Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ"— Sunum transkripti:

1 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ
TURGAY BÜLENT GÖKTÜRK

2 TÜRK İNKILABINA YOL AÇAN NEDENLER
2. HAFTA TÜRK İNKILABINA YOL AÇAN NEDENLER * FRANSIZ İHTİLALİNİN ETKİLERİ * OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN YAPISAL BOZUKLUĞU, BU BOZULMANIN NEDENLERİ, 17. YY.DAN İTİBAREN EMPERYALİZMİN GELİŞİMİ VE OSMANLI DEVLETİ ÜZERİNDEKİ HEDEFLERİ

3 TÜRK İNKILABINA YOL AÇAN NEDENLER
FRANSIZ İHTİLALİNİN ETKİLERİ FRANSIZ İHTİLALİNİN YAYDIĞI FİKİRLER ( MİLLİYETÇİLİK, EŞİTLİK, ÖZGÜRLÜK, ULUSÇULUK )

4 OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN YAPISAL BOZUKLUĞU
BİR TOPLUMUN KURUMLARINDA ÇÖZÜLME BAŞLAR, DEVLET DE BUNU ÖNLEYEMEZSE İNKILAP KOŞULLARI OLUŞMAKTADIR. TÜRK İNKILABI DA,UZUN SÜRE YAPISINI YENİLEYEMEDİĞİ İÇİN BOZULMA YOLUNA GİREN OSMANLI TOPLUM YAPISININ YERİNE ÇAĞDAŞ BİR TÜRK MODELİ GETİRMEK İÇİN YAPILMIŞTIR.

5 GENEL İSLAMİYETTEN ÖNCEKİ TÜRK DEVLETLERİNİ “KAĞAN” VEYA “HAKAN” YÖNETİYORDU. KAĞAN AİLESİNE “GÖK TANRI” EGEMENLİK YANİ DEVLETİ YÖNETME YETKİSİNİ VERMİŞTİ. KAĞAN’IN YANINDA ‘HATUN’ DENİLEN EŞİ BULUNURDU.

6 GENEL İSLAMİYET, EMEVİLER DÖNEMİNDE TÜRK SINIRLARINA KADAR YAYILDI.
TÜRKLER, 10.YY.DA ABBASİLER DÖNEMİNDE İSLAMİYETİ KENDİ İSTEKLERİ İLE KABUL ETTİLER. TÜRK-İSLAM DEVLETLERİ KURDULAR. SELÇUKLU TÜRKLERİ, İSLAM DÜNYASININ SİYASİ EGEMENİ OLDULAR VE ANADOLU’YU TÜRK YURDU YAPTILAR.

7 GENEL DEVLET, MOĞOL İSTİLASINDAN SONRA PARÇALANARAK KÜÇÜK BEYLİKLERE BÖLÜNDÜ. BUNLARIN EN KÜÇÜĞÜ VE EN BATIDA BULUNANI (OSMANLI BEYLİĞİ), BİZANSIN GÜÇSÜZLEŞMESİNDEN DE YARARLANARAK RUMELİ’YE DOĞRU GENİŞLEDİ. İSTANBUL’U FETHETTİ VE İMPARATORLUK HALİNE GELDİ.

8 GENEL 15. YY.IN İKİNCİ YARISINDAN 17. YY. SONUNA KADAR DÜNYANIN EN GÜÇLÜ DEVLETİ OLDU. 15.YY.DA KESİN BİÇİMİNİ ALAN TOPLUMSAL VE SİYASAL YAPI, 19. YY. BAŞLARINA KADAR BÜYÜK BİR DEĞİŞİKLİK GEÇİRMEDİ. TÜRK İNKILABI, BU DEVLETİN YERİNE YENİ BİR TOPLUM VE SİYASET YAPISININ KONULMASIDIR.

9 OSMANLI TOPLUM VE DEVLET DÜZENİ
* OSMANLI DEVLET YAPISI * OSMANLI TOPLUM DÜZENİ * OSMANLI DEVLETİNİN GERİLEME NEDENLERİ

10 OSMANLI DEVLET YAPISI * OSMANLI DEVLETİ, DİĞER TÜRK DEVLETLERİNDE OLDUĞU GİBİ, ORTAASYA’DAN BERİ EDİNİLEN EGEMENLİK ANLAYIŞI İLE İSLAMİYETLE GELEN ESASLARI BİRLEŞTİRMİŞTİ. * OSMANOĞLU AİLESİ, EGEMENLİĞİN DE KAYITSIZ ŞARTSIZ SAHİBİYDİ. * EN GÜÇLÜ ŞEHZADE, PADİŞAH (BEY) OLUYORDU.

11 OSMANLI DEVLET YAPISI * TAHTA GEÇEN ŞEHZADE, DEVLETİN BÖLÜNMEMESİ İÇİN DİĞER KARDEŞLERİNİ ÖLDÜRTÜYORDU. * YILDIRIM BAYEZİT DÖNEMİNDE BAŞLAYAN BU GELENEK, FATİH DÖNEMİNDE SALTANAT YASASI DURUMUNA GELDİ. * 17.YY. BAŞLARINDA, AİLENİN EN YAŞLI ERKEĞİ, PADİŞAH OLMAYA BAŞLADI.

12 OSMANLI DEVLET YAPISI * BU GELİŞME İLE PADİŞAH, TAM VE MUTLAK
YETKİLİ OLDU. * DEVLETİN TEMELİ İSLAMİYET OLDUĞU İÇİN YAPTIKLARI İŞİN DİNE UYGUN OLDUĞUNU VEYA DİN DIŞI KALDIĞI İÇİN DİLEDİĞİ GİBİ DAVRANACAĞINI DİN BİLGİNLERİNE ONAYLATMASI YETİYORDU. * ŞEYHÜLİSLAMIN PADİŞAHA HERHANGİ BİR KONUDA FETVASI İLE İZİN VERMESİ, YAPILAN İŞİN DİNE UYGUN OLDUĞUNU GÖSTERİYORDU..

13 OSMANLI DEVLET YAPISI * PADİŞAHIN VEKİLİNE SADRAZAM VEYA VEZİR-İ AZAM DENİLİRDİ. * PADİŞAHIN MÜHÜRÜNÜ TAŞIYAN VE ONUN ADINA İŞ YAPAN SADRAZAM DA DAHİL OLMAK ÜZERE TÜM DEVLET GÖREVLİLERİ, PADİŞAHIN KULU SAYILIRDI VE CAN GÜVENLİKLERİ YOKTU.

14 OSMANLI DEVLET YAPISI . * SADECE DİN BİLGİNLERİ BUNUN DIŞINDA İDİLER. ZİRA ONLAR DİN ADINA ADALET DAĞITIYOR, YANİ YARGIÇLIK YAPIYORLARDI. * PADİŞAHIN İSTEDİĞİ İŞLERİ YAPABİLMESİ İÇİN ONLARIN GÖNLÜNÜ HOŞ TUTMASI GEREKİYORDU. “ULEMA” DENİLEN DİN BİLGİNLERİ, AYRICALIKLI KONUMA ERİŞTİLER.

15 OSMANLI DEVLET YAPISI . * OSMANLI DEVLETİ BİR TARIM ÜLKESİYDİ VE BÜYÜK SERVET KAYNAĞI OLAN TOPRAĞIN ÖNEMİ FAZLAYDI. * TOPRAK, PADİŞAHIN YANİ DEVLETİN MALI SAYILIRDI. * TOPRAĞI İŞLETMEK İÇİN “SİPAHİ” DENİLEN DEVLET MEMURUNU GÖREVLENDİRİRDİ.

16 OSMANLI DEVLET YAPISI * TOPRAK ÜZERİNDE DEVLETİN TEMSİLCİSİ OLAN SİPAHİ, TOPRAĞI BİR KEZ PARA ALDIĞI KÖYLÜYE İŞLETİRDİ. * KÖYLÜ, YAŞAMI BOYUNCA TOPRAĞI İŞLER, ÖLÜNCE YERİNE OĞLU GEÇERDİ. * KÖYLÜ, ÜRÜNÜ ALINCA BELLİ BİR BÖLÜMÜNÜ SİPAHİYE VERİR, KALANI KENDİNİN OLURDU.

17 OSMANLI DEVLET YAPISI * SİPAHİ, DEVLET ADINA TOPLADIĞI VERGİLERİN BİR BÖLÜMÜ İLE GEÇİNİR, KALANI İLE DE DEVLETİN KENDİSİNDEN İSTEDİĞİ( ASKER YETİŞTİRMEK ) GÖREVLERİ YERİNE GETİRİRDİ. * GEREK BU TOPRAK DÜZENİ, GEREK O ZAMANA GÖRE İLERİ BİR TİCARET VE GÜÇLÜ BİR ZANAAT, OSMANLI DEVLETİNİ GÜÇLÜ BİR KONUMA GETİRMİŞTİ.

18 OSMANLI TOPLUM DÜZENİ * YURTTAŞLAR, MÜSLÜMANLAR VE GAYRİMÜSLÜMLER OLMAK ÜZERE İKİYE AYRILIRDI. * NÜFUSUN NEREDEYSE YARISINI OLUŞTURAN GAYRİMÜSLÜM YURRTAŞLAR, ZAMANIN AVRUPASINDA DÜŞLENEMEYECEK ŞEKİLDE RAHAT YAŞARLARDI.

19 OSMANLI TOPLUM DÜZENİ * ÖZEL VE EKONOMİK YAŞAMLARINA KARIŞILMAZDI.
* TEK İSTİSNA, ERKEKLERDEN “CİZYE” ADINDA VERGİ ALINIR VE DEVLET YÖNETİMİNDE GÖREV ALAMAZLARDI. *YETENEKLİ GAYRİMÜSLÜM ERKEK ÇOCUKLARININ BİR KISMI, AİLELERİNE İMKANLAR TANINARAK ALINIR VE MÜSLÜMANLAŞTIRILIRDI. (DEVŞİRME)

20 OSMANLI DEVLETİNİN GERİLEME NEDENLERİ
* 17.YY. ORTALARINDA DURGUNLUK DÖNEMİNE, SONRA DA GERİLEME VE ÇÖKME SÜRECİNE GİRİLDİ. * COĞRAFİ KEŞİFLER SONUCU AVRUPANIN DENİZAŞIRI ÜLKELERE ULAŞMASI İLE OSMANLININ AVRUPA’YA TİCARETİ AZALDI. * UZAKDOĞU İLE OSMANLI-RUSYA ÜZERİNDEN YAPILAN TİCARET ÇÖKTÜ.

21 OSMANLI DEVLETİNİN GERİLEME NEDENLERİ
* GELİŞMELERİN DIŞINDA KALAN OSMANLI EKONOMİSİ TARIMA DAYANAN YAPISI İLE GEREKLİ İLERLEMEYİ YAPAMAZ DURUMA DÜŞTÜ. * EĞİTİM VE BİLİM ALANINDA DA AVRUPA’DAKİ GELİŞMELER TAKİP EDİLEMEDİ.

22 OSMANLI DEVLETİNİN GERİLEME NEDENLERİ
* 30 YIL SAVAŞLARINI UZLAŞMAYLA BİTİREN AVRUPALILAR, OSMANLILAR KARŞISINDA BİRLİK OLDULAR. * RUSYA, GELİŞMEYE BAŞLADI. İRAN’LA ÇEKİŞMELER SON BULMADI. * SAVAŞ İÇİN GEREKLİ PARAYI SAĞLAMAK İÇİN MEVCUT TOPRAK DÜZENİ BOZULDU.

23 OSMANLI DEVLETİNİN GERİLEME NEDENLERİ
* “DİRLİK” VERGİSİ NEDENİYLE, DEVLETİN TOPRAK ÜZERİNDEKİ DENETİMİ ZAYIFLADI. *”AYAN” ADI VERİLEN KİŞİLER DİRLİKLERİ KULLANMA HAKKINI ELE GEÇİRİP, DEVLETE VERGİ VERİP, BÖLGELERİNDE BAŞLARINA BUYRUK YAŞAMAYA BAŞLADILAR. DEVLETİN EN ÖNEMLİ NİTELİKLERİNDEN BİRİ OLAN “MERKEZCİLİK” YOK OLDU.

24 OSMANLI DEVLETİNİN GERİLEME NEDENLERİ
* 17.YY. SONLARINDA BÜYÜK TOPRAK KAYIPLARI BAŞLADI. 18.YY. RUSYA, AVUSTURYA, VENEDİK, İRAN İLE YAPILAN BÜYÜK VE KANLI SAVAŞLARLA GEÇTİ.

25 OSMANLI DEVLETİNİN GERİLEME NEDENLERİ
*FRANSIZ İHTİLALİ GERİLEMEYİ TAM BİR ÇÖKÜŞE ÇEVİRDİ. ULUSÇULUK AKIMI NEDENİYLE, BAĞRINDA BİRÇOK ULUS BARINDIRAN OSMANLI DEVLETİ, AVRUPALI DEVLETLER VE RUSYANIN DA KIŞKIRTMASI İLE BU ULUSLARA SAHİP OLAMADI.

26 OSMANLI DEVLETİNİN GERİLEME NEDENLERİ
*EKONOMİK SÖMÜRME *DÜŞMANLARLA SAVAŞ *ULUSAL AYAKLANMALAR *GERİLEYEN KÜLTÜR DÜZEYİ “ISLAHAT”

27 OSMANLI DEVLETİNDE ISLAHAT HAREKETLERİ
GENEL KARAKTERİ * YENİLİKLERE YÖNELME DÜŞÜNCESİNİN İLK DENEMESİ 1727 YILINDA KİTAP BASIM TEKNİĞİNİN UYGULANMASIDIR. * 18.YY. SONLARINDA ASKERİ MÜHENDİS OKULLARININ KURULMASI, BATININ TEKNİK İLERLEMESİNİN KABUL EDİLDİĞİ ANLAMINA GELMEKTEDİR.

28 OSMANLI DEVLETİNDE ISLAHAT HAREKETLERİ
* İLK BÜYÜK REFORM, “ORDUYU“ DÜZELTMEK İÇİN YAPILDI. AMA ONU TEŞKİL EDEN İNSAN ÖGESİ İHMAL EDİLDİ. * ISLAHAT HAREKETLERİNİN TEMEL AMACI DEVLETİ KURTARMAKTI. BİREY, DAHA SONRA GELİYORDU.

29 OSMANLI DEVLETİNDE ISLAHAT HAREKETLERİ
* REFORMLARIN İKİNCİ AMACI; BİR ZAMANLAR DEVLETİNE SADIK OLAN, ANCAK, ULUSÇULUK AKIMININ ETKİSİ VE EMPERYALİST DEVLETLERİN KIŞKIRTMALARI SONUCUNDA BAĞIMSIZLIK İÇİN AYAKLANAN GAYRİMÜSLÜM VATANDAŞLARIN TEKRAR KAZANILMASINI SAĞLAMAKTI. ( HUKUK REFORMLARI) * BATICILAR-İSLAMCILAR ARASINDAKİ ÇEKİŞME

30 OSMANLI DEVLETİNDE ISLAHAT HAREKETLERİ
* ORDUDA REFORM * TOPRAK DÜZENİNİN KALDIRILMASI * AYANLIĞIN TASFİYESİ * BÜROKRASİNİN DÜZELTİLMESİ * YURTTAŞLARA CAN, MAL GÜVENLİĞİ * YEREL YÖNETİMLERDE ISLAHAT * EĞİTİM SİSTEMİNDE REFORM * AYDINLARIN UYANIŞI * ANAYASALI MONARŞİ

31 OSMANLI DEVLETİNDE ISLAHAT HAREKETLERİ
GENEL KARAKTERİ OSMANLI ISLAHAT HAREKETLERİ 150 YIL KADAR SÜRMÜŞ, BELLİ BAŞLI VE TOPLU -MU KURTARICI SOMUT HİÇBİR SONUCA ULAŞAMAMIŞ VE TAMAMLANAMAMIŞTIR.

32 ISLAHAT HAREKETLERİ * III. SELİM VE II. MAHMUT DÖNEMİ:
III.SELİM’İN ( ) TEŞHİSLERİ DOĞRUYDU. NİZAM-I CEDİT=YENİ DÜZEN ORDUYU MODERNİZE ETTİ. İLK KEZ DİPLOMATİK TEMSİLCİLER AÇTI. ESKİ DÜZEN YANDAŞLARINCA DEVRİLDİ. YERİNE KARDEŞİ IV. MUSTAFA GETİRİLDİ

33 ISLAHAT HAREKETLERİ * IV. MUSTAFA’NIN YERİNE, AYAN ALEMDAR MUSTAFA PAŞA DESTEĞİYLE II.MAHMUT ( ) TAHTA ÇIKARILDI. * AYANLARLA İMZALADIĞI “SENED-İ İTTİFAK ADLI BELGEYİ DİKKATE ALMADI VE ALEMDARI DA ORTADAN KALDIRDI. AYANLARIN SİYASAL GÜCÜNÜ YOK ETTİ. * YENİÇERİ OCAĞINI KALDIRDI. (1826) * DEVLET İŞLERİNDE UZMANLIĞI GETİRDİ. BAKANLIKLARI KURDU.

34 ISLAHAT HAREKETLERİ * GAYRİMÜSLÜM VATANDAŞLARIN EŞİTLİĞİNİ SAĞLAYACAK HUKUK REFORMUNU GERÇEKLEŞTİRDİ. * MEMURLARIN KUL OLARAK GÖRÜLMESİNİ ENGELLEYEN YASALAR ÇIKARARAK CAN VE MAL GÜVENLİKLERİNİ SAĞLADI. * POLİS, İTFAİYE, POSTA, ASKERİ OKULLAR VE TIBBİYE GİBİ BİRÇOK KURUMUN TEMELİNİ ATTI.

35 ISLAHAT HAREKETLERİ * TÜRK-RUS SAVAŞI SONUNDA SIRBİSTAN ÖZERK OLDU. * YUNAN VE ARNAVUTLUK İSYANLARI. * TÜRK-RUS SAVAŞI SONUCU YUNANİSTAN BAĞIMSIZLIĞINI KAZANDI. * TÜM BUNLARA RAĞMEN OSMANLININ EN REFORMCU PADİŞAHI OLMUŞTUR.

36 TANZİMAT DÖNEMİ * ABDÜLMECİT(1839-61) İKİ BÜYÜK FERMAN İLAN ETTİ.
* TANZİMAT FERMANI(3 KASIM 1839) İLE ADALET İŞLERİNE DÜZEN GETİRİLDİ. ÖLÜM CEZASI VERME HAKKINI BİLE ELİNDE TUTAN PADİŞAH, BU HAKKINDAN VAZGEÇTİ. İNSANLARIN CAN GÜVENLİĞİ SAĞLANDI. * VERGİ ADALETİ SAĞLANDI, ASKERLİK KISALTILDI.

37 TANZİMAT DÖNEMİ * HUKUK DEVLETİNİN İLK VE EN ÖNEMLİ ÖZELLİĞİ, İÇİNDE YAŞAYAN TÜM İNSANLARA CAN GÜVENCESİ VERMESİDİR. BU DA YASAYA UYGUN DAVRANILMASI VE ADİL BİÇİMDE YARGILANMA İLE OLUR. TANZİMAT FERMANI, OSMANLI YURTTAŞINA HUKUK DEVLETİNİN BU İLKESİNİ TANIMIŞ OLUYORDU.

38 TANZİMAT DÖNEMİ * 28 ŞUBAT 1856’DA İLAN EDİLEN “ISLAHAT FERMANI” İLE İSLAM HUKUKUNA YENİLİK GETİRİLMİŞ, MÜSLÜMAN OLAN VE OLMAYAN VATANDAŞLARIN YASA KARŞISINDAKİ EŞİTLİĞİ SAĞLANDI. GAYRİMÜSLÜM VATANDAŞLARIN VERGİ ADALETİ VE DEVLET HİZMETİNE ALINMALARI SAĞLANDI.

39 TANZİMAT DÖNEMİ * BATI HUKUKU VE İSLAM HUKUKU, HUKUKTA İKİ BAŞLILIK YARATTI. * BATI ÖRNEĞİ OKULLAR İLE MEDRESELER, EĞİTİMDE İKİ BAŞLI BİR DÜZEN YARATTI.

40 MEŞRUTİYET DÖNEMİ * YAPILAN HUKUK REFORMLARI İLE ULUSÇULUK DUYGUSU BASTIRILAMIYOR, BAĞIMSIZLIK İSTEYEN GAYRİMÜSLÜM YURTTAŞLAR DURDURULAMIYORDU. AVUSTURYA BİLE KENDİ DİNİNDEN OLAN MACARLARI DURDURAMAMIŞLARDI. * BATI TARZINDA YETİŞEN BİR GRUP AYDIN, YENİ BİR KURTULUŞ ÇARESİ ÖNERDİ.

41 MEŞRUTİYET DÖNEMİ * GENÇ OSMANLILAR ADINDAKİ GRUBA GÖRE, HALKIN YÖNETİME KATILMASI SAĞLANIR İSE, OSMANLILIK RUHU DOĞACAK VE İNSANLARIN DEVLETİN BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZMA DÜŞÜNCESİ YOK OLACAKTI. * ABDÜLMECİT’İN ÖLÜMÜNDEN SONRA TAHTA GEÇEN ABDÜLAZİZ( ), BU FİKİRLERE KARŞI İDİ. * CUMHURİYET DÜŞÜNCESİNDEN UZAK OLAN BU AYDINLAR, GİZLİ BİR MÜCADELE YÜRÜTTÜLER.

42 MEŞRUTİYET DÖNEMİ * BU ARADA BALKANLARDA HUZURSUZLUK ARTTI. BULGARLAR AYAKLANDI. SIRPLARLA SAVAŞ BAŞLADI. DEVLET MALİ YÖNDEN İFLAS ETTİĞİNİ BİLDİRDİ. * OLUMSUZLUKLARDAN ABDÜLAZİZ SORUMLU TUTULDU VE 1876’DA ORDU İLE AYDINLARIN İŞBİRLİĞİ SONUCU TAHTTAN İNDİRİLDİ. YERİNE ÖNCE V.MURAT, AYNI YIL II. ABDÜLHAMİT PADİŞAH OLDU.

43 BİRİNCİ MEŞRUTİYET * TAHTA ÇIKARKEN HALKIN YÖNETİME KATILMASINI SAĞLAYACAK BİR ANAYASA İLAN EDECEĞİ SÖZÜNÜ VEREN II. ABDÜLHA- MİT, 23 ARALIK 1876’DA KANUN-İ ESASİ’Yİ İLAN ETTİ. * BU ANAYASA DİĞER ÜLKELERDE OLDUĞU GİBİ HALKIN BASKISI SONUCU DEĞİL, BİR GRUP ASKER VE AYDININ İSTEĞİ SONUCU HAZIRLANMIŞTI.

44 BİRİNCİ MEŞRUTİYET * TAM ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR REJİM GETİRMİYORDU. EGEMENLİK OSMANLI AİLESİNDEYDİ. SİYASİ PARTİ KURMA , TOPLANTI ÖZGÜRLÜĞÜ YOKTU. * TEK YENİLİK, BİR KANADINI HALKIN (HEYET-İ MEBUSAN), DİĞER KANADINI PADİŞAHIN (HEYET-İ AYAN) SEÇTİĞİ BİR PARLAMENTONUN KURULMASIYDI. * AMA PARLEMENTONUN YASAMA YETKİSİ YOKTU.

45 BİRİNCİ MEŞRUTİYET 1877-78 RUS SAVAŞINDAKİ YENİLGİ SONUCU
AYASTEFANOS ÖNBARIŞ ANLAŞMASI YAPILDI VE OSMANLI’NIN BALKANLARDAKİ VARLIĞI SONA ERDİ. KIBRIS ADASININ YÖNETİMİ DE İNGİLİZLERE BIRAKILDI.

46 İSTİBDAT DÖNEMİ * YENİLGİLERİN MEBUSLAR MECLİSİNDE AĞIR ŞEKİLDE ELEŞTİRİLMESİNE KIZAN PADİŞAH, HER İKİ MECLİSİ DE TATİL ETTİ * TAM BİR DİKTATÖR GİBİ ÜLKEYİ YÖNETTİ. * D.RUMELİ, MISIR, GİRİT ELDEN ÇIKTI. * DÜYUN-İ UMUMİYE (GENEL BORÇLAR YÖNETİMİ) ADLI ULUSLARARASI BİR ÖRGÜT KURULDU. * BATI ESASLARINDA PEK ÇOK OKUL AÇILDI.

47 İSTİBDAT DÖNEMİ * İSTİBDAT REJİMİNE KARŞI JÖNTÜRKLER ADLI BİR GRUP ORTAYA ÇIKTI. DAHA SONRA BÜTÜN GİZLİ ÖRGÜTLERİ BİR ARAYA GETİREREK “İTTİHAT VE TERAKKİ CEMİYETİ” HALİNE DÖNÜŞTÜ. * ALMANLARIN OSMANLIYA YAKINLAŞMASI İNGİLİZLERİ RAHATSIZ ETTİ. RUSLARLA GİZLİ ANLAŞMALAR YAPILDI. SİYASAL PAZARLIK KONUSU OSMANLI TOPRAKLARI İDİ.(REVAL GÖRÜŞMELERİ)

48 İKİNCİ MEŞRUTİYET * ALMAN GİZLİ SERVİSİNİN BU BİLGİYİ GENÇ SUBAYLARA İLETMESİ İLE İTTİHAT TERAKİ ÜYELERİ PADİŞAHA BAŞKALDIRDILAR. II. ABDÜLHAMİT 30 YIL SONRA PARLAMENTOYU (MECLİS-İ UMUMİ) YENİDEN TOPLAMA KARARI ALDI. SEÇİMLERİN YAPILMASI KARARLAŞTIRILDI. İTTİHATÇİLER MEŞRUTİ YÖNETİMİ YETERLİ BULDULAR. CUMHURİYET FİKRİ KİMSENİN AKLINA GELMİYORDU.( BİR KİŞİ HARİÇ)

49 İKİNCİ MEŞRUTİYET * MEŞRUTİYET = “ŞARTA BAĞLANMIŞ”
* HÜKÜMDARIN YETKİLERİNİ DEMOKRATİK BİR ANAYASA İLE ŞARTA BAĞLAMASI, HALKLA HÜKÜMDAR ARASINDA BİR YETKİ PAYLAŞIMINA GİDİLMESİDİR. * OSMANLININ BU ŞEKİLDE GÜÇLENECEĞİNİ DÜŞÜNEN İNGİLİZLER, ORDUDA ALAYLI- OKULLU AYIRIMINI KIŞKIRTTILAR. * “DERVİŞ VAHDETİ” ADLI İNGİLİZ CASUSU, MEŞRUTİYETİN ŞERİATA KARŞI OLDUĞUNU YAYMAYA BAŞLADI. İSTANBUL’DA GERİCİ BİR AYAKLANMA BAŞLADI. (31 MART 1909)

50 İKİNCİ MEŞRUTİYET * PADİŞAH, AYAKLANMAYI BASTIRMADI. BUNUN ÜZERİNE İTTİHATÇILAR, SELANİK’TEN HAREKET ORDUSU OLARAK ADLANDIRILAN ASKERİ KUVVET, İSTANBULA GELEREK İSYANI BASTIRDI VE ABDÜLHAMİTİ TAHTTAN İNDİREREK V. MEHMET REŞAT’I TAHTA GEÇİRDİ. * 31 MART OLAYI, MEVCUT YÖNETİMİ VE ANAYASAL DÜZENİ YIKMAYA YÖNELİK İLK İSYAN HAREKETİDİR.

51 İKİNCİ MEŞRUTİYET * SİYASİ PARTİ KURMA, TOPLANTI HAKKI,
* MECLİS YETKİLERİNİN ARTIRILMASI, * HÜKÜMETİN MECLİSE KARŞI SORUMLULU- ĞUNUN KABULÜ, * YARGI GÜVENSİZLİĞİNİ YARATAN HÜKMÜN KALDIRILMASI, * PADİŞAHIN YASAMA YETKİSİNİN DARALTILMASI.

52 TRABLUSGARP SAVAŞI * İTALYANLAR 1911’DE YENİ SÖMÜRGE ARAYIŞI İLE TRABLUSGARPI İŞGAL ETTİ * OSMANLILAR SADECE OLAYI PROTESTO EDEBİLDİ. ÇÜNKÜ ORAYA GÖNDERİLECEK BİR DONANMA YOKTU. M.KEMAL, ENVER VE FETHİ BEYLERİN BULUNDUĞU BAZI GENÇ SUBAYLAR GİTTİLERSE DE BALKAN SAVAŞININ BAŞLAMASIYLA GERİ DÖNDÜLER VE SAVAŞI KAYBETTİK. 1912’DE YAPILAN UŞİ ANLAŞMASIYLA, RODOS VE 12 ADANIN YÖNETİMİ, BALKAN SAVAŞI SONUNA KADAR İTALYA’YA BIRAKILDI.

53 I. BALKAN SAVAŞI * UŞİ İLE AFRİKA’DAKİ SON TOPRAK DA KAYBEDİLDİ.
* BU ORTAMDA RUSLARIN KIŞKIRTMASI İLE SIRPLAR, BULGARLAR, YUNANLILAR VE KARADAĞLILAR, MAKEDONYAYI ELE GEÇİRMEK ÜZERE SAVAŞ AÇTILAR. * DÖRT CEPHEDE SAVAŞAN OSMANLI YENİLDİ. * ARNAVUTLUK BAĞIMSIZ OLDU, MAKEDONYA VE TRAKYA, BALKAN DEVLETLERİNCE PAYLAŞILDI.

54 I. BALKAN SAVAŞI * 1913 YILINDAKİ LONDRA ÖNBARIŞ ANLAŞMASI İLE OSMANLI BATI SINIRI MİDYE- ENEZ HATTINA ÇEKİLDİ. * İMROZ VE BOZCAADA DIŞINDAKİ BÜTÜN EGE ADALARI YUNANLILARA VERİLDİ. * BU SAVAŞ İLE ORDUNUN HER YÖNDEN POLİTİKANIN İÇİNE GİRDİĞİ GÖRÜLDÜ.

55 II. BALKAN SAVAŞI * I. BALKAN SAVAŞI SONUNDA LONDRA ANLAŞMASINDA BULGARLARIN FAZLA PAY ALDIĞINI DÜŞÜNEN SIRBİSTAN VE YUNANİSTAN, İLK SAVAŞA KATILMAYAN ROMANYA’YI DA YANLARINA ALARAK BULGARİSTAN’A SAVAŞ İLAN ETTİLER. * BU DURUMDAN FAYDALANAN OSMANLI DEVLETİ DE EDİRNE VE KIRKLARELİ’Yİ GERİ ALDI.

56 İTTİHAT VE TERAKKİ PARTİSİ DİKTATÖRLÜĞÜ
* I. BALKAN SAVAŞI NDAKİ TOPRAK KAYIPLARINDAN YÖNETİCİLERİ SORUMLU TUTAN İTTİHATÇILAR, 23 OCAK 1913’DE HÜKÜMET BİNASINI BASARAK YÖNETİMİ ELE GEÇİRDİLER. “BABIALİ BASKINI” DENİLEN BU OLAYLA BİRLİKTE ÜLKENİN KADERİ, 1918 SONUNA KADAR ENVER PAŞA VE ARKADAŞLARININ DİKTATÖRLÜĞÜNDE KALDI.

57 SONUÇ * YAPILAN ISLAHAT HAREKETLERİ NE TOPLUMUN, NE DE DEVLETİN YAPISINI İYİLEŞTİREMEDİ. TEK KAZANÇ, TÜRK ULUSÇULUĞU BİLİNCİNİN DOĞMASI VE DEMOKRASİ YOLUNDA BAZI DENEYİMLERE SAHİP OLMAKTI. * “REFORM” İŞE YARAMAMIŞ, “INKILAP” İHTİYACI DOĞMUŞTU.

58 ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ
TURGAY BÜLENT GÖKTÜRK


"ATATÜRK İLKELERİ VE İNKILAP TARİHİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları