Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

HAZIRLAYAN : VEHBİ AKŞİT

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "HAZIRLAYAN : VEHBİ AKŞİT"— Sunum transkripti:

1 HAZIRLAYAN : VEHBİ AKŞİT

2 HAZIRLAYAN : VEHBİ AKŞİT
RAHMET PEYGAMBERİ HZ. MUHAMMED ÜLÜĞÜ HAZIRLAYAN : VEHBİ AKŞİT

3 وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ
“Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik” Enbiya 21/107 Şefkat ve merhamet insanı yücelten ulvî duygulardandır. Dünya sevgi ve merhamet üzerine kuruludur.

4 "Rahmetim gazabımı geçmiştir”
Allah’ın 99 güzel isminden biri Rahman biri Rahimdir; her ikisi de O’nun ne kadar çok merhametli olduğunu anlatır. Bir Kutsi Hadiste buyrulur ki: "Rahmetim gazabımı geçmiştir”

5 “(Resûlüm!) Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik”
Yüce Rabbimiz, bize elçi olarak gönderdiği peygamberinin kalbini de merhametle doldurmuş ve ona demiştir. وَمَا أَرْسَلْنَاكَ إِلَّا رَحْمَةً لِّلْعَالَمِينَ “(Resûlüm!) Biz seni âlemlere ancak rahmet olarak gönderdik” Enbiya 21/107

6 Kendisi erhamürrahimin (Enbiya 21/83 ) olan Allah Peygamberini de rahmetle donatmış ve O da ümmetini bu doğrultuda eğitmiştir.Böylece Rahmet toplumu meydana getirmiştir. وَأَيُّوبَ إِذْ نَادَى رَبَّهُ أَنِّي مَسَّنِيَ الضُّرُّ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ Eyyûb’u da hatırla. Hani o Rabbine, “Şüphesiz ki ben derde uğradım, sen ise merhametlilerin en merhametlisisin” diye niyaz etmişti. (Enbiya 21/83 )

7 Müslüman her işine “بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ”
diye başlar. Buna göre Müslüman kişi, Allah’ın “Rahman ve Rahim” ism-i şeriflerini her şeyin başına koyarak hayat kuran insan demektir. Yani Müslüman, merhametle muamele edendir.

8 وَاخْفِضْ جَنَاحَكَ لِلْمُؤْمِنِينَ…
O(sav) şöyle buyurur: “Yerdekilere merhamet ediniz ki göktekiler de size merhamet etsin.” وَاخْفِضْ جَنَاحَكَ لِلْمُؤْمِنِينَ… “..ve mü’minlere (şefkat) kanadını indir” Hicr15/88 İşte O’nu bizzat Allah bu şekilde eğitmiştir.Nitekim “Beni rabbim terbiye etti” demiştir.

9 “وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ ”
Onun ahlakı Kur’an ahlakı değil miydi.? “وَإِنَّكَ لَعَلى خُلُقٍ عَظِيمٍ ” “Sen elbette yüce bir ahlâk üzeresin” (Kalem68/4) Hz. Aişe’ye O’nun ahlakı sorulduğunda “siz hiç Kur’an Okumuyor musunuz?” Şeklinde cevap vermesi dikkat çekicidir.

10 فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا …غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ “O vakit Allah'tan bir rahmet ile onlara yumuşak davrandın! Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderlerdi…. Al-i İmran 159

11 لَقَدْ كَانَ لَكُمْ فِي رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن كَانَ يَرْجُو اللَّهَ وَالْيَوْمَ الْآخِرَ وَذَكَرَ اللَّهَ كَثِيرًا “Andolsun, Allah’ın Resûlünde sizin için; Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” Ahzab 21

12 1-el-Emin (Güvenilir) olması 2- İnsanlara merhametle muamele
Efendimiz’in davette kısa sürede başarılı olmasını şu iki hususta özetleyebiliriz: 1-el-Emin (Güvenilir) olması 2- İnsanlara merhametle muamele (فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ كُنتَ فَظًّا غَلِيظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِكَ ) Gerçekten de O (s.a.v.) insanlara merhametle yaklaşımı, kırıcı ve sert davranmaması, onları kopması mümkün olmayan bağlarla kendine bağlamıştı.

13 Adalet ve Hakkaniyetle Muamele
Adâlet ve hakkâniyet ölçülerine uyma, O'nun en önemli prensibi idi.Öyle ki adalet önünde herkes birdi.Bu hususta soy, mevki, makam, mal-mülk gibi farklılıklar önemsizdi. Kendisine, hırsızlık yapmış eşraftan Fâtıma adlı bir kadın getirilmiş ve bazıları aracılık yaparak cezayı hafifletmek istemişlerdi. Bunun üzerine Peygamber Efendimiz öfkelendi ve "Hırsızlık yaparak getirilen, kızım Fâtıma dahi olsa elini keserdim" buyurdu Buhârî, Hudüd 12; Müslim, Hudûd 8,9

14 ÖRNEKLER. Bir Kurban Bayramı sabahı namazdan sonra geldiği evinde Efendimiz'e erkenden hazırlanmış kurban eti takdim ederler. Tebessüm eden yüzünde bir tereddüt işareti dolaşır: - Şu anda çevremizdeki komşularımız da et yiyorlar mı? diye sorar. - Hayır, derler, biz herkesten önce sizin için hazırladık. Önce siz yiyin, sonra onlara göndereceğiz! Elinin ucuyla önündeki tabağı öteye iterken şöyle der: - Götürün bu tabağı önümden. Komşumun yemediğini yemem, giymediğini de giymem. Ne zaman komşularımızın bacalarından et piştiğini gösteren dumanlar yükselirse o zaman getirin, onlarla birlikte et yiyebilir, onlarla birlikte bayram yaparım!.

15 Engellileri Taltif Ederdi: O engellilere değer verip. iltifat ederdi
Engellileri Taltif Ederdi: O engellilere değer verip iltifat ederdi. Savaşlara her çıkışında yerine vekil olarak bir engelliyi tayin ederdi.Bir ama olan Ümmü Mektum’u on ya da on bir kez yerine vekil olarak bırakmıştır.Bunun dünyada eşi benzeri yoktur.

16 Taif Örneği Taif’te taşlanınca ne yapılmasını isterse derhal yerine getirileceği Cebrail tarafından kendisine bildirildiği zaman, "Rabbim, halkımı bağışla, onlar ne yaptıklarının farkında değiller." diye yalvarması, kendisine acımayan düşmanlarına bağışlanma ve hidayet dilemesi, onların soyundan inançlı bir nesil getirmesi için Allah'a dua etmesi , dünyada bir eşine daha rastlanmayan bir merhamet ve şefkat belgesidir.

17 Enes b. Malik : Enes b. Malik (ra), on sene kendisine hizmet ettiğini, bu süre içinde bir kez olsun azar işitmediğini Hatta bir keresinde, gönderdiği yere giderken yolda rastladığı çocuklarla oyuna dalıp kaldığını, daha sonra oraya gelen Hz. Peygamber'in sıcak bir tebessümle, sadece, gönderdiği yere gidip gitmediğini sorduğunu anlatmıştır.

18 Bir başka gün yaşlı bir hanım, işini gördürmek için Medine dışındaki mahalleye kadar Hz. Peygamber'i götürmüştür. Namazda bile omuzuna çocukları alırdı. Sefer dönüşünde terkisine ve kucağına çocukları alırdı. Her gördüğü yerde çocuklara selam verip başlarını okşardı. Yakasına yapışıp bir şeyler isteyen kaba ve katı insanlar bile ondan merhamet görmüştür.

19 O, Gayr-i Müslimlere de Merhamet ederdi
Allah Rasulü arkadaşlarıyla otururken önünden bir Yahudi cenazesi geçer. Allah Rasulü, saygı icabı ayağa kalkar. Sahabe şaşırarak, “Ya Rasulallah! Ama bu cenaze bir Yahudi’nin cenazesi” derler. (Muhtemelen mevta, ihanet ettiği için Medine’den sürülmüş hain bir kabilenin bakiyesidir. Sahabenin bu şaşkınlığı da, onlardan gördükleri ihanetten olsa gerektir.) …….

20 “Olsun, insan değil mi? Yine, Allah Rasulü’nün Yahudi bir komşusunun ölümünün ardından ağladığını. Nedenini soranlara, “Keşke hidayete erseydi de, akıbetini kurtarsaydı” dediğini anlattı.

21 Mekke’nin Fethi ve genel Af
Mekke fethine giderken son resmî geçit esnasında Ensar'ın komutanı Sa'd b. Ubade, Ebû Süfyan'a duyuracak şekilde "Bugün büyük savaş günüdür" diye bağırmıştı. Ebû Süfyan'ın şikayeti üzerine Hz. Peygamber “ Bugün Allah'ın, Kâbe'nin şanını yücelteceği bir gündür. Bugün merhamet günüdür...“ diyerek Sa'd b. Ubade'nin sözlerini düzeltmiş ve fetih gününü merhamet günü olarak ilan etmiştir

22 Mekke’nin fethi günü; kendisine ve Ashabına Mekke’de iken olmadık eziyetler yapan Mekkelileri affetmiştir. Ey Kureyşliler! Size şimdi nasıl bir muâmele yapacağımı sanıyorsunuz? diye sordu. Mekkeliler hep bir ağızdan: - Hayır umuyoruz. Sen kerîm bir kardeş, âlicenâb bir kardeş oğlusun, diye cevap verdiler.

23 Rasûl-i Ekrem (s.a.s.): Ben de size Yûsuf'un kardeşlerine söylediği gibi, قَالَ لاَ تَثْرِيبَ عَلَيْكُمُ الْيَوْمَ يَغْفِرُ اللّهُ لَكُمْ وَهُوَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِينَ Bu gün size geçmişten dolayı azarlama yok.’ (Yûsuf Sûresi, 92) diyorum. Haydi gidiniz, hepiniz serbestsiniz “ buyurdu. Böylece Rasûlüllah (s.a.s.) hepsini affetmişti.

24 Bir gün Rafi isminde bir çocuk Medine’de birinin hurma ağaçlarını taşladı. Bahçe sahibi onu yakalayıp Peygamberimize şikayet etti.Efendimiz , “yavrucuğum! Bu adamcağızın hurmalarını niçin taşladın?” diye sorunca çocuk çok utanarak…

25 Acıkmıştım; karnımı doyurmak için taşladım” dedi
Acıkmıştım; karnımı doyurmak için taşladım” dedi Peygamberimiz çocuğa hiç kızmadı. Tebessüm ederek çocuğu kucakladı ve ona şöyle dedi: - Yavrucuğum! Bir daha ağaçları taşlama. Altına düşen meyveleri al ye. Allah seni doyurur. Efendimizin bu davranışı küçük Rafi ’yi çok etkiledi ve o günden sonra hiç yaramazlık yapmadı.

26 Akra B. Habis Olayı: Akra' b. Habis Efendimiz (sav)'i Hz. Hasan'ı öperken görünce “Doğrusu benim 10 çocuğum var, hiçbirini öpmemişimdir!” dediğinde Hz. Peygamber (sav) ona şu karşılığı vermiştir: “Merhamet etmeyene merhamet edilmez!” (Müslim, Fedâil, 65)

27 T.C. DOĞANKENT MÜFTÜLÜĞÜ
Hz. Peygamber'in çocukları sevip öpmesine hayret eden ve on çocuğundan hiçbirini öpmediğini övünerek söyleyen Bedevîye de ; "Şayet Allah senin kalbinden merhameti söküp almışsa ben sana ne yapabilirim? Merhamet etmeyene merhamet edilmez.“ şeklinde karşılık vermiştir. (Buhâri Edeb 18)

28 Mescide Bevleden Adam:
Bir gün bir adam gelip mescide küçük abdestini bozuyor. Ashab adamın üzerine yürümek isterken Efendimiz (sav) ona bir şey yapılmamasını, işini bitirdikten sonra bir kova su dökerek temizlemelerini söylüyor. İslam daha yeni gelmiş, adam cahil ve mescid nedir, orada nasıl davranılır falan bilmiyor. Efendimiz de bunun farkında ve ona göre davranıyor.İşte O ashabını böyle eğitmiştir.

29 O sadece İnsanlara değil hayvanlara da merhamet ederdi:
Çünkü “Alemlere Rahmet” olarak gönderilmişti. Kıssa:Hicretin sekizinci yılı idi. Efendimiz ve ashabı Mekke’nin fethi için yola çıkmışlardı. Efendimiz (sav) Arç vadisinde, yolun kenarında yeni doğmuş yavrularını emziren bir köpek gördü. Hemen sahabeden birisini çağırıp köpeğin ve yavrularının rahatsız edilmemesini sağlamak üzere ordu geçinceye kadar orada nöbet tutmasını emretti.

30 BAZI HADİS-İ ŞERİFLER PEYGAMBERİMİZ (SAV) BUYURUYOR Ki “Kıyamet gününde insan şu hususlarda sorgulanmadan, hesap meydanından ayrılamaz: 1-Ömrünü nerede tükettiğinden, 2-Gençliğini nerede ve ne şekilde yıprattığından , 3-Malını nereden kazandığından, 4-Malını nerelere harcadığından 5-Bildikleriyle amel edip etmediğinden.”   Tirmizi kıyamet 1(3531)

31 اِجْتَنِبُوا السَّبْعَ  الْمُوبِقَاتِ قَالُوا يَا رَسُولَ للهِ وَمَا هُنَّ قَالَ: اَلشِّرْكُ بِاللَّهِ وَالسِّحْرُ وَ قَتْلُ النَّفْسِ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ إلاَّ بِالْحَقِّ وَأكْلُ الرِّبَا وَأكْلُ مَالِ اْليَتِيمِ وَالتَّوَلِّي يَوْمَ الزَّحْفِ وَقَذْفُ الْمُحْصَنَاتِ الْغَافِلاَتِ الْمُؤْمِنَاتِ (İnsanı) helâk eden şu yedi şeyden kaçının. Onlar nelerdir ya Resulullah dediler. Bunun üzerine: Allah’a şirk koşmak, sihir, Allah’ın haram kıldığı cana kıymak, faiz yemek, yetim malı yemek, savaştan kaçmak, suçsuz ve namuslu mümin kadınlara iftirada bulunmak buyurdu. Buhârî, Vasâyâ, 23, Tıbb, 48; Müslim, Îmân, 144.

32 Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır
Dünyanın ve ahiretin güzelliklerine ulaşmanın yolu, çalışmaktan geçiyor. İnsan çalışarak hem şahsiyetini hem de geleceğini inşa eder. Sevgili Peygamberimiz bir hadislerinde şöyle buyurmaktadır : “”Akıllı ve olgun kişi, nefsine hâkim olan ve ebedi hayatı için çalışıp gayret gösteren insandır. Aciz insan ise, nefsine mahküm olan, onun isteklerine tabi olan ve boş kuruntular peşinde olup hak etmediği şeyi Allah’tan bekleyendir”  

33 لاَ يُؤْمِنُ أحَدُكُمْ حَتَّى يُحِبَّ لأخِيهِ مَا يُحِبُّ لِنَفْسِهِ
Hiçbiriniz kendisi için istediğini (mü’min) kardeşi için istemedikçe (gerçek) iman etmiş olamaz. Buhârî, Îmân, 7; Müslim, Îmân, 71.

34

35 HAZIRLAYAN : VEHBİ AKŞİT
HATİM DUASI ÜLÜĞÜ HAZIRLAYAN : VEHBİ AKŞİT

36 Ey mahlûkatı yoktan vâreden, hata ve kusurlarımıza bakmaksızın biz kullarına mağfiret kapısını açan, zayıfların yardımcısı, günahların bağışlayıcısı, âlemlerin tek sahibi olan Yüce Allah! Bizleri en güzel biçimde yarattın, sayısız nimetlerinin içerisinde bulunuyoruz. Bu nimetlerin en büyüğü, bize ihsan ettiğin İslam, iman ve Kur’an’dır. Bizleri ebediyen bu lütuftan ayırma ya Rabbi! Sana sonsuz şükürler olsun Ya Rab! Sen bütün mahlûkata merhametli, bilhassa mü’minlere lütufkârsın

37 İnanmış insanlar olarak bizler de Senin huzuruna geldik, sana yönelip ellerimizi açtık, yalvarıyoruz, dualarımızı kabul eyleyip bizleri huzurundan boş çevirme ya Rabbi! Kıyamet gününün tek sahibi Sensin. Bize orada lütfunla, merhametinle, ebedi saadetin ve cennetinle ikram eyle ya Rabbi! Yalnız Sana kulluk eder ve yalnız senden yardım dileriz. Bizlere ilahi rahmet hazinenden bol bol yardım ihsan eyleyip bizleri ibadetin, itaatin hayırlı ve nurlu yolundan ayırma ya Rabbi!

38 Allahım! Kalplerimizi dininde sabit kıl
Hak yolunda doğru yolda ilerlememizi nasib eyle İmanlı bir şekilde yaşayıp imanlı bir şekilde ölmemizi nasip eyle. Bize verdiğin iman, sağlık, sıhhat ve bütün nimetlerin için sonsuz şükürler olsun. Günahlarımızı, hatalarımızı bağışla. Sana olan zikrimizi, şükrümüzü daha güzel yapabilmemiz için bize yardım eyle. Bizleri günahlardan, haramlardan, hasetten, gururdan, kibirden, gıybetten, şeytanın ve cinlerin vesveseleri ve şerrinden koru. Peygamber Efendimiz (SAV)’in ahlakıyla ahlaklanmamızı ve yaşantısını örnek olarak yaşamamızı nasib eyle.

39 Farkında olmayıp yaptığımız hatalarımızın farkına varıp hatalarımızı düzeltmemizi nasip eyle.
Dünyada ve ahirette iyilikler, güzellikler, huzur ve afiyet nasib eyle. Yardıma muhtaç olan kardeşlerimize yardım ve kolaylıklar ihsan eyle. Dinimiz İslamiyeti en güzel şekilde yaşamaya çalışıp çevremize en güzel şekilde örnek olabilmemizi nasip eyle. Hidayetin, merhametin, rahmetin her zaman üzerimizde olsun. Tüm İslam Aleminin birlik, barış ve sevgi ile dünyaya en güzel şekilde etki edebilmesini nasib eyle. Cennetine girebilmemizi nasib eyle.

40 Peygamber Efendimizi (SAV) Makâm-ı Mahmûdun ile şereflendir, bizleri şefaatine ve O’na komşu olabilmeyi nasip eyle Sana layık kul olabilmeyi ve seni her zaman bir bilenlerden eyle bizleri inşaallah Ya Rabbim. 26 Eylül 2010 Pazar günü başladığımız ve her hafta senin ayetlerinden bir cüz okuduğumuz Kur’an-ı Kerim’i 15 Nisan Cuma günü tamamladık. Okumuş olduğumuz hatmimizi kabul eyle. Kutlu Doğum Haftasını idrak ettiğimiz Alemlere Rahmet olarak gönderilen Hazreti Muhammed Mustafa (SAV)’in ruhu şeriflerine hediye ettik sen vasıl eyle. Kur’an-ı Kerim’i elden ele dilden dile ulaştıran Üstaz efendilerimizin ruhlarına hediye ettik sen vasıl eyle.

41 30 Haftadır camimize gelerek, Kur’an mukabelesini takip eden erkek ve kadın kardeşlerimizin tamamlamış oldukları hatimleri, niyet ettikleri ölmüşlerin ruhuna bağışlıyoruz sen onları haberdar eyle. Bu camimizin yapımında emeği geçen ama şu anda aramızda olmayan rahmeti rahmana kavuşmuş olan mü’min ve mü’mine kardeşlerimizin de ruhuna da bağışladık, onları da haberdar eyle. Hayatta olanlara uzun ömürler, işlerinde bereketler ihsan eyle… Daha nice güzel hayırlar yapmayı nasip eyle.

42 Cümlemize son nefeste buyrun « Eşhedü enlâ ilahe ilahe illallah ve eşhedü enne muhammeden abdühü ve rasülühü» diyerek çene kapamayı, «Allah Allah Allah» diyerek bu güzel sözlerle son nefeslerimizi vermeyi bizlere nasip eyle. Allahım bize dünyada ve ahirette iyilik ve güzellikler ihsan eyle ve bizi ateş azabından, cehennem azabından muhafaza eyle. Bizi, annemizi, babamızı ve bütün mü’minleri hesap gününde bağışla. Amin. Velhamdü lilllahi rabbil âleminel-FATİHA..

43 HAZIRLAYAN : VEHBİ AKŞİT


"HAZIRLAYAN : VEHBİ AKŞİT" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları