Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

T.C. BAŞBAKANLIK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "T.C. BAŞBAKANLIK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ."— Sunum transkripti:

1 T.C. BAŞBAKANLIK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

2 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI

3 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI İbadetler Hakkında Hacılarımızın Mescid-i Haram’da ve Mescid-i Nebevi’de kendi aralarında konuşmamaları, bunun yerine zamanlarını nafile namaz, dua, zikir, tefekkür ve Kur’an okuma gibi amellerle değerlendirmeleri gerekir. Vakitlerin mümkün olduğunca Medine’de Mescid-i Nebevi’de, Mekke’de ise Mescid-i Haram’da geçirilmesine dikkat edilmelidir.

4 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI İbadetler Hakkında Hacılarımızın Mescid-i Haram’da ve Mescid-i Nebevi’de kendi aralarında konuşmamaları, bunun yerine zamanlarını nafile namaz, dua, zikir, tefekkür ve Kur’an okuma gibi amellerle değerlendirmeleri gerekir. Vakitlerin mümkün olduğunca Medine’de Mescid-i Nebevi’de, Mekke’de ise Mescid-i Haram’da geçirilmesine dikkat edilmelidir.

5 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI İbadetler Hakkında Farz namazları evde, otelde veya otele yakın mescitte kılmak yerine Mescid-i Haram’da ve Mescid-i Nebevi’de kılmaya özen gösterilmelidir. Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’ye girildiğinde, kerahet vakti değilse, iki rekât Tahiyyatu’l-Mescid adı verilen “Mescidi Selamlama” namazı kılınmalıdır. Bu namaz sünnettir.

6 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI İbadetler Hakkında Mecbur kalmadıkça namaz kılanların önünden geçmemeli, bu konuda birçok diğer ülke Müslümanlarının, hassas olduğunu ve önünden geçenleri, namaz içinde bile olsa kolunu uzatarak engellemeye çalıştığını unutmamalıdır. İbadetlerde mezhebi yorumlardan oluşan farklılıkları anlayışla karşılayıp saygı göstermelidir.

7 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI İbadetler Hakkında Namaz için saflar arasına girmek isteyenlere yardımcı olunmalıdır. Önünden geçenlere, safı aralayıp geçmek isteyenlere müdahale edilmemelidir. Hac esnasında Cuma namazından sonra zuhr-i ahir yerine nafile veya kaza namazı kılınması daha uygundur.

8 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI İbadetler Hakkında Bayan hacılarımız, Kâbe’de mümkün olduğunca hanımların namaz kıldığı yerleri kullanmalıdırlar. Hacılarımız yaptığı ibadetlerin, tavafların sayılarını başkalarına söylememeli, riyadan kaçınmalıdırlar.

9 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI İbadetler Hakkında Hacılarımız mescitte yer bulamama ihtimaline karşı yanlarında bir seccade taşımaya dikkat etmelidirler. Mekke ve Medine’de yaşayan ve dışarıdan gelen yoksullara sadaka vererek yardımcı olunmaya çalışılmalıdır.

10 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Davranışlar Hakkında  Haccın her şeyden önce bir sabır eğitimi olduğunun bilinciyle, şartlar ne olursa olsun kimseye kızmamalı, kimseyi kırmamalı, haklı da olsa sabretmeli, Kur’an-ı Kerim’in ifadesiyle “öfkesini yutmalıdır.”

11 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Davranışlar Hakkında  Hac esnasında alış veriş caiz olmakla birlikte, gereksiz yere çarşılarda dolaşılması, hem bedeni hem de zihni yormakta, hac esnasında yapılacak ibadetleri de olumsuz yönde etkilemektedir. Sayılı günlerde kutsal mekânlarda yapılacak en kârlı ticaretin, ibadetle, Kâ’be tavafıyla gerçekleşeceği bilinmelidir.

12 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Davranışlar Hakkında  İslam ahlakına yarışır davranışlar sergilenmeli, kaba ve sert söz ve davranışlardan sakınılmalıdır. Hem Müslüman olarak hem de milletimizi temsil açısından olumsuz bir etki ve imaj bırakılmamalıdır.  Müslüman kardeşlerine karşı anlayışlı ve hoşgörülü olmalı, her gördüğü olumsuz davranışa müdahale etmemelidir.

13 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Davranışlar Hakkında  Haccın, İslam kardeşliğinin en fazla kendisini göstermesi gereken yerlerden biri olması gereği dikkate alınarak diğer ülkelerden gelen Müslümanlarla selamlaşma, iletişim kurma ve kaynaşma yoluna gidilmelidir. Peygamberimizin buyurduğu üzere; bir Müslümanın din kardeşine tebessümünün bile sadaka olduğu hususu hiçbir zaman unutulmamalıdır.

14 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Davranışlar Hakkında  Hac, farklı ülke ve bölgelerden gelen din kardeşlerinin tanışma yeridir. Herhangi bir ülkenin hacıları, diğer ülke hacılarına karşı üstünlük taslamamalıdır. Bu, cahiliye âdeti olup, İslam dini tarafından kesinlikle yasaklanmıştır. Üstünlük ancak takva iledir.  Hacda başkalarını hakir görme gibi bir tavırdan şiddetle kaçınılmalıdır. Çünkü inanan kişi için kardeşini hakir görmesi, günah olarak ona yeter.

15 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Davranışlar Hakkında  Diğer Müslümanları tenkit yerine, kendi eksik ve kusurlarımızla ilgilenmeli onları telafi imkânlarına yoğunlaşılmalıdır.  Hac esnasında olumlu düşünmeye, uyum göstermeye ve uyumlu hareket etmeye özen gösterilmelidir.

16 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Davranışlar Hakkında  Kardeşleri hakkında hüsn-ü zan sahibi olunmalı, su-i zandan şiddetle kaçınılmalıdır.  Kul haklarına riayete ayrı bir özen gösterilmelidir.

17 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Davranışlar Hakkında  Hacda i’sar (başkalarını kendisine tercih etme) ahlakına sahip olunmalıdır. Bencil davranışlardan sakınılmalı, diğer hacılara öncelik verip yardımcı olunmalıdır.  Kendisi için istediğini başkası için de istemeli, kendisi için arzulamadığını başkası için de arzulamamalıdır.

18 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Davranışlar Hakkında  Küçüklere sevgi, büyüklere saygı gösterilmeli, yaşlı, engelli ve yardıma muhtaçların yardımına koşulmalıdır.  Arafat’ta kumdan öbekler yapmak, mektup, çocuk çamaşırı bırakmak, oradan deve dili getirmek, mübarek olduğu zannıyla oralardan taş, toprak almak vb. İslam inancına ters düşen bazı hurafelere kesinlikle yeltenilmemelidir.

19 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Davranışlar Hakkında  Alçak gönüllü olunmalı, kibirden, enaniyetten ve gururdan kaçınılmalıdır.  Yemek, servis, asansör gibi sıra beklenmesi gereken yerlerde sabırlı ve hoşgörülü olunmalı, bayanlara, yaşlı ve engelli olanlara öncelik verilmeli, birbirimize karşı da her zaman; “önce sen buyur” diyebilmelidir.

20 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Sağlık Hakkında  Temizlik imanın gereğidir. Dolayısıyla ortak kullanım alanlarını temiz tutmalı, kirletmemelidir.  Gerek yeme-içmeye gerekse Güneş, klima ve hava akımına karşı sağlık korunmalıdır.

21 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Sağlık Hakkında  Hem sağlık hem de israf açısından zararlı olan sigara alışkanlığına bu mukaddes iklimde son verilebilir.  Özellikle ihramlıyken dahi sigara içilmesi, ihram yasaklarının yeterince anlaşılmadığının bir göstergesidir.

22 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Sağlık Hakkında  Özellikle yaşlı, kilolu, engelli, tansiyon, kalp ve solunum yetmezliği olan hacılarımız hayli yüksek ve yorucu olan Hira ve Sevr mağaralarına kesinlikle çıkmamalıdırlar.  Özel ilaç kullananlar veya hastalıkları için özel ilgi gerekenler, bu durumlarını görevlilere ve arkadaşlarına mutlaka bildirmelidirler.

23 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Hırsızlık ve yankesicilik olaylarına karşı dikkatli olunmalı, yanında fazla para veya değerli eşya taşınmamalı, gerekli tedbirler alınmalıdır. Güvenlik açısından, özellikle bayanlar yalnız dolaşmamalı, yalnız başına alışverişe gitmemeli, vasıtaya binmemelidirler. Güvenlik Hakkında

24 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI Güvenlik Hakkında Güvenlik açısından gerek Suudi polisi veya askerlerinin gerekse kafile başkanı ve din görevlilerinin uyarılarına uyulmalıdır. Herhangi bir iletişim eksikliğinde görevlilerin uyarıları dikkate alınmalıdır.

25 HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 2012 YILI HACCI HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ANKARA-2012


"T.C. BAŞBAKANLIK DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI HAC VE UMRE HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları