Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

DİNLEME VE NOT TUTMA.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "DİNLEME VE NOT TUTMA."— Sunum transkripti:

1 DİNLEME VE NOT TUTMA

2 Etkili not tutmanın yolu, iyi dinlemekten geçer.

3 İyi bir dinleyici olmak demek sadece öğretim sorumlusunun anlattıklarına yoğunlaşmak değil anlatılanları, ne için dinlediğini de bilmek demektir. Aşağıda belirtilen adımları takip ederek siz de bu konuda kendinizi geliştirebilir ve iyi bir dinleyici olabilirsiniz.

4 1.Hazır olun. Sınıfa girmeden önce, daha önceden aldığınız ders notlarına bir göz atın ve elinizde varsa yeni anlatılacak olanları da okuyun. Bu sayede anlatılanları daha etkin dinleyebilecek, daha rahat karşılaştırmalar yapabileceksiniz.

5 2.Dikkatinizi dersi anlatan kişiye değil, dersin içeriğine yoğunlaştırın. Öğretim sorumlusunun mimiklerinin, hareketlerinin ve anlatış biçiminin sizi oyalamasına izin vermeyin. Öğretim sorumlusunun nasıl anlattığı değil, ne anlattığına dikkat edin.

6 3. Fiziksel olarak uyanık durumda kalın
3.Fiziksel olarak uyanık durumda kalın. Öğretim sorumlusunun anlattıklarını rahat duyabileceğiniz ve tahtaya yazılanları rahat görebilecek şekilde oturun.

7 4. Zihinsel olarak uyanık durumda kalın
4.Zihinsel olarak uyanık durumda kalın. Dinlediklerinizi genellemeye ve bunları destekleyecek yönde kanıtlar toplamaya çalışın. Sınıf tartışmalarına katılın ve anlatılan konuların sınavda nasıl sorulabileceğini düşünün. Dikkatiniz ne ayakkabılarınızda ne saatinizde ne de yanınızda oturan arkadaşınızda olsun.

8 5. Yeni fikirlere karşı açık olun
5.Yeni fikirlere karşı açık olun. Öğretim sorumlusunun anlattığı her konuda onunla aynı fikirde olmasanız bile onun söyleyeceklerini tamamlamasını bekleyin. Onu dinlemenizi engelleyecek bir direnç geliştirmeyin.

9 İyi bir dinleyici olmak için gerekli beceriyi kazandıktan sonra etkili bir not tutma yöntemi geliştirmeniz hiç de zor olmayacaktır. Aşağıda not tutma becerinizi geliştirebilecek bazı öneriler bulacaksınız.

10 1. Ders notlarını tutmak için bir defter kullanın
1.Ders notlarını tutmak için bir defter kullanın. Mümkünse her ders için ayrı bir defter ayırın. Dersin adını ve dersi veren öğretim sorumlusunun ismini defterin kapağına yazın Aldığınız her bir ders notunun üzerine o dersin hangi tarihte verildiğini yazın.

11 3. Not tutmak için sayfanın sadece bir yüzünü kullanın
3.Not tutmak için sayfanın sadece bir yüzünü kullanın. Bu sayede notlarınızı daha rahat okuyabileceksiniz. Ayrıca gerektiğinde eklemeler yapabilme imkanınız olacaktır. 4.Sayfayı iki sütuna bölerek kullanın. Ders notlarınızı daha geniş bir sütuna; size ait notları ve özet bilgileri ise küçük olan sütuna yazın.

12 5.Okunaklı yazın. Kendinizi, yazdıklarınızı okuyamayacağınız can sıkıcı durumlara sokmayın Notlarınızı bir form şeklinde düzenlemeye çalışın. Çeşitli büyüklükte nokta veya yıldızlar kullanın ve yazınızı, girintili çıkıntılı paragraflar şeklinde yazın. Bu sayede notlarınız daha sistematik bir hale gelecektir.

13 7. Kendi kelimelerinizi kullanın
7.Kendi kelimelerinizi kullanın. Teknik terimlerin tanımları hariç, öğretim sorumlusunun söylediklerini kelime kelime aynen yazmak yerine size ait kelimeler kullanarak yazın. Bu sayede yazdıklarınızı daha kolay hatırlayabileceksiniz. 8.Notlarınızı mümkün olduğu kadar eksiksiz tutun. Tahtaya çizilen şekilleri ve görsel hatırlatmaları da yazın.

14 9. Kendinize ait bir kısaltma sistemi geliştirin
9.Kendinize ait bir kısaltma sistemi geliştirin. Öğretim sorumlusunun sizin yazma hızınızdan daha hızlı konuştuğu durumlarda geliştireceğiniz kısaltma yöntemleri sizin çok işinize yarayacaktır.

15 10.Öğretim sorumlusunun önemle vurguladığı noktaları dikkat çekici hale getirin. Bunun için altlarını çizebilir, büyük harflerle yazabilir ya da yıldız koyabilirsiniz Öğretim sorumlusunun ders anlatırken atıfta bulunacağı kitapların, makalelerin, araştırmaların ve diğer kaynakların isimlerini daire içine alın. Bu sayede onları, ihtiyacınız olduğunda daha rahat fark edebileceksiniz.

16 12.Sizin kendinize ait düşüncelerinizi öğretim sorumlunuzunkinden ayırarak yazın. Derse ilişkin düşünce ve sorularınızı yazmanız sizin daima uyanık kalmanızı sağlayacaktır.

17 Buraya kadar anlatılanları kısaca 3 adımdan oluşan bir süreç şeklinde ifade edersek: DİNLEYİN – DÜŞÜNÜN – YAZIN Dikkatli dinleyin. Gördüklerinizin ve işittiklerinizin içeriğini değerlendirin. Önemli noktaları yazın.

18 VERİMLİ ÇALIŞMA İPUÇLARI

19 Programlama Düzenli bir çalışma alışkanlığını, ancak zamanınızı günlük olarak programlayarak kazanabilirsiniz. Her gün, olağan işlerinizden arta kalan zamanınızdan en azından iki saatini ders notlarınızı gözden geçirmek için ayırabilirsiniz. Her bir ders için birer saat ayırmanızda yarar vardır. Çalışmanızın bir saatten daha uzun süreceği durumlarda 5-10 dakikalık kısa bir dinlenme molası verip tekrar çalışmanıza dönebilirsiniz. Bu sayede, sınav öncesi yaşanan kaygı ve stresle karışık yoğun çalışma temposundan kurtulmuş olursunuz.

20 Etkili Çalışma Yöntemleri Etkili okuma yoğunlaşılarak sağlanır ve bu da zihinsel olarak biraz ısınma alıştırmaları yapmayı gerektirir. Bunun için önce çalışmakta olduğunuz konunun amacını ve önemini düşünün. Okuduğunuz konunun ne olduğunu bildiğinizden emin olun ve öğretim sorumlusunun o konuya ilişkin verdiği yönergeleri gözden geçirin. Çalıştığınız konunun amacı ve içeriği hakkında net bilgileriniz olursa, okurken önemli olan noktaların farlına varırsınız.

21 Sistematik bir okuma alışkanlığı geliştirmenizde size yardımcı olacak teknikler şunlardır: 1.Göz gezdirin: Önce tanıtıcı ve özet yazıları okuyun. Daha sonra başlıkları ve koyu harflerle yazılmış olan yazıları okuyun. Bu sayede yazının genel bir içeriğini ve konuların sırasını tespit etmiş olacaksınız.

22 2.Sorular sorun: a.Başlıkları ve konuları, sınavda çıkabilecek sorular haline dönüştürün. b.Okumaya başlamadan önce kendinize o konu hakkında ne bildiğinizi sorun. Yeni öğrendiğiniz bilgileri daha iyi kavrayabilmek için eski bilgileriniz arasında bağlantılar kurun.

23 3.Okuyun: Bölümleri veya paragrafları sorularınıza cevap olacak şekilde okuyun. a.Okurken konunun temelini oluşturan ana fikirlerin ne olduğuna bakın. Bu fikirleri ortaya çıkarmanız ve yeni bir konuya başlarken bu fikirlerin de aklınızda bulunması size karşılaştırma yapma imkanı sağlayacaktır. b.Bu sürede ‘ilk olarak, ikinci olarak, çünkü, özetle, örneğin, son olarak’ şeklinde başlayan cümlelere dikkat edin. Fikirlerle gerçekler arasındaki ilişkileri ortaya çıkarmaya yardımcı olan bu ifadeler ayrıca yazarın gittiği yönü takip etmeniz açısından da size yardımcı olacaktır. c.Anlayamadığınız kelimelere ve cümlelere saplanıp kalmayın. Ama öğrenmeniz gerekiyorsa aynı cümleyi bu sefer, ifadeleri sadeleştirerek, kısaltarak okuyun. İyice kavrandıktan sonra da anladığınızı kendi ifadelerinizle tekrar yazın.

24 4.Soruları ezbere cevaplandırın: Kendinize, önceden hazırladığınız soruları sorun ve notlarınıza bakmadan cevap verin. Daha sonra bu cevaplarınızı notlarınızla karşılaştırın. Bu sayede konu, zihninize daha kolay yerleşecektir.

25 5.Tekrar edin: Zaman zaman, aldığınız ders notlarınıza ve kitabınıza baştan başlayarak bir göz atın. Önce zihninizden olabildiğince hatırlamaya çalışın. Nerelerde hata yaptığınızı nerelerin doğru olduğunu ve nereleri atladığınızı kontrol edin. Çok iyi bir duruma gelene kadar da bu alıştırmalara devam edin.

26 B. Dersin anahatlarını belirleyin
B. Dersin anahatlarını belirleyin. Bu yöntem ders materyalinizin esas fikirlerini kendi kelimelerinizle ifade etmenizi gerektirir. Bu da daha iyi öğrenmenize yardım edecektir. C. Altçizgi kullanın. Bu yöntem, yazı baştan sona okunduktan sonra kullanılmalıdır. Öğrenciler okudukları yazıların altlarını çizmeyi genellikle çok severler. Fakat cümle veya paragrafların altını tamamen çizmeyin. Sadece ana fikirlerin ve anahtar kelimelerin altını çizin.

27 DİĞER ÖNERİLER Çalışmak için kendinize iyi aydınlatılmış, gürültüden uzak ve rahatsız edilmeyeceğiniz özel bir mekan bulmaya çalışın. Eğer evde çalışamıyorsanız kütüphanede kendinize sessiz bir köşe seçin ve düzenli olarak oraya gidin. Son olarak , uyumak ve eğlenmek için de kendinize bol bol zaman ayırmayı unutmayın.

28 SINAVA HAZIRLANMA İPUÇLARI Zihinsel Olarak Hazırlanma 1
SINAVA HAZIRLANMA İPUÇLARI Zihinsel Olarak Hazırlanma 1.Notlarınızı her hafta düzenli olarak okuyun. Sınavdan bir hafta önce ise yoğunlaştırılmış bir tekrar yapın. 2.Bir liste hazırlayarak tanımlara, teorilere, formüllere, kavramlara v.s. çalışın. 3.Kendinize, öğretim sorumlusunun soracağını tahmin ettiğiniz soruları sorun ve cevaplandırın.

29 4.Sınavın çoktan seçmeli mi yoksa klasik sınav mı olacağını önceden öğrenin ve ona göre hazırlanın. Klasik sınavlar, kavramlar arası ilişkiler ve uygulamalar üzerinde daha çok dururken, çoktan seçmeli sınavlar, detaylar üzerinde durur. 5.Daha önceki sınavlarda çıkmış olan soruları bulmak ve onları çözmek iyi bir yöntemdir. Ayrıca konuyla ilgili sorularınız olduğunda öğretim sorumlunuza sormaktan çekinmeyin.

30

31 Moral ve Fiziksel Olarak Hazırlanma 1
Moral ve Fiziksel Olarak Hazırlanma 1.Sınavı, kazanmak için hazırlandığınız bir oyun gibi görmeye çalışın ve en iyi oyununuzu oynayın. 2.Kendi beklentilerinize karşı makul olun. Kimse mükemmel bir kağıt verebileceğini beklememelidir. 3.Uykunuzu iyi alın ve kahvaltınızı iyi yapın. Günlük yaşam alışkanlıklarınızdaki değişiklikler sizi daha sinirli yapabilir.

32 4.Sınavda ihtiyacınız olan tüm malzemeleri (kalem, silgi, kalemtıraş v.b.) bir gün öncesinden hazırlayın. Sınava zamanında gidin. Başka hiçbir şey, sizi geç kalmış olmaktan ve çok önemli bir sınavı kaçırıyor olmaktan daha fazla heyecanlandıramaz. Diğer yandan sınava çok da erken gittiğiniz zaman kendinizi, kaygıyla sınava hazırlanan öğrenciler arasında bulabilirsiniz. Bu son dakika çalışmaları sizin kafanızı karıştırabilir

33 Çoktan Seçmeli Sınavlar 1. Derste öğretilenleri bilin
Çoktan Seçmeli Sınavlar 1.Derste öğretilenleri bilin. Ders kitabınızın ve ders notlarınızın her ikisini de düzenli olarak tekrar edin. Sınav konularını başlıklar altında ve anlayabileceğiniz maddeler ve ilişkiler şeklinde detaylı olarak düzenleyin. 2.Yönergeleri takip edin. ‘ikisinden biri, veya, seçin, bir veya daha fazla’ gibi kelimelerle başlayan ifadelere dikkat edin.

34 3.Puanlamayı öğrenin. Bazı soruların ağırlığı diğerlerinden daha fazla olabilir. Bu gibi durumlarda puanı fazla olan sorulara daha fazla ağırlık verin. Bazı sınavlarda öğrencinin rastgele cevap vermesini cezalandırmak amacıyla yanlış verilen cevaplar doğru cevaplardan götürebilir. Bu gibi durumlarda dikkatli seçim yapın, doğruya en yakın olduğunu düşündüğünüz seçeneği işaretleyin. Seçeneklerin hiçbirinden emin olamıyorsanız işaretlemeyin. Yanlış cevabın doğru cevaplardan götürmediği durumlarda ise serbestçe işaretleyebilirsiniz.

35 4. Sınav zamanını iyi kullanın
4.Sınav zamanını iyi kullanın. Sınav sorularına ve bu soruların çözümünün ne kadar süreceğine bir bakın. Verilen sürenin yarısına kadar kaç soru yapabileceğinize karar verin. Testin başında çok zor sorularla vakit harcamayın. Önce kolay sorulardan başlayın. Bu sizi bir parça emniyete alacaktır. Cevaplarınızı değiştireceğiniz zaman dikkatli olun. İlk verilen cevaplar genellikle doğrudur.

36 Klasik Sınavlar 1.Soruyu dikkatle okuyun ve sizden nasıl bir cevap istendiğini belirleyin. ‘Karşılaştırın, tanımlayın, örneklerle açıklayın’ gibi yönergelere dikkat edin. Ayrıca başka birisinin teorisini açıklarken veya kendi yorumlarınızı belirtirken dikkatli olun. 2.Cevabı yazmaya başlamadan önce birkaç dakika düşünün. Bunun için zaman ayırırsanız daha iyi düzenlenmiş bir kağıt verebilirsiniz. 3.Bir taslak hazırlayın. Bütün nitelikleri, tabirleri, genel düşünceleri ve hatırlayabildiğiniz tüm ayrıntıları içeren bir liste hazırlayın. Listeye bir göz atın ve önem sırasına göre sıralayın. Tüm maddeleri mantık sırasına göre numaralayın. Yazınızda daha da açacağınız fikirlerin altını çizin. Taslağınız esas yazınız için bir rehber niteliğinde olduğundan, kısa ve basit olmalıdır.

37 4. Taslaktan yararlanarak yazınızı oluşturun
4.Taslaktan yararlanarak yazınızı oluşturun. Bütün bilgileri fazla şişirmeden yazın. Açıklamalarınızı örneklerle desteklemek iyi bir yöntemdir. Bunu yaparken kitaptaki örneklerden çok, kendi yaşantınızdan örnekler getirirseniz daha etkili olacaktır. Kağıdınızı daha düzenli hale getirmek için büyütülmüş başlıklar kullanabilirsiniz. 5.Yazınızın okunaklı olmasına özen gösterin. Akıcı bir dil kullanmaya çalışın ve tüm imla kurallarına dikkat edin. 6.Daha sonra eklemeler yapabileceğinizi düşünerek paragraflar arasında boşluklar bırakın.

38 TEŞEKKÜRLER BÜYÜKÇİĞLİ ANADOLU LİSESİ REHBERLİK SERVİSİ


"DİNLEME VE NOT TUTMA." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları