Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BRİÇ TEK 4301.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BRİÇ TEK 4301."— Sunum transkripti:

1 BRİÇ TEK 4301

2 Prof.Dr.Pervin Aniş Tekstil Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi
Öğrenci Görüşme saatleri Pazartesi: 15-17/Cuma 15-17 Otomotiv Mühendisliği Binası 208 nolu Oda

3 Dersin Öğrenim Kazanımları
Matematiksel düşünceyi strateji ile birleştirmek Takım oyunu oynamak ve Sosyal ilişkiler kurmak

4 Ders Kitabı, Referanslar ve/veya Diğer Kaynaklar
Süper 5 li majör- Michel Lebel 10 derste briç-Jacques Delorme Şlem-P.Jais Lebel Briçte el Değerlendirme-Mike Lawrence Bricinizi nasıl ilerletebilirsiniz-H:W:Kelsey Bridgebaseonline.com

5 Değerlendirme YARIYIL İÇİ ÇALIŞMALARI SAYISI KATKI YÜZDESİ Ara Sınav 1
%40 Uygulama %10 Yıl Sonu Sınavı %50 Toplam %100

6

7 İlk Uluslararası Briç Karşılaşması

8 Milli Takımı Olan Tek Kağıt Oyunu

9 Basından

10 Her BRİÇ eli üç kısma ayrılır:

11 1.Her oyuncuya 13 kağıdın dağıtılması
2.Konuşmalar 3.Kağıtların oynanması Kağıtlar dağıtılır dağıtılmaz her briççi elini değerlendirmeli, pas geçmek mi konuşmak mı gerektiğine karar vermelidir. Ortakların daima en iyi kontratı bulmaya çalışmaları gerekir. Konuşmalar tamamlanınca oyun başlar.

12 BRİÇ TERBİYESİ Kaçınılması Gereken Tutumlar:
Kendi ortaklığınızın yaptığı, cezalandırılmayan, ya da küçük bir ceza ile geçiştirilen, herhangi bir yanlışlığın verdiği bilgiden faydalanmak çok ayıptır. Cezasına katlanılsa da, katlanılmasa da, bile bile bir yasaya aykırı davranmak, sözgelişi eksik bir konuşma yapmak, doğru değildir.

13 Kaçınılması Gereken Tutumlar:
Konuşmalarda değişiklikler yapmak; (örnekler: ‘pas’ deyin, ‘ben pas geçiyorum’, ‘ben bir şey söylemiyorum’, gibi sözler etmeyin. ‘bir Kör’ deyin, ‘ben bir Kör diyorum’, demeyin. ‘kontur’ deyin, ‘üçe kontur’, ‘karoya kontur’, ‘buna bir kontur çekiyorum’ gibi sözlerden kaçının. ‘6 Pik’ deyin, ‘Şilem Pik’ demeyin. Bunlar gibi daha birçok örnek verilebilir.) Sesini değiştirerek isteklerini belirtmeye çalışmak; Aşırı bir aceleyle, ya da isteksiz isteksiz kontur çekmek, ya da pas geçmek; Konuşmadan önce gereğinden fazla düşünüp taşınmak;

14 Kaçınılması Gereken Tutumlar:
Ortağının bir söylediğini, ya da oynadığını beğendiğini, ya da beğenmediğini belli etmek; Bir söz, bir hareket, bir davranışla elinin durumunu belirtmek; Herhangi bir anlam çıkarabilecek hareketler yapmak, sorular sormak, sözler söylemek; Arttırma, ya da oyun sırasında olan herhangi bir iş için verilmesi doğru olmayan bilgiler vermek; Bir cevap olarak verilebilecek bir bilgiyi, soru sorulmadan vermek;

15 Kaçınılması Gereken Tutumlar:
Kendi bildiği halde, başkalarının dikkatini çekmek için, konuşmaları tekrarlatmak, ya da bir ele kimin ne verdiğini sormak; Karşı oyuncuları şaşırtacak acelecilikler, sözler, davranışlar; Kendi bildiği halde, başkalarını uyarmak isteğiyle sayı tablosuna bakmak; Bir oyunu çıkarmak, ya da batırmak için kaç el gerektiğini söylemek, ya da bir elin çıktığını, ya da battığını önceden bildirmek; Bir kağıdı önemli olduğunu belirtecek hareketler yaparak oynamak;

16 Kaçınılması Gereken Tutumlar:
Ortada düşünülecek bir şey yokken, uzun uzadıya düşünerek oynamak; Dört kağıt da atılmadan bir eli toplamaya hazırlanmak; Oynama sırası kendinde değilken elinden oynamak üzere bir kağıt ayırmak; Alınan elleri alınış sırasına göre dizmemek; birbirine karıştırmak, hepsini bir oyuncunun önüne koymamak; Bir oyuncunun attığı kağıdı elinin neresinden aldığına bakarak bundan birtakım sonuçlar çıkarmak; Oyun sırasında, arttırma, arttırmanın bağlanışı, ya da ellerin durumu üzerine yerli yersiz konuşmak.

17 Kaçınılması Gereken Tutumlar:
Bir renk kaçırmayı, renk kaçırmaya devam ederek gizlemeye çalışmak, ya da belli olmayacağını anlayarak renk kaçırdığını söylememek çok ayıptır. Ama kabul edilmiş duruma geçen herhangi bir yanlışlığa, bu arada renk kaçırmaya dikkati çekmek gerekmez. Dikkatsizlikle, ya da başka bir sebepten sırası gelmeden oynamak son derece yakışıksız bir iştir.

18 Kaçınılması Gereken Tutumlar:
Ortağının duralamalarından, sözlerinden, davranışlarından sonuçlar çıkararak ona göre konuşmak, oynamak hiç doğru değildir; ama bu duralamalar, sözler, davranışlarla bir şeyler anlatmak isteyen karşı oyunculardan biriyse, bunlardan birtakım sonuçlar çıkararak ona göre konuşmak, oynamak ayıp değildir. Ortağın, renk kaçırmak, sırasız konuşmak, kağıt gelmek, oynamak gibi, yasalara aykırı işler yapmasına engel olmaya çalışmak gerekir.

19 Kaçınılması Gereken Tutumlar:
Oyuncuların dördü de herkesin, her ele kağıt verip vermemesine dikkat etmeli, bir yanlışlık yapıldı mı, düzeltilmesini sağlamalıdır. Oynayan ortada en küçük bir şüphe oldu mu, kağıtlarını açmayıp sonuna kadar oynamalıdır. Oyunu seyredenler, ya da beşinci, altıncı olduğu için oyun sırası bekleyenler hiçbir şeye karışmamalıdırlar. Oyunla ilgili sesler çıkarmaları, yanlışlıklara dikkati çekmeleri, kendilerine sorulmadan herhangi bir olay, ya da yasa üzerine bilgi vermeleri çok ayıptır.

20 Kaçınılması Gereken Tutumlar:
Karşı oyuncuların anlamını bilmediği, herhangi bir anlaşmalı konuşma yapmak, ya da bir kağıt oynamak doğru değildir. Anlaşmalı konuşmaların yapılan anlaşma yüzünden ne anlama geldiğini karşı oyuncular bilmiyorlarsa, sorabilirler. Böyle bir durumda, anlaşmalı konuşmayı yapanın ortağı, her şeyi kendi anladığı gibi, açıkça anlatmak zorundadır. Anlaşmalı konuşmaların herhangi bir cezası yoktur; ama herkesçe bilinmeyen, çözülmesi sorulanlara verilen cevaplar yüzünden uzun süre, karışık anlaşmalı konuşmaların yapılmasını, Birlikler, Turnuva Yönetmenleri, Kulüpler, ya da bir araya gelip bu oyunu oynayan kimseler sınırlayabilir, gerekirse büsbütün yasak edebilirler.

21 KULÜPLER İÇİN MASA KURALLARI
Yeni kurulan ya da oynamakta olan masalara nasıl üye olunabileceğini gösteren aşağıdaki kurallar, uzun yıllardır kulüplerde kullanılarak denenmiş, yeterli bulunmuş kurallardır.

22 OYNAMA HAKKININ SINIRLANMASI
TANIMLAMALAR ÜYE-bir masada hemen, ya da sırası gelince oynamak hakkını kazanmış olan bir aday. TAM MASA- altı üyesi olan bir masa. EKSİK MASA- dört, ya da beş üyesi olan bir masa. OYNAMA HAKKININ SINIRLANMASI Bir aday, oyuncuların, ya da ortakların seçilmesi için kağıt çekilmeye başlamadan önce masaya üye olmuş değilse, ilk partide oynatılmayabilir.

23 YENİ KURULAN MASALAR Adayların sayısı altıdan fazla ise, en büyük kağıtları çeken altı kişi masaya üye olur. En büyük dört kağıdı çekmiş olan üyeler ilk partiyi oynarlar. Daha önce başka masalarda oynamamış oyuncular, odaya giriş sıralarına göre, oynamış olanlardan öne alınırlar. Oynamış olanlar eşit durumda kabul edildiklerinden aralarında kağıt çekerler. Yalnız, yeni bir masaya katılmak için oynamakta olan bir masada ayrılanlar sıralamada en arkaya bırakılırlar; birden fazlaysalar onlar da aralarında kağıt çekerler.

24 OYNAMAKTA OLAN MASALAR
Bir aday bir masaya ya hemen üye olur, ya da(masa tamsa) bir eksilme olunca. Yalnız, bir masayı tamamlamak için aynı zamanda aday olanların sayısı eksik oyuncu sayısını geçerse, sıralama yukarda anlattığımız kurallara göre yapılır. Bir üye ayrıldığı masayı üç kişi bırakıp oynamalarına engel olmuş durumdaysa, o üç üyenin aday oldukları öbür masalara adaylığını koyamaz.

25 Her partiden sonra, o masada ard arda en çok oynamış olan oyuncu kalkıp yerini sırası gelen oyuncuya verir. Oynadıkları parti sayısı çokluk bakımından eş olan birkaç oyuncu varsa, aralarında kağıt çekerler; ya da daha önce kağıt çekip bir sıralama yapmışlarsa, ona göre kalkarlar. Yalnız, sıra bekleyen oyuncu başka bir oynamakta olan masadan ayrılıp gelmişse, kalkması gereken oyuncuyla eşit durumda sayılır; ikisi aralarında kağıt çekerler.

26 YALNIZ BİR MASAYA ÜYE OLUNUR
Hiç kimse aynı zamanda birden fazla masaya üye olamaz. Yalnız, herhangi bir üye, dördüncü oyuncu bulunmadığı için, başka bir masaya çağrılır da çağrıldığı masada yerine biri bulunur bulunmaz eski masasına döneceğini bildirerek gider oynarsa, eski masasındaki üyeliğinden vazgeçmiş sayılmaz ama bu bildiriyi yapmadan gitmişse, üyeliğinden vazgeçmiş sayılır.

27 BİRİNCİ BÖLÜM TANIMLAMALAR
PARTNER-ORTAK: Öbür iki oyuncuya karşı birlikte oynadığınız kimse. OPPONENT-KARŞI OYUNCU: Size karşı oynayanlardan biri. DECLARER-OYNAYAN: Oyunu üzerine alan, yani söylediği renk kabul edilen oyuncu. DUMMY-YER: Oynayanın ortağı. CONTRACTOR-OYNAYAN ORTAKLIK: Oynayan ile yer. DEFENDER-SAVUNAN: Oynayanı batırmaya çalışan oyunculardan biri. HONOUR-BÜYÜK KAĞIT(ONÖR): As, Rua, Dam, Vale, Onlu.

28 HAND-EL: Bir oyuncunun elindeki kağıtlar.
ROTATION-OYUNUN DÖNÜŞÜ: Oyunun soldan sağa, oyuncudan oyuncuya geçişi. DENOMINATION-SÖYLEYEN: Söylenen bir koz, ya da Santazu. ODD TRICK-SAYAN EL: Oynayanın ilk altı elden sonra aldığı eller. CALL-SÖYLEMEK,DEMEK: Konuşmak, yani bir koz göstermek, kontur çekmek, sürkontur çekmek, pas geçmek. BID-KONUŞMAK: Oyunu üzerine almak için söylenen sözler. Koz göstermek, ya da Santazu demek. PASS-PAS: Bir oyuncunun o dönüşte konuşmayacağını, kontur, ya da sürkontur çekmeyeceğini gösterir. PLAY-OYNAMAK: Yere kağıt atmak.

29 TRUMP-KOZ: Konuşmaların bağlandığı rengin bütün kağıtları.
FOLLOW SUIT-RENK VERMEK: İlk atılan kağıdın renginden oynamak. REVOKE-RENK KAÇIRMAK: Elinde olduğu halde bir renkten vermemek. OVERTRICK-FAZLA ÇIKARMAK: Oynayanın söylediğinden fazla el yapması. UNDERTRICK-İÇERİ GİRMEK: Oynayanın söylediği kadar el yapamaması. SLAMS-ŞİLEMLER: Grand Slam-Granşilem: Bir ortağın 13 el alması. Little Slam-Şilem: Bir ortaklığın 12 el alması. VULNERABLE-ZONDA: Zona girmiş, bir oyun yapmış olanlar.

30 İKİNCİ BÖLÜM KAĞIT ÇEKME, KARIŞTIRMA, KESME, DAĞITMA
DESTE-KAĞITLARIN, RENKLERİN SIRASI Kontrakt Briç 4 kişi arasında, her renkten 13 olmak üzere, 52 kağıtla oynanır. Renklerin sırası şudur: Pik , Kör , Karo , Trefli Her rengin kağıtları da şöyle sıralanır: As, Rua, Dam, Vale, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2. Dağıtmanın daha çabuk başlayabilmesi için, değişik renklerde iki deste kağıt kullanılır.

31 KAĞIT ÇEKME Oyuna oturmadan önce her oyuncu, karıştırılmış bir desteden kağıt çekip kapalı olarak masanın üstüne koyar bütün oyuncular bu çekişi yaptıktan sonra kağıtlar açılır. Oyunculardan biri birden fazla kağıt çekip açmışsa, yada destenin iki ucundaki dörder kağıttan birini çekmişse, ya da ikinci desteden bir kağıt çekmişse, yeniden çekiş yapması gerekir. Eş değerli kağıtlarda renk üstünlüğüne bakılır.

32 ORTAKLIKLAR En büyük kağıtları çeken iki oyuncu, öbür iki oyuncuya karşı ortak olur. İlk dağıtmayı en büyük kağıdı çeken yapar. İlk oynanacak desteyi de o seçer. Ayrıca masada istediği yere oturur. Bu konuda ortağının düşüncesini de sorabilir; ama bir kere kararını bildirdi mi bir daha değiştirmemelidir. Ortağı da karşısına oturunca, öbür iki oyuncu, kalan yerlere, kendi aralarında anlaşıp istedikleri gibi otururlar.

33 KARIŞTIRMA Bir desteyi kim dağıtacaksa onun solundaki oyuncu hazırlar. Bu iş öbür deste dağıtılırken yapılır. Hazırlamak derken, kağıtları toplamayı, karıştırmayı, dağıtacağın, soluna kapalı olarak koymak kastedilmiştir. Kağıtları bütün oyuncuların gözü önünde, hiçbir kağıdın yüzünü göstermeden, iyice karıştırmak şarttır. Hazırlanıp yerine konmuş bir desteye dağıtacak olandan başka kimse dokunmamalıdır. Sırası gelince, dağıtacak olan desteyi eline alıp bir iki kere daha karıştırabilir. Bir desteyi dağıtacak olanla solundaki oyuncudan başkası karıştıramaz.

34 KESME BİR DAHA KARIŞTIRMA- BİR DAHA KESME
Deste dağıtılacağı zaman önce kestirilmelidir. Dağıtan kağıtları sağındaki oyuncunun önüne bırakır. O da bir parçasını kesip kalan parçanın yanına, dağıtıcıya daha yakın olarak koyar. Her parçada en aşağı dört kağıt bulunmalıdır. Dağıtan alt parçayı öbürünün üstüne koyarak kesmeyi tamamlar. BİR DAHA KARIŞTIRMA- BİR DAHA KESME Dağıtma başlamadan, yani ilk kağıt yere atılmadan önce, oyunculardan herhangi biri destenin bir daha karıştırılmasını, ya da bir daha kesilmesini isteyebilir. Sonra, kesme sırasında bir kağıt görülürse, ya da başka bir sebepten dağıtmayı tekrarlamak gerekirse kağıtların yeni baştan karıştırılıp kesilmesi şarttır. Bu gibi karıştırmaları doğrudan doğruya dağıtan yapar.

35 DAĞITMA Dağıtan kağıtları kapalı olarak, soldan sağa, teker teker dağıtmalıdır. İlk kağıdı solundaki oyuncuya verir, dağıtmada bir yanlışlık olmazsa, son kağıt kendisine gelir. Her oyuncuya 13 kağıt düşmelidir. Bir kişiye üst üste iki kağıt, ya da birlikte iki kağıt verilirse, bu yanlışlık hemen o anda olmak şartıyla düzeltilebilir. Karşı oyuncular da yanlışlıkla düzeltildiğini kabul ederlerse dağıtma tekrarlanmaz. Dağıtan hiçbir kağıdın yüzünü göstermemelidir. Dağıtma sona erene kadar kimse kağıtlarına bakmamalı, hatta dokunmamalıdır.

36 DAĞITANIN DEĞİŞMESİ DESTENİN DEĞİŞMESİ
Kağıt dağıtma sırası da , oyun gibi, soldan sağa gider. Bir kere dağıtan sırasını savar. Yalnız bir yanlışlık yüzünden dağıtma tekrarlanacaksa, dağıtan oyuncu değişmez, önce kim dağıttıysa gene o dağıtır. DESTENİN DEĞİŞMESİ Desteler sırayla değiştirildiği için, bir ortaklık hangi desteyle ilk dağıtmayı yaptıysa, sonuna kadar onu kullanabilir. Yani o deste ortaklığın destesi olur. Yalnız bir dağıtmanın tekrarlanması gerekirse desteler karışır. İşte böyle durumlarda bir ortaklık kendi destesini isteyip alabilir; ama oyun aralarında yapabilir bunu, dağıtma başladıktan sonra değil. İşaret yerine geçen yırtıkları olan desteler hemen değiştirilmelidir.

37 ÜÇÜNCÜ BÖLÜM AYKIRI DURUMLAR İÇİN GENEL YASALAR
DAĞITMANIN TEKRARLANMASI Şu durumlarda dağıtma tekrarlanmalıdır: Destenin son kağıdı dağıtılmadan önce, dağıtanın sırasız dağıttığı, ya da kağıtların kesilmemiş olduğu bildirilirse. Destenin son kağıdı dağıtılmadan önce, dağıtmanın doğru yapılmadığı, ya da kağıtlardan birinin gözüktüğü anlaşılırsa.

38 İlk konuşacak oyuncu bir şey söylemeden önce, oyunculardan birinin başkasının elini topladığı, bir kağıdını gördüğü anlaşılırsa. Oyunun sonunda kağıtlar birbirine karıştırılmadan önce, oyunculardan birine fazla, birine de eksik kağıt dağıtılmış olduğu anlaşılırsa, ya da deste 52 kağıtlık tam bir deste değilse. Kayıp bir kağıt aranıp bulunmadan önce oyuncular ellerini karıştırdılarsa, ya da herkesçe dağıtmanın tekrarlanması isteniyorsa. Yukarıdaki durumlar dışında dağıtma tekrarlanamaz.

39 DÖRDÜNCÜ BÖLÜM ARTTIRMA ARTTIRMANIN SÜRESİ
Doğru dağıtılan bir destenin son kağıdı masaya düşünce arttırma başlar. İlk olarak, kağıdı yapan bir şey der, sonra da sırasıyla öbür oyuncular. Arttırma, kağıdı yapandan sonra üst üste üç kişi pas geçene kadar devam eder. Son pasla birlikte biter.

40 ARTTIRMA BİTTİKTEN SONRA
Arttırma sona erdikten sonra: Hiç kimse bir şey söylemediyse, eller atılır, (herkes pas geçtiyse)sırası gelen oyuncu kağıt dağıtmaya başlar. Bir şey söylendiyse, arttırma son söylenene bağlanır, oyun başlar. KONUŞMALAR Her konuşma belli bir sayıda ‘sayan el’ gösterir, 1’den 7’ye kadar; ayıca bir de ‘söylenen’ bildirir, bir koz, ya da Sanzatu. Her konuşmanın bir önceki konuşmayı ya sayan el sayısı ile, ya da renk üstünlüğü ile aşması şarttır. Aşana ‘tam konuşma’ , aşmayana ‘eksik konuşma’ denir. ‘söylenen’ ler için renk üstünlüğü şöyledir: Sanzatu, Pik, Kör, Karo, Trefli.

41 KONTURLAR-SÜRKONTURLAR
Bir oyuncunun kontur çekebilmesi için, son konuşmayı karşı oyunculardan birinin yapması, o konuşmadan sonra da araya pastan başka bir söz girmemesi şarttır. Sürkontur geçmek için ise, karşı oyuncuların üste konuşulmayan son sözlerinin kontur olması gerekir. Bütün konturlar ile sürkonturlar üstlerine bir konuşma yapıldı mı yok olur. Başka konuşma yapılmazsa, sayıları birkaç kat yükseltirler.

42 ARTTIRMA SIRASINDA BİR KAĞIDIN GÖZÜKMESİ
Arttıma sırasında bir oyuncu, yere bir kağıt düşürürse, ya da ortağının kağıtlarından birini görürse: Bu kağıt As, Ruva, Dam, Vale,ya da zamanı gelmeden açılınmış küçük bir kağıtsa, ya da 1’den fazla ise, (cezası) gösterenin ortağı konuşma sırası gelince bir dönüş için pas geçer. Bu gibi kağıtlar arttırmanın sonuna kadar yerde açık olarak durur; sahibi savunan oyuncu durumuna geçerse, cezalı kağıt gibi oynanması gerekir. Valeden daha küçük bir kağıt tek olarak gözükürse, zamanı gelmeden açılınmış da değilse, bir ceza verilmez.

43 BEŞİNCİ BÖLÜM OYUN OYUNUN BAŞLAMASI
Arttırma sona erdikten sonra oynayanın solundaki karşı oyuncu bir kağıt açılır. Açılıştan sonra da yer elini, önüne masanın üstüne açar. Renkleri sıralamış kendi durumuna göre, en sağda kozları koymuş olmalıdır. Oynayan hem kendi elini, hem de bu yerdeki eli oynar. YERİN HAKLARI Yer oyun sırasında ortağına hiç karışmamalı, oyunla ilgili sözler söylemekten kaçınmalıdır.

44 KAĞIT GELMEK, KAĞIT VERMEK
OYUNUN SIRASI İLE GEREKLERİ Her elde, ilk kağıdı atacak oyuncu, istediğini gelebilir. İlk kağıt yere atıldıktan sonra, öbür oyuncularda sırayla birer kağıt verirler. İşte bu dört kağıt bir ‘el’ dir. Bir ele kağıt verirken, her oyuncu, ilk atılan renkten elinde varsa, vermek zorundadır. Hiçbir kural, hiçbir yasa buna engel olamaz. İlk atılan renkten elinde olmayan bir oyuncu, ne isterse onu oynar. İçinde koz olan elleri en büyük kozu oynayan alır. İçinde koz olmayan elleri, atılan rengin en büyüğünü oynayan alır. Eli kim alırsa, sonraki elde ilk kağıdı o atar.

45 OYNANMIŞ SAYILAN KAĞITLAR
Bir oyuncu oynamayı düşündüğü kağıdı söyledi mi, oynamış sayılır. Yalnız bunu hiç ara vermeden bir solukta değiştirmesine göz yumulabilir. Kapalı bir eldeki bir kağıt, oynanmak niyetiyle öbür kağıtlardan ayrılıp açık olarak yere dokunduruldu mu, oynanmış sayılır. Savunanlardan birinin oynamak niyetiyle öbür kağıtlardan ayırdığı bir kağıt, ortağı tarafından görüldü mü, oynanmış sayılır. Yerdeki, ya da başka bir açık eldeki kağıtlar, dokunuldu mu, oynanmış sayılır. Ama bu işi, oynamaktan başka bir niyetle, diyelim düzeltmek için, önceden söyleyerek, ya da açıkça belli ederek yaparsanız, o başka.

46 SAVUNANLARIN SIRA BEKLEMEDEN KAĞIT GELMESİ, YA DA VERMESİ
Savunanlardan biri, ortağı daha oynanan ele kağıt vermeden, sonraki el için kağıt gelirse, ya da sırasız olarak ortağından önce davranıp kağıt verirse,(cezası) oynayan bu kusuru işleyen oyuncunun ortağını: O renkten en büyük kağıdını vermeye; ya da O renkten en küçük kağıdını vermeye; ya da Başka bir renkten oynayabilecek durumdaysa, belli bir rengi oynamaya zorlayabilir. Oynayan hem elden, hem yerden birlikte kağıt atarsa, savunanların sırayla oynamaları şart değildir.

47 ALINAN ELLERİ GÖZDEN GEÇİRMEK
KARŞI OYUNCULARIN ŞÜPHESİNİ GEÇİŞTİRMEDEN KAĞITLARI KARIŞTIRMAK Oynayan, ya da savunanlardan biri, kendi ortaklığı sonraki el için kağıt oynamadıysa alınan bir eli gözden geçirip kimin ne verdiğini sorabilir. Bir bu durum, bir de eksik, ya da fazla bir kağıdın yerini aramak bir yana, alınıp kapatılmış ellere oyun sona ermeden, ancak karşılıklı iki ortaklığın anlaşmasıyla bakılabilir.

48 ALACAĞI, VERECEĞİ ELLERİ BİLDİRMEK
VERİLMEYECEK BİR ELİ VERDİĞİNİ SANMAK Nasıl oynanıyorsa oynansın verilemeyecek bir eli yanılıp vermek bir şey değiştirmez. Kağıtlar karıştırılmadan farkedilirse, yanlışlık hemen düzeltilir. ALINMIŞ ELİ VERDİĞİNİ SANMAK Bir oyuncu aldığı bir eli yanlışlıkla verirse, ya da vermiş gibi konuşursa (10 el almışken 9 el aldığını söylemek, çıkmışken içeri gittiğini sanmak gibi), bir şey değişmez. Aldığı eller bu yüzden yanlış bile yazılmış olsa, düzeltilir.

49 OYNAYANIN ELLERİ İSTEMESİ, YA DA VERMESİ
Oynayan elini kendi isteğiyle açarsa, oyunu boşuna uzatmak istemiyor, kesin bir durum görüyor demektir. Yani belli bir sayıda el verecek, ya da alacaktır. Oynayan elini açınca: Oyun durur. Oynayan masanın üstüne bıraktığı kağıtlarını nasıl oynayacağını açık açık anlatır. Bunun üzerine savunanlardan biri de elini masaya açıp ortağına bir oyun öğretebilir. Elini böyle açmış olan bir savunan oyuncuya, yapacağı yanlışlar için, herhangi bir ceza verilemez.

50 Savunanlardan ikisi de boyun eğerse, ya da biri kağıtlarını öbür kağıtlara karıştırırsa, oynayanın sözleri kabul edilmiş demektir. Savunanlardan herhangi biri, oyunun devam etmesini isteyebilir. Oynayanın söylediklerini dinledikten sonra, savunanlardan biri oyunun devam etmesini isterse, oynayan kağıtlarını eline alamaz, masanın üstünde açık olarak bırakmak zorundadır. Oynayan daha önce anlatmış olduğu oyun tarzına aykırı bir oyun tarzıda seçemez. Daha önce bu işi yapacağını bildirmiş değilse;

51 Savunanlardan birinde de koz kalmışsa, koz çekemez
Savunanlardan birinde de koz kalmışsa, koz çekemez.( bütün eli kozsa, o başka.) Gelinen renge ne doğrudan doğruya, ne de koz çakarak empas yapamaz. Oynayan bu parçada anlatılanlara aykırı bir kağıt oynarsa savunanlar o kağıdı geri aldırabilirler; ama kendilerinin üstte bir kağıt oynamamış olmaları şarttır.

52 ALTINCI BÖLÜM SAYILARIN YAZILIŞI TABLO TUTMAK
Her ortaklığın bir söylenip yapılan ellerden gelen sayıları, bir de kazandığı fazladan sayıları vardır. Tablo yukardan aşağı, soldan sağa olmak üzere tam ortadan çizilen çizgilerle dörde ayrılmıştır. Ellerden gelen sayılar yukardan başlayıp aşağı doğru inerek yatay çizginin altına; fazladan sayılar ise, aşağıdan başlayıp yukarı doğru çıkarak, yatay çizginin üstüne yazılır. Düşey çizginin solu tabloyu tutan ortaklığı, sağı öbür ortaklığındır.


"BRİÇ TEK 4301." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları