜŞER. Yaz konforuna katkısı olmaz. Yaz konforuna katkısı olmaz. Su buharının kesit içinde yoğuşma riski fazladır. Isı yalıtım malzemesinin buhar direnci, yoğuşmaya sebep olmayacak kadar yüksek olmalıdır. (Gereğinden fazla yüksek olmamalıdır, duvarın nefes almasını önler) Yapı fiziği açısından, buharın durdurulması değil; kesit içinden buharın yoğuşma olmadan iletilmesi uygundur. Kesitteki yoğuşmayı önlemek için, buhar kesicilerle buharın tamamen iç mekânda bırakılması uygun değildir. Böyle durumda sistem değiştirilmelidir. Yapı fiziği açısından, buharın durdurulması değil; kesit içinden buharın yoğuşma olmadan iletilmesi uygundur. Kesitteki yoğuşmayı önlemek için, buhar kesicilerle buharın tamamen iç mekânda bırakılması uygun değildir. Böyle durumda sistem değiştirilmelidir. Isıl genleşmeler, kirli atmosfer, farklı zemin oturmaları vb. sonucu gevrek yapıdaki taşıyıcı ve dolgu yapı malzemelerinde meydana gelen kılcal çatlak, vb. etkisi ile duvara (taşıyıcı elemana) sızan zemin suyu veya yüzey (yağmur,kar) suyu, yapı elemanının ıslanmasına ve korozyonun artmasına sebep olduğu gibi; iç yüzeye kadar ulaşarak küf, mantar oluşumuna veya ıslanma sonucu boya dökülmesi ve benzeri hasarlara sebep olacaktır. Yıllar boyunca tekrarlanan ıslanma-kuruma sonucu, yapı fiziği hasarları büyürken, elemanın dayanımı düşecek ve binanın kullanım ömrü azalacaktır.

13 04.05.2007 13 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması

14 04.05.200714 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması ÇİFTDUVARARASIYALITIM

15 04.05.200715 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması ÇİFT DUVAR ARASI YALITIM Bu yalıtım uygulamasında, ülkemizdeki durum ile Avrupa ülkelerindeki durum arasında büyük farklılık vardır. Bu yalıtım uygulamasında, ülkemizdeki durum ile Avrupa ülkelerindeki durum arasında büyük farklılık vardır. Ülkemizdeki uygulamalar, yapı fiziği kurallarına tamamen aykırıdır ve içerden yalıtım uygulamalarından daha fazla sakıncalar taşımaktadır. Ülkemizdeki uygulamalar, yapı fiziği kurallarına tamamen aykırıdır ve içerden yalıtım uygulamalarından daha fazla sakıncalar taşımaktadır. Avrupa’daki uygulamalar ise, dışardan yalıtımın değişik bir görünümü şeklindedir ve dışardan yalıtımın avantajlarının önemli bir bölümünü taşımaktadır. Avrupa’daki uygulamalar ise, dışardan yalıtımın değişik bir görünümü şeklindedir ve dışardan yalıtımın avantajlarının önemli bir bölümünü taşımaktadır.

16 04.05.200716 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması ÇİFT DUVAR ARASI YALITIM -Ülkemizdeki Uygulamalar Kolon, kiriş ve döşemelerin arasına örülen iki tuğla arasına kontrolsuz ve rasgele şekilde yalıtım levhaları yerleştirilir. Kolon, kiriş ve döşemelerin arasına örülen iki tuğla arasına kontrolsuz ve rasgele şekilde yalıtım levhaları yerleştirilir.

17 04.05.200717 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması ÇİFT DUVAR ARASI YALITIM-Ülkemizdeki yönetmeliklere göre

18 04.05.200718 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması ÇİFT DUVAR ARASI YALITIMIN SAKINCALARI - : ÇİFT DUVAR ARASI YALITIMIN SAKINCALARI - Ülkemizdeki Uygulamalar için: Tüm betonarme elamanlar ve yalıtım levhaları arasındaki boşluklar ısı köprüleri oluşturur. Cephenin büyük bir bölümü yalıtımsız betonarme elemanlardan meydana gelen ısı köprülerinden oluşur. Tüm betonarme elamanlar ve yalıtım levhaları arasındaki boşluklar ısı köprüleri oluşturur. Cephenin büyük bir bölümü yalıtımsız betonarme elemanlardan meydana gelen ısı köprülerinden oluşur. Tüm taşıyıcı elemanlar atmosfer şartlarına maruz bırakılmıştır, korunmamıştır. Tüm taşıyıcı elemanlar atmosfer şartlarına maruz bırakılmıştır, korunmamıştır. Kesit içinde yoğuşma ihtimali fazladır. Kesit içinde yoğuşma ihtimali fazladır. Maliyeti arttırır. Fakat anlamlı bir fayda sağlamaz. Maliyeti arttırır. Fakat anlamlı bir fayda sağlamaz. Az katlı yapılar için geliştirilmiş bu sistemin, ülkemizdeki apartman bloklarında uygulanabilmesi için geliştirilmesi gereklidir. Az katlı yapılar için geliştirilmiş bu sistemin, ülkemizdeki apartman bloklarında uygulanabilmesi için geliştirilmesi gereklidir.

19 04.05.200719 Isı Yalıtım Sistemlerinin mukayesesi U duvar =0.214 W/m 2 K, U çatı =0.122 W/m 2 K, U zemin =0.209 W/m 2 K, U çıkma =0.196 W/m 2 K Binanın yıllık ısıtma enerjisi ihtiyacı (Qyıl,kWh/m2yıl) TS 825’e göre binada Q yıl için izin verilen değer: 63.09 kWh/m2yıl ÖRNEK BİNA ÜZERİNDE HESAP SONUÇLARI

20 04.05.200720 Isı Yalıtım Sistemlerinin mukayesesi Binada sarkık kiriş bulunmamasına rağmen, çift duvar arası yalıtım uygulamasında ısı yalıtım kalınlığı ne kadar arttırılsa da izin verilen Q yıl değeri sağlanamamıştır. Hesaplarda bölme duvarları sebebiyle ısı yalıtımının kesilmesi sonucu oluşan ısı köprüleri ve bu sebeple artan ısı kayıpları dikkate alınmamıştır. Bu kayıpların da hesaplara katılması halinde içerden yalıtım için hesaplanan Q yıl değeri daha büyüyecektir. Ayrıca betonarme elemanların iç yüzünde meydana gelecek yoğuşma sebebiyle iç yüzeylerde küf ve rutubet oluşacaktır. ÖRNEK BİNA ÜZERİNDE HESAP SONUÇLARI

21 04.05.200721 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması ÇİFT DUVAR ARASI YALITIM – Avrupa’daki uygulamalar

22 04.05.200722 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması ÇİFT DUVAR ARASI YALITIM- Avrupa’daki Uygulamalar

23 04.05.200723 Isı Yalıtım Sistemlerinin Karşılaştırılması ÇİFT DUVAR ARASI YALITIM- Avrupa'daki uygulamalar Betonarme elemanlar ile iç duvar aynı hizadadır. Yalıtım kesintisiz olarak tüm cepheye uygulanır. Betonarme elemanlar ile iç duvar aynı hizadadır. Yalıtım kesintisiz olarak tüm cepheye uygulanır. İki duvar arasında birlikte çalışmasını sağlayacak bağ elemanları bulunur. İki duvar arasında birlikte çalışmasını sağlayacak bağ elemanları bulunur. İki duvar arasında oluşabilecek veya sızabilecek suyun, sisteme zarar vermeden dışarı atılabilmesi için gerekli detaylar geliştirilmiştir. İki duvar arasında oluşabilecek veya sızabilecek suyun, sisteme zarar vermeden dışarı atılabilmesi için gerekli detaylar geliştirilmiştir. Dış duvar aynı zamanda cephe kaplaması görevini görür. Dış duvar aynı zamanda cephe kaplaması görevini görür.

24 04.05.200724 Isı Yalıtım Sistemlerinin mukayesesi ÇİFT DUVAR ARASI YALITIM- Avrupa’daki Uygulamalar Avrupa’da az katlı yapılar için geliştirilmiş bu sistemin, ülkemizdeki apartman bloklarında uygulanabilmesi için mekanik açıdan geliştirilmesi gereklidir.


"04.05.20071 ISI YALITIM SİSTEMLERİNİN KARŞILAŞTIRMASI Konuşmacı: Prof. Dr. Şükran Dilmaç Toplantıyı Düzenleyen: Polistiren Üreticileri Derneği." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları