Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Diyetisyen Emine Özgür OBEZİTE VE DİYET. Diyet nedir ? Pazartesi: “Diyete başlıyorum…” “Diyetteyim…” Salı: “Diyeti bıraktım…”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Diyetisyen Emine Özgür OBEZİTE VE DİYET. Diyet nedir ? Pazartesi: “Diyete başlıyorum…” “Diyetteyim…” Salı: “Diyeti bıraktım…”"— Sunum transkripti:

1 Diyetisyen Emine Özgür OBEZİTE VE DİYET

2 Diyet nedir ? Pazartesi: “Diyete başlıyorum…” “Diyetteyim…” Salı: “Diyeti bıraktım…”

3 Diyet Bireyin ya da toplumların beslenme biçimi demektir. Diyet tedavisi = Tıbbi beslenme tedavisi

4 Beslenme…? Sadece karnımızı doyurmak ya da canımızın her istediğini, istediğimiz miktarda, istediğimiz zaman yemek… DEĞİLDİR…!

5 İnsanın büyümesi, gelişmesi,sağlıklı ve üretken olarak uzun süre, kaliteli yaşaması için gerekli olan besinleri vucuduna alıp kullanmasıdır. Beslenme…

6 Diyet tedavisi = Tıbbı beslenme tedavisi (TBT) Diyetin adı bireyin ne tür besinlerle, nasıl ve hangi miktarlarda beslendiğini ifade eder.

7 Hastalıklara özgü diyetler Kolestrol düşürücü diyet: Kan kolestrolünü yükseltici etki yapmayan besinleri içeren beslenme biçimi Diyabetik diyet: Şeker hastalarının kan değerlerini normal düzeyde tutmak için düzenlenen beslenme biçimi

8 Hastanede uygulanan birkaç diyet örne ğ i  Coumadin diyeti  Dumping sendromu diyeti  Glutensiz diyet  Az yağlı az kolestrollü trigliseritten fakir diyet  50 gram proteinli tuzsuz potasyumdan ve fosfordan kısıtlı 1800 kalorilik kronik böbrek diyeti  Kilo alma diyeti  Zayıflama diyeti  Vb…

9 Zayıflama diyeti “Obez” grupta yer alan bireylere ideal kilolarına ulaşmaları için uygulanan diyetlerdir.

10 Dikkat !!!  Geçerliliği olmayan, diyetisyeninizin size önermediği, sadece çevreden, televizyondan ya da internetten öğrendiğiniz genel diyetleri uygulamayın !!!  Diyet kişiye özgüdür !!!  Sağlığınız kıymetli, onu harcamayın !!!

11

12 Zayıflama diyet Diyetisyenler diyeti neye göre nasıl yazar ?  Kibrit kutusuna olmazsa diyet yazamazlar ?!  Çaydaki şekeri keserek?!  Ekmeği tamamen keserek ?!

13 Cinsiyet Genetik Aktivite Fizyolojik durum Hastalık Yaş KARBONH İ DRATLAR PROTE İ NLER YA Ğ LAR V İ TAM İ NLERM İ NERALLER SU POSA Diyet kişiye özgüdür

14 OBEZ İ TE NED İ R ? Yağ dokusu oranının diğer dokulara göre artması sonucu ortaya çıkan bir HASTALIKTIR.

15 Cinsiyet Genetik Aktivite Fizyolojik durum Hastalık Yaş KARBONH İ DRATLAR PROTE İ NLER YA Ğ LAR V İ TAM İ NLERM İ NERALLER SU POSA Diyet kişiye özgüdür Ya ğ lar

16 Obezitenin nedenleri Fazla yemek yemek Fiziksel aktivite azlı ğ ı Metabolik HastalıklarPsikolojik nedenlerGenetik

17 Neden bu kadar önemli ? Obezite

18 Obezitenin neden oldu ğ u hastalıklar PSİKOLOJİK SORUNLAR KANSER REFLÜ-ÜLSER GUT-ARTRİT KARACİĞER YAĞLANMASI SAFRA KESESİ TAŞI KALP HASTALIKLARI ŞEKER HASTALIĞI HİPERTANSİYON ADET DÜZENSİZLİKLERİ FELÇ-İNME UYKU APNESİ

19 Obezite ömrü kısaltır !

20 Acımasız gerçekler Dünyada yetişkin bireylerin 1 milyarı kilolu, 300 milyonu obezdir.

21 TÜRK İ YE’DE OBEZ İ TE DA Ğ ILIMI KADINLARIN %41.5’İ ERKEKLERİN %21.2’Sİ

22 OBE Z M İ Y İ M ? KİLO (kg) BEDEN KİTLE İNDEKSİ = BOYUN KARESİ(m 2 )

23

24 Zayıflamak için ne yapmalı ? Yaşam tarzında ufak de ğ işikler Fiziksel aktivitenin arttırılması Yeterli ve dengeli beslenme

25 Zayıflamak için “DİYETİSYEN”inize başvurun… BKI çok yüksek ise…

26 İlk başta malesef diyetisyene danışılmaz… Karar verdim zayıflayaca ğ ım…

27 Bunların bir faydası yok !  Lahanasuyu mu içsem ?  Maydanozu kaynatıp suyunu mu içsem ?  Elme sirkesi mi içsem ?  Tarçın zayıflatıyor dediler ?  Aktardan aldım onu içince zayıflarmışım..  Komşum dedi ki…………..  Vs… vs… vs…

28

29 Vücudunuzdaki bütün yağ tabakası midenizde mi duruyor ki eritmek için bunları içiyorsunuz ?!?!

30

31

32

33 Doğru olan… Zayıflamak için…

34 Ne yapmalıyım?  BKI fazla ise doktorunuza görünün ve gereken tetkiklerinizi yaptırın.  Doktorunuz sağlık durumunuzu değerlendirip sizi diyetisyeninize yönlendirir.  Diyetisyeniniz ise size en uygun diyet programını hazırlar ve süreç başlar.

35 Diyetten korkmayın…  Diyetisyeniniz ;  Yediklerinizi önünüzden almaz !  Sadece yasaklar koymaz !  Sizi aç bırakmaz !

36  Diyetisyeniniz size uygun besinleri yeterli ve dengeli miktarda içeren bir beslenme programı önerir..  Uygulayamadığınız ya da kafanıza takılan bölümleri her kontrolde anlatırsınız ve size uygun düzenlemelerle devam edersiniz.  Her kontrolde değişen diyet listeniz artık sizin yaşam şeklinizi alır.  Vücudunuz ise ideal kiloya adım adım yaklaşır.

37 Diyete başlamama bahaneleri… Eyvah diyet yapmam gerek !

38 Diyeti uygulamama bahaneleri  “Amaaan yaşım gelmiş 50’ye…”  “Ben alışkanlıklarımdan vazgeçemem…”  “Benim gelenim gidenim çok…”  “Ama komşularım çok güzel ikramlar yapıyor…”  “Ben aile büyükleriyle bir arada yaşıyorum ayrı yemek yapamam ki…”  “Açken benim başım döner…”  “Ben sinirlenince yemek yiyorum…”

39

40 Bütün kilolarınızdan bir anda kurtulmayı beklemeyin Diyetisyenlerin sihirli değneği yoktur ! Ne kadar kilo verebilirim ?

41 Haftada 1-2kg ‘dır. En sa ğ lıklı olan…

42 Diyet listeniz:  Vücudunuz için tüm besin öğelerini yeterli ve dengeli miktarda içerir.  Vücut yeterli besinini aldığında fazlasını yıkıma başlar. Kilo verirsiniz.

43 Diyet listeniz:  Hangi besinden NE MİKTARDA tüketmeniz gerektiğini gösteren bir kılavuzdur.

44 Diyet listeniz: Diyet kısa süreli değildir.  Diyet bundan sonraki yaşamınızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeniz için size uygun olan beslenme tarzını gösterir. Bunu yeni yaşamınızın başlangıç noktası yapmalısınız

45 Diyet listeniz: Yiyeceklerinizin sınırlarını belirler. Sınırınızı bilirseniz nerde duracağınızı bilirsiniz. +(2.tabak ?) ++(3.tabak ?!) +++ …..(4.tabak ?!?!)

46 Diyet listeniz:  Diyet listeniz ile yemeyi öğrenirsiniz.

47 Kilomu nasıl korumalıyım ? İ deal kiloma ulaştım…

48  Diyet listeniz sizin yaşam tarzınızı değiştirir.  Bunu öğrendikten sonra bırakmayın  Kilo takibinizi belirli aralıklarla yapın (2ayda bir)  Eğer kilo tekrar alıyorsanız diyetinize tekrar göz atın.  Kilo almanız devam ediyorsa diyetisyeninize danışın.

49 Vücudumuzun her gün alması gereken besin ögeleri KarbonhidratlarProteinler Ya ğ lar Vitamin ve mineraller SuPosa

50 Besinlerin her birinde ayrı özellikte ve vücut çalışmasında ayrı işlevi olan besin ögeleri bulunur. Bu besin ögelerininin diyetteki oranları birbirlerinin emilim, metabolizma ve gereksinimi etkiler. Besin ögelerinin hepsini ancak yeterli ve dengeli beslenerek alabiliriz.

51  Besin ögelerini yeterli miktarlarda almak için her öğünde dört ana besin grubundan önerilen düzeylerde tüketmek gerekir.

52 Yeterli dengeli beslenme Süt ve süt ürünleri Sebze ve meyve Tahıllar Et ve et ürünleri

53 Süt grubu: süt, yoğurt, ayran, kefir, süt tozu Et grubu: Et,yumurta,peynir, kurubaklagiller Sebze ve meyvelerTahıllar ve ekmek

54 Kahvaltı örne ğ i SütYumurta Domates salatalık Ekmek

55 Ö ğ le – akşam yeme ğ i örne ğ i Ayran ya da yoğurt Etli bir yemek ya da kurubaklagil yemeği SalataPilav ya da çorba

56 TAVSİYELER…

57

58

59

60

61 Fiziksel aktivite Düzenli egzersiz ideal kiloya ulaşmanız için en önemli etkenlerden biridir. Egzersizin süresi yanında düzenli yapılıyor olması da gerekir.

62 DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİ YETERLİ VE DENGELİ BESLENME HAREKETLİ YAŞAM TARZI

63 Unutmayın Sağlıklı bir yaşam için; yaşam tarzımızda ve beslenmemizde yapacağımız ufak değişiklikler ilerleyen dönemde karşılaşabileceğimiz sağlık sorunlarının yanında çok daha basit ve ucuz kalır.

64 Hastalarımdan… “Kan şekerlerim düzene girdi, insülin kullanmaktan kurtuldum…” “Kan değerlerim düzeldi, kolestrolüm düştü…”  “20kg verdikten sonra dolabımı baştan sona yeniledim…”  “Çocuğum artık ona uzatılan herşeyi yemiyor bana soruyor, kendisine zararlı olduğunu biliyor…”

65


"Diyetisyen Emine Özgür OBEZİTE VE DİYET. Diyet nedir ? Pazartesi: “Diyete başlıyorum…” “Diyetteyim…” Salı: “Diyeti bıraktım…”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları