Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Limbik Sistemin Fonksiyonel Önemi Corpus Amygdaloideum uygun davranışsal yanıtların programlanmasında rol oynar limbik sistem.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Limbik Sistemin Fonksiyonel Önemi Corpus Amygdaloideum uygun davranışsal yanıtların programlanmasında rol oynar limbik sistem."— Sunum transkripti:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14 Limbik Sistemin Fonksiyonel Önemi
Corpus Amygdaloideum uygun davranışsal yanıtların programlanmasında rol oynar limbik sistem bölümüdür. koku, işitme, görme ve somatosensorial gibi tüm duyuları alan amygdala, kişinin o andaki durumunu gören limbik sistem penceresi gibi fonksiyon görür, limbik sistemin anatomik bağlantıları son derece karmaşık olup henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Hayvanlar üzerinde yapılan limbik sistemin değişik kısımlarının sitimülasyonuna bağlı nörofizyolojik çalışmalarırın sonuçları ile netleşmiştir. Buna karşın hippocampus’unyeni oluşan (yakın) hafıza ile ilgili olduğu saptanmıştır. Limbik Sistemin Fonksiyonel Önemi Limbik sis. Ödül-ceza ile ilgilidir. Emosyon; mutluluk, memnuniyet, neşe, sevgi, heyecan, üzüntü, depresyon, kıskanma gibi psişik durumlara verilen genel isimdir, agresiflik ile mutluluk arasında geniş bir yelpazede değişiklik gösterir. Mutluluk, neşe, heyecan, üzüntü, depresyon, hezeyan ve benzeri emosyonların oluşması ve algılanması gyrus cinguli-orbitofrontal cortex, gülme, ağlama, hiddet ve benzeri dışa vurum emosyonlarının ise hypothalamus-corpus amygdaloideum’un uyarılan nucleusuna bağlı olarak oluştuğu kabul edilir. Papez’in daha önce emosyonel ve iç güdüler mekanizmasının limbik sistemle ilgili olabileceği teorisi sonradan Klüver-Bucy (1939) tarafından kanıtlanmıştır. Lobus temporalis’i, corpus amygdaloideum ve formatio hippocampi’yi içine alacak şekilde bilateral olarak çıkarılanlarda “Klüver-Bucy sendromu” belirtirli görülür.

15 Bu belirtiler ►korku ve saldırganlık türü emosyonlar ortadan kalkar ►beslenme alışkanlıkları değişir► hiperseksüalite ve garip sexüel davranışlar ortaya çıkar► tüm duysal uyarılara korkusuzca yaklaştıkları her türlü objeyi visuel taktil ve oral olarak korkusuzca inceledikleri görülür► psişik körlük veya vizuel agnozi (objeleri gördüğü halde tanıyamama) gelişir. ►İnsanda hippocampus ve amygdaloid komplexin çift taraflı lezyonlarında; eski belleğin sağlam kalıp, yeni belleğin bozulması durumu “Korsakoff Sendromu” olarak adlandırılır ►Ayrıca “hippocampus’u” etkileyen lezyonlarda hastaların kısa süreli hafızanın uzun süreli hafızaya dönüştürülemediği gözlenmiştir. Lezyon sol hippocampus’ta ise daha çok sözel hafıza etkilenirken, sağda olduğu durumlarda görsel hafıza etkilenmektedir ►Gyrus parahippocampalis, uncus ve amygdaloid bölgeyi tutan tümörler koku hallusinasyonları yaratabilir. Hasta olmayan bir kokuyu algıladığını, kötü kokudan hoşlandığını veya çok hoş bir kokudan rahatsız olduğunu sanabilir►Temporal Lob epilepsisinde koku ve işitme halusinasyonları görülür. Hastanın kafası karmakarışık, üzüntülü ve uysaldır. Toplum içinde karmaşık hareketler yapabilir (örn:soyunur) nöbet geçtikten sonra ne olduğunu hatırlayamaz. Bazen geçmişteki yaşantıların karıştırıldığı bellek bozuklukları ortaya çıkar. O andaki bir olay daha önce geçirilmiş gibi bir yaşantının tekrarı gibi algılanır. Bu “Deja vue fenomeni” dir. Bazen normal kişilerdede olabilen durumdur.


"Limbik Sistemin Fonksiyonel Önemi Corpus Amygdaloideum uygun davranışsal yanıtların programlanmasında rol oynar limbik sistem." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları