Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Prof.Dr. Ömer Faruk TEKBAŞ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Prof.Dr. Ömer Faruk TEKBAŞ"— Sunum transkripti:

1 Prof.Dr. Ömer Faruk TEKBAŞ
NUMUNE ALMA SIKLIĞI NUMUNE ALMA NOKTALARI Prof.Dr. Ömer Faruk TEKBAŞ Nisan 2014 öft 1

2 KAYNAK ARITIM DAĞITIM KULLANIM ANALİZ ATIK SU

3 KAYNAK ARITIM DAĞITIM ANALİZ KULLANIM ATIK SU

4 NUMUNE ALMA TUTANAĞI

5 Bakteriyolojik muayene ve rezidüel klor tayini için örneklerin çoğu,
1. Önceki kayıtları bozuk çıkmış olan bölgelerden, 2. Düşük basınçlı bölgelerden, 3. Yüksek sızdırma hızına sahip bölgelerden, 4. Yetersiz kanalizasyon altyapısına sahip yoğun nüfuslu bölgelerden, 5. Açık veya korumasız rezervuar sistemlerinden, 6. Su şebekesinin terminal bölgelerinden, 7. Sistemin dezenfeksiyon uygulamasına en uzak periferik bölgelerinden toplanmalıdır.

6 Numune Taşıma ?

7

8 Aylık en az numune alma sayısı
NUMUNE ALMA SIKLIĞI Tablo. Önerilen numune alma sıklığı. Hizmet verilen nüfus Aylık en az numune alma sayısı < 5000 1 5000– 5 000 kişi başına bir numune > Her kişi başına bir numune (ilaveten 10 numune daha alınır) Not: Rezidü klor, bulanıklık, ve pH daha sık kontrol edilmelidir.

9 NUMUNE ALMA SIKLIĞI Tablo. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kapsamında belirlenen numune alma sıklıkları Günlük dağıtılan su miktarı (m3) Yıllık kontrol izlemesi sayısı Yıllık denetleme izlemesi sayısı < 100 2 1 100–1000 4 4+ her 1000 m3/gün için 3 kontrol izlemesi ilave edilir. (örneğin m3/gün için=4+(6x3)=22 izleme) her 3300 m3/gün için 3 denetim izlemesi ilave edilir. (örneğin 6600 m3/gün için =1+2=3 izleme) 31+ (örneğin m3/gün için=31+(40x3)=131 izleme) 3+ her m3/gün için 1 denetim izlemesi ilave edilir. (örneğin m3/gün için=3+(5x1)=8 izleme) 301+ (örneğin m3/gün için = (50x3)=451 izleme) 10+ her m3/gün için 3 denetim izlemesi ilave edilir. (örneğin m3/gün için = 10+(2x3) = 16 izleme)

10 NUMUNE ALMA SIKLIĞI Tablo. İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik kapsamında belirlenen numune alma sıklıkları Günlük dağıtılan su miktarı (m3) Yıllık kontrol izlemesi sayısı Yıllık denetleme izlemesi sayısı < (500 kişi) 2 1 100–1000 ( kişi) 4 ( kişi) 4+ her 1000 m3/gün için 3 kontrol izlemesi ilave edilir. (örneğin m3/gün için=4+(6x3)=22 izleme) her 3300 m3/gün için 3 denetim izlemesi ilave edilir. (örneğin 6600 m3/gün için =1+2=3 izleme) ( kişi 31+ (örneğin m3/gün için=31+(40x3)=131 izleme) 3+ her m3/gün için 1 denetim izlemesi ilave edilir. (örneğin m3/gün için=3+(5x1)=8 izleme) ( kişi +) 301+ (örneğin m3/gün için = (50x3)=451 izleme) 10+ her m3/gün için 3 denetim izlemesi ilave edilir. (örneğin m3/gün için = 10+(2x3) = 16 izleme)

11 NUMUNE ALMA SIKLIĞI Tablo. Kaynak Suları Yönetmeliği kapsamında belirlenen numune alma sıklıkları Her kaynak için kimyasal analiz Kaptaj En az 6 ayda bir Şişe galon ve damacanalardan En az ayda bir Her kaynak için bakteriyolojik analiz En az haftada bir Şişeler galon ve damacanalardan En az onbeş günde bir

12 Analiz ve Numune Alma Sıklığı
NUMUNE ALMA SIKLIĞI Tablo. Önerilen en düşük numune alma sıklığı (şebeke sistemi kullanılmayan durumlarda) Kaynak Analiz ve Numune Alma Sıklığı Düşünceler Bakteriyolojik Fiziksel – Kimyasal Kuyu Gerektiğinde sadece bakteriyolojik analizler yapılır. Kuyu ilk açıldığında bir kez Çoğunlukla kirlilik saptanabilir. Tulumba ile su alınan ağzı kapalı eşme kuyular Kuyu ilk açıldığında bir kez daha sonra isteğe bağlı olarak Çevre koşullarının değiştiğinde veya suyla bulaşan bir hastalık insidansında artış veya salgın görülmesi durumunda analiz gereklidir. Pompa ile su alınan borulu derin kuyular Başlangıçta bir kez daha sonra gerekli durumlarda Korumalı kaynaklar Eğer klorlama yapılıyorsa periyodik olarak klor takibi Topluma hizmet veren yağmur suyu toplama sistemleri sadece bakteriyolojik analizler yapılır  Gerekmez

13 İçme Sularından Numune Alma İlkeleri
Su kaynağını, arıtım tesisini, depoyu, şebekeyi ve tüketiciye ulaşan noktaları suyu temsil eden yerlerden numune almak esas olmalıdır.

14 İçme Sularından Numune Alma İlkeleri
Numune alacak noktayı belirlerken; Su sağlayan kaynak birden fazla ise bütün kaynakları temsil edecek şekilde numune almalıdır. Suyun olası kirlenme noktaları, Özellikle kontamine olabilecek durumdaki korumasız su kaynakları, Düşük basınç noktaları, Sistemin en uç noktası gibi özellikler göz önünde bulundurulmalıdır

15 İçme Sularından Numune Alma İlkeleri
Şebekelerin hizmet verdiği nüfus ve şebekedeki dallanmalar bilinmelidir. Alınan numuneler hem ana şebekeyi hem de dalları temsil etmelidir. Numuneler tanklar, depolar ve rezervuarları temsil etmelidir. Birden çok su kaynağı varsa her bir kaynağın ulaştığı nüfus miktarı bilinmelidir. Arıtım tesisinden çıktıktan sonra en az bir numune alınarak arıtımın etkinliği değerlendirilebilmelidir.

16 İçme Sularından Numune Alma İlkeleri
Şebekeden numune alınacak yerler a. Su dağıtımını sağlayan kurumun belirlediği sabit bir yer olmalı b. Su dağıtımını yapan kurumun belirlemediği sabit bir yer olmalı c. Rastgele ve değişken noktalardan alınmalıdır. Bu üç yöntemin birbirine göre avantaj ve dezavantajları vardır. İlk yöntem su sağlayan kurumun faaliyetlerini geliştirmek ve izlemek için yasal olarak gereklidir.

17 KAYNAK ARITIM DAĞITIM KULLANIM ANALİZ ATIK SU

18 Güncel Bilgi İçin Başvurulabilecek Kaynaklar
Su Hijyeni ( ) TSK Koruyucu Hekimlik Bülteni ( ) EPA Sitesi Su Bölümü (

19 İlginiz için teşekkürler…
Soru ve katkılarınız ? İlginiz için teşekkürler… İLETİŞİM: yahoo.coM


"Prof.Dr. Ömer Faruk TEKBAŞ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları