Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- FORM :CH. HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- En az ortaöğretim kurumlarına yönelik uygulanır yani seviye olarak en az.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- FORM :CH. HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- En az ortaöğretim kurumlarına yönelik uygulanır yani seviye olarak en az."— Sunum transkripti:

1 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- FORM :CH

2 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- En az ortaöğretim kurumlarına yönelik uygulanır yani seviye olarak en az lise öğrencisi olmak zorundadır. Zaman sınırlaması yoktur. Öğrenci testi cevaplamaya istekli olmalıdır. Zira gönüllülük esastır.

3 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Kuder ile ilgi alanları seçimi envanteri seçeceğiniz meslekleri belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Bu liste bir destek değildir. Çünkü doğru ve yanlış cevapları yoktur. Sizin gerçek durumunuza uyan her cevap doğru ve tamdır. Bu listede üçer kümeleştirilmiş seçenekle sıralanmış ve bunların her birine bir sıra numarası verilmiştir. Her kümedeki üç seçeneği dikkatle okuyup bunlar içinde yapmaktan en çok hoşlandığınız seçenek hangisi ise onu karşılaştırınız.

4 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Cevap kağıdında her seçeneğin numarasının sağ ve sol tarafına çeşitli harfler konmuştur. Önce kararınıza göre en çok hoşlandığınız işin sol tarafındaki harf veya harfleri cevap kağıdında bularak kurşun kalemle bir çember içine alınız. Bundan sonra geri kalan iki seçenekten hangisini yapmaktan en az hoşlandığınıza karar veriniz ve karar verdiğiniz bu işin sağına konmuş olan harf veya harfleri cevap kağıdı üzerinde çember içine alınız.

5 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- ÖRNEK EN ÇOK EN AZ ------------------------------------------------------------------------- Bir resim sergisini gezmek X - 16 - V Kitaplıkta kitap karıştırmak Z - 17 - M Bir müzeyi gezmek UV - 18 - S --------------------------------------------------------------------

6 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 504 faaliyeti içine alan Kuder İlgi Alanları Envanterindeki seçeneklerden bazıları hazırlık ve yetişmeyi gerektirir. Bu gibi işler için kendinizi hazırlıklı ve yetişmiş gibi düşünerek kararınızı veriniz. Herhangi bir iş sizin izin yeni ve alışılmamış olsa bile seçmemezlik etmeyiniz. Bütün seçeneklerde hazırlıklı ve gelişmiş gibi davranarak seçimlerinizi ona göre yapınız

7 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Bazen bir kümeye giren her üç seçenekten de aynı derecede hoşlanabilirsiniz, yahut bunların hiç birinden hoşlanmayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda yine en çok ve en az hoşlandığınız iki cümleyi işaretlemeniz gerekir.

8 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Listede yer alan işlerde bazıları sizce hoş basit anlamsız olabilir. Buna rağmen yine en çok ve en az hoşlandığınız seçenekleri işaretlemeniz gereklidir. Aksi halde bu envanterden sonuç alınmaz.

9 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- PUANLAMA V puanlarını Listedeki 504 cümlenin hepsi yukarda açıklanan şekilde işaretlendikten sonra cevap kağıdında her sayfa için işaretlenen harfleri teker, teker dikkatle sayarak aşağıdaki cetvele bulduğunuz sayıları geçiriniz. İlk önce V puanlarını toplayınız; listede yer alan faaliyetlere doğru cevap verip vermediğinizi gösteren V puanıdır ve öteki puanlar gibi ilgi profilinize geçecek değildir

10 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Eğer V puanı 37 ile 44 (dahil) arasında değilse bu, yanıtların gelişi güzel verildiğini gösterir;böylelikle test geçersiz sayılır.

11 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Hemen hemen herkesin işaret edeceği basit çalışmaları işaretlemek unutulmuştur. İlginiz karmakarışıktır, veya listeyi cevaplarken başkalarının etkisi altında kalmıştır. İlgi Alanları Envanterine başlamadan önce yapılan açıklama iyi anlaşılmamıştır, yani her cümleye bir en çok, bir de en az olmak üzere iki işareti konulmamış, bazı cümleler anlaşılmamıştır.

12 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Eğer V puanınız 45 ve daha fazla olursa bu da, bir kümede ikiden fazla işaret yapıldığını gösterir. Çünkü verilen açıklamaya göre hareket edildiği zaman elde edildiği ne puan 44 tür ve bundan fazla olmasına imkan yoktur. Bunun için V puanı 37-44 (dahil) sınırının dışında kalıyorsa, listeyi baştan ve büyük bir dikkat ve özenle yeniden cevaplamaktan başka çare yoktur

13 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Bunlardan sonra artık diğer puanlara geçebiliriz. Bu listede 10 ilgi alanı ölçülmektedir ve işaretlediğiniz her harf bu alanlardan birini göstermektedir. M puanları profile geçirmeyecektir.

14 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- SAYFA 17

15 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- YÜZDELİK POFİLİNE İŞLEYİNİZ

16 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1-0- Açık havaya ilgi 6-E- Güzel sanata ilgi 2-A-Mekanik Elişine ilgi 7-F- Edebiyata ilgi 3-B-Hesap işlerine ilgi 8-G- Müziğe ilgi 4-C-Bilime karşı ilgi 9-H- Sosyal hizm. karşı ilgi 5-D-İkna işlerine karşı ilgi 10-K- Büro işlerine karşı ilgi

17 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Her ilgi alanına ait puanlar toplandıktan sonda sıra bunların ilgi profiline geçirmeye ve böylece gerçek ilgilerinizin derecelerini bulmağa gelir. Her hangi bir yanlışlık yapmamak için her ilgi alanına ait puanlarınızı ilgi profilini üst kısmında 0, 1, 2, 3,...... ile gösterilen gözlere geçiriniz ve doğru geçirip geçirmediğinizi bir defa daha kontrol ediniz. Erkekseniz E, kızsanız K yazılı sütunu göz önünde tutarak o sütunda puanınızı gösteren rakamı bulunuz ve kurşun kalemle üzerine düz bir çizgi çiziniz. Bunu 0-9’a kadar bütün ilgi alanların için yapınız. Böylece ilgi profiliniz ortaya çıkmış olur. Eğer herhangi bir puan kendine ait sütundaki en üst rakamdan da üstün veya en aşağıdaki rakamdan da küçükse o zaman o sütunun en üst veya en alt çizgisi olarak profilin çerçeve çizgisini kabul ediniz.

18 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- YORUMLAMASI İlgi profiliniz, size, ilgilerinizle ilgili bütün bilgileri veren bir grafiktir. Çünkü siz de bir çok şeyleri severek yaptığınızı ve bir çok başka şeyleri de yapmak istemediğinizi ve onlardan hoşlanmadığınızı çok iyi bilirsiniz. Fakat ligi profiliniz ilk olarak sizin kendinize ait bütün özelliklerinizi anlamamıza ve geleceğiniz hakkında daha akıllıca planlar yapmanıza yardım edecektir.

19 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Eğer herhangi bir alandaki puanınız üst kesik çizgisinin (% 75 çizgisinin) üstünde ise bu alandaki puanınız yüksek bir puandır. Yani siz bu alanla ilgili faaliyetleri seviyorsunuz ve ilginiz var demektir.

20 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Eğer puanınız iki kesik çizginin ( % 75 ile % 25 çizgilerinin) arasına düşüyorsa bu alandaki ilginiz orta derecededir.

21 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- Eğer puanınız alt kesit çizginin ( % 15 çizginin) altında ise bu alandaki faaliyetlerden hiç hoşlanmıyorsunuz ve ilginiz yok demektir.

22 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- KUDER İLGİ ENVANTERİNDE BULUNAN MESLEK ALANLARI

23 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- AÇIK HAVA İLGİSİ : Sizin çoğu zamanınızın açık havada ve bina dışında geçirmeyi tercih ettiğiniz, hayvan ve bitkilerle uğraşmayı sevdiğiniz anlamına gelir. Ormancılar, orman işletmesinde çalışanlar, tabiat meraklıları, çiftciler bağ ve bahçelerde çalışanlarda bu çeşit ilgi yüksektir.

24 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1.Ziraat mühendisliği 2.Orman mühendisliği 3.Orman endüstri mühendisliği 4.Veteriner hekimlik 5.Arkeologluk 6.Bilyologluk 7.Çevre mühendisliği 8.Jeodasi mühendisliği 9.Çevre mühendisliği 10.Jeofizik mühendisliği 11.Meteoroloji mühendisliği 12.Jeoloji mühendisliği 13.Pilotluk 14.Maden mühendisliği 15.Deniz kaptanlığı 16.Subaylık (deniz, hava, kara) 17.Turizm Rehberliği 18.Orman müfettişliği 19. petrol mühendisliği 20.Tütün eksperliği 21.Çay eksperliği 22.Orman koruyuculuğu 23.Ağaç bakımcılığı 24.Şoförlük 25.Sebzecilik 26.Atletizm antrenörlüğü 27.Balıkçılık 28.Sanayi müfettişliği 29.Futbolculuk 30.Öğretmenlik (tarım, coğrafya ve resim) 31.Posta memurluğu 32.Polislik (Toplu, Trafik) 33.Zoologluk 34.Spor uzmanlığı

25 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- EL İŞİ İLGİSİ : (MEKANİK İLGİ) Sizin makine, tezgah ve aletlerle çalışmayı sevdeğiniz anlamına gelir. Bu alandaki mesleklerle, otomobil tamircileri, sanatçılar, tornacı, frezci gibi işçiler, makinistler ve mühendisler dahildir.

26 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1.İnşaat mühendisliği 2.Makine mühendisliği 3.Endüstri mühendisliği 4.Kimya mühendisliği 5.Elektrik – elektronik mühendisliği 6.Fizik mühendisliği 7.Bilgisayar ve enformatik müh. 8.Bilgisayar mühendisliği 9.Petrol mühendisliği 10.Gıda mühendisliği 11.Tekstil mühendisliği 12.Elektronik mühendisliği 13.Nükleer enerji mühendisliği 14.Ağaç işleri endüstri mühendisliği 15.Gemi inşaatı mühendisliği 16.Matematik mühendisliği 17.Elektrik mühendisliği 18.Metalurji mühendisliği 19.Uçak mühendisliği 20.Pilotluk 21.Piyanistlik 22.Deniz kaptanlığı 23.Maden mühendisliği 24.Teknik öğretmenliği görevliliği 25.Saat tamirciliği 26.Radyo tamirciliği 27.Dökümcülük 28.Laboratuvar teknisyenliği 29.Makinistlik 30.Mobilyacılık 31.Dokumacılık 32.Marangozluk 33.Terzicilik 34.Aşçılık 35.Fırıncılık 36.Kağıtçılık

27 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- HESAP İLGİSİ: Sizin sayılarla çalışmaktan çok hoşlandığınızı gösterir. Bu alandaki puanınız yüksek ise, bu sizin saymanlık, bankacılık gibi mesleklerden hoşlandığınızı belirler.

28 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1.Endüstri mühendisi 2.Matematikçilik 3.İstatistikçilik 4.Maliyecilik 5.Bilgisayar Müh. 6.İktisatçılık 7.Fizikçilik 8.Muhasebecilik 9.Müfettişlik (Maliye,Gümrük) 10.Kadostroculuk 11.Müteahhitlik 12.Veznedarlık 13.Gelirler müdürü 14.Ölçme ve değ. uzm. 15.Öğretmenlik (mat.)

29 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- İLİM (BİLİM) İLGİSİ: Sizin yeni gerçekleri oluşturmanızı ve ilmi problemleri çözmeyi sevdiğinizi gösterir. Doktorlar, kimyagerler, mühendisler, doktorlara asistanlık eden hemşireler, radyocular, havacılar genellikle yüksek ilim ilgisine sahiptir.

30 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1.Kimyagerlik 2.Doktorluk 3.Dişçilik 4.Biyologluk 5.Psikologluk 6.Sosyologluk 7.Arkeologluk 8.Jeologluk 9.Fizikçilik 10.Eczacılık 11.Beslenme uzm. 12.Fizik mühendisliği 13.Laboratuar Teknisyenciliği 14.Polis memurluğu 15.Veteriner Hekim 16.Elektrik müh. 17.Dedektiflik

31 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- İKNA İLGİSİ: (Benimsetme) Sizin insanlara herhangi bir projeyi, fikri veya malı satmak için inandırmaya, onlarla tanışmaya, ve uğraşmayı sevdiğiniz anlamına gelir. Genellikle sanatçılar, politikacılar, radyo yorumcuları, konuşmacılar, ticari kuruluşların müdürleri ve satıcılar bu ilgide yüksek puan alırlar.

32 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1.Avukatlık 2.Eğitim yöneticiliği 3.Kamu yöneticiliği 4.Diplomatlık 5.Gazetecilik 6.Öğretmenlik 7.Hakimlik 8.Kaymakamlık 9.İşletmecilik 10.Müftülük ( din görevliliği) 11.Turizm işletmeciliği ve otelcilik 12.İşletme mühendisliği 13.Otel motel yöneticiliği 14.Reklamcılık 15.Politikacılık 16.Spikerlik 17.Satıcılık 18.Tezgahtarlık 19.Emlak komisyonculuğu 20.Halkla ilişkiler uzm. 21.Dedektiflik

33 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- SANAT İLGİSİ: Ellerinizle yeni eserler oluşturma ilgisini gösterir. Bu genellikle desen, renk ve kumaşla ilgili göze hitap eden güzel şeyler yapmak demektir. Ressamlar, heykeltıraşlar, mimarlar, elbise desinatörleri, güzellik enstitülerinde çalışanlar ve ev içi dekoratörleri, hep sanatla ilgili iş yapan insanlardır.

34 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1.Mimarlık 2.Ressamlık 3.Ağaç işleri endüstri müh. 4.Şehir ve bölge plan. 5.Tiyatro oyunculuğu 6.Çevre mühendisliği 7.Peysaj mimarlığı 8.Terzilik 9.Kürkçülük 10.Öğretmenlik (edebiyat, sanat tarihi, bed.eğ.) 11.Heykel tıraş 12.Aktörlük 13.Desinatörlük 14.Fotoğrafçılık 15.Berberlik 16.Boyacılık

35 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- EDEBİYAT İLGİSİ: Sizin okumayı ve yazmayı sevdiğinizi gösterir. Edebiyatla ilgili mesleklerin içinde roman, öykü yazarları, tarihçeler, öğretmenler, aktörler, gazeteciler, tiyatro ve kitap eleştirmenleri vardır.

36 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1.Öğretmenlik (edebiyat, lisan) 2.Tercümanlık 3.Gazetecilik 4.Avukatlık 5.Kütüphanecilik 6.Spikerlik 7.Yazarlık 8.Kırtasiyecilik 9.Kitapçılık

37 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- MÜZİK İLGİSİ: Sizin konserlere gitmeyi ve müzik aleti çalmayı şarkı söylemeyi veya müzik ve müzisyenlerle ilgili okumayı ve çalışmayı sevdiğini gösterir.

38 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1.Öğretmenlik (müzik) 2.Türk sanat müziği sanat. 3.Türk sanat müziği çalg. 4.Orkestra şefliği 5.Bestecilik 6.Müzik aletleri akortçuluğu

39 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- SOSYAL İLGİ: İnsanlara yardım etmeyi sevdiğinizi gösterir. Hemşireler, izci oymak beyleri, eğitimciler, din adamları, herhangi bir kuruluştaki personel ve hasta hanelerde çalışanlar zamanlarının önemli bir kısmını başka insanlara yardım etmekle geçirirler.

40 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1.Sosyal hizmet uzmanlığı 2.Psikolojik dan. ve rehberlik Uzm. 3.Psikologluk 4.Sosyologluk 5.Gazetecilik 6.Eğitim yöneticiliği 7.Ev ekonomisi uzmanlığı 8.Doktorluk 9.Diş hekimliği 10.Eczacılık 11.Antropologluk 12.Müftülük (din görevlilik) 13.Kütüphanecilik 14.Öğretmenlik (her türlü) 15.Kaymakamlık 16.Fizyoterapistlik 17.Turizm işletmeciliği ve otelcilik 18.Öğrenci yurdu müdürlüğü 19.Beslenme uzmanlığı 20.Kütüphane memurluğu 21.Sağlık memurluğu 22.Hemşirelik 23.Politikacılık

41 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- BÜRO İLGİSİ: Sizin büroda masa başında çalışmayı ve ince, hassas, ayrıntılı işlerle uğraşmayı sevdiğinizi gösterir. Muhasebeciler, arşiv ve evrak memurları, satış memurları, sekreterler, istatistikçiler, seyahat acentaları bu alana girerler.

42 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- 1.Kütüphanecilik 2.Muhasebecilik 3.Demirbaş eşya memurluğu 4.Sekreterlik 5.Posta memurluğu 6.Bilet satış memurluğu 7.Veznedarlık 8.Depo yöneticiliği 9.Büro işçiliği 10.Danışma memurluğu

43 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- SAYFA 18

44 HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN-


"HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- FORM :CH. HAKAN KIRBAŞ-PSİKOLOJİK DANIŞMAN- En az ortaöğretim kurumlarına yönelik uygulanır yani seviye olarak en az." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları