Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HİCRİ YILBAŞI VE AŞURE GÜNÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HİCRİ YILBAŞI VE AŞURE GÜNÜ."— Sunum transkripti:

1 HİCRİ YILBAŞI VE AŞURE GÜNÜ

2 Muharrem Ayını önemli kılan özellikler
HİCRET AŞURA

3 AŞURE GÜNÜ VE ORUCU : قَدِمَ النَّبِيُّ صلى الله عليه وسلم الْمَدِينَةَ، فَرَأَى الْيَهُودَ تَصُومُ يَوْمَ عَاشُورَاءَ. فَقَالَ: مَا هَذَا؟ قَالُوا: هَذَا يَوْمٌ صَالِحٌ، هَذَا يَوْمٌ نَجَّى اللَّهُ بَنِي إِسْرَائِيلَ مِنْ عَدُوِّهِمْ فَصَامَهُ مُوسَى. قَالَ: فَأَنَا أَحَقُّ بِمُوسَى مِنْكُمْ، فَصَامَهُ وَأَمَرَ بِصِيَامِهِ. Peygamber Efendimiz (sav) Medine’ ye geldiğinde Yahudilerin Aşure günü oruç tuttuklarını gördü. Sebebini sorduğunda onlar da : “ Bu gün önemli bir gündür. Bu gün Allah Musa (as) ile kavmini düşmanlarının zulmünden dan kurtardı.Musa (as) bugün oruç tuttu.” deyince “ Biz Musa (as) ‘ya sizden daha yakınız. “ dediler. Kendileri o gün oruç tuttular ve ashabına da tutmasını söylediler. (Buhârî, Savm 69)

4 PEYGAMBERİMİZ BUYURUYOR Kİ :
Aşure günü oruç tutan o yıl tutamadığı [nafile] oruçlarının sevabına kavuşur ( Müslim ) Yalnız yahudiler gibi sadece o gün değil, bir gün öncesi veya sonrası da oruç tutulması sünnettir.

5 Hicri Aylar الأشهر الهجرية
Muharrem Ayı. Sözlükte “Haram kılınan, yasaklanan, saygı duyulan manalarına muharrem; Savaşmanın haram kabul edildiği dört aydan birinin adıdır. Hicri Aylar الأشهر الهجرية Muharrem Safer Rebiül evvel ahir Cemaziyelevvel Cemaziyelahir Recep Şaban Ramazan Şevval Zilkade Zilhicce محرم صفر ربيع الأول ربيع الثاني جمادى الأولى جمادى الثانية رجب شعبان 'رمضان شوال ذو القعدة

6 Muharrem Ayı Resûlullah (s.a.v.)’in: "Ramazan ayından sonra en faziletli oruç Allah’ın ayı olan muharrem ayıdır. Farz namazdan sonra en efdal namaz da gece namazıdır“ (Müslim, Sıyam 202,)

7 Muharrem Bir adamın; "Ey Allah'ın Resûlü! Ramazandan sonra hangi ayda oruç tutmamı tavsiye edersiniz?" sorusuna "Ramazan dışında da oruç tutmak istersen muharrem ayında tut. Çünkü o Allah'ın ayı’dır. O ayda bir gün vardır ki, Allah onda bir kavmin günahlarını affetti, bir başka kavmin günahını da affedecek“ (Tirmizi, Savm 40, (741))

8 Aşûra… Aşûra; aşr ve aşir kökünden türemiş Arapça bir kelime olup hicrî Senenin ilk ayı olan muharrem ayının onuncu gününe denir. Muharrem ayının diğer aylar arasında ayrı bir yeri olduğu gibi, Âşura Gününün de diğer günler içinde daha mübarek ve bereketli bir konumu bulunmaktadır.

9 AŞURE İKRAMI : AŞURE TATLISI GELENEĞİ : Aşure gününün önemine binaen kültürümüzde Nuh (as) devrinden beri geldiğine inanılan bir gelenek yaşatılmakta ve bu günden itibaren bir ay süreyle aşure tatlısı yapılmaktadır. Bu,sosyal ve kültürel bir halk inancıdır. Pişirilen aşureler, komşular, yakınlar ve dostlar arasında dağıtılır. Kolektif bir ruh ile birliktelik, dayanışma ve sosyal ilişkiler gelişir. Akrabalar aşure günü münasebetiyle bir araya gelir. Manevi anlamı ile dostluk ve birlikteliği simgeleyen ve dini halk geleneğinde önemli bir yer tutan aşure, asırlardı güzel bir gelenek olarak milletimiz arasında yaşatılmaktadır. Bu aşure tatlısı geleneğimizi bu ay vesilesiyle bu güzel ortamda bizler cami derneğimizin organizesiyle yaşıyoruz. Teşekkür ediyoruz.

10 Aşûra Orucu. Âşura Gününde ilk akla gelen ibadet ise, oruç tutmaktır.
Muharrem ayı ve Âşura Günü, Ehl-i Kitap olan Hıristiyan ve Yahudiler tarafından da mukaddes sayılırdı. Nitekim, Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Medine'ye hicret buyurduktan sonra orada yaşayan Yahudilerin oruçlu olduklarını öğrendi.

11 Aşûra… Resul-i Ekrem Efendimiz, yahudileri taklit etmemek ve hurafelerinin İslâm bünyesine girmesine engel olmak için müminleri uyarmış ve sadece aşûra günü değil, muharremin dokuz, on ve on birinci günlerinde oruç tutulmasını tavsiye etmiştir.(Buhârî, Savm 69; Aynî, IX, 190.)

12 Aşûra Orucu Cahiliye devrinde Kureyşlilerin de tuttuğu aşûra orucunu Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.s) peygamber olmazdan önce ve Medine’ye hicret edince de Hz. Mûsa (a.s.)’ın şeriatına uyarak ramazan orucu farz kılınıncaya kadar bir veya iki sefer tutmuş ve müslümanlara da tutmalarını emretmiştir. Ancak ramazan orucunun farz kılınmasıyla bu orucu isteğe bırakmıştır. (Buhârî, Savm 69; Kütüb-ü Sitte, Prof Dr. İ. Canan, c.17, s.170.)

13 Aşûra Âşura Gününün Allah katında da çok seçkin bir yerinin vardır.
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ وَالْفَجْرِ[وَلَيَالٍ عَشْرٍ ] “Andolsun fecre.On geceye (Zilhicce ayının ilk on gecesine).” (Fecr, 1-2) Bazı tefsirlerimizde bu on gecenin Muharrem'in Âşurasine kadar geçen gece olduğu beyan edilmektedir.(1)

14 AŞURE GÜNÜ : Tarihte geçmiş birtakım hadiselerin, Muharrem ayında gerçekleşmiş olduğuna dair bazı rivayetler bu aya ayrı bir değer verilmesine sebep olmuştur. İlmen kesin olarak doğrulanamamakla beraber Hz. Adem'in cennetten yer yüzüne indirilmesi, Hz. Nuh (a.s.)'ın tufandan kurtulması, Hz. Musa (a.s.) ve ona iman edenlerin Firavun'un zulmünden kurtulmaları gibi insanlık tarihinde dönüm noktası sayılabilecek bazı önemli olayların bu ayda vuku bulduğu rivayet edilmektedir

15 Bu günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan etmiştir.
1. Allah, Hz. Musa'ya (a.s.) Âşura Gününde bir mucize ihsan etmiş, denizi yararak Firavun ile ordusunu sulara gömmüştür.

16 Hz. Musa’nın (a.s.) Duaları
Taha süresi 25. قَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي 26. وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي 27. وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي 28. يَفْقَهُوا قَوْلِي 29. وَاجْعَل لِّي وَزِيراً مِّنْ أَهْلِي 30. هَارُونَ أَخِي 31. اشْدُدْ بِهِ أَزْرِي 32. وَأَشْرِكْهُ فِي أَمْرِي 33. كَيْ نُسَبِّحَكَ كَثِيراً 34. وَنَذْكُرَكَ كَثِيراً 35. إِنَّكَ كُنتَ بِنَا بَصِيراً 25. Musa dedi: “Ey Rabbim, benim göğsüme genişlik ver, 26. işimi kolaylaştır bana, 27. dilimden düğümü çöz, 28. sözümü iyi anlasınlar. 29. Bana ailemden bir yardımcı ver. 30. Kardeşim Harun’u. 31. Onunla sırtımı pekiştir. 32. Ve onu işime ortak kıl. 33. ki Seni çok tesbih edelim 34. ve çok analım Seni. 35. Şüphe yok ki, Sen bizi görüp duruyorsun.”

17 Bu günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan etmiştir.
2. Hz. Nuh (a.s.) gemisini Cûdi Dağının üzerine Âşura Gününde demirlemiştir.

18 Bu günde Cenâb-ı Hak on peygamberine on değişik ikram ve ihsan etmiştir.
3. Hz. Yunus (a.s.) balığın karnından Âşura Günü kurtulmuştur.

19 لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ
Hz.Yunus(a.s)'un duası; لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَكَ إِنِّي كُنتُ مِنَ الظَّالِمِينَ «Senden başka hiçbir tanrı yoktur. Seni tenzih ederim. Gerçekten ben zalimlerden oldum!» (Enbiya,87;)

20 4. Hz. Âdem'in (a.s.) tevbesi Âşura Günü kabul edilmiştir.

21 Hz.Adem(a.s)'in duası: قَالاَ رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَكُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ Ey Rabbimiz,biz nefislerimize zulmettik, eğer Sen bize mağfiret etmez,merhamet buyurmazsan,şüphe yok ki hüsrana düşenlerden oluruz. (A'raf,23)

22 5. Hz. Yusuf kardeşlerinin atmış olduğu kuyudan Âşura Günü çıkarılmıştır.

23 Hz.Yusuf'un duası: رَبِّ قَدْ آتَيْتَنِي مِنَ الْمُلْكِ وَعَلَّمْتَنِي مِن تَأْوِيلِ الأَحَادِيثِ فَاطِرَ السَّمَاوَاتِ وَالأَرْضِ أَنتَ وَلِيِّي فِي الدُّنُيَا وَالآخِرَةِ تَوَفَّنِي مُسْلِمًا وَأَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ Ya Rab,Sen bana mülkten bir nasib verdin ve bana hadislerin tevilinden bir ilim öğrettin.Semavat ve arzı yaratan Rabbim,benim dünya ve ahiretimde Veli'm Sensin.Benim canımı müslim olarak al ve beni salihler zümresine dahil eyle. (Yusuf,101)

24 6. Hz. İsa (a-s.) o gün dünyaya gelmiş ve o gün semâya yükseltilmiştir.

25 7. Hz. Davud'un (a.s.) tevbesi o gün kabul edilmiştir.

26 8. Hz. İbrahim'in (a.s.) oğlu Hz. İsmail o gün doğmuştur.

27 Hz.İbrahim(a.s)'in duası:
وِمِنْهُم مَّن يَقُولُ رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَفِي الآخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ Rabbimiz bize dünyada bir güzellik ver;bizi ateş azabından koru. (Bakara,201) Teslim oldum Alemlerin Rabbine. (Bakara,131) قَالَ أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ

28 9. Hz. Yakub'un (a.s.), oğlu Hz.Yusuf'un hasretinden dolayı kapanan gözleri o gün görmeye başlamıştır.

29 10. Hz. Eyyûb (a.s.) hastalığından o gün şifaya kavuşmuştur.
(Sahih-i Müslim Şerhi, 6:140. )

30 Hz.Eyyub(a.s)'un duası: وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ Enbiya,83;(Ya Rab)zarar bana dokundu ve Sen Erhamurrahiminsin;yaralarıma merhamet et,şefkatinle muamele eyle.

31 Bîr hadiste şöyle buyurular:
"Her kim Aşura Gününde ailesine ve ev halkına ikramda bulunursa, Cenab-ı Hak da senenin tamamında onun rızkına bereket ve genişlik ihsan eder."(et-Tergîb ve'l-Terhİb, 2:116. ) Bu aile mefhumunun içine akrabalar, yetimler, kimsesizler, konu komşular da girmektedir.

32 Kerbela. O günde vuku bulan güzellikleri Rabbimizin bir ihsanı bilmek ve bunlara sevinmek tabii oluğu gibi yine bu günlerde meydana gelen cennet gençlerinin efendilerinden Hz. Hüseyin (r.a.) ve yakınlarının şehit edilmesi gibi üzücü hadiselere hüzünlenmek, yapılan yanlışları muhasebe etmek de gereklidir.

33 KERBELA FACiASI : İslam tarihinde özel bir yeri olan Hz. Hüseyin’in Kerbelâ'da şehit edilmesi olayı da yine bu ayda vuku bulmuştur. Bilindiği gibi, sevgili peygamberimizin torunu Hz. Hüseyin, o dönemde cereyan eden siyasi kargaşa ve çatışmalar neticesinde, müessif bir şekilde öldürülmek suretiyle şehid edilmiştir. Bu üzücü olay, Hz.Peygamberi ve ailesini seven mü’minlerin gönüllerinde silinmez izler bırakmıştır.

34 AŞURE GÜNÜ : Tarihte yaşanmış böyle acı olayları tasvip etmek mümkün değildir. Ancak, bunları ders almak için hatırlayalım. Bu olay, bütün Müslümanları derinden sarsan ve üzen acı bir olaydır.Her zaman, sağduyu lu hareket ederek Allah ve Peygamber sevgisi etrafında kenetlenmeliyiz. Hz. Peygamberi, O'nun aile fertlerini ve ashabını sevmek hepimizin müşterek heyecanı olmalıdır. İyi bilelim ki, huzur lu bir toplum halinde yaşayabilmek, Yüce Dinimizin bize öğrettiği karşılıklı sevgi ve saygıya dayalı kardeşliği, birlik ve beraberliği korumakla mümkündür.

35 Âşura gününün manevi ve berraklığı üzerinde Kerbela karanlığının kesafeti de görülmektedir hicret yılının Muharrem'ine ait 10. gününde Hazret-i İmam Hüseyin (r.a.) 55 yaşında iken Sinan bin Enes isimli bir hain tarafından Kerbelâ'da hunharca şehit edilmiştir. Bu gadr ve zulmün arkasında Emevi Halifesi Yezid, onun Küfe valisi İbni Ziyad vardır. Yarım asır öncesinden Peygamberimizin bizzat haber verildiği bu ciğerleri yakan olay Hazret-i Hüseyin'i Cennet gençlerinin efendisi olma şanına yüceltmiştir.

36 "Hep birlikte Allah'ın ipine sarılın ve parçalanıp bölünmeyin”
Bu acı olayın tasvibi mümkün değildir. Müslümanlara düşen görev, bu tür olayların tekrarlanmasını önleyecek bir bilinç ve anlayışa sahip olmak, kardeşlik, birlik ve beraberliği koruyabilmek ve yüce Allah'ın; وَاعْتَصِمُواْ بِحَبْلِ اللّهِ جَمِيعًا وَلاَ تَفَرَّقُواْ "Hep birlikte Allah'ın ipine / Kur'ân'a sımsıkı sarılın ve parçalanıp bölünmeyin" (Al-i İmran, 103)

37 “Müminler ancak kardeştir.”
Hepimizin Allah'ı, Peygamberi, kitabı, kıblesi, vatanı ve bayrağı birdir. Bu birlik, birbirimize sevgi ve saygı bağları ile bağlanmamızı gerektirir. Kardeş olarak yaşamamız Rabbimizin ve Peygamberimizin bir emridir. إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ Yüce Allah, "Müminler ancak kardeştirler” (Hucurat,10)

38 Amin Allah Teâlâ bizleri bu günlerden gereği gibi istifade edenlerden eylesin. İstifade yollarını bizlere açsın. Rızası doğrultusunda hayatımızı idame ettirsin. Gönlümüzü vesile yollarından uzak tutmasın. Amin...

39 HİCRİ YILBAŞI VE AŞURE GÜNÜ
Sunumun hazırlanmasında değerli meslektaşım Mehmet Cesur Bey’in Hicret Sunum Vaazından istifade edilmiştir. Kendisine teşekkürü bir borç bilir, çalışmalarında başarılar dilerim.


"HİCRİ YILBAŞI VE AŞURE GÜNÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları