Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SİGARADA KATKI MADDELERİ ENDÜSTRİNİN OYUNUNA GELMEYİN !!!!!!!! 20 Ekim 2010.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SİGARADA KATKI MADDELERİ ENDÜSTRİNİN OYUNUNA GELMEYİN !!!!!!!! 20 Ekim 2010."— Sunum transkripti:

1 SİGARADA KATKI MADDELERİ ENDÜSTRİNİN OYUNUNA GELMEYİN !!!!!!!! 20 Ekim 2010

2 Öldüren ürünü pazarlama taktiğidir Amaç: İçimi kolaylaştırmak Ürün cazibesini arttırmak Çocuk ve kadınları kazanmak Bırakmak isteyenleri vazgeçirmek AROMA VE KATKI MADDELERİ

3 Hedeflenen etkiler Çevresel tütün dumanını kamufle etmek Nikotin bağımlılık etkisini arttırmak Hastalık etkisini maskelemek Davranışsal değişiklik yapmak

4 Nikotin metabolizması ve bağımlılık etkisi gamma-heptalactone, gamma-valerolactone, gamma- decalactone, delta-decalactone, gamma-dodecalactone, delta- undecalactone, gamma- hexalactone, CYP2A5 ve CYP2A6; Asetaldehid

5 Bazı katkı maddeleri Madde Asetaldehid Akotinik asit Benzil salisilat Kakao Ökaliptol Mentol Propilen glikol Etki Nikotin bağımlılığını arttırır Kas ağrısı,romatizma tedavisi, Ağrı kesici, ateş düşürücü Teobromin içerir, nefes açıcı Mikrop öldürücü, astım tedavisi Yerel uyuşturucu, nikotin etkileşimi Beyin dalgalarında değişiklik

6 Endüstri Dökümanı diyor ki: Katkı maddeleri: 1)Satışımıza yararlı 2)İmajımızı olumlu yapıyor 3)Güvenli ve zevkli algısı 4)Hükümet nezdinde prestijli 5)Katkı maddeleri doğrudan değil öncülleri ile etki yaratsın

7 Katkı maddeleri sigaralarda zaten var. Bir çoğu ilaç içerikli, davranış değişikliği yapıyor Denetlenmiyor ve bazıları bilinmiyor. Aromalı ürünler henüz gelmedi Etkileri gençleri cezbetmek Var olan katkılarla etkileşiyor.

8 Nasıl önlenecek ?  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi (TKÇS) 9 ve 10. maddesi, içimi kolaylaştıran, renklendirme özelliği olan, sağlık faydası imasında bulunan veya enerji ya daha canlılık ilintisi kuran aroma maddelerini “sınırlandırılmalarını veya yasaklanmalarını” tavsiye ediyor.

9 URUGUAY COP Kasım ayında Uruguay’da düzenlenecek Taraflar Konferansı’nda bir araya gelecek 170 ülke, Sözleşme’nin katkı maddelerini ilgilendiren bir uygulama rehberini görüşerek karara bağlayacak. Hükümet görüşü çok önemli.

10 Uluslararası arenada neler oluyor?  Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) Ticaretin Önündeki Teknik Engeller Komitesi’nin 2009 ve 2010 toplantılarında tütün katkı maddelerinin kullanımına kapsamlı yasak getiren Kanada ateşe tutuluyor.

11 Tütün endüstrisi ne diyor? Kanada uluslararası ticaret kurallarını ihlal ediyor, yaptırım uygulansın. Kapsamlı yasak, burley ve şark tütününden üretilen harmanlı sigaraların «fiilen» yasaklanması sonucunu getirir, çünkü bu sigaraların üretiminde zorunlu olarak katkı maddesi kullanılmaktadır. Sağlığı savunanlar ne diyor? Devletlerin halk sağlığını korumak üzere önlem almak için egemenlik hakları vardır. Burley veya şark tütünün yasaklanması söz konusu değildir. Kapsamlı yasak olan ülkelerde (örneğin: Kanada) bu tütünlerde imal edilmiş sigaralar satılmaktadır.

12 İşte Türkiye’nin karşı çıktığı Kanada yasası!!! C-32 Sayılı Tütün Kanunu’nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun MADDE 2 Bu Kanunun 2’inci Bölümüne aşağıdaki tanımlar eklenmiştir. “Katkı maddesi”: Tütün yaprağı dışındaki her türlü girdi. MADDE 4: Tütün Kanunu’nun 5’inci Maddesine aşağıdaki hüküm eklenmiştir. 5.1 Bu Kanunun ekindeki tarifede belirtilen katkı maddeleri tütün ürünleri imalatında kullanılamaz. HOUSE OF COMMONS OF CANADA CHAMBRE DES COMMUNES DU CANADA BILL C-32PROJET DE LOI C-32 An Act to amend the Tobacco ActLoi modifiant la Loi sur le tabac FIRST READING, MAY 26, 2009PREMIÈRE LECTURE LE 26 MAI 2009

13 EK: YASAKLANAN KATKI MADDELERİ TARİFESİ 1. Aroma özelliği olan veya aroma artıran katkı maddeleri: Dünya Tarım Örgütü (FAO) ve Dünya Sağlık Örgütü’nün Gıda Katkı Maddeleri Ortak Uzmanlar Komitesi’nin DSÖ Teknik Rapor Seri’sinde yayınlanan Komite değerlendirmelerinde tanımlanan katkı maddeleri Aroma ve Ekstrakt Üreticileri Birliği’nin (FEMA) Uzmanlar Paneli tarafından tatlandırıcı madde olarak tanımlanan katkı maddeleri 2. Amino asitler 3. Kafein 4. Renklendiriciler; kağıt veya filtre beyazlatmada veya filtre ucunda mantar deseni taklit etmekte kullanılanlar hariç 4.1 Renklendiriciler; sarma kağıdı beyazlatmada veya filtre ucundaki kağıda kahverengi veya bronz rengi vermek için veya mantar deseni taklit etmek için kullanılanlar hariç 4.2 Renklendiriciler 5. Esansiyel yağlı asitler 6. Meyveler, sebzeler veya meyve ve sebzelerin işlenmesinden elde edilen her çeşit ürün; aktive edişmiş kömür ve nişasta hariç 7. Glukuronolakton maddesi 8. Probiyotikler 9. Baharatlar, çeşniler ve otsu bitkiler 10. Şekerler ve tatlandırıcılar; nişasta hariç 11. Taurin maddesi 12. Vitaminler 13. Mineraller; tütün ürünü imalatında gerekli olanlar hariç İşte Türkiye’nin karşı çıktığı Kanada yasası!!! Hariç tutulan katkı maddeleri: Benzoik asit (CAS 65-85-0) ve bunun tuzları Butile edilmiş hidrozitulen (CAS 128-37-0) karboksi metil selüloz (CAS 9000-11-7) Sitrik asit (CAS 77-92-9) ve bunun tuzları Etanol (CAS 64-17-5) Etozile edilmiş sorbiran monolauret (CAS 9005-64-5) Fumarik asit (110-17-8) Gliserol (CAS 56-81-5) Guar gum (CAS 9000-30-0) Mentol (CAS 89-78-1) L-mentol (CAS 2216-51-5) L-menton (CAS 14073-97-3) N-propil asetat (CAS 109-60-4) Parafin mumu (CAS 8002-74-2) Propilen glikol (CAS 57-55-6) Rosin gliserol ester (CAS 8050-31-5) Sodyum asetat anhidroz (CAS 127-09-3) Sorbik asit (CAS 110-44-1) ve bunun tuzları Sodyum alginat (CAS 9005-38-3) Triasetin (CAS 102-76-1) Tributil asetilsitrat (CAS 77-90-7)

14 Türkiye nerede duruyor? Kanada Kanser Derneği’nin Türk büyükelçisine sorusu: Hükümetiniz başka bir ülkenin kendi nüfusu içinde tütün tüketimini azaltma yönündeki meşru çabalarına nasıl itiraz edebilir? ve talebi: Türkiye’nin C-32 sayılı Yasa’ya itiraz etmeyi bırakmasını resmen rica ediyoruz.

15 Tütün endüstrisi ne diyor? Sadece «karakterize edici» aroma maddeleri yasaklansın, böylece gençlere cazip gelen ürünler engellenmiş olur. ITGA Uruguay’da TKÇS uygulama rehberi görüşmelerine katılsın. Sağlığı savunanlar ne diyor? Tütün ürünlerinin içimini kolaylaştıran veya cazip hale getiren aroma maddeleri ve katkı maddelerinin kapsamlı biçimde yasaklanması gerekir. Endüstrinin önerisi uygulanması zor ve çok boşluklu. DSÖ, ITGA’nın bu yöndeki başvurusunu tütün endüstrisi bağlantısı nedeniyle reddetti.

16 ITGA kimdir? Uluslararası Tütün Yetiştiricileri Birliği (ITGA) kendini “dünya tütün yetiştiricilerinin temsilcisi” şeklinde tanımlıyor, “dünya genelinde tütün yetiştiren ve yaprak tütün işleyen 33 milyon insan namına konuştuğunu” iddia ediyor. Ancak internetten herkesin ulaşabileceği belgeler ITGA’nın;  1980’lerde tütün endüstrisi tarafından oluşturulduğunu,  Tütün endüstrisinden maddi destek gördüğünü,  BM’in tütün endüstrisine yönelik eylemlerini geciktirme veya endüstri lehine çevirme amacıyla hareket ettiğini, gösteriyor.

17 Sigara endüstrisinin çiftçileri ayaklandırma planı Endüstrinin ITGA stratejisi: uluslararası tütün kontrolü girişimlerine karşı lobicilik yaparken kendisine insani bir yüz ve Üçüncü Dünya köylülerinin sesi görüntüsü veren bir cepheye sahip olmak.

18 Tütün endüstrisi + ITGA’nın karşı kampanyası DTÖ Ticarin Önündeki Teknik Engelleri Komitesi’nde ülke delegasyonlarının Kanada aleyhine görüş beyan etmeleri için yoğun lobicilik yapıldı. Dünya genelinde tütün köylüleri arasında TKÇS’nin taslak uygulama rehberini sözde imza kampanyası yürütüldü. Sonuçları önümüzdeki günlerde ITGA’nın Kentucky’de yapılacak yıllık genel toplantısında açıklanacak. Tayland, Filipinler, Endonezya, Hindistan ve Malezya gibi Asya ülkelerinde yoğun kampanya yürütüldü. 29 Eylül’de bu ülkelerde çeşitli kentlerde göstermelik tütün yürüyüşleri yapıldı.

19 Bu baskılar sonucunda, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 20’yi aşkın ülke, DTÖ Ticarin Önündeki Teknik Engeller Komitesi’nin toplantısında Kanada aleyhine tavır aldı, bu tavrı alırken ülkeler tütün endüstrisinin strateji belgelerinde belirtilen aynı savları tekrarladılar. Bu şekilde yapılan baskılar sonucunca, geçenlerde Doğu ve Güney Afrika Ortak Pazarı (COMESA) da 19 üyesini TKÇS’nin ilgili maddelerine itiraz etmeleri ve DSÖ’nden bundan sonraki TKÇS uygulama rehberlerinin hazırlanmasında etkilenecek tarafların görüşme mekanizmalarına dâhil edilmesini istemeleri çağrısı yaptı. Tütün endüstrisi + ITGA karşı kampanyasının sonuçları

20 Tütün endüstrisinin katkı maddeleri konusunda Türkiye’nin sağlık politikalarına müdahaleleri Tütün köylüsüne ihracat aldatmacasıyla yanına çekme girişimleri Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile İhracatçı Birlikleri sayesinde organik bütünlük sağlanması TAPDK Başkanı’nın ITGA’nın Uruguay öncesinde kampanya değerlendirmesinin yapılacağı Kentucky toplantısına davet edilmesi

21 Hükümetin tutumu Tütün kontrolünde başarıdan söz edebilmek için: Tütün katkı maddeleri hakkındaki önceki çelişkili tutum değişmek zorunda! Uruguay’a gidecek Türk delegasyonunun tütün endüstrisinin söyleminin dışında belirlenmiş resmi görüşü açıklanmalı! Tütün katkı maddelerinin yasaklanması konusunda Uruguay’da alınacak kararlar doğrultusunda derhal mevzuat hazırlanmalı ve uygulanmalı!

22 Türkiye, tütün katkı maddeleri konusunda tütün endüstrisinin taşeronluğunu yapamaz. Uruguay konferansını izleyeceğiz!


"SİGARADA KATKI MADDELERİ ENDÜSTRİNİN OYUNUNA GELMEYİN !!!!!!!! 20 Ekim 2010." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları