Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SUNUŞ TEKNİKLERİ Sunu ve Anlatım Teknikleri “Senin Bildiğin Ancak Karşındakine Aktarabildiğin Kadardır”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SUNUŞ TEKNİKLERİ Sunu ve Anlatım Teknikleri “Senin Bildiğin Ancak Karşındakine Aktarabildiğin Kadardır”"— Sunum transkripti:

1

2 SUNUŞ TEKNİKLERİ

3 Sunu ve Anlatım Teknikleri “Senin Bildiğin Ancak Karşındakine Aktarabildiğin Kadardır”

4 Sunu ve Anlatım Teknikleri Öğrenme ve Öğretme Bir çoğumuz bir topluluk önünde konuşma yapmak, insanlara hitap etmek gerektiğinde daha konuşmaya başlamadan önce fiziksel ve zihinsel değişmeler yaşarız. Ya Konuşma anında?

5 Sunu ve Anlatım Teknikleri Öğrenme ve Öğretme Aslında hepimizin birden çok kimliği vardır. Bazen baba/anne veya bir evlat, bazen bir eş, kardeş, arkadaş, meslektaş, sosyal bir grubun üyesi yada bir konu uzmanı. Sosyal ve kültürel çevremizde yer alan bu insanlarla sürekli iletişim halindeyizdir.

6 Sunu ve Anlatım Teknikleri Öğrenme ve Öğretme Grup önünde konuşurken (ki bunlar meslektaşlarımız, çiftçiler, ailemiz veya sosyal çevremiz olabilir) en temel amaç; Karşımızdaki kişi yada topluluğa bilgi, beceri ve deneyimlerimizi aktarmak, onları anlamak ve tabi ki bir yayımcı olarak davranış değişikliği meydana getirmekse eğer öncelikle insan nasıl öğrenir bunu biraz özetleyelim.

7 Sunu ve Anlatım Teknikleri Öğrenme ve Öğretme Öğrenme Türleri; 1. Görsel Öğrenme 2. İşitsel Öğrenme 3. Dokunsal Öğrenme

8 Sunu ve Anlatım Teknikleri Öğrenme ve Öğretme Tabi tercih edilen duyumuz ne olursa olsun, kişiler GENEL ve DOĞRUSAL öğreniciler olarak iki sınıfa ayrılırlar. Araştırmalar genel öğrenicilerin beyinlerin sağ lobunu, doğrusal öğrenicilerin ise sol lobunu etkin olarak kullandığını iddia etmektedirler.

9 Sunu ve Anlatım Teknikleri Öğrenme ve Öğretme GENEL ÖĞRENİCİLER; Beyinlerinin sağ lobunu yoğun olarak kullanırlar, Büyük tabloyu görmek isterler Bu öğrenicilere faaliyetin yada eğitimin genel hatları izah edilmelidir.

10 Sunu ve Anlatım Teknikleri Öğrenme ve Öğretme DOĞRUSAL ÖĞRENİCİLER; Beyinlerinin sol lobunu yoğun olarak kullanırlar, Büyük tabloyu görmelerine gerek yoktur Bilgileri adım adım ve ayrıntısıyla almak isterler. Genel ve Doğrusal öğreniciler bizim için ne açıdan önemlidir?

11 Sunu ve Anlatım Teknikleri Öğrenme ve Öğretme Okuduklarımızın % 20’sini, Duyduklarımızın % 30’unu, Gördüklerimizin % 40’sini, Söylediklerimizin % 50’sini, Yaptıklarımızın % 60’ını ve Görüp, duyup, söyleyip yaptığımız şeylerin % 90’ını hatırlarız.

12 Sunu ve Anlatım Teknikleri Öğrenme ve Öğretme Görsel materyaller kullanıldığında hatırlanma oranı, Sunumdan üç saat sonra % 85 ve on gün sonra % 65 iken, Görsel materyaller kullanılmadığı durumlarda hatırlanma oranı, Sunumdan üç saat sonra % 70 ve on gün sonra % 10 olarak tespit edilmiştir.

13 Sunu ve Anlatım Teknikleri Öğrenme ve Öğretme Özellikle yetişkin eğitimi ile ile ilgilenen biz yayımcılar, hedef kitlemizin özelliklerini, beklentilerini, gelecek kaygılarını çok iyi bilerek, katılımcı, interaktif eğitim metotlarını çok iyi bilmeli ve uygulayabilmeliyiz.

14 Sunu ve Anlatım Teknikleri S U N U M

15 Sunu ve Anlatım Teknikleri SUNUM; Belirlenen konuyla ilgili sahip olunan bilgileri, belirli bir amaca yönelik olarak, belirli bir düzen içinde, görsel, işitsel vb. araçlar kullanarak bir topluluğa aktarmaktır. Belirli bir amaca yönelikten kasıt ne olabilir? Belirli bir düzen içinde olmazsa ne olur?

16 Sunu ve Anlatım Teknikleri SUNU; Bir topluluğa görsel, işitsel vb. araçlarla aktarılan bilgiler bütünüdür. Bir sunum bir çok unsurdan oluşmaktadır.

17 Sunu ve Anlatım Teknikleri HazırlıkGirişSunuş Sonuç Konu Amaç Dinleyici Bilgi Toplama Yapılandırma Destekleyici Unsurlar Özetleme Geri Besleme 8/9 1/9

18 Sunu ve Anlatım Teknikleri 1. AMAÇ Bilgilendirme Motivasyon İkna Özendirme 2. ORTAM Oturma Düzeni Sununun Yapılacağı yer 4. ARAÇ Eğitim Araçları Tepegöz, video Görsel İşbaşı Eğitimi SUNUŞ 5. TARZ İnteraktif Konferans Workshop İşbaşı Eğitimi 3.DİNLEYİCİLER Kaç Kişi? Demografik Özellikler Hiyerarşik Yapı Özendirme

19 Sunu ve Anlatım Teknikleri Amaçİstenilen Dinleyici Tepkisi Bilgilendirme/Öğretme/EğitmeBir konuyu kavrama, öğrenme Harekete geçirme/Teşvik EtmeYönelme, İlgi Duyma İkna/İnandırmaİnançlarda, tutumlarda değişiklik Keşfetme/TartışmaOlasılıklar, doğru fikirler uygulama Eğlendirme/GüdülemeNeşelenmek, hoş vakit geçirmek AMAÇLAR

20 Sunu ve Anlatım Teknikleri KONU Konu hakkında yeterince bilgiye sahip miyim? Seçilen konu, dinleyicilerin sorunlarına hitap ediyor mu? Yetişkinler problem merkezlidir!! Konu, belirlenen süre içinde tartışılabilecek mi? Süreye göre konunun en önemli başlıkları seçilebilir. Konu dinleyicilerin kavrama düzeylerine uygun mu?

21 Sunu ve Anlatım Teknikleri DİNLEYİCİLER Konunun hangi yönü dinleyicileri ilgilendiriyor? Seçilen konu, dinleyicilerin sorunlarına hitap ediyor mu? Yetişkinler problem merkezlidir!! Konu, belirlenen süre içinde tartışılabilecek mi? Süreye göre konunun en önemli başlıkları seçilebilir. Konu dinleyicilerin kavrama düzeylerine uygun mu? Kaç kişi katılacak, demografik özellikler neler? İtiraz edilecek başlıca konuları belirlemeye çalışın.

22 Sunu ve Anlatım Teknikleri BİLGİ TOPLAMA Sınırları belirleyin, hangi seviyede bilgiyi sunacağız ve dinleyicilerin seviyeleri ne durumda? İtiraz ve soruları önceden belirleyip, eksik yanlarımızı tamamlayalım. Varsa resmi bir mevzuat, iç düzenleme bunları inceleyelim.

23 Sunu ve Anlatım Teknikleri YAPILANDIRMA GELİŞME SONUÇ GİRİŞ GELİŞME SONUÇ SUNUMHAZIRLIK ÖNCE ne söyleyeceğinizi söyleyin, SONRA söylemek istediğinizi söyleyin ve EN SON ne söylediğinizi söyleyin.

24 Sunu ve Anlatım Teknikleri DESTEKLEYİCİ UNSURLAR Sözel Destek Unsurları; İstatistikler, Örnekler, Öyküler ve Alıntılar. Görsel Destek Unsurları; Slaytlar, tepegöz, bilgisayar gösterileri, yazı tahtaları ve kartlar, konuyla ilgili bilgi notu, broşür vs.

25 Sunu ve Anlatım Teknikleri GİRİŞ VE SONUÇ Etkileyici Bir Giriş Tüm Anlattıklarınızı Özetleyen Bir Sonuç SUNMA ÖZETLEME – GERİ BESLEME Geri besleme; verilen bilgilerin hedefe ulaşıp ulaşmadığını, hedef kitlede davranış değişikliği meydana getirip getirmeyeceğini test etmek amacıyla kullanılır.

26 Sunu ve Anlatım Teknikleri İyi bir sunum yapabilmek için 1.Sunumun Sözlü Unsurları 2.Sunumun Sözsüz Unsurları 3. Egzersizler 4. Dikkati Engelleyen Faktörler 5. Kontrol Listesi

27 Sunu ve Anlatım Teknikleri 1.Sunumun Sözlü Unsurları Konuşma Stili (uzun cümleler, moda cümle kalıpları, kitap Türkçesi) Konuşma Taktiği (Görsel konuşma, etki bırakma, dinleyicileri düşüncelerimize ortak etme)

28 Sunu ve Anlatım Teknikleri 2.Sunumun Sözsüz Unsurları Mimik Vücut Hareketleri Tonlama Elbise

29 Sunu ve Anlatım Teknikleri Etkili Bir Sunum İçin Beden Dili İyi bir konuşma sadece sözcüklerden ibaret değildir. Gülümsemek ve selamlaşmak Göz teması Yüz ifadesi Eller Pozisyon ve vücudun duruşu Ses

30 Sunu ve Anlatım Teknikleri Ellerimizle Ne YAP-MA-MA-LI-YIZ Yüzük, saat, düğme, kalem, gözlük vs oynamak. Vücudun herhangi bir yerini kaşımak. Elleri arkada, ceplerde tutmak, birbirine kavuşturmak veya üzerine oturarak saklamak. Dinleyicileri işaret etmek Umutsuzca veya istekle ovuşturmak.

31 Sunu ve Anlatım Teknikleri Oturarak mı? Göz temasınız azalır, notlara bakma eğiliminiz artar. Dinleyiciler sizi görmeyebilir, sesiniz duyulmaz. Masada bulunan malzemelerle oynamaya teşvik eder Hareket alanınız yoktur. Göz temasınız artar, daha otoriter görünürsünüz. Sesiniz daha iyi duyulur, sesinizi daha iyi kullanırsınız. Notlara bağlı kalmadan daha etkileşimli bir sunu gerçekleştirirsiniz. Beden dilini kullanabilirsiniz. Yoksa Ayakta mı?

32 Sunu ve Anlatım Teknikleri Sesin kullanımı da başarılı bir sunu için çok önemlidir. Akıcı bir dil Hedef kitleye uygun kelime seçimi ve vurgulama Konuşma hızı Nefes kontrolü ve ses düzeyi

33 Sunu ve Anlatım Teknikleri Alan Kullanımı ve Hareket; Hareketli konuşmacı dinleyicileri daha fazla motive eder. Durağan bir figüre göre daha kolay dikkat çeker. Kendinden emin konuşmacı izlenimi verir. Daha ilgi çekici olursunuz. Bu Nedenle; Dinleyicilerin yanına gidin, boşlukları değerlendirin, stabil kalmayın, soru soranların yanına giderek ilginizi gösterin.

34 Sunu ve Anlatım Teknikleri Egzersiz Yapmak…… Eeee…. Hımmm… gibi duraksamalardan kurtulun Nefes kontrolü yapın Akıcı olun Egzersiz ve sunumu prova edin, gerekirse sununuzu incelemesi için bir arkadaşınıza verin.

35 Sunu ve Anlatım Teknikleri Sunum Esnasında Kontrolü Elde Tutmak Dinleyiciler tarafından yöneltilen soruları başarılı bir sunumun parçası haline getirmek? Mümkün mü? Överek…..Erteleyerek……Kızarak

36 Sunu ve Anlatım Teknikleri Eyvah… İ T İ R A Z L A R Karşı soruyla Bumerang Metodu Anekdot Metodu Geciktirme Metodu Genişletme Metodu Artı-Eksi Metodu

37 Sunu ve Anlatım Teknikleri YA İPLER KOPARSA !! Konuyu yeniden ele alma Nefes kontrolü ve ardından yavaş konuşma Ara verebilirsiniz Konuyu değiştirebilirsiniz

38 Sunu ve Anlatım Teknikleri Sunum öncesinde ve sonrasında bir otokontrol yapmak, başka sunumlarda başarınızı arttıracaktır. Güçlü ve zayıf yönlerin neler? Dış görünüşüm nasıl? Konu-zaman ilişkisi Beden dilimi kullanabiliyor muyum? Başlangıç ve bitiş Konuşma taktiği

39 Sunu ve Anlatım Teknikleri POWER POİNTLE SUNU HAZIRLAMA

40 Sunu ve Anlatım Teknikleri METİN DÜZENİ Tüm slaytlarda yazı karakteri aynı olmalıdır. kalın Vurgu için italik, alt çizgi, farklı renk, kalın, yanıp- sönme gibi dikkat çekici özelliklere yer verilebilir. El yazısı yerine basılı metin kullanılmalıdır. Yazı tipi büyüklüğünüzü dikkatli bir şekilde seçmeliyiz. Çok uzun paragraflar kullanmamalıyız. HARFLERİN TÜMÜ BÜYÜK veya İTALİK olmamalıdır.

41 Sunu ve Anlatım Teknikleri YERLEŞTİRME Ekranda öncelikle görünmesi istenen ifadeler göze çarpmalıdır. Okumayı kolaylaştırıcı satır aralığı sağlanmalı, 4 satır idealdir fakat en fazla 7 satır kullanılmalıdır. Paragraflar arasında en bir satır boşluk olmalıdır. Kullanılan animasyonlar dikkat dağıtıcı ve tutarsız olmamalıdır.

42 Sunu ve Anlatım Teknikleri GÖRÜNÜM Bir ekranda en fazla 4 farklı renk kullanılmalıdır. Özel efektler, sesler, değişik fontlar, göz alıcı renkler ve resimleri çok fazla kullanmamalıdır. Kullanılan resimler ve grafikler konuyla ilgili olmalıdır. Çok büyük tablolar, içi dolu rakamlar yerine özet ifadeler veya grafikler kullanılabilir.

43 Sunu ve Anlatım Teknikleri GÖRSEL ÖĞELER Grafik veya resim metinle birlikte aynı ekranda olmasına gayret edin. Resimleri rast gele dağıtmayın, anlatılmak istenen her şeye resim yada animasyon kullanmayın. Görsel öğelerin mesajın kendisi olmasın, mesajın anlaşılmasına yardım etsin. Görsel öğelerinizi saklamaya özen gösterin.

44 Sunu ve Anlatım Teknikleri BAŞLIK SAYFASI VE TUŞ KULLANIMI Başlık sayfası her sunuda gerekli değildir. Ancak kullanıyorsanız her sayfada aynı ifade, aynı font ve karakterde kullanılmalıdır. “B” Tuşu ile ekranı karartabilir, “W” tuşu veya fare ile tekrar ekranı aydınlatabilirsiniz. Mouse yerine klavye ile ilerlemek için “N”, geriye dönmek için “P” tuşu kullanılabilir.

45 Sunu ve Anlatım Teknikleri ÖNEMLİ İPUÇLAR Donanımın arkasında ya da ekranın önünde durmayın. Uzun bir işaret değneği ya da lazer işaretleyicisi kullanın. Sunum yapacağınız odada, donanımı muhakkak test edin. Sunumdan hemen önce renkleri ve tasarımı değiştirmeye kalkmayın. Dinleyici kitlenizin vereceğiniz mesaja odaklanmasını sağlayın, kullandığınız teknolojiye veya görselliğe değil.

46 Sunu ve Anlatım Teknikleri Ve tabi ki….. Bilmek kadar, bildiğini de teknolojiye de yanına alarak, iletişim ve beden dili tekniklerini kullanarak anlatabilmek daha önemlidir.


"SUNUŞ TEKNİKLERİ Sunu ve Anlatım Teknikleri “Senin Bildiğin Ancak Karşındakine Aktarabildiğin Kadardır”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları