Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

20.08.2014 SINAVA HAZIRLANAN ÇOCUĞUN ANNE VE BABASI OLABİLMEK... Kösedere Ortaokulu.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "20.08.2014 SINAVA HAZIRLANAN ÇOCUĞUN ANNE VE BABASI OLABİLMEK... Kösedere Ortaokulu."— Sunum transkripti:

1 20.08.2014 SINAVA HAZIRLANAN ÇOCUĞUN ANNE VE BABASI OLABİLMEK... Kösedere Ortaokulu

2 20.08.2014boydas34@hotmail.com Sevgili anne babalar; Çocuklarımız Sbs’ye hazırlık denen zor ve sancılı bir dönemden geçiyorlar. Çocuklarımız Sbs’ye hazırlık denen zor ve sancılı bir dönemden geçiyorlar. Onların önündeki bu;kimi zaman aşılmaz gibi gözüken,kimi zaman ağırlığından bunaldıkları engeli aşmalarında onlara destek olmalı,yüreklendirmeliyiz. Onların önündeki bu;kimi zaman aşılmaz gibi gözüken,kimi zaman ağırlığından bunaldıkları engeli aşmalarında onlara destek olmalı,yüreklendirmeliyiz.

3 20.08.2014boydas34@hotmail.com Üstelik hem bedenlerini,hem de duygularını keşfetmeye başladıkları,kimlik arayışı içinde gelgitler yaşadıkları ergenlik döneminin eşiğinde bizim desteğimize,ilgi ve sevgimize her şeyden daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Üstelik hem bedenlerini,hem de duygularını keşfetmeye başladıkları,kimlik arayışı içinde gelgitler yaşadıkları ergenlik döneminin eşiğinde bizim desteğimize,ilgi ve sevgimize her şeyden daha fazla ihtiyaç duymaktadırlar.

4 20.08.2014boydas34@hotmail.com Aslında SBS’ye hazırlık süreci,ergenlik döneminin duygusal çıkışlarıyla kesiştiği için çocuklarımız için daha zor ve üstesin- den gelmekte zorlandıkları bir dönem haline gelmektedir. Aslında SBS’ye hazırlık süreci,ergenlik döneminin duygusal çıkışlarıyla kesiştiği için çocuklarımız için daha zor ve üstesin- den gelmekte zorlandıkları bir dönem haline gelmektedir. İşte bu yüzden çocuklarımızın her zamankinden daha çok onları anla- yan,destek olan,güven duyan anne ve babalara ihtiyaçları vardır. İşte bu yüzden çocuklarımızın her zamankinden daha çok onları anla- yan,destek olan,güven duyan anne ve babalara ihtiyaçları vardır.

5 20.08.2014boydas34@hotmail.com Dünyanın en güzel, ancak bir o kadar da zor işi anne babalık... Dünyanın en güzel, ancak bir o kadar da zor işi anne babalık...

6 20.08.2014boydas34@hotmail.com Çocuklarımız,onlar bizim geleceğimiz ama geçmişte yapamadıklarımızın aynası değiller. Çocuklarımız,onlar bizim geleceğimiz ama geçmişte yapamadıklarımızın aynası değiller. Onlar bizden gelen ama, bizden fark- lı,kendine özgü,kendine özel küçük yetiş- kinler... Onlar bizden gelen ama, bizden fark- lı,kendine özgü,kendine özel küçük yetiş- kinler... Sadece doğru olanı bulabilmek ve gerçekleştirebilmek için bizim rehberliğimize ve yardımımıza ihtiyaçları var. Sadece doğru olanı bulabilmek ve gerçekleştirebilmek için bizim rehberliğimize ve yardımımıza ihtiyaçları var.

7 20.08.2014 Sevgili anne ve babalar; Sevgili anne ve babalar; Hızla değişen ve gelişen günümüzde çocuk yetiştirmenin zorluğunu hepimiz biliyoruz. Hızla değişen ve gelişen günümüzde çocuk yetiştirmenin zorluğunu hepimiz biliyoruz. Bütün doğru bildiklerimize ve iyi niye- timize rağmen bazen çocuklarımız bekle- mediğimiz davranışlar sergileyebiliyorlar. Bütün doğru bildiklerimize ve iyi niye- timize rağmen bazen çocuklarımız bekle- mediğimiz davranışlar sergileyebiliyorlar. Bu durum karşısında endişeleniyoruz, şaşırıyoruz,kızıyoruz. Bu durum karşısında endişeleniyoruz, şaşırıyoruz,kızıyoruz.

8 20.08.2014boydas34@hotmail.com Hatta bazen çocuğumuzu tanımakta zorlanıyor,neler olup bittiğini anlaya- mıyoruz. Hatta bazen çocuğumuzu tanımakta zorlanıyor,neler olup bittiğini anlaya- mıyoruz. O BİZİM ÇOCUĞUMUZ... O BİZİM ÇOCUĞUMUZ... Eğrisiyle,doğrusuyla başarı ve başarı- sızlığıyla bizim çocuğumuz. Eğrisiyle,doğrusuyla başarı ve başarı- sızlığıyla bizim çocuğumuz. Ona,onu her şeyi ile kabul ettiğimizi ve onu sevdiğimizi hissettirelim. Ona,onu her şeyi ile kabul ettiğimizi ve onu sevdiğimizi hissettirelim. Daha sonra yanlışlarını belirtelim ve birlikte düzeltme yoluna gidelim. Daha sonra yanlışlarını belirtelim ve birlikte düzeltme yoluna gidelim.

9 20.08.2014boydas34@hotmail.com Eminim,hiç birimizin elinde çocuklarımızı istediğimiz kalıplara sokacak,onların istediğimiz gibi davranmalarını sağlayacak Eminim,hiç birimizin elinde çocuklarımızı istediğimiz kalıplara sokacak,onların istediğimiz gibi davranmalarını sağlayacak sihirli çubuklar yok. sihirli çubuklar yok. Acaba olsaydı nasıl olurdu? Acaba olsaydı nasıl olurdu? Onları istediğimiz kalıplara sokabilseydik, Onları istediğimiz kalıplara sokabilseydik, gerçekten başarılı ve mutlu olabilirler- miydi? gerçekten başarılı ve mutlu olabilirler- miydi? Gerçekten gelişip kendileri olabilirler miydi? Gerçekten gelişip kendileri olabilirler miydi?

10 20.08.2014 Onlar her ne kadar bizim genlerimizi taşı- yor olsalar da,onlar kendilerine özel,kendi kişiliklerini oluşturmak üzere yola çıkmış bizim küçük modellerimiz. Onlar her ne kadar bizim genlerimizi taşı- yor olsalar da,onlar kendilerine özel,kendi kişiliklerini oluşturmak üzere yola çıkmış bizim küçük modellerimiz. O halde bizim sihirli çubuğumuz;iyi bir model olabilmek ve koşulsuz sevgimizi onlara gösterebilmek olabilir ancak. O halde bizim sihirli çubuğumuz;iyi bir model olabilmek ve koşulsuz sevgimizi onlara gösterebilmek olabilir ancak.

11 20.08.2014boydas34@hotmail.com Sevginin açamayacağı kapı,gerçekleşti- remeyeceği hiçbir şey yoktur. Sevginin açamayacağı kapı,gerçekleşti- remeyeceği hiçbir şey yoktur. O halde sihirli çubuğa ihtiyacımız yok. O halde sihirli çubuğa ihtiyacımız yok. Sadece sevgimizle çocuklarımıza dokunalım ve ne kadar değişeceklerini izleyelim. Sadece sevgimizle çocuklarımıza dokunalım ve ne kadar değişeceklerini izleyelim.

12 20.08.2014boydas34@hotmail.com Sevgi, küçük dokunuşlardır Hayatı anlamlı kılan, Kimi zaman hayallerimizin peşine takılan, Gerçekte var eden onları kimi zaman. Sevgi özgürlüktür, Sevgi barıştır, Bazen umut olur yüreklerde açmaya hazırlanan. Unutmaya yüz tutsak da yaşamın anlamını, Yaşamınızdan sevgi, Yüreğinizden umut eksilmesin hiçbir zaman.

13 20.08.2014 Aslında her çocuk üzerinde görünmez bir levha taşır. Bizler,anne baba ve öğretmenler olarak Bizler,anne baba ve öğretmenler olarak O mesajı iyi okumamız gerekir. O mesajı iyi okumamız gerekir. Beni tanıyın Beni anlayın Beni cesaretlendirin Bana güvenin

14 20.08.2014 Her çocuk yaratıcılığa ve gelişmeye açıktır. Her çocuk yaratıcılığa ve gelişmeye açıktır. Sadece desteklenmek ve yüreklendirilmek ister. Sadece desteklenmek ve yüreklendirilmek ister. Onları yüksek beklentilerimizle baskı altında bırakıp,yapabilecekleri konusunda Onları yüksek beklentilerimizle baskı altında bırakıp,yapabilecekleri konusunda engellemeyelim. engellemeyelim. Onların yolunu kolaylaştırıp,ilerlemeleri konusunda yüreklendirelim. Onların yolunu kolaylaştırıp,ilerlemeleri konusunda yüreklendirelim.

15 20.08.2014boydas34@hotmail.com Şunu asla unutmayalım; Şunu asla unutmayalım; İyi anne baba olmanın yolu,çocuğumuzun maddi ihtiyaçlaını karşılamaktan ibaret değildir. İyi anne baba olmanın yolu,çocuğumuzun maddi ihtiyaçlaını karşılamaktan ibaret değildir. “dershaneye gönderiyorum,harçlığını veriyorum,ayağına marka ayakkabılar alıyorum”demek bizi iyi anne babalar yapmaz. “dershaneye gönderiyorum,harçlığını veriyorum,ayağına marka ayakkabılar alıyorum”demek bizi iyi anne babalar yapmaz. Tabi ki öncelikle çocuğumuzun ihtiyaçlarını karşılamakla mükellefiz ama çocuklarımızın daha fazlasına ihtiyaçları olduğunu gözardı etmemliyiz. Tabi ki öncelikle çocuğumuzun ihtiyaçlarını karşılamakla mükellefiz ama çocuklarımızın daha fazlasına ihtiyaçları olduğunu gözardı etmemliyiz.

16 20.08.2014 Onların,bu zorlu süreçte şimdi her zaman- kinden daha çok ilgiye,güvene ve yardıma Onların,bu zorlu süreçte şimdi her zaman- kinden daha çok ilgiye,güvene ve yardıma ihtiyaçları vardır. ihtiyaçları vardır. Eğer çocuğumuzla sağlıklı bir iletişim kurabiliyor,eksilerini ve artılarını yakından tanıyorsak, onu anlamanın ve yardımcı olmanın hiç de zor olmadığını görürüz. Eğer çocuğumuzla sağlıklı bir iletişim kurabiliyor,eksilerini ve artılarını yakından tanıyorsak, onu anlamanın ve yardımcı olmanın hiç de zor olmadığını görürüz.

17 20.08.2014 Sağlıklı bir iletişim ve başarıyı artıran adımlar Onları üzerinde çalıştıkları işlerde yapabilecekleri konusunda yüreklendirelim Onları üzerinde çalıştıkları işlerde yapabilecekleri konusunda yüreklendirelim Başarısızlıklarına değil,başarılarına odaklanalım ve takdir edelim.(bazen sözler ve davranışlar en pahalı hediyeden daha etkilidir) Başarısızlıklarına değil,başarılarına odaklanalım ve takdir edelim.(bazen sözler ve davranışlar en pahalı hediyeden daha etkilidir) Sorumluluk verelim ve değerli olduklarını hissettirelim Sorumluluk verelim ve değerli olduklarını hissettirelim Onlardan beklediğimiz davranışları önce biz gösterelim Onlardan beklediğimiz davranışları önce biz gösterelim İyi modeller olalım.Başka model arayışları yerine(özellikle olumsuz)bizi örnek alsınlar İyi modeller olalım.Başka model arayışları yerine(özellikle olumsuz)bizi örnek alsınlar

18 20.08.2014 Eksiklerini onlarla birlikte değerlendirerek, gidermek için tedbirleri alalım ve onlara zaman tanıyalım. Eksiklerini onlarla birlikte değerlendirerek, gidermek için tedbirleri alalım ve onlara zaman tanıyalım. Onları başkaları ile değil kendileri ile kıyaslayalım Onları başkaları ile değil kendileri ile kıyaslayalım Başarısızlıklarını onları rencide ederek eleştirme- yelim Başarısızlıklarını onları rencide ederek eleştirme- yelim Başarısızlıklarını nasıl aşmaları konusunda yol gösterelim ve durumlarını izleyelim. Başarısızlıklarını nasıl aşmaları konusunda yol gösterelim ve durumlarını izleyelim. Çalışmaları için en uygun koşulları sağlayalım ve onların motivasyonlarını engelleyici durumlardan kaçınalım Çalışmaları için en uygun koşulları sağlayalım ve onların motivasyonlarını engelleyici durumlardan kaçınalım Çalışma düzenlerini takip ederek,planlı çalışmalarını sağlayalım. Çalışma düzenlerini takip ederek,planlı çalışmalarını sağlayalım.

19 20.08.2014 Başarının çok çalışmayla değil,planlı çalışmayla yakalanacağı gerçeğini hem kendimize hem de çocuğumuza inandıralım Başarının çok çalışmayla değil,planlı çalışmayla yakalanacağı gerçeğini hem kendimize hem de çocuğumuza inandıralım Çocuklarımızı dinleyelim.Fikirleri bize önemsiz de gelse değer verip saygı duyalım ki onlar da kendilerine ve çevrelerine saygı duysun. Çocuklarımızı dinleyelim.Fikirleri bize önemsiz de gelse değer verip saygı duyalım ki onlar da kendilerine ve çevrelerine saygı duysun. Zaman zaman”acaba biz onların yerinde olsaydık neler yapar nasıl davranırdık?”diye düşünün ve Zaman zaman”acaba biz onların yerinde olsaydık neler yapar nasıl davranırdık?”diye düşünün ve tutum ve davranışlarınızı yeniden gözden geçirin. tutum ve davranışlarınızı yeniden gözden geçirin.

20 20.08.2014boydas34@hotmail.com Aslında anne babalık öyle ince bir ayar- lamayı gerektirir ki,çocuğumuza yönelik tutum,davranış ve beklentilerimizi bir ilaç Aslında anne babalık öyle ince bir ayar- lamayı gerektirir ki,çocuğumuza yönelik tutum,davranış ve beklentilerimizi bir ilaç dozunu ayarlamak gibi dengede tutmamız gerekir. dozunu ayarlamak gibi dengede tutmamız gerekir. NE EKSİK NE FAZLA... NE EKSİK NE FAZLA... Asıl mutlulukların ve başarının aşılması gerekli engellerin içinde gizli olduğunu ve Asıl mutlulukların ve başarının aşılması gerekli engellerin içinde gizli olduğunu ve bunları aştıkça mutlu ve başarılı olacağımı- zı öğretmeliyiz çocuklarımıza. bunları aştıkça mutlu ve başarılı olacağımı- zı öğretmeliyiz çocuklarımıza.

21 20.08.2014boydas34@hotmail.com HAYATIN ÖYKÜSÜ HAYATIN ÖYKÜSÜ Önce evlendiğimizde hayatın daha iyi olacagına inandırırız kendimizi. Evlendikten sonra, bir cocuğumuz doğduktan hatta ardından bir tane daha olduktan sonra hayatın daha iyi olacağına inandırırız kendimizi. Sonra cocuklar yeterince büyük olmadıklari icin kızar, onlar büyüyünce daha mutlu olacağımıza ınanırız. Bundan sonra, ergenlik dönemlerinde çocuklarla uğrasmamız gerektiği icin öfkeleniriz. Kendimize, çocuklarımız bu dönemden çıkınca daha mutlu olacağımızı, yeni bir araba alınca, güzel bir tatile çıkınca, emekli olunca, yaşantımızın dört dörtluk olacağını söyleriz. Gerçek ise şu andan daha iyi bir zaman olmadığıdır. Eğer şimdi değil ise ne zaman?... Önce evlendiğimizde hayatın daha iyi olacagına inandırırız kendimizi. Evlendikten sonra, bir cocuğumuz doğduktan hatta ardından bir tane daha olduktan sonra hayatın daha iyi olacağına inandırırız kendimizi. Sonra cocuklar yeterince büyük olmadıklari icin kızar, onlar büyüyünce daha mutlu olacağımıza ınanırız. Bundan sonra, ergenlik dönemlerinde çocuklarla uğrasmamız gerektiği icin öfkeleniriz. Kendimize, çocuklarımız bu dönemden çıkınca daha mutlu olacağımızı, yeni bir araba alınca, güzel bir tatile çıkınca, emekli olunca, yaşantımızın dört dörtluk olacağını söyleriz. Gerçek ise şu andan daha iyi bir zaman olmadığıdır. Eğer şimdi değil ise ne zaman?...

22 20.08.2014 iyisi bunu kabul edip her ne olursa olsun mutlu olmaya karar vermektir. Alfred D. Souza der ki; "Uzun zamandan beridir hayatın başlamak üzere olduğu izlenimine kapilmıştım. Fakat her zaman yolumun üzerinde bir engel, öncelikle erişilmesi gereken birşey, bitmemiş bir iş, hizmet edilecek zaman, ödenecek bir borç oldu. Sonra hayat baslayacaktı. Sonunda anladım ki bu engeller benim hayatımdı." Bu görüş açısı, mutluluğa giden bir yol olmadığını gösterdi. Mutluluk yoldur, öyleyse sahip olduğunuz her anın kıymetini bilin ve mutluluğu, vaktinizi harcayacak kadar özel biriyle paylaştığınız için, ona daha fazla değer verin. iyisi bunu kabul edip her ne olursa olsun mutlu olmaya karar vermektir. Alfred D. Souza der ki; "Uzun zamandan beridir hayatın başlamak üzere olduğu izlenimine kapilmıştım. Fakat her zaman yolumun üzerinde bir engel, öncelikle erişilmesi gereken birşey, bitmemiş bir iş, hizmet edilecek zaman, ödenecek bir borç oldu. Sonra hayat baslayacaktı. Sonunda anladım ki bu engeller benim hayatımdı." Bu görüş açısı, mutluluğa giden bir yol olmadığını gösterdi. Mutluluk yoldur, öyleyse sahip olduğunuz her anın kıymetini bilin ve mutluluğu, vaktinizi harcayacak kadar özel biriyle paylaştığınız için, ona daha fazla değer verin.

23 20.08.2014boydas34@hotmail.com Unutmayın, zaman hiç kimse için beklemez. öyleyse; okulu bitirene kadar, 100 milyar kazanana kadar, çocuklarınız olana kadar, çocuklarınız evden ayrılana kadar, işe başlayana kadar, evlenene kadar, cuma gecesine kadar, pazar sabahına kadar, yeni bir araba, ya da ev alana kadar, borçları ödeyene kadar, ilkbahara kadar, yaza kadar, sonbahara kadar, kışa kadar, maaş gününe kadar, şarkınız söylenene kadar, emekli olana kadar, ölene kadar..... Unutmayın, zaman hiç kimse için beklemez. öyleyse; okulu bitirene kadar, 100 milyar kazanana kadar, çocuklarınız olana kadar, çocuklarınız evden ayrılana kadar, işe başlayana kadar, evlenene kadar, cuma gecesine kadar, pazar sabahına kadar, yeni bir araba, ya da ev alana kadar, borçları ödeyene kadar, ilkbahara kadar, yaza kadar, sonbahara kadar, kışa kadar, maaş gününe kadar, şarkınız söylenene kadar, emekli olana kadar, ölene kadar.....

24 20.08.2014boydas34@hotmail.com MUTLU OLMAK İÇİN İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ “AN”DAN DAHA İYİ BİR ZAMAN OLDUĞUNA KARAR VERMEK İÇİN BEKLEMEKTEN VAZGEÇİN. MUTLU OLMAK İÇİN İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ “AN”DAN DAHA İYİ BİR ZAMAN OLDUĞUNA KARAR VERMEK İÇİN BEKLEMEKTEN VAZGEÇİN. MUTLULUK BİR VARIŞ DEĞİL,BİR YOLCULUKTUR. MUTLULUK BİR VARIŞ DEĞİL,BİR YOLCULUKTUR. “PEK ÇOKLARI MUTLULUĞU İNSANDAN DAHA YÜKSEKTE ARARLAR, “PEK ÇOKLARI MUTLULUĞU İNSANDAN DAHA YÜKSEKTE ARARLAR, BAZILARI DA DAHA ALÇAKTA.OYSA MUTLULUK BAZILARI DA DAHA ALÇAKTA.OYSA MUTLULUK İNSANIN BOYU HİZASINDADIR.” İNSANIN BOYU HİZASINDADIR.” Unutmayın;”YARIN KİMSEYE VAAD EDİLMEMİŞTİR.” Unutmayın;”YARIN KİMSEYE VAAD EDİLMEMİŞTİR.”

25 20.08.2014boydas34@hotmail.com TEŞEKKÜR EDERİZ


"20.08.2014 SINAVA HAZIRLANAN ÇOCUĞUN ANNE VE BABASI OLABİLMEK... Kösedere Ortaokulu." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları