Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hitabet Teknikleri Nejat Muallimoğlu’nun aziz anısına saygıyla… Hasan Seçen.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hitabet Teknikleri Nejat Muallimoğlu’nun aziz anısına saygıyla… Hasan Seçen."— Sunum transkripti:

1 Hitabet Teknikleri Nejat Muallimoğlu’nun aziz anısına saygıyla… Hasan Seçen

2 Hitabet nedir? Konuşma hususunda insanlar üçe ayrılır: Fikri olup ifade edemeyenler; Biteviye konuşan, ama, hiçbir şey söylemeyenler; Söyleyecekleri fikri olanlar ve bunu en etkili söz ve tekniklerle ifade edenler.

3 Neden Hitabet? Eski Yunan filozoflarının önem verdiği üç yetenek: Retorik Gramer Diyalektik

4 Sözün gücünü kullananlar Devlet adamları Kumandanlar Âlimler Din adamları

5 Malazgirt Meydanında Sultan Alparslan

6 Askerlerim! "Askerlerim! Bugün burada ne emreden bir sultan, ne de emir alan bir asker vardır. Ya zafer kazanırız, ya şehit olarak cennete gideriz. İsteyen benimle gelsin, isteyen geri dönsün. Eğer ben ölürsem, sırtımdaki elbise kefenim olsun!

7 Sakarya Savaşında Mustafa Kemal Paşa

8 Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır!... Hatt-ı müdafaa yoktur, sath-ı müdafaa vardır. O satıh, bütün vatandır. Vatanın her karış toprağı vatandaşın kanı ile ıslanmadıkça terk olunamaz. Onun için, büyük, küçük her cüz-i tam bulunduğu mevziden atılabilir fakat küçük, büyük her cüz-i tam ilk durabildiği noktada tekrar düşmana karşı cephe teşkil edip, muharebeye devam eder!”

9 Yunus Emre’nin “söz ola” şiiri Söz ola kese savaşı Söz ola kestire başı Söz ola ağulu aşı Yağ ile bal eder bir söz!

10 Hitabet fıtrî bir yetenek değildir! Örnekler: Demosten: Disraeli Nejat Muallimoğlu

11 Hatip konuşmaya nasıl hazırlanmalı? İyi bir konu seçiniz. Konuyu en güvenilir, en yeni kaynaklardan araştırınız. Konuşmanızı tasarlayınız. Fikirlerinizi destekleyecek, vecize, atasözü, şiir vb. malzemeyi uygun yerlere değiştiriniz. Topluluk önüne çıkmadan prova yapınız. Hatalarınızı düzeltiniz. Konuşma yapacağınız salona yarım saat önceden gidiniz ve önceden kürsüye çıkarak salonla aşinalık sağlayınız.

12 Hatip nasıl takdim edilir? Konunun önemini belirtiniz Hatibin bu konudaki birikimini ve ehliyetini dile getiriniz.

13 Hatip Nasıl takdim edilir? Muallimoğlu’nu takdimim:

14 Hatip kürsüye çıkınca Kürsüde ve ayakta… Önce göz hakimiyeti… Kendisini takdim eden kişiye ve/veya davet eden yetkiliye teşekkür …..ve ilk sözler

15 İlk cümleleriniz…. Dinleyicilerle aranızdaki yabancılığı yıkacak bir giriş yapınız!

16 Muallimoğlu’nun girişi

17 General McArthur’un girişi:

18 Arif Nihat Asya’nın girişi

19 Süleyman Demirel 7 yıl siyaset yasağının arkasından Erzurum’da konuşuyor…

20 İlk sözler: İlk sözleriniz konuşmanızın özeti olsun! Ana fikirlerinizi bütün yoğunluğuyla ilk cümlelerinizde verin Konuşmanızın bundan sonraki kısmı bu fikrileri açıklayıcı nitelikte olsun.

21 Nejat Muallimoğlu konuşuyor: Konu: “İlkel bir kabile dili hâline getirilen Türkçe” Konfüçyüs’den bir alıntı… Ülkeyi düzeltmek için…

22 Konuşma teknikleri İrticalen konuşunuz… Kağıttan okumayın… Konuşmanıza özür dileyerek başlamayın. Karşınızdakilere ölçülü hitap edin.

23 Anekdot anlatabilirsiniz. Eğitimin önemini anlatıyorsunuz: Bir vâdiden geçen atlılar. Önyargılı olmamın zararlarını anlatıyorsunuz. Mango ağacı

24 Şiir okuyabilirsiniz: Liderliği anlatıyorsunuz: Akif’den bir şiir… Suyu anlatıyorsunuz Necip Fazıl’dan bir şiir… Empati’yi anlatıyorsunuz Can Yücel’den bir şiir…

25 Nasıl bitireceksiniz? Heyecanın en yüksek olduğu yerde… Dinleyicilerin “Keşke biraz daha konuşsaydı” dediği bir zamanda En yoğun bir mesajla bitirin.

26 Martin Luther King’in hitabetini bitirişi Amerika’nı her dağında hürriyetin çanı çalsın!

27 “Kimya’dan kimya-yı saadete” konulu konuşmayı bir hikayeyle bitirmiştim: Mısır Çarşısında Yusuf’u satın almak için gelen yaşlı kadının hikayesi:

28 “Müsbet Bilimler ve Sosyal Bilimlerin Kesiştiği Ortak Noktalar” konulu konuşmayı bir hikâyecikle bitirmiştim. Tanıştığım bir adama hangi dünya görüşüne mensup olduğunu sormuştum…..

29 Nejat Muallimoğlu’nun bitirişi Çok konuşan hatibin hikâyesi…


"Hitabet Teknikleri Nejat Muallimoğlu’nun aziz anısına saygıyla… Hasan Seçen." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları