Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T. C BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ BANDIRMA İ. İ. B. F

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T. C BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ BANDIRMA İ. İ. B. F"— Sunum transkripti:

1 T. C BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ BANDIRMA İ. İ. B. F
T.C BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ BANDIRMA İ.İ.B.F. İŞLETME BÖLÜMÜ TÜRK TUBORG A.Ş. SUNUMU ARZU HAZAL ŞAHİN TUĞÇE DAĞLAR

2

3 TÜRK TUBORG BİRA VE MALT SANAYİİ A. Ş
TÜRK TUBORG BİRA VE MALT SANAYİİ A.Ş. YAŞAR HOLDİNG TARAFINDAN, TUBORG BREWERIES LTD. ORTAKLIĞI İLE 1967 YILINDA İZMİR-PINARBAŞI’NDA KURULDU. 1969 YILI BAŞINDA ÜRETİME BAŞLAYARAK TÜRKİYE’DE ÖZEL SEKTÖRÜN İLK BİRASI “TUBORG”U PİYASAYA SUNDU.

4

5 GÜNÜMÜZDE TÜRK TUBORG FABRİKASI, YILDA 36 BİN TON MALT VE 200 MİLYON LİTRE BİRA ÜRETİM KAPATİSİ İLE TÜRKYE’NİN EN BÜYÜK BİRA FABRİKASIDIR. BU FABRİKA CARLSBERG, TUBORG GOLD, TUBORG SPECIAL, TUBORG FIÇI, VOLE, SKOL, TROY VE VENÜS MARKALARI İLE BİRA ÜRETMEKTEDİR.

6

7 DÜNYANIN EN BÜYÜK 5 BİRA ŞİRKETİ ARASINDA YER ALAN ,140’I AŞKIN ÜLKEDE FAALİYET GÖSTEREN, 40’TAN FAZLA ÜLKEDE ÜRETİM YAPAN BİR BİRACILIK KURULUŞU OLAN CARLSBERG BREWERIES, 31 MAYIS 2001’DE TÜRK TUBORG’UN HİSSELERİNİ SATIN ALDI VE BUGÜN %95’LİK HİSSE PAYI İLE EN BÜYÜK HİSSEDARDIR.

8 İÇ PİYASANIN YANI SIRA ARJANTİN, AZERBAYCAN, KANADA, İSRAİL, ŞİLİ, KUZEY KORE, KENYA, FİLDİŞİ SAHİLLERİ, SENEGAL, K.K.T.C. TÜRK TUBORG’UN İHRACAT YAPTIĞI PEK ÇOK ÜLKE ARASINDA YER ALIR.

9 NEDEN TUBORG?

10

11 1999’DA ÜNLÜ SPEKÜLATÖR GEORGE SOROS TÜRK TUBORG’DAN %20 HİSSE ALDI
1999’DA ÜNLÜ SPEKÜLATÖR GEORGE SOROS TÜRK TUBORG’DAN %20 HİSSE ALDI. SOROS, 10 MİLYON DOLAR’A ALDIĞI HİSSELERİ 25 MİLYON DOLAR’A SATIP 2 YILDA %150 KAZANDI. ŞİRKET, 2001 KRİZİNİN ARDINDAN YAŞAR HOLDİNG TARAFINDAN CARLSBERG’E DEVREDİLDİ. 1967’DE KURULAN ŞİRKET 3 KEZ EL DEĞİŞTİRDİ.

12 2 MİLYAR TL SATIŞIN YAPILDIĞI TÜRKİYE BİRA PAZARINDA 50’YE YAKIN FİRMA FAALİYET GÖSTERİYOR.
PAZARIN %83’ÜNÜ ELİNDE BULUNDURAN EFES LİDER KONUMDA YER ALIRKEN, TUBORG %5’LİK PAYI İLE PAZARDA İKİNCİLİĞİ ELDE BULUNDURUYOR.

13

14 SOSYAL SORUMLULUK FAALİYET ALANI MALT VE BİRA ÜRETİMİ İLE AMBALAJLAMA, DEPOLAMA VE DAĞITIM OLAN TÜRK TUBORG, SAHİP OLDUĞU SOSYAL SORUMLULUKLARI DOĞRULTUSUNDA ÇEVRE YÖNETİMİNİ İŞİNİN AYRILMAZ BİR PARÇASI KABUL EDEREK, TÜM ÇALIŞANLARI İLE BİRLİKTE ÇEVRENİN KORUNMASINI AMAÇLAMAKTADIR. ÇEVKO (ÇEVRE KORUMA VE AMBALAJ ATIKLARI DEĞERLENDİRME VAKFI) ÜYESİ OLAN TÜRK TUBORG, AMBALAJ ATIKLARININ KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ KAPSAMINDAKİ GERİ KAZANIM YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YETKİLENDİRİLMİŞ KURULUŞ ÇEVKO İLE İŞBİRLİĞİ YAPARAK YERİNE GETİRİR.

15

16 İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI:
TÜRK TUBORG’UN İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI; ŞİRKET STRATEJİK PLAN VE HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA ORGANİZASYON YAPISINI DİNAMİK TUTMAK VE DEĞİŞİMLERE HAZIR OLMAYI SAĞLAMAKTIR. ŞİRKET, NİTELİKLİ KİŞİLERCE “ÖNCELİKLE TERCİH EDİLEN OLMA” KONUMUNU GİDEREK PEKİŞTİRMEYİ KENDİSİNE AMAÇ EDİNMİŞTİR. ŞİRKETTE UYGULANAN YETKİNLİK BAZLI İNSAN KAYNAKLARI UYGULAMALARI ÇALIŞANLARIMIZA PROFESYONEL BİR İŞ ORTAMI VE KARİYER GELİŞTİRME FIRSATLARI YARATMAYI VE EĞİTİM DÜZETİ YÜKSEK, YENİLİKLERE VE DEĞİŞİMLERE AÇIK GİRİŞİMCİLİK YETENEĞİNE SAHİP, ENERJİK KENDİNİ VE İŞİNİ GELİŞTİRMEYİ HEDEFLEYEN, ŞİRKET DEĞERLERİNİ BENİMSEYİP YAŞATACAK KİŞİLERİ ŞİRKETE KAZANDIRMAYI SAĞLAMAKTIR.

17 ŞİRKETİN İNSAN KAYNAKLARI POLİTİKASI, IRK, DİL, DİN VE YAŞ AYRIMINI ORTADAN KALDIRAN FIRSAT EŞİTLİĞİ İLKESİNE DAYANMAKTADIR. ŞİRKETTE ÇALIŞANLARLA İLİŞKİLERİ YÜRÜTMEK ÜZERE BİR TEMSİLCİ ATANMIŞTIR VE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ DÖNEMİNDE TEMSİLCİNİN YETKİ VE SORUMLULUKLARI TANIMLANMIŞTIR. BUGÜNE KADAR TÜRK TUBORG YÖNETİMİNE VE İNSAN KAYNAKLARI DEPARTMANINA ÇALIŞANLARDAN AYRIMCILIK KONUSUNDA HERHANGİ BİR ŞİKAYET GELMEMİŞTİR.

18

19 ŞİRKETİN MİSYON VE VİZYONU İLE STRATEJİK HEDEFLERİ:
TÜRK TUBORG’UN BİRA ODAKLI BİR ŞİRKET OLARAK BAŞLICA MİSYONU DEVAMLI NİTELİKTE BİR ORTAKLIK DEĞERİ YARATMAKTIR BU AMAÇ MAINSTREAM (STANDART) SEGMENTTE TUBORG MARKASININ, PREMIUM SEGMENTTE CARLSBERG MARKASININ GELİŞİMİNE MAKSİMUM KAYNAK AYIRMAK SURETİYLE GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİR. ŞİRKET PAZARLAMA FAALİYETLERİNE ÖNEM VEREREK STRATEJİLERİNİ TÜKETİCİLERİNİN İHTİYAÇLARINA VE BEKLENTİLERİNE YÖNELİK OLARAK BELİRLEMEYİ ÖNCELİKLİ AMAÇ OLARAK KABUL EDER. ÜRÜN KALİTESİ, TÜKETİCİ MEMNUNİYETİ VE HAZZI AÇISINDAN BÜYÜK ÖNEM TAŞIDIĞI İÇİN PAZARDA HER ZAMAN EN ÖNDE YER ALACAKTIR. ŞİRETİN SOSYAL SORUMLULUĞU DOLAYISIYLA ÇEVRE MESELELERİNE KARŞI DUYARLI OLUNACAKTIR.

20 Jorgen Buhl Rasmussen - Yönetim Kurulu Başkanı
Barry Connock Marshall - Yönetim Kurulu Başkan Yrd. Thomas Kure Jakobsen - Yönetim Kurulu Üyesi Jonas Kristian Bovbjerg - Yönetim Kurulu Üyesi

21

22 KAYNAKÇA TÜRK TUBORG BİRA VE MALT SANAYİİ A.Ş. BURSA BÖLGE SATIŞ YÖNETMENİ CELAL PELİK TÜRK TUBORG BİRA VE MALT SANAYİİ A.Ş. KURUMSAL YÖNETİM İLKELERİ UYUM RAPORU TÜRK TUBORG RESMİ WEB SİTESİ


"T. C BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ BANDIRMA İ. İ. B. F" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları