Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

1 ÖFKE KONTROLÜ. 2 ÖFKE  Diğer bütün duygular gibi uygun ifade edildiğinde insani ve normal bir duygudur.  Ancak kontrolden çıkıp yıkıcı hale dönüşürse;okul-iş.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "1 ÖFKE KONTROLÜ. 2 ÖFKE  Diğer bütün duygular gibi uygun ifade edildiğinde insani ve normal bir duygudur.  Ancak kontrolden çıkıp yıkıcı hale dönüşürse;okul-iş."— Sunum transkripti:

1 1 ÖFKE KONTROLÜ

2 2 ÖFKE  Diğer bütün duygular gibi uygun ifade edildiğinde insani ve normal bir duygudur.  Ancak kontrolden çıkıp yıkıcı hale dönüşürse;okul-iş hayatında,kişisel ilişkilerde,genel yaşam kalitesinde sorunlara yol açar.  Öfke aslında ikincil bir duygudur buzdağının görünen kısmıdır.

3 3 HANGİ DURUMLARDA ÖFKELENİRİZ?  Utanç hissettiğimizde,  Hayal kırıklığına uğradığımızda,  Kendimizi engellenmiş hissettiğimizde,  Haksızlığa uğradığımızda,  Kıskançlık hissettiğimizde,  Yalnızlık,itilmişlik,kaygı hissettiğimizde,  Sıkıldığımızda,anlaşılamadığımızı hissettiğimizde

4 4 ÖFKE DURUMUNDA VÜCUT TEPKİLERİ  Stres ve gerginlik başlar  Adrenalin salgısı artar  Nefes alıp verme sıklaşır  Kalp atışları hızlanır  Kan basıncı artar  Vücut ve zihin “savaş ya da kaç” tepkisi için hazırdır.

5 5 ÖFKE UYGUN ŞEKİLDE İFADE EDİLMEDİĞİNDE!!!  Baş ağrısı  Mide rahatsızlıkları  Solunum problemleri  Cilt problemleri  Dolaşım problemleri  Var olan fiziksel rahatsızlıkların kötüleşmesi  Duygusal problemler

6 6 ÖFKE VE BEN  "" Ben öfkemi olumlu ve yapıcı biçimlerde ifade edebiliyor muyum?  ""Çatışmaları başarılı bir şekilde çözümleyebiliyor muyum?""

7 7 NE ZAMAN RİSKLİ? , Eğer öfke başkalarına yönelik fiziksel saldırılara dönüşürse, Sık sık öfkeleniyor, her gün sınıf arkadaşlarınızla tartışıyorsanız, Yaşıtlarınıza göre daha yoğun olarak öfkeleniyorsanız, sık sık ağlayıp başkalarına saldırganca davranışlar sergiliyorsanız

8 8 NE ZAMAN RİSKLİ? Yaşamın her alanında öfkelenecek bir şey buluyor ve belli bir kişi ya da olay nedeniyle değil, genel olarak kendinizi öfkeli hissediyorsanız, Olaylarla baş etme yöntemlerinde önemli değişiklikler görülüyorsa, örneğin daha önce hiç sıkılmadığınız şeylere öfkelenmeye başlamışsanız.

9 9 ÖFKEYLE BAŞETMEDE KULLANILAN YANLIŞ YOLLAR  Öfkeyi Yok Sayma  Öfkeyi Başkasına Aktarmak  Öfkeyi Saldırganca Ortaya Koymak  Öfkeyi Pasif Davranışlarla Ortaya Koymak  Öfkeyi Kendine Yöneltmek

10 10 ÖFKEYLE OLUMLU BAŞETME YOLLARI  Hangi duygunuz öfkeye yol açıyor? Önce asıl duygunuzu fark edin.  Hakkınızı koruyun ancak ne pasif ne saldırgan olmadan!  Gerektiğinde mola alıp sakinleşin!  Abartılı ve dramatik düşüncelerinizi sorgulayın asıl sebebi bulun!  Karşı tarafı suçlamak yerine kendi duygularınızı ifade edin.(ben dili)  Espriden faydalanın

11 11 ÖFKEYLE OLUMLU BAŞETME YOLLARI  Duygularınızı anlattığınız bir günlük tutun. Yazı yazmak zor geliyorsa resim de yapabilirsiniz.  Sizi öfkelendiren problemi, bu probleme nasıl tepkide bulunduğunuzu, bu tepkinin ne gibi sonuçlar doğurduğunu ve problemi halletmek için iyi bir yol olup olmadığını düşünün.  Asıl sorun öfke değil, ifade edilme biçimidir unutmayın.

12 12  Öfkeyi yok edemezsiniz ancak tepkilerinizi kontrol ederek onların sizi mutsuz etmesini önleyebilirsiniz.

13 13 Gevşeme: Kendinizi öfkeli hissetiğinizde derin derin nefes almak, hoş ve güzel olayları, manzaraları zihninizde hayal etmek, kaslarınızdaki gerginliği rahatlatmaya çalışmak öfkenizin yatışmasına ve sakinleşmenize yardımcı olacaktır. Düşünme Tarzını Değiştirme: Öfkelendiğimiz zaman genelde olayları objektif olarak değerlendiremez, abartılmış, çarpıtılmış bir şekilde algılarız. Bu tür düşünceleri farketmeyi öğrenip, yerine daha mantıklı olanları yerleştirebilmeliyiz. Problemi Çözme: Bizi öfkelendiren problemle ilgili çıkmazları düşünmek yerine, bir plan yapıp, stratejiler geliştirerek, problemi çözmede yapabileceğimizin en iyisini yapmaya çalışmalıyız. Öfkelendiğimiz konu ile ilgili çıkmazları düşünmek, sadece öfkemizin artmasına neden olacaktır. Öfkenin Taşmasını Hangi Stratejiler Önler?

14 14 Daha İyi Bir İletişim: Öfkeli olduğumuz zaman genellikle düşünmeden önyargılarımızla hareket ederiz. Olayların, bireylerin ya da bizi kızdıran şeylerin, kötü yanlarını algılamaya başlarız. Böyle bir durumda, karşımızdaki bireyi eleştirir, saldırıya geçeriz. Eleştirilen bireyin savunmaya geçmesi doğaldır. Bu durum iletişim ağlarının kopmasına neden olur. Çevrenizi Değiştirmek: Bazen sinirlenip öfkelenmemize yol açan olaylar yakın çevremizdedir. Bu gibi olay ve kişilerden uzaklaşmamızın mümkün olmadığı durumlar olabilir. Böyle, stresin yoğun olabileceğini düşündüğümüz bir durumda gün içinde kendimize zaman ayırmalıyız ve olayları yeniden olumlu bir bakışla gözden geçirmeliyiz.


"1 ÖFKE KONTROLÜ. 2 ÖFKE  Diğer bütün duygular gibi uygun ifade edildiğinde insani ve normal bir duygudur.  Ancak kontrolden çıkıp yıkıcı hale dönüşürse;okul-iş." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları