Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sorunumuz? Kök hastalıkları. *Kök çürüklüğü 1- Pythium spp. 2- Rhizoctonia spp 3- Fusarium spp.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Sorunumuz? Kök hastalıkları. *Kök çürüklüğü 1- Pythium spp. 2- Rhizoctonia spp 3- Fusarium spp."— Sunum transkripti:

1 Sorunumuz? Kök hastalıkları

2 *Kök çürüklüğü 1- Pythium spp. 2- Rhizoctonia spp 3- Fusarium spp

3 KÖK BOĞAZI YANIKLIĞI HASTALIĞI (Phytophthora capsici)

4 KÖK ÇÜRÜKLÜĞÜ ’nde en etkin mücadele SOLARİZASYON ile yapılır.

5 Solarizasyon uygulanacak toprak kuru ise; plastik ile kaplamadan önce toprak doyum noktasına gelinceye kadar iyice sulanmalıdır. Çünkü  bir çok toprak zararlısı kuru topraklardan ziyade nemli topraklarda sıcaklıklara daha hassastırlar. Ayrıca  ısının daha derinlere iletilmesi ve bazı mikroorganizmaların dayanıklı spor devresinden vejatatif gelişme devresine geçmesini sağlamak için sulamanın mutlaka yapılması gereklidir.

6  Toprak kökenli zararlıların ve yabancı ot tohumların ölmesini sağlayan sıcaklıkların plastik örtü altında artması için  uzun, sıcak ve güneşli günlere ihtiyaç duyulmaktadır.  Toprak ne kadar uzun süre ısıtılırsa, sıcaklık daha derindeki topraklara da ulaştığından zararlıların ve yabancı otların kontrolü de büyük ölçüde artacaktır.  Etkili bir solarizasyon için en az toprağın 6-8 hafta plastik örtü ile kapatılması gerekmektedir

7 PERAS, *Kök çürüklüğü’ne karşı kesin çözümdür. Pythium spp. Rhizoctonia spp Fusarium spp

8

9 Solarizasyon yapamadık, veya sezon içersinde seramıza patojen bulaştı. Ne yapabiliriz?

10 Sezon içinde nematod görülmesi durumda; Dikim öncesi  3 L/da Dikim sonrası  2 L/da/ay Not:Peras uygulanmadan önce 30-45 dakika ’da uygulama yavaş yavaş yapılır.


"Sorunumuz? Kök hastalıkları. *Kök çürüklüğü 1- Pythium spp. 2- Rhizoctonia spp 3- Fusarium spp." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları