Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ER diyagramının tablolara dönüşümü. ER Diyagramın Tablolara Dönüşümü Birincil Anahtarlar öğe ve ilişki setlerinin, veritabanının içeriği olan tablolar.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ER diyagramının tablolara dönüşümü. ER Diyagramın Tablolara Dönüşümü Birincil Anahtarlar öğe ve ilişki setlerinin, veritabanının içeriği olan tablolar."— Sunum transkripti:

1 ER diyagramının tablolara dönüşümü

2 ER Diyagramın Tablolara Dönüşümü Birincil Anahtarlar öğe ve ilişki setlerinin, veritabanının içeriği olan tablolar şeklinde tek biçimli olarak gösterimini sağlar. Bir ER diyagramına uygun olan veritabanı tablolar şeklinde gösterilebilir. Her bir öğe ve ilişki seti için, onların adına düzenlenmiş farklı bir tablo bulunur. Her tablo birbirinden farklı sütun isimleri(özellikler)ne sahiptir. Bir ER diyagramını tablolara çevirmek, ilişkisel bir veritabanı oluşturmanın temelidir.

3 Öğe Setlerinin Tablo Olarak Gösterimi Güçlü bir öğe seti tabloya aynı özellikleri sütun olarak dönüşür. İd isim cadde şehir

4 Bileşik ve Çok Değerli Özellikler Bileşik özellikler kendilerini oluşturan basit özelliklerden sütun oluşturularak çevrilebilir.  Ör. İsim özelliği, önisim ve soyisim olmak üzere iki ayrı özellik şeklinde sütunlara dönüşür.

5 Hatırlatma Bire-çok ilişki Bir öğe diğer öğede 1den fazla elemanla ilişkili olabilir. Anne ÇocukSahip ol

6 Hatırlatma Çoka-bir ilişki Bir öğe diğer öğede 1den fazla elemanla ilişkili olabilir. Çocuk AnneSahip ol

7 Hatırlatma Bire-bir ilişki Bir öğe diğer öğede 1den fazla elemanla ilişkili olabilir. İnsan TC kimlikSahip ol

8 Hatırlatma Çoka-çok ilişki Bir öğe diğer öğede 1den fazla elemanla ilişkili olabilir. Öğrenci Dersalmak

9 İlişki Setlerinin Tablo Olarak Gösterimi Çoka-çok bir ilişki seti, bağlantılı olan öğelerin birincil anahtarlarını ve kendi özeliklerini sütun olarak içerir. Ör. Ödünç(borrower) ilişkisi  (müşteri-id,kredi-no)

10 Tablo Fazlalığı Çoka-bir ve bire-çok ilişki setlerinde, bir tarafındaki öğe setinin birincil anahtarı, çok tarafındaki öğe setinin tablosuna bir sütun olarak konulur. Ör.Hesap şubesi(account-branch) ilişki seti için ayrı bir tablo oluşturmak yerine, hesap(account) öğe setine şube(branch) adında bir sütun eklenir.

11 Tablo Fazlalığı devam… Bire-bir ilişki setlerinde iki öğe setinden herhangi biri çok-tarafı gibi davranabilir. Yani ek sütun ikisinden birine eklenebilir. Eğer çok-tarafındaki katılım kısmi katılım ise ek sütun null(boş) değer alabilir. Zayıf öğe setini,diğer bir öğe setine bağlayan ilişki için de tablo oluşturmak gereksizdir.

12 Zayıf (Weak) Öğe Setlerinin Gösterimi Zayıf öğe seti bağlı olduğu öğe setinin birincil anahtarını içerir. Kredi-no ödeme-no tarih miktar

13 Özelleştirmenin Tablo Gösterimi Metot1:  Üst seviyedeki öğe seti için bir tablo oluşturun.  Alt seviyedeki öğe setleri için birer tablo oluşturun ve üst seviyedeki tablonun birincil anahtarını sütun olarak ekleyin. TabloÖzellik şahısisim,cadde,şehir müşteriisim,kredi-oranı işçiisim, maaş

14 Özelleştirmenin Tablo Gösterimi Metot2:  Her bir öğe seti için birer tablo oluşturun ve üst seviye tablodaki bütün özellikleri, alt seviye tablolara ekleyin.  Eğer tamamen katılım varsa, üst seviyedeki tabloyu oluşturmak gereksizdir. TabloÖzellik şahısisim,cadde,şehir müşteriisim,cadde,şehir,kredi-oranı işçiisim,cadde,şehir, maaş

15 ÖZET Öğenin özellikleri, öğenin tablosuna sütun olarak eklenir. Çoka-çok bir ilişki seti, bağlantılı olan öğelerin birincil anahtarlarını içerir. Çoka-bir ve bire-çok ilişkilerde 1 tarafının birincil anahtarı çok tarafına eklenir. Bire-bir ilişkilerde herhangi bir tarafın birincil anahtarı diğer tarafa eklenir.

16 Tablo oluşturma Takım(Tid,fiyat,adı) Oluşma(Tid, parça-id,sayı) Parça(parça-id,adı,fiyat) Eleman(part-id,el-adı) İçerme(parça-id,part-id,sayı)

17

18 Oyuncu(Player-id,adı,mevki,numara,tadı) Takım(tadı,city) Teknikdir(teknikdir-id,adı,tadı) Maçyap(tadı,tarih,evsahibi-puan,deplasman-puan,tadı) Hakem(hid,adı,tarih)

19 Tabloları çıkartalım

20 ÖDEV( Haftaya Salı getirilecek )


"ER diyagramının tablolara dönüşümü. ER Diyagramın Tablolara Dönüşümü Birincil Anahtarlar öğe ve ilişki setlerinin, veritabanının içeriği olan tablolar." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları