Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan: Merve Varinli.  1952’de İstanbul’da doğdu.  Nişantaşı’nda kalabalık bir ailede yetişti.  Liseyi İstanbul’daki Amerikan Lisesi Robert Koleji’nde.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan: Merve Varinli.  1952’de İstanbul’da doğdu.  Nişantaşı’nda kalabalık bir ailede yetişti.  Liseyi İstanbul’daki Amerikan Lisesi Robert Koleji’nde."— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan: Merve Varinli

2  1952’de İstanbul’da doğdu.  Nişantaşı’nda kalabalık bir ailede yetişti.  Liseyi İstanbul’daki Amerikan Lisesi Robert Koleji’nde okudu.  İstanbul Teknik Üniversitesi’nde üç yıl mimarlık okudu.  Ve ardından İstanbul Üniversitesi’nde gazetecilik okudu.

3  Pamuk, 23 yaşından sonra romancı olmaya karar verdi.  İlk romanı, Cevdet Bey ve Oğulları 1982’de yayımlandı.  Pamuk, ertesi sene Sessiz Ev adlı romanını yayımladı.  Beyaz Kale adlı romanı bir çok dile çevrilerek Pamuk’a uluslararası ününü sağlayan ilk roman oldu.

4  Orhan Pamuk’un romancılığı post modern kategorisinde değerlendirilmektedir.  Genç vatanseverler tarafından; Batının Türkiye’deki kalemi olarak tanımlanmaktadır.  Bazı yazarlarca ise romancılığı yerilmektedir.

5  Pamuk, devrik ve uzun cümleler kullanıyor eserlerinde.  Noktalama ve imla kuralları açısından ise zayıf.  Türkçeye, kurallarına hakim değil.

6  1990’ların ortasından itibaren Pamuk, insan hakları ve düşünce özgürlüğü ile ilgili makaleler yazdı.  Bu görüşleriyle Türkiye Devleti’ne karşı eleştirel bir tavır takındı.

7  İsviçre dergisine verdiği bir röportajda,”Bu topraklarda 30 bin Kürt ve 1 milyon Ermeni öldürüldü.” açıklamasıyla hakkında dava açılmıştı.  Bu olay AB ile Türkiye arasında gerilime neden oldu.  Dava 22 Ocak 2006 tarihinde düştü.

8  Cevdet Bey ve Oğulları (1982)  Sessiz Ev (1983)  Beyaz Kale (1985)  Kara Kitap (1990)  Yeni Hayat (1994)  Benim Adım Kırmızı (1998)  Kar (2002)  Masumiyet Müzesi (2008)

9  Abdülhamit’in son yıllarında küçük dükkan sahibi, ilk Müslüman tüccarlardan Cevdet Bey’in ve oğullarının, yüzyıl başından günümüze uzanan “üç kuşaklık” hikayesidir.  Türkiye Cumhuriyeti’nin özel hayatının da hikayesidir.  Nişantaşılı bir ailenin serüvenleri üzerinden ev içleri, yeni apartman hayatı, radyo dinlenen pazar öğleden sonraları...

10  Biri tarihçi, biri devrimci, biri de zengin olmayı aklına koymuş üç torun babaannelerini ziyaret eder, dedelerinin yetmiş yıl önce sürgün edildiğinde yaptırdığı evde bir hafta kalırlar.  Babaannenin anıları yavaş yavaş aralanırken dedenin Doğu’yla Batı arasındaki uçurumu kapatacağını sandığı ansiklopediyi yazışı hatırlanır.  Kuşaklar arasında köprüler kurulurken, duvarların ötesinde de başkaları vardır...

11  17. yüzyılda Türk korsanlarınca tutsak edilen, astronomiden, fizikten ve resimden anladığına inanan bir Venedikli köle…  Aynı ilgileri paylaşan, Batı bilimini öğrenmek isteyen bir Türk efendi...  Aralarında garip bir benzerlik bulunan bu iki insanın, hikayeleri ve serüvenleri,onları, Çocuk Sultan’ın düşsel dünyasına, inanılmaz bir silahın yapımına, “ben neden benim?” sorusuna götürecektir.

12  Galip, çocukluk aşkı, arkadaşı, amcasının kızı, sevgilisi ve kayıp karısı Rüya’yı karlı bir kış günü İstanbul’da aramaya başlar.  Okuyucu, bir esrarlı alemin işaretleriyle dolu İstanbul’da Galip’in araştırmalarını ve karşılaştığı kişileri izlerken, bir yandan da bu araştırmaları değişik işaretler ve tuhaf hikayelerle tamamlayan köşe yazarı Celal’in satırlarıyla karşılaşır.  Bu araştırma Galip’i hem Rüya’ya hem de hayatımızın içine gömüldüğü kayıp esrara doğru çekecektir.

13  On iki yıldır Almanya’da sürgün olan şair Ka Türkiye’ye dönüşünden dört gün sonra, bir röportaj için Kars şehrinde bulur kendini.  Ağır ağır ve hiç durmadan yağan karın altında sokak sokak, dükkân dükkân bu hüzünlü ve güzel şehri ve insanlarını tanımaya çalışır.  Karpalas Oteli ve sahibi Turgut Bey ile kızları İpek ve Kadife ve Ka için bir aşk ve mutluluk vaadi vardır.

14  İstanbul: Hatıralar ve Şehir (2003)  Babamın Bavulu (2007)

15  İstanbul'da, Orhan Pamuk hem 22 yaşına kadarki kendi hayat hikâyesini, hem de kendi bildiği İstanbul şehrinin ilginç hikâyesini bir roman tadıyla birleştirerek okura sunuyor.  Pamuk'un kendini "ben" olarak ilk hissedişinden, annesine, babasına, ailesine yönelen hikâye, bir hüzün ve mutluluk kaynağı olarak İstanbul sokaklarına açılıyor.  İstanbul'un siyah beyaz hüznünü araştıran bu benzersiz bir eser.

16  Gizli Yüz (1992)  Türk sinemasının sıra dışı filmlerinden birinin, Gizli Yüz’ün senaryosu.  Orhan Pamuk’la yönetmen Ömer Kavur’un birlikte kurguladıkları, Orhan Pamuk’un “istediği gibi yazdığı” hikaye.  Daha doğrusu, kadın’ın hikayesiyle adam’ın hikayesinden saat yönündeki bir üçüncü hikayeye doğru akan ilginç bir kurgu...  Bir film senaryosunun diyalog ve monologlarla “okumalık” hale gelen yüzü...

17  Öteki Renkler (1999)  Manzaradan Parçalar (2010)

18  Orhan Pamuk bu yeni kitabında, çocukluğundan başlayarak hayatından, yaşadıklarından bütün içtenliğiyle söz ediyor.  Yazarın babasının ölümü, siyasi dertleri, futbol oynarken ve Boğaz gemileri hakkındaki gözlemleri gibi büyük bir manzaranın parçası olarak dikkatle işleniyor.  Pamuk gözlemlerini, duygularını sıralarken akılda sevdiğimiz bir hikâyecinin tanıdık ve unutulmaz sesi kalıyor.

19  1979 Milliyet Roman Yarışması Ödülü Karanlık ve Işık  1983 Orhan Kemal Roman Ödülü Cevdet Bey ve Oğulları  1984 Madaralı Roman Ödülü Sessiz Ev  1990 Independent Yabancı Roman Ödülü (Birleşik Krallık) Beyaz Kale  1991 Prix de la Découverte Européene (Fransa) Sessiz Ev (Fransızca çevirisi nedeniyle)

20  1991 Antalya Altın Portakal film festivali en iyi senaryo Gizli Yüz  1995 Prix France Culture (Fransa) Kara Kitap  2002 Prix du Meilleur Livre Etranger (Fransa) Benim Adım Kırmızı  2005 Prix Médicis Etranger (Fransa) Kar  2005 Alman Yayıncılar Birliği'nin Barış Ödülü (Almanya)  2006 Nobel Edebiyat Ödülü (İsveç)  2006 Washington University'nin Seçkin Hümanist Ödülü (Amerika Birleşik Devletleri)  2010 Norman Mailer Yaşam Boyu Başarı Ödülü (Amerika Birleşik Devletleri)

21  2007 Berlin Serbest Üniversitesi  2007 Boğaziçi Üniversitesi  2007 Georgetown Üniversitesi  2007 Tilburg Üniversitesi  2008 Floransa Üniversitesi  2008 Beyrut Amerikan Üniversitesi  2009 Rouen Üniversitesi  2010 Tiran Üniversitesi

22  2005 American Academy of Arts and Letters Onur Üyesi (Amerika Birleşik Devletleri)  2008 Social Sciences of Chinese Academy Onur Üyesi (Çin)  2008 American Academy of Arts and Sciences Onur Üyesi (Amerika Birleşik Devletleri)


"Hazırlayan: Merve Varinli.  1952’de İstanbul’da doğdu.  Nişantaşı’nda kalabalık bir ailede yetişti.  Liseyi İstanbul’daki Amerikan Lisesi Robert Koleji’nde." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları