Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Ramazan ayında sürüş ve sağlık ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli konular.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Ramazan ayında sürüş ve sağlık ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli konular."— Sunum transkripti:

1 Ramazan ayında sürüş ve sağlık ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli konular

2 safersafer stronge sm rter Ramazan ayı başlıyor ! 2013 yılı Ramazan ayının diğerlerinden farkı; çok sıcak bir döneme denk gelmesi ve oruç tutma süresiyle birlikte, günlerin uzunluğu..

3 safersafer stronge sm rter Oruç tutmanın kişi üzerindeki etkilerini bilmek, gerek oruç tutan kişi, gerekse oruç tutan biriyle çalışanlar açısından önemlidir. Ramazan ayında oruç tutan kişilerde uykusuzluk, dikkat dağınıklığı, aşırı stres gözlemlenmektedir. Orucun etkileri bilinmeli ve ciddi bir durumun oluşup oluşmadığından emin olunmalıdır. Özellikle günün önemli bir kısmını yolda geçiren profesyonel sürücüler bu etkileri iyi bilmeli ve diğer sürücülerden daha dikkatli olmalıdırlar ! Oruç tutarken etkilerini bilmek

4 safersafer stronge sm rter Oruç tutarken etkilerini bilmek Orucun başlangıcında genellikle bir günden az süren baş ağrılarına çok sık rastlanır. Bulantı ve susuzluk oruç sırasında çok sık görülür. Baş dönmesi, baygınlık hissi ve çarpıntı (düzensiz ve hızlı kalp atışları) da oruç sırasında sıkça rastlanan şikayetlerdir. Oruç sırasında tansiyon ve kan şekeriniz düşebilir. Bunun belirtileri: halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi ve enerji kaybıdır. Bu genellikle öğleden sonraları olur.

5 safersafer stronge sm rter Ramazan ayında sağlıklı beslenme önerileri... Ramazan boyunca yeterli miktarda şeker ve şekerli gıdaların tüketilmesine dikkat ediniz. Yükte hafif, kalori değeri yüksek gıdaların alınması ve bol su tüketilmesi gerekmektedir. İftarda hangi gıdanın tüketileceği önemli olduğu gibi, tüketimin de uzun bir süreye yayılması önemlidir. Öncelikle ılık bir kase ekmeksiz çorba ile başlayıp, çorbanız bittikten 10 dakika sonra ana menüye geçiniz. Lokmaları yavaş ve iyice çiğnendikten sonra yutunuz. Sebze, meyve ve salata gibi hafif gıdalar tercih ediniz, yağlı yiyeceklerden uzak durunuz. Yemek üstüne bol şekerli bir çay-kahve ve 15 dakika istirahat, araç kullanan profesyonel sürücüler için önem taşımaktadır.

6 safersafer stronge sm rter Ramazan ayında sağlıklı beslenme önerileri... Ramazan ayında sağlıklı beslenme önerileri... Sahurda besin değeri yüksek kalorili gıdalar alınız. Saat olarak sahurun da öne alınmış bir kahvaltı olduğunu düşünürsek, kahvaltıda alınan gıdaların (zeytin, peynir, yumurta, reçel, bal, vs) sahurda da tüketmeniz uygun olacaktır. Eğer yolda oruç açmak durumunda kalacaksanız, yanınızda kuru üzüm, kuru kayısı veya hurma bulundurunuz. Yöneticinize haber verip emniyetli ve güvenli bir yerde durduktan sonra orucunuzu açabilirsiniz. Bu tür gıdalar hemen kana karıştığından açlık hissinizi bastıracaktır.

7 safersafer stronge sm rter Ramazan ayında dinlenme önerileri... Ramazan ayında dinlenme önerileri... Özellikle Ramazan ayında oruç tutan kişinin dinlenmesi hem sağlığı hem de yol güvenliği açısından son derece önemlidir. Oruç tutan kişi uyku düzenini sahura göre ayarlamalı günde en az 7-8 saat uyumalıdır. Uyku kalitesinin ancak hafif gıdalar tüketildiğinde daha iyi olacağı unutulmamalıdır. Uyku için karanlık, sessiz ve yaklaşık 20 C derece sıcaklıkta bir yer olması uyku kalitesini arttıracaktır.

8 safersafer stronge sm rter Ramazan ayında dinlenme önerileri... Ramazan ayında dinlenme önerileri... Uyku süresinin azalmasına rağmen yapılacak işlerin artması ve yemek düzeninin değişmesi, sürücülerin uyanık ve dikkatli olmalarını zorlaştırmaktadır. Sürüş sırasında uykunuzun gelmesi durumunda aracınızı emniyetli bir yere çekerek bir iki bardak koyu kahve içmeli yaklaşık 20 dakika şekerleme yapmalısınız. Ama unutmayın bu sadece geçici bir çözümdür! Asıl yapmanız gereken iyi dinlenip, uykunuzu almanızdır.

9 safersafer stronge sm rter Ramazan ayında sürüş önerileri... Ramazan ayında sürüş önerileri... Araç kullanırken önce kendinizi kollayın - Tehlike yaratabilecek durumları önceden tahmin edip defansif sürüş tekniklerinizi kullanarak bu tehlikelerden kaçınmaya çalışın. Yavaş gidin. Aracınızı hızlı kullanmayın. Gideceğiniz yere emniyetli bir şekilde varmak istiyorsanız hız limitlerine uyun. Hızınızı yola ve hava şartlarına göre de ayarlayın. Bütün trafik kurallarına ve yönetmeliklerine uyun.

10 safersafer stronge sm rter Ramazan ayında sürüş önerileri... Ramazan ayında sürüş önerileri... Uzun süreli sürüş yapmaktan kaçının – Mutlaka 2 saatte bir en az 15 dakika mola verin. Ramazan ayında diğer sürücülerin hata yapabileceklerini düşünerek sürüş sırasında tüm aynalarınızı daha sık kontrol edin. İnsanların sinirli olabileceklerini düşünerek onlarla tartışmaya girmeyin.

11 safersafer stronge sm rter Ramazan ayında sürüş önerileri... Ramazan ayında sürüş önerileri... Özellikle öğleden sonra sizin ve etrafınızdaki sürücülerin hem zihinsel hem de bedensel daha yorgun ve bitkin olacağınızı hesaplayın ve çok daha defansif kullanın !

12 safersafer stronge sm rter Ramazan ayında sürüş önerileri... Ramazan ayında sürüş önerileri... Çok mecbur kalmadıkça kesinlikle iftardan 1 saat öncesinde ve 1 saat sonrasında yolda olmayın ! Genellikle iftarda aşırı yemek yenir bu da kanın mide ve iç organlara toplanmasına yol açar. Bu da hepimizin bildiği uyku hali yapar.

13 safersafer stronge sm rter Ramazan ayında sürüş önerileri... Ramazan ayında sürüş önerileri... Her zaman uyanık olun ve dikkatinizi defansif sürüş becerileriniz üzerinde yoğunlaştırın !

14 safersafer stronge sm rter Destek olun... Destek olun... Yöneticiler olarak çalışanların inançlarına saygı duyun. Zaman zaman oruç tutan çalışanlarınızın görev paylaşımına hassasiyet gösterin. Ramazanda oruç tutan çalışma arkadaşlarınızın ve astlarınızın durumunu göz önünde bulundurarak onlarla ilgili planlarınızı önceden yapın.

15 safersafer stronge sm rter Önemli uyarı ! Yaptığınız iş ne olursa olsun eğer emniyetsiz bir durum görüyorsanız, yaptığınız o işi hemen durdurunuz!

16 safersafer stronge sm rter


"Ramazan ayında sürüş ve sağlık ile ilgili dikkat edilmesi gereken önemli konular." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları