Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Karar verme ve Geçerli Maliyetler Bölüm 6. © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Maliyet Kavramları Geçerli Maliyet alternatifler.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Karar verme ve Geçerli Maliyetler Bölüm 6. © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Maliyet Kavramları Geçerli Maliyet alternatifler."— Sunum transkripti:

1 Karar verme ve Geçerli Maliyetler Bölüm 6

2 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Maliyet Kavramları Geçerli Maliyet alternatifler arasında fark yaratandır. 1 2

3 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Geçerli Maliyetlerin Belirlenmesi Önlenebilir maliyetler geçerli maliyetlerdir.Önlenemeyen maliyetler geçersiz maliyetler olup bunlar ;  Batık maliyetler.  Alternatifler arasında gelecekte fark yaratmayan maliyetlerdir. Önlenebilir maliyetler geçerli maliyetlerdir.Önlenemeyen maliyetler geçersiz maliyetler olup bunlar ;  Batık maliyetler.  Alternatifler arasında gelecekte fark yaratmayan maliyetlerdir.

4 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Örnek Sinem Ankara’ya bir arkadaşını ziyarete gidecek ve 2 gün kalacaktır.Trenle mi yoksa araba ile mi gitmek konusunda kararsızdır.Aşağıdaki maliyet bilgilerini derlemiştir.

5 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Geçerli Maliyetler

6 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Geçerli Maliyetler Karar vermede hangi maliyetler uygun ? Araba maliyeti (amortisman) batık maliyet. Benzin gideri geçerli bir maliyet. Yıllık sigorta gideri her halukarda katlanılacak

7 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Geçerli Maliyetler Bakım gideri geçerli maliyet ; km kullanımı ile artıyor.. Abone park ücreti her halukarda ödenecek.

8 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Geçerli Maliyetler Değerdeki azalış geçerli ; önlenebilir Tren ücreti geçerli ; araba kullanılırsa önlenebilir. Tren keyfi ? Köpeğin ikameti her halukarda ödenecek ; geçerli değil

9 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Geçerli Maliyetler Ankara park ücreti geçerli; trenle gidilirse önlenebilir. Ankarada araba sürme,park yeri arama derdi geçerli ama sayısallaştırmak zor !

10 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Geçerli Maliyetler

11 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Toplam ve Farklılaştırılabilir Maliyet Yaklaşımı Bir firma emek tasarrufu sağlayan yeni bir makineyi yıllık 3,000 YTL den kiralamak istemektedir.Firmanın verileri aşağıdaki gibidir ;

12 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Bölüm İlavesi/Kapatması Bir iş segmentinin eklenmesi veya kapatılmasına dair kararlar.... Hangi geçerli maliyetler kullanılmalı ? Bir iş segmentinin eklenmesi veya kapatılmasına dair kararlar.... Hangi geçerli maliyetler kullanılmalı ?

13 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Bölüm İlavesi/Kapatması Dakik A.Ş.’nin Dijital Saatler bölümü dijital saatlerin popülaritesinin azalması nedeniyle bir süredir zarar etmektedir. Dakik A.Ş son yıla ait gelir tablosu ektedir.

14 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Bölüm İlavesi/Kapatması

15 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Bölüm İlavesi/Kapatması Küçük bir araştırma,hat kapatıldığı takdirde genel yönetim ve fabrika sabit giderlerinin (GİG) aynı kalacağını göstermiştir.Bu takdirde sözkonusu maliyetler diğer bölümlere yüklenecektir.

16 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Bölüm İlavesi/Kapatması Dijital saat üretiminde kullanılan ekipmanların ikinci el satış değeri veya ekipmanların ikinci el satış değeri veya alternatif kullanım alanı bulunmamaktadır. Dijital saat üretiminde kullanılan ekipmanların ikinci el satış değeri veya ekipmanların ikinci el satış değeri veya alternatif kullanım alanı bulunmamaktadır. Dakik ne yapmalı ?

17 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Katkı marjı çözümü

18 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin

19 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Üret veya Satın Al Kararı Bir ürünü/parçayı kendimiz mi üretmeliyiz yoksa dışardan satın mı almalıyız ? Karar A.Ş.’yi inceleyelim.... Bir ürünü/parçayı kendimiz mi üretmeliyiz yoksa dışardan satın mı almalıyız ? Karar A.Ş.’yi inceleyelim....

20 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Üret veya Satın Al Kararı Karar A.Ş. Ürünlerinden birinde kullanılan 4A parçasını üretmektedir. Bu parçanın birim maliyeti şöyledir ;

21 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Üret veya Satın Al Kararı Üretimde kullanılan özel ekipmanların ikinci el satış değeri yoktur. DİS bazında dağıtılmakta olan fabrika GİG’i bu karardan etkilenmeyecektir. 30 YL birim maliyet yılda 20,000 parça esasına dayanmaktadır. Bir firma 20,000 adet parçayı 25 YL ‘den teklif etmektedir. Teklifi kabul etmelimiyiz ? Üretimde kullanılan özel ekipmanların ikinci el satış değeri yoktur. DİS bazında dağıtılmakta olan fabrika GİG’i bu karardan etkilenmeyecektir. 30 YL birim maliyet yılda 20,000 parça esasına dayanmaktadır. Bir firma 20,000 adet parçayı 25 YL ‘den teklif etmektedir. Teklifi kabul etmelimiyiz ?

22 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Üret veya Satın Al Kararı 20,000 × 9 YL/birim = 180,000

23 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Üret veya Satın Al Özel ekipmanların ikinci el değeri yok.

24 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Üret veya Satın Al Önlenebilir değil ; dolayısı ile geçersiz maliyet.Eğer parça dışarıdan alınırsa maliyet diğer ürünlere yüklenecek

25 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Üret veya Satın Al Karar ?

26 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısa soru Aşağıdakilerden hangisi üniversiteye gitmenin fırsat maliyetidir? Aşağıdakilerden hangisi üniversiteye gitmenin fırsat maliyetidir? a. Üniversite ücreti. b. Kitaplar. c. Kaybedilen ücretler. d. Diğer ilgi alanları için zamansızlık. Aşağıdakilerden hangisi üniversiteye gitmenin fırsat maliyetidir? Aşağıdakilerden hangisi üniversiteye gitmenin fırsat maliyetidir? a. Üniversite ücreti. b. Kitaplar. c. Kaybedilen ücretler. d. Diğer ilgi alanları için zamansızlık.

27 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Aşağıdakilerden hangisi üniversiteye gitmenin fırsat maliyetidir? a. Üniversite ücreti. a. Üniversite ücreti. b. Kitaplar. c. Kaybedilen ücretler. d. Diğer ilgi alanları için zamansızlık. Aşağıdakilerden hangisi üniversiteye gitmenin fırsat maliyetidir? a. Üniversite ücreti. a. Üniversite ücreti. b. Kitaplar. c. Kaybedilen ücretler. d. Diğer ilgi alanları için zamansızlık. Kısa Soru

28 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Özel Siparişler  Jet A.Ş. Satış fiyatı 20 YL olan bir ürün üretmektedir.  Bir dış alımcı tanesi 10 YL’dan 3000 adet satın almak için teklif vermiştir.  Sipariş bir kereye mahsus olup firmanın normal işini etkilemeyecektir.  Yıllık kapasite 10,000 birim olup Jet A.Ş. halihazırda 5,000 birim üretip satmaktadır.  Jet A.Ş. Satış fiyatı 20 YL olan bir ürün üretmektedir.  Bir dış alımcı tanesi 10 YL’dan 3000 adet satın almak için teklif vermiştir.  Sipariş bir kereye mahsus olup firmanın normal işini etkilemeyecektir.  Yıllık kapasite 10,000 birim olup Jet A.Ş. halihazırda 5,000 birim üretip satmaktadır. Jet siparişi kabul etmelimidir? Jet siparişi kabul etmelimidir?

29 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Özel Siparişler 8 değişken mal.

30 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Özel Siparişler Eğer Jet teklifi kabul ederse net faaliyet geliri 6,000YL artacaktır.

31 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısa soru Optik A.Ş.,X lenslerini 50YL den satmaktadır. Birim başına değişken üretim maliyeti 10YL,sabit üretim maliyeti 18 YL ve değişken satış gideri 1 YL dir.Bir müşteri özel logolu bir sipariş vermiş olup, satış gideri sözkonusu olmayacak ancak firmanın 50,000 YL’lik baskı makinesi almasını gerektirecektir. Optik A.Ş.,X lenslerini 50YL den satmaktadır. Birim başına değişken üretim maliyeti 10YL,sabit üretim maliyeti 18 YL ve değişken satış gideri 1 YL dir.Bir müşteri özel logolu bir sipariş vermiş olup, satış gideri sözkonusu olmayacak ancak firmanın 50,000 YL’lik baskı makinesi almasını gerektirecektir.

32 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısa soru Optik A.Ş.’nin daha aşağısını kabul etmeyeceği fiyat seviyesi nedir ?Siparişin tamamlanması için yeterli kapasitemiz bulunmaktadır. a. 50 b. 10 c. 15 d. 29

33 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Optik A.Ş.’nin daha aşağısını kabul etmeyeceği fiyat seviyesi nedir ?Siparişin tamamlanması için yeterli kapasitemiz bulunmaktadır. a. 50 b. 10 c. 15 d. 29 Kısa Soru Değişken üretim maliyeti 100,000 Ek sabit maliyet 50,000 Toplam geçerli maliyet150,000 Birim 10,000 Ortalama birim maliyet 15 Değişken üretim maliyeti 100,000 Ek sabit maliyet 50,000 Toplam geçerli maliyet150,000 Birim 10,000 Ortalama birim maliyet 15

34 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısıtlı Kaynak Kullanımı Firmalar zaman zaman kısıtlı bir kaynağın en verimli nasıl kullanılacağı sorunu ile karşılaşırlar Genellikle sabit maliyetler verilen kararlardan etkilenmezler, dolayısıyla “katkı” üzerine odaklanmak gerekir. Kaynak A.Ş’ye bakalım. Firmalar zaman zaman kısıtlı bir kaynağın en verimli nasıl kullanılacağı sorunu ile karşılaşırlar Genellikle sabit maliyetler verilen kararlardan etkilenmezler, dolayısıyla “katkı” üzerine odaklanmak gerekir. Kaynak A.Ş’ye bakalım.

35 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısıtlı Kaynak Kullanımı Kaynak A.Ş.2 ürün üretmekte olup bazı veriler aşağıdaki gibidir.

36 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısıtlı Kaynak Kullanımı A1 makinesi kısıtlı bir kaynak olup 100% kapasite ile kullanılmaktadır. A1 makinesi kısıtlı bir kaynak olup 100% kapasite ile kullanılmaktadır. Diğer tüm makinelerde eksik kapasite bulunmaktadır. A1 2,400 dakika/hafta kapasiteye sahiptir. A1 2,400 dakika/hafta kapasiteye sahiptir. Kaynak A.Ş. hangi ürüne ağırlık vermelidir ? A1 makinesi kısıtlı bir kaynak olup 100% kapasite ile kullanılmaktadır. A1 makinesi kısıtlı bir kaynak olup 100% kapasite ile kullanılmaktadır. Diğer tüm makinelerde eksik kapasite bulunmaktadır. A1 2,400 dakika/hafta kapasiteye sahiptir. A1 2,400 dakika/hafta kapasiteye sahiptir. Kaynak A.Ş. hangi ürüne ağırlık vermelidir ?

37 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısa soru A1 ile 1 dakikada kaç ürün üretilebilir ? Ürün1 Ürün 2 a. 1 0.5 b. 1 2.0 c. 2 1.0 d. 2 0.5 A1 ile 1 dakikada kaç ürün üretilebilir ? Ürün1 Ürün 2 a. 1 0.5 b. 1 2.0 c. 2 1.0 d. 2 0.5

38 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin A1 ile 1 dakikada kaç ürün üretilebilir ? Ürün1 Ürün 2 a. 1 0.5 b. 1 2.0 c. 2 1.0 d. 2 0.5 A1 ile 1 dakikada kaç ürün üretilebilir ? Ürün1 Ürün 2 a. 1 0.5 b. 1 2.0 c. 2 1.0 d. 2 0.5 Kısa soru

39 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısa soru Hangisi firma için daha karlıdır ; ürün 1 için mi 1 dakika ayırmak yoksa ürün 2 için mi ? a. Ürün 1 b. Ürün 2 c. Aynı karı sağlarlar d. Belirlenemez Hangisi firma için daha karlıdır ; ürün 1 için mi 1 dakika ayırmak yoksa ürün 2 için mi ? a. Ürün 1 b. Ürün 2 c. Aynı karı sağlarlar d. Belirlenemez

40 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Hangisi firma için daha karlıdır ; ürün 1 için mi 1 dakika ayırmak yoksa ürün 2 için mi ? a. Ürün 1 b. Ürün 2 c. Aynı karı sağlarlar d. Belirlenemez Hangisi firma için daha karlıdır ; ürün 1 için mi 1 dakika ayırmak yoksa ürün 2 için mi ? a. Ürün 1 b. Ürün 2 c. Aynı karı sağlarlar d. Belirlenemez Kısa soru 1 dakika A1 kullanımı Ü1 ve 24 YL kar sağlar, oysa aynı sürede 2 birim Ü2 30 YL kar sağlar. 2 × 15 > 24

41 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısıtlı kaynak kullanımı Önemli olan kısıtlı kaynağın birimi başına düşen katkıdır. Product 2 should be emphasized. Provides more valuable use of the constrained resource machine A1, yielding a contribution margin of $30 per minute as opposed to $24 for Product 1.

42 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısıtlı kaynak kullanımı Planımız şöyle çalışmalı ;

43 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısıtlı kaynak kullanımı Planımız şöyle çalışmalı ;

44 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısıtlı kaynak kullanımı Plana göre 2,200 birim Ürün 2 ve 1,300 birim Ürün 1 üreteceğiz.Katkımız aşağıdaki gibi olacak.. Toplam katkı 64,200.

45 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısa soru Mobil A.Ş. seçme ağaçlardan özel mobilyalar üretmektedir. Mobil A.Ş. seçme ağaçlardan özel mobilyalar üretmektedir. Kereste satıcısı bu ay 2000 m2 kereste sağlayabilecektir.Bu miktar talebi karşılayabilir mi? a. Evet b. Hayır

46 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Mobil A.Ş. seçme ağaçlardan özel mobilyalar üretmektedir. Mobil A.Ş. seçme ağaçlardan özel mobilyalar üretmektedir. Kereste satıcısı bu ay 2000 m2 kereste sağlayabilecektir.Bu miktar talebi karşılayabilir mi? a. Evet b. Hayır Kısa soru 2  600 + 10  100 = 2,200 > 2,000

47 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısa soru Satıcı 2000 m2 kereste sağlayabildiğine göre hangi plan firma karını max yapar ? a. 500 iskemle ve 100 masa b. 600 iskemle ve 80 masa c. 500 iskemle ve 80 masa d. 600 iskemle ve 100 masa

48 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Satıcı 2000 m2 kereste sağlayabildiğine göre hangi plan firma karını max yapar ? Satıcı 2000 m2 kereste sağlayabildiğine göre hangi plan firma karını max yapar ? a. 500 iskemle ve 100 masa b. 600 iskemle ve 80 masa c. 500 iskemle ve 80 masa d. 600 iskemle ve 100 masa Kısa soru

49 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısa soru Firma daha fazla kereste alabilmek için hangi fiyata kadar ödeme yapmaya razı olabilirdi ? a. 40/m2 b. 25/m2 c. 20/m2 d. Zero Firma daha fazla kereste alabilmek için hangi fiyata kadar ödeme yapmaya razı olabilirdi ? a. 40/m2 b. 25/m2 c. 20/m2 d. Zero

50 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Firma daha fazla kereste alabilmek için hangi fiyata kadar ödeme yapmaya razı olabilirdi ? a. 40/m2 b. 25/m2 c. 20/m2 d. Zero Firma daha fazla kereste alabilmek için hangi fiyata kadar ödeme yapmaya razı olabilirdi ? a. 40/m2 b. 25/m2 c. 20/m2 d. Zero Kısa soru

51 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Kısıtlarla baş etmek için... Ne satılabiliyorsa onu üret. Üretim sürecini uyumlu hale getir. İsrafı önle. Kısıt koşulu ile ilgili ; Süreci iyileştir Süreci iyileştir Fazla mesai/vardiya uygula Fazla mesai/vardiya uygula Ek istihdam ve yeni makineler Ek istihdam ve yeni makineler Taşaron firmalar Taşaron firmalar

52 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Ortak Maliyetler Bazı endüstrilerde aynı hammaddeden birden fazla nihai mamul üretilmektedir. Bunlar ortak ürünler olarak adlandırılır. split-off point Üretim sürecinde ortak ürünlerin tek tek ayrı ürünler haline dönüştüğü yere ayrılma noktası denir.( split-off point) Bazı endüstrilerde aynı hammaddeden birden fazla nihai mamul üretilmektedir. Bunlar ortak ürünler olarak adlandırılır. split-off point Üretim sürecinde ortak ürünlerin tek tek ayrı ürünler haline dönüştüğü yere ayrılma noktası denir.( split-off point)

53 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Ortak Ürünler Ortak Girdi Ortak Üretim Süreci AyrılmaNoktası OrtakMaliyetler Benzin Mazot Kimyasallar

54 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Ortak Ürünler Ayrı İşleme Ayrı İşleme Satış Ayrı Ürün Maliyetleri Ortak Girdi Ortak Üretim Süreci AyrılmaNoktası OrtakMaliyetler Benzin Mazot Kİmyasallar

55 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Maliyet Dağıtımı Ortak maliyetler nihai ürünlere genellikle her ürünün nihai satış değerine göre yüklenir. Bunun yanında fiziki birimler,sabit brüt kar gibi yöntemlerde kullanılmaktadır.

56 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Ayrılma noktasından sonra sağlanacak ek gelir işleme maliyetlerinden doğacak ek maliyetten büyük olduğu sürece işlemeye devam edip satmak daha karlı olacaktır. Testere A.Ş.’ye bakalım... Testere A.Ş.’ye bakalım... Sat veya İşlemeye Devam Et

57 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Sat veya İşlemeye Devam Et Testere A.Ş. kütüklerden ham kereste ve talaşı ortak ürün olarak elde etmektedir. Ham kereste ya olduğu gibi yada işlenerek mamul kereste olarak satılmaktadır. Talaş ya olduğu gibi bahçe işiyle uğraşanlara yada işlenerek preslenmiş tabakalar halinde satılmaktadır. Testere A.Ş. kütüklerden ham kereste ve talaşı ortak ürün olarak elde etmektedir. Ham kereste ya olduğu gibi yada işlenerek mamul kereste olarak satılmaktadır. Talaş ya olduğu gibi bahçe işiyle uğraşanlara yada işlenerek preslenmiş tabakalar halinde satılmaktadır.

58 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Sat veya İşlemeye Devam Et Testere A.Ş. verileri aşağıdaki gibidir:

59 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Sat veya İşlemeye Devam Et

60 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Sat veya İşlemeye Devam Et

61 © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Bölüm Sonu


"Karar verme ve Geçerli Maliyetler Bölüm 6. © The McGraw-Hill Companies, Inc., 2003 McGraw-Hill/Irwin Maliyet Kavramları Geçerli Maliyet alternatifler." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları