Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Kesirsel ilişkiler Aparatı Toplam üç adet cepten oluşmaktadır. Her cepte.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Kesirsel ilişkiler Aparatı Toplam üç adet cepten oluşmaktadır. Her cepte."— Sunum transkripti:

1 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Kesirsel ilişkiler Aparatı Toplam üç adet cepten oluşmaktadır. Her cepte bulunan elemanın karşılığı diğer ceplerdeki elemanlarla desteklenmektedir.

2 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Çivili Tahta Düzlemsel geometrik şekillerin oluşturulmasında yoğun olarak kullanılabilir. Aynı zamanda alan hesaplarının kavramsallaştırılmasına büyük ölçüde katkı koyar.

3 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Kesir Diski Basit kesir sayılarının gösteriminde kullanılabilir. İçteki sarı disk döndürüldüğü zaman görsel olarak kesirsel ifadenin karşılığı oluşmaktadır. İki ayrı renkte dairenin içiçe geçirilmesi ile elde edilir. Kesirsel gösterimler 360 derecenin eşit bölümlere ayrılması ile oluşturulabilir.

4 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Çarpma Çubukları Farklı renklerdeki çubuklar oluklara yerleştirildiği zaman kesişim bölgelerinde çarpma işleminin cevabı oluşmaktadır. Örnek: 3 x 2 = 6

5 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Mesafe Ölçer (Metre Ölçer) Çevresi 1 metre olan tahta bir disk bir çubuğa tutturularak çentikli kısmının her turda bir tık sesi çıkarması sağlanıyor. Böylelikle tık sayısına göre mesafe hesaplanabiliyor. Çentik Çentiğe takılan plastik aksam Dönel disk boyalı da olabilir.

6 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Toplam Nomografı Soldan ve sağdan seçilen sayılar bir lastik ile birleştirildiği zaman ortadaki sütunda bu sayıların toplamı bekirmektedir.

7 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Sayı Akordeonu Katlı durduğu zaman sadece sayılar görünmektedir. Açıldığında basamak değerleri de belirmektedir.

8 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Ondalık Sayı Toplama Levhası Kartların üzerinde olan delikler ondalık nokta yerine kullanılarak toplamada ondalık sayıları düzgün yerleştirme alışkanlığı kazandırılabilir.

9 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Çarpma ve Bölme Diski Pencerede beliren sayı 120 olsun. Bunu 12’ye bölmemiz isteniyor. Diskin arkasını çevirdiğimiz zaman, bu sefer de penceredeki sayı 10 olacak. Yani “10 x 12”. Diskler arasına yerleştirdiğimiz kartonların üzerinde sayılar yazmaktadır. Bu kartonları her döndürerek her seferinde farlı bir sayının pencerelerde belirmesini sağlıyoruz.

10 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Açı Ölçer Kartondan, kendimiz sınıfta kullanabileceğimiz büyük bir açı ölçer yapabiliriz.

11 AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy 10’un kuvetleri ile Çarpma ve Bölme Treni Aradaki kartonu sağa çektiğimizde 10’un kuvvetleri ile çarpma, sola çektiğimizde 10’un kuvvetlerine bölme durumlarının gözlenebileceği bir sistem.


"AÖA - Matematik Öğretimi – Uygulama Çantası İçeriği - Örnekler Dr. Osman Cankoy Kesirsel ilişkiler Aparatı Toplam üç adet cepten oluşmaktadır. Her cepte." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları