Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Öğrencilerin geometri derslerinde en sevdikleri konulardan biri de üçgenlerde açılardır. Ancak bir çok kaynakta özel çözümler gerektiren problemler sorulmakta.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Öğrencilerin geometri derslerinde en sevdikleri konulardan biri de üçgenlerde açılardır. Ancak bir çok kaynakta özel çözümler gerektiren problemler sorulmakta."— Sunum transkripti:

1

2 Öğrencilerin geometri derslerinde en sevdikleri konulardan biri de üçgenlerde açılardır. Ancak bir çok kaynakta özel çözümler gerektiren problemler sorulmakta ve öğrenciler bu soruları çözerken zorlanmaktadırlar. Biz burada bu tür soruların çözümleri için nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda yol gös- terici olmaya çalışacağız. Bunun için bazı problemlerden yola çıkarak, bu problemleri genel hale getirebilme koşullarını inceleyecek gerektiğinde sorular sorarak öğrencilere problemin çözüm yolunu keşfetmesini sağlamaya çabalayacağız. ÜÇGENLERDE AÇI PROBLEMLERİ

3 (Bu soru Matematik DÜNYASI dergisinin ilk sayısının kapak sorusu olup Hüseyin DEMİR hocamıza aittir.) SORU 1: Bu soruda gözünüze çarpan özellik yada özellikler nelerdir? Soruyu inceleyiniz. 1. BDC ikizkenar üçgendir. 2. [BD], ABC üçgeninde açıortay doğru parçasıdır. 3. D iç bölgede bir noktadır ve ABD DBC BCD DCA açılarından herbiri dar açıdır. Benzer sonuçlara ulaştınız mı? Bu özelliklerin dışında bulduklarınızı bir yere not ediniz. Problemi çözmeye çalışınız. Bulduğunuz özellikleri kullanmaya özen gösteriniz.

4 E [CA yı uzatarak m(DEC)=20° olacak şekilde E noktası alalım. 20° E ile B yi birleştirelim. Açıları hesaplayıp yerine yazalım. 60° 50° EBD eşkenar üçgen olduğundan tüm kenarları eşittir. m(EBA)=m(EAB)=50° olduğundan EBA ikizkenar olur. |EB|=|ED|=|EA| olduğundan EDA ikizkenar olup tepe açısı 20° taban açıları 80° dir. 80° Nihayet aranan açı 50° + x = 80° den x = 30 ° bulunur.


"Öğrencilerin geometri derslerinde en sevdikleri konulardan biri de üçgenlerde açılardır. Ancak bir çok kaynakta özel çözümler gerektiren problemler sorulmakta." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları