Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Bursa Bilişim Vadisi Raporu Bursa Bilişim Platformu Ağustos 2010.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Bursa Bilişim Vadisi Raporu Bursa Bilişim Platformu Ağustos 2010."— Sunum transkripti:

1 Bursa Bilişim Vadisi Raporu Bursa Bilişim Platformu Ağustos 2010

2 GÜNDEM I. ÜLKEMİZ İÇİN BİLİŞİM VADİSİNİN ÖNEMİ II. TÜRKİYE DE BİLİŞİM VADİSİ KONUSUNDA YAPILAN ÇALIŞMALAR VE ADAY İL DEĞERLENDİRMELERİ III. YAPILAN DEĞERLENDİRMELERDE BURSA İLE İLGİLİ YAPILDIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ HATALAR VE NEDEN BURSA da OLMALI

3 ÜLKEMİZ İÇİN BİLİŞİM VADİSİNİN ÖNEMİ Genel Tespitler - Endüstriyel toplumdan bilgi toplumuna geçiş. - Katma değer İnovasyonla yaratılabilmekte KÜRESEL PAZARLARDA BİLİŞİM SEKTÖRÜ - 2008 yıl sonu BT pazarı 2,3 Trilyon Avro - 2009 yılında % 5,3 büyüme 2,5 Trilyon Avro ÜLKEMİZDE BİLİŞİM SEKTÖRÜ - BT sektöründe Avrupa’nın en hızlı büyüyen 6. pazarı - Bu projeyle AVRUPA’nın ‘’ BİLİŞİM ÜSSÜ ‘’ olma fırsatı - Bu projeyle Bilişim Sektörünün yanı sıra Telekomünikasyon,bio enerji,nano teknoloji ve nöro teklojilerinin geliştirildiği ve Sanayinin hizmetine sunulduğu bir üs olma fırsatı.

4 GÜNDEM I. ÜLKEMİZ İÇİN BİLİŞİM VADİSİNİN ÖNEMİ II. TURKİYE DE BİLİŞİM VADİSİ KONUSUNDA YAPILAN ÇALIŞMALAR VE ADAY İL DEĞERLENDİRMELERİ III. YAPILAN DEĞERLENDİRMELERDE BURSA İLE İLGİLİ YAPILDIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ HATALAR VE NEDEN BURSA da OLMALI

5 II. TÜRKİYE DE BİLİŞİM VADİSİ KONUSUNDA YAPILAN ÇALIŞMALAR ve ADAY İL DEĞERLENDİRMELERİ 27 Ağustos 2008 : IV TÜRKİYE EKONOMİK EĞİTİM ŞURASI DPT BİLGİ TOPLUMU STRATEJİSİ ve EYLEM PLANIN UYGULAMMASI ve GÜNCELLENMESİ RAPORU “BİLİŞİM VADİSİ’’ TÜRKİYE BİLGİSAYAR YAZILIMI MECLİSİ“BİLİŞİM VADİSİ” 2008-2009 DÖNEMİ YASAD FAALİYET RAPORU “BİLİŞİM VADİSİ’’ TEMMUZ 2009 T.C. SANAYİ ve TİCARET BAKANLIĞI STRATEJİ GELİŞTİRME BAŞKANLIĞI 2009 YILI KURUMSAL MALİ DURUM ve EKONOMİK BEKLENTİLER RAPORU ışığında “BİLİŞİM VADİSİ PROJESİ FİZİBİLİTE RAPORU’’ TECHNOBEE ŞİRKETİ’NE İHALE EDİLMİŞTİR

6 PROJE UYGULAMA YÖNTEM VE SÜREÇLER Ekip; Teknoloji Platformu Modelini oluşturmak için dünyadaki benzer modelleri de inceleyerek ‘Türkiye’ye özgü en ideal proje’yi üretmeye çalışıyor. Projenin yer alacağı il seçiminde, ekip önce uygun iki şehri seçecek ardından da Sanayi ve Ticaret Bakanlığı son karara varacak.

7 RAPORA GÖRE BÖLGE SEÇİM KRİTERLERİ: -Kentleşme ve Planlama -Güvenlik Düzeyi, Yeşil alan ve park düzeyi, konut fiyat ve kiraları, arazi fiyatları, teknopark, OSB ve serbest bölge varlığı, planlama alanları, mevcut turizm potansiyeli, sağlık hizmetleri, mevcut veya gelişmeye açık kültürel imkanlar, kentleşme oranı -Ekonomik ve Finansal Yapı -Gelir düzeyi, iş hacmi, BİT sektörünün mevcut durumu, öncelikli sektörlerin mevcut durumu, KOBİ yapılanması, bölge iş gücü potansiyeli, BİT personel potansiyeli, BİT kullanım düzeyi -Bilim ve Teknoloji -Bit ve öncelikli teknoloji şirketlerinde Ar-Ge yoğunluğu, BİT sektöründe nitelikli istihdam, yüksek öğretimde BİT in payı, bilimsel yetkinlik, araştırma teknoloji potansiyeli, tersine beyin göçü düzeyi, ulusal ve uluslar arası Ar-Ge fonları kullanımı II. TÜRKİYE DE BİLİŞİM VADİSİ KONUSUNDA YAPILAN ÇALIŞMALAR ve ADAY İL DEĞERLENDİRMELERİ

8 RAPORA GÖRE BÖLGE SEÇİM KRİTERLERİ: -Teknik Alt Yapı -İletişim alt yapısının kalitesi, alt yapı hizmet kalitesi (gaz, elektrik, su vs) -Sosyal Kültürel Yapı -Eğitimli nüfus, gençlerin nüfusa oranı -Ulaşım -Kent içi yolculuk kalitesi, uluslar arası erişim kolaylığı, bölge içi ulaşım kalitesi -Hukuksal Alt Yapı -Hukuksal kaynaklara kolay erişim, uluslar arası tahkim konusunda uzmanlaşmış insan kaynağı, kurumsal yapının bulunması II. TÜRKİYE DE BİLİŞİM VADİSİ KONUSUNDA YAPILAN ÇALIŞMALAR ve ADAY İL DEĞERLENDİRMELERİ

9 Rapora Göre Bölgelerin Değerlendirmesi -İstanbul 8.28 -Ankara 6.77 -İzmir 5.53 -Kocaeli 5.44 -Bursa-Yalova 4.14 -Eskişehir 4.13 -Antalya 4.05 -Konya 3.38 -Gaziantep 2.98 -Trabzon 2.87

10 GÜNDEM I. ÜLKEMİZ İÇİN BİLİŞİM VADİSİNİN ÖNEMİ II. TURKİYE DE BİLİŞİM VADİSİ KONUSUNDA YAPILAN ÇALIŞMALAR VE ADAY İL DEĞERLENDİRMELERİ III. YAPILAN DEĞERLENDİRMELERDE BURSA İLE İLGİLİ YAPILDIĞINI DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ HATALAR VE NEDEN BURSA’DA OLMALI

11 BURSA İLE İLGİLİ DEĞERLENDİRMELER - BURSA-YALOVA birlikte değerlendirilemez ! Türkiye, Avrupa Birliği Muktesebatı gereği kalkınma bölgelerine ayrılmıştır : Buna göre Bursa, Bilecik ve Eskişehir illeri ile birlikte TR41 Bölgesinde yer almaktadır. TR 42 Bölgesinde ise ; Yalova, Kocaeli ve Sakarya illeri bulunmaktadır. Ancak, TECHNOBEE şirketi tarafından hazırlanan “BİLİŞİM VADİSİ PROJESİ FİZİBİLİTE RAPORU” nda, Bursa ve Yalova illeri, farklı bölgelerde olmalarına, gerek sanayi, gerekse teknoloji üretimi anlamında bu iki şehrin hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen, birlikte değerlendirilmiş, Bursa’nın bu proje için sahip olduğu öncelikleri yeteri kadar dikkate alınmamıştır. - Bu nedenle bu iki ilin ortak puanlanmasının hiçbir anlamı yoktur. - Bursa, sahip olduğu yatırım iklimi dikkate alınarak bağımsız değerlendirilmelidir.

12 BURSA’NIN BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRMESİ - KENTLEŞME ve PLANLAMA:. Organize Sanayi Bölgelerinin kuruluşuna öncülüğü. 13 sanayi bölgesi ( 3156 Hektar, 1421 tesis, 102.500 Kişi). İlk en geniş Sanayi Bölgesi. Çevreye duyarlı arıtma tesisleri. Bursa Serbest Bölgesi (200 firma, üretim ve alım - satım). ULUTEK Teknoloji Geliştirme Bölgesi. Bursa kış turizminin % 60 (10 adet 5 yıldızlı otel). Türkiye’nin en büyük Kongre Salonu. TÜYAP yönetiminde fuar alanı ( 20.000 metrekare).

13 BURSA’NIN BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRMESİ -EKONOMİK ve FİNANSAL YAPI:. Türkiye GSMH sının % 8 i. Yıllık 15 Milyar Dolar ihracat. İstanbul dan sonra 2. büyük ihracat kenti. Ekonomik gelişmişlik ve güç anlamında 4. Kent. Yatırımların önemli kısmı özel sektörün.. Ticaret ve Sanayi Odasına kayıtlı 35.000 işletme. Esnaf ve Sanatkarlar Odasına kayıtlı 110.000 esnaf. Türkiye de sigortalı çalışanların % 4.7 si Bursa’dadır.. 300 ün üzerinde yabancı yatırımcı. Türkiye ihracatının %51 i AB ye iken Bursa’nın % 85. Kişi başına milli gelir : 15.000 $ civarında.

14 BURSA’NIN BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRMESİ -EKONOMİK ve FİNANSAL YAPI: (devam). Türkiye deki tüm sektörler faaliyet göstermektedir. OTOMOTİV: Türkiye de üretilen otomobillerin %58’i midibüslerin %46’sı kamyonetlerin %29’u minibüslerin % 7’si küçük kamyon % 2’si Türkiye de üretilen toplam araçların %44’ü Bursa da üretilmektedir. Diğer %56’nın da yan sanayisinin önemli kısmı Bursa’dadır.

15 BURSA’NIN BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRMESİ - EKONOMİK ve FİNANSAL YAPI: (devam). Türkiye deki tüm sektörler faaliyet göstermektedir. TEKSTİL : Geçmişten günümüze geleneksel endüstrimizdir. Pamuklu Dokuma Suni ve Sentetik İplik Yünlü Dokuma Fantezi İplik Örme Havlu Boya-Apre Hazır Giyim gibi tüm alanlar mevcuttur.

16 BURSA’NIN BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRMESİ - EKONOMİK ve FİNANSAL YAPI: (devam). Türkiye deki tüm sektörler faaliyet göstermektedir. GIDA SEKTÖRÜ : Doğal olarak fiziki şartlar çok uygundur. Yaş meyve – sebze ihracatı Dondurulmuş gıda ihracatı Meyve suyu ve Konserve Üretimi ….. MAKİNE METAL SEKTÖRÜ : Tekstil Makineleri Ambalaj Makineleri CNC hidrolik presler Ağır Makineler

17 BURSA’NIN BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRMESİ - BİLİM ve TEKNOLOJİ: Uludağ Üniversitesi : 40.000 Öğrenci eğitim görmektedir. Bursa Teknik Üniversitesi 2010 yılında faaliyete geçecektir. İstanbul Bilgi Üniversitesi Bahçeşehir Üniversitesi Fatih Üniversitesi İstanbul Aydın Üniversitesi Bursa da yatırım kararı almıştır.

18 BURSA’NIN BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRMESİ - BİLİM ve TEKNOLOJİ (Devam) Bilişim Vadisinde bio, nano, nöro teknolojiler de hedeflenmektedir.. Teknik Tekstil de ARGE faaliyetleri yoğunlaşmıştır.. 2012 de hibrit araçlar BURSA da üretilecektir.. Gıda Sanayi Ambalajlama’ya büyük yatırım yapmaktadır. Şimdiden BİLİŞİM VADİSİ firmalarıyla iş birliği yapmaya hazır beklemektedirler.

19 BURSA’NIN BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRMESİ - TEKNİK ALTYAPI Teknik altyapısı en gelişmiş illerin başında BURSA gelmektedir. - SOSYAL KÜLTÜREL YAPI BURSA Genç ve eğitimli nüfus açısından ülkemizin öncelikli bölgelerin başındadır. - ULAŞIM Metro ve Hafif raylı sistemiyle İstanbul a ulaşımı 1,5 saate indiren İDO ile Türkiye’nin büyük projelerinden İstanbul - İzmir otoyoluyla Yurt içi ve yurt dışına tarifeli seferlerin yapıldığı hava alanıyla Çevre illerle arasındaki duble yollarıyla BURSA ulaşım açısından en az sorunlu illerimizin başındadır.

20 BURSA’NIN BAĞIMSIZ DEĞERLENDİRMESİ - HUKUKSAL ALT YAPI - İnternet Hukuku, Teknoloji Hukuku, konusunda çalışan uzman avukatlarıyla - Patent ve Marka konusunda uzman şirketleriyle - Türkiye’nin en kökü barolarından Bursa Barosu’yla - Uluslararası Tahkim konusunda yetkili Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile; BURSA, hukuksal alt yapısı en gelişmiş illerimizin başındadır.

21 BİLİŞİM VADİSİ NEDEN BURSA’DA OLMALI? RAPORA GÖRE BELİRLENEN KRİTERLER AÇISINDAN BURSA’NIN PUANI GÖRECELİ OLARAK DÜŞÜK TUTULMUŞTUR. BİLİŞİM VADİSİ Sanayinin çeşitli kollarında, muhtelif ve nitelikli yan sanayinin olduğu, dünya ile entegre ticaretin yapıldığı bir bölgede olmalıdır. BİLİŞİM VADİSİ’nin arkasında ARGE, inovasyon süreçlerinin adapte edilebileceği yüksek yoğunlukta bir sanayi kenti olmalıdır.

22 BİLİŞİM VADİSİ NEDEN BURSA’DA OLMALI? Globalleşen dünyada ‘’ PAZARI OLMAYAN ‘’ hiç bir şey değer ifade etmemektedir. Bilişim Vadisinde üretilecek her teknolojik ürünün en büyük pazarı ‘’ BURSA ‘’ ve global bağlantıları olacaktır. Eğer pazarın yanında olunmasının avantajına inanıyorsak BİLİŞİM VADİSİ Bursa da kurulmalıdır.

23 BİLİŞİM VADİSİ NEDEN BURSA’DA OLMALI? Türkiye’nin sadece bölgesel güç değil, teknolojinin temeli olan YAZILIM konusunda gelişmiş bir ülke olabilmesi için kurulması hedeflenen BİLİŞİM VADİSİ BURSA ’da kurulmalıdır.

24 Bursa Bilişim Platformu Günal BAYLAN MAKSİFED Yön. Kur. Bşk. Mehmet Arif ÖZER BUSİAD Yön. Kur. Bşk. Bahadır ÖZGÜN GESİAD Yön. Kur. Bşk. Mahmut İNAN Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Osman AKIN SÖNMEZ HOLDİNG Tech. Group / CEO Tuncer HATUNOĞLU İletişim Yazılım / Genel Müdür Tunç NOYAN TOFAŞ Bilgi ve İletişim Tekn. / Direktör


"Bursa Bilişim Vadisi Raporu Bursa Bilişim Platformu Ağustos 2010." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları