Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bir Japon psikoloji profesörü, Isamu Saito oturmuş psikolojinin prensiplerinden faydalanarak “KENDİMİZİ KEŞFETME” oyunu hazırlamış. Aslında bu biraz da.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bir Japon psikoloji profesörü, Isamu Saito oturmuş psikolojinin prensiplerinden faydalanarak “KENDİMİZİ KEŞFETME” oyunu hazırlamış. Aslında bu biraz da."— Sunum transkripti:

1 Bir Japon psikoloji profesörü, Isamu Saito oturmuş psikolojinin prensiplerinden faydalanarak “KENDİMİZİ KEŞFETME” oyunu hazırlamış. Aslında bu biraz da eğlenceli hale getirilmiş bir "psikoloji testi". Prof. Saito'ya göre yaptığı iş, pek çok kişi için gerektiğinden fazla ürkütücü olan bu testi, eğlenceli bir hale dönüştürmek. Yani psikolojik testten, psikolojik bir oyun üretmek! Rissho Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Saito'nun "Kokoloji adını verdiği bu oyun, ülkesi Japonya'da kitap olarak yayımlanınca tam 4 milyon adet satmış. Daha sonra Amerika ve Avrupa'da da büyük ilgiyle karşılaşmış. Şimdi bu ilginç profesörün oyunu Türkiye'de yayımlanıyor

2 Çok nadir bulunan bir taşı bulmak için dağa tırmanmak üzere yola çıkıyorsunuz. Dağ hakkında neler düşünüyorsunuz? Dağ hakkındaki düşünceniz; babanızın, sizin gözünüzde nasıl biri olduğunu gösterir. (Tıklamadan evvel cevaplarınızı netleştirin)

3 Sonunda aradığınız taşı buldunuz. Ne tür bir taş ? Taşın değerini tanımlayın. Taşı tanımlayan sözleriniz; kendi değeriniz hakkında hissettiklerinizdir.

4 Bir safari parkındasınız, yolu takip ederek otlakta ilerliyorsunuz. Birden bir dişi ve bir erkek aslanın büyük parçalar halinde çiğ etleri koparıp yediklerini gördünüz. Ne düşünüyorsunuz? verdiğiniz tepki; Hayatınızda ilk kez porno film gördüğünüzde verdiğiniz tepkiye eşittir.

5 Yıllardır kimsenin ayak basmadığı eski bir binadasınız ve yerin altına doğru inen bir merdiven keşfettiniz. Terk edilmiş binalar ve yer altı odaları, gömülmüş anıları ve eski psikolojik yaraları sembolize eder. Az sayıda basamak inenler, geçmişten daha az etkilenen insanlardır. Çok basamak inenler, içlerinde derin yaralar taşırlar. Aşağıya doğru kaç basamak indiniz?

6 Derken; karanlığın içinden birinin sesini duydunuz. Bu kişi yavaşça ağlayıp inliyor mu ? Yoksa sizinle mi konuşuyor? Kendisiyle konuşan bir ses duyduğunu söyleyenler; Eski acılarını bir madalya gibi göğüslerinde taşırlar. İnleme sesi duyduğunu söyleyenler; Zor zamanlarını yalnız geçirmiş kişilerdir.

7 Yolda yürürken kapalı, siyah bir evrak çantası gördünüz. Etrafta kimsecikler yok ve sahibinin adını görmek için çantayı açtığınızda içinden bir tomar para döküldü. Bu olaya nasıl tepki verirsiniz? 1 Aaa bu benim şanslı günüm 2 Eyvah şimdi ne yapacağım 3 Bunu düşünmek için zamana ihtiyacım var 4 Tanrı bunu bana bir hediye olarak yolladı Bu; Sizin bir gün çok çekici biri tarafından teklif alırsanız, vereceğiniz tepkiye eşittir.

8 Külkedisi masalındaki yakışıklı prens, camdan ayakkabınızı çirkin üvey kız kardeşinizin ayağında denerken siz de oradasınız ve ayakkabı üvey kız kardeşinizin ayağına uyuyor. Bu kötü sürprize nasıl tepki verirsiniz? Bu durumda vereceğiniz tepki; Gerçek hayatta eşinizi çalmaya kalkışan birine karşı vereceğiniz tepkiye eşittir. Sabırlı olmak bilgelik belirtisidir. Ama zaman zaman insan, kendisine ait olanı elinde tutmak için savaşmalıdır.

9 Bir çilek bahçesine girdiniz. Çilekleri yemeye başladınız. Kaç tane çilek yediniz? Çaldığınız çilek sayısı, Aşık olduğunuza inandığınız kişi sayısını gösterir. Bir tane yedikten sonra durduğunuzu söylediyseniz, aşk hayatında sadık birisiniz. İki haneli sayılarla cevap verenleriniz ise libidolarını frenlemeyi düşünmeliler.

10 Çileklerini çalmakta olduğunuz çiftçi ortaya çıktı ve bağırmaya başladı. Kendinizi savunmak için ne dediniz? Bu sözler; Kimsenin bilmesini istemediğiniz ilişkiniz duyulacak olursa, söyleyeceklerinize eşittir.

11 Tüm olanı biteni bir kenara bırakıp söyleyin, çileklerin tadı nasıldı? Çileklerin tadı hakkında söyledikleriniz; İlişkiniz hakkında düşündüklerinize eşdeğer.


"Bir Japon psikoloji profesörü, Isamu Saito oturmuş psikolojinin prensiplerinden faydalanarak “KENDİMİZİ KEŞFETME” oyunu hazırlamış. Aslında bu biraz da." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları