Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ATASÖZÜ VE ÖZDEYİŞLER. Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz. İşinin başında bulunmayanın,işinin gelişmesi için gerekli çabayı harcamayanın iyi bir.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ATASÖZÜ VE ÖZDEYİŞLER. Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz. İşinin başında bulunmayanın,işinin gelişmesi için gerekli çabayı harcamayanın iyi bir."— Sunum transkripti:

1 ATASÖZÜ VE ÖZDEYİŞLER

2 Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz. İşinin başında bulunmayanın,işinin gelişmesi için gerekli çabayı harcamayanın iyi bir sonuç beklemesi,başarı kazanması mümkün değildir. İşinin başında bulunmayanın,işinin gelişmesi için gerekli çabayı harcamayanın iyi bir sonuç beklemesi,başarı kazanması mümkün değildir.

3 Topalla gezen aksamak öğrenir. Kötü huyları,kusurları olan kimselerle gezenler onlardan kötü huylar ve kusurlar öğrenir. Kötü huyları,kusurları olan kimselerle gezenler onlardan kötü huylar ve kusurlar öğrenir.

4 Zürafanın düşkünü,beyaz giyer kış günü. Varlık içindeyken kıyafetine özen gösteren kişi,fakir düşünce kendisine,mevsime,modaya uymayan kıyafetleri giymek zorunda kalabilir.Önceleri sözü geçen,sayılan kişi,eski durumunu kaybedince başkalarını yadırgadığı işler yapar. Varlık içindeyken kıyafetine özen gösteren kişi,fakir düşünce kendisine,mevsime,modaya uymayan kıyafetleri giymek zorunda kalabilir.Önceleri sözü geçen,sayılan kişi,eski durumunu kaybedince başkalarını yadırgadığı işler yapar.

5 Yok büyümez yarık büyür. Yok olan bir şeyi var etmek imkansızdır.Arık, Yok olan bir şeyi var etmek imkansızdır.Arık, zayıf olan şeyler ilerde gelişebilir.Az olanlar çoğalabilir.

6 Öz ağlamayınca göz ağlamaz. Gönülden ağlamadıkça gözden akan yaş hakiki Gönülden ağlamadıkça gözden akan yaş hakiki Değildir.Çok duygulanırsa ancak ağlama gerçekleşir.bu da gönül yoluyla olur.

7 Palamut çabuk biterse kış erken olur. Uzun yılların tecrübesine dayanılarak elde edilen sonuçlara göre meşe ağaçlarında palamudun çok olması kışın erken geleceğini gösterir. Uzun yılların tecrübesine dayanılarak elde edilen sonuçlara göre meşe ağaçlarında palamudun çok olması kışın erken geleceğini gösterir.

8 Sirkeyi,sarımsağı düşünen paçayı yiyemez. Bir işi yapmayı isteyen kimse o işin yapılması için gereken malzemeyi önceden tamamlamayı görev bilmelidir.yapılacak işin getireceği zararı önceden kabul etmelidir. Bir işi yapmayı isteyen kimse o işin yapılması için gereken malzemeyi önceden tamamlamayı görev bilmelidir.yapılacak işin getireceği zararı önceden kabul etmelidir.

9 Çatal kazık yere batmaz. Bir işte çok kişi söz sahibi olursa o işten fayda ve olumlu sonuç alınamaz. Bir işte çok kişi söz sahibi olursa o işten fayda ve olumlu sonuç alınamaz.

10 Bir ağaçta gül de biter diken de Bir aileden iyi kimseler de çıkar,Ailenin şanına uygun olmayan hareket edenler de çıkar. Bir aileden iyi kimseler de çıkar,Ailenin şanına uygun olmayan hareket edenler de çıkar.

11 Aç tavuk kendini buğday ambarında sanır. Yoksul kişiler bir gün bolluk içinde olursa ne yapacaklarını düşünüp hayal kurarlar.Çok hayal kuran kişiler de hayatlarının her bölümünü güzel hayallerle gerçekleştirebileceklerini zannederler. Tembellik edip bulundukları durumdan daha da kötü duruma düşerler. Yoksul kişiler bir gün bolluk içinde olursa ne yapacaklarını düşünüp hayal kurarlar.Çok hayal kuran kişiler de hayatlarının her bölümünü güzel hayallerle gerçekleştirebileceklerini zannederler. Tembellik edip bulundukları durumdan daha da kötü duruma düşerler.

12 Bahşiş altın dişe bakılmaz Belli bir harcama yapılmadan emek sarfedilmeden elde edilen malın,bazı yerleri kusurlu bile olsa üzerinde söz edilmez. Belli bir harcama yapılmadan emek sarfedilmeden elde edilen malın,bazı yerleri kusurlu bile olsa üzerinde söz edilmez.

13 Bir tutam ot deveye hendek atlatır. Küçük bir çıkar için bazı kimseler çok tehlikeli işlere girişirler.Hiç gerekli olmayan işler yaparlar. Küçük bir çıkar için bazı kimseler çok tehlikeli işlere girişirler.Hiç gerekli olmayan işler yaparlar.

14 Baca eğride olsa dumanı çok çıkar. Yaratılış itibariyle iyi olan kişi en kötü ortamda bile olsa bu niteliğini kaybetmez. Yaratılış itibariyle iyi olan kişi en kötü ortamda bile olsa bu niteliğini kaybetmez.

15 Çay geçerken at değiştirilmez. Bir uygulamadan diğerine geçerken dikkat edilir.Tehlikeli davranışlardan kaçınmak gerekir. Bir uygulamadan diğerine geçerken dikkat edilir.Tehlikeli davranışlardan kaçınmak gerekir.

16 Çalıda gül bitmez, cahile söz yetmez. Güzelliklerin simgesi olan gülün çalıda bitmesi düşünülemez. Cahil kişiye de sözün doğrusunu anlatmak mümkün değildir. Cahil olduğu için kendi bildiklerinin dışında da doğruların bulunduğunu kabul etmesi mümkün değildir. Güzelliklerin simgesi olan gülün çalıda bitmesi düşünülemez. Cahil kişiye de sözün doğrusunu anlatmak mümkün değildir. Cahil olduğu için kendi bildiklerinin dışında da doğruların bulunduğunu kabul etmesi mümkün değildir.

17 Çobanın gönlü olursa tekeden yağ çıkarır. Bir işte uzman olan kişi eğer arzu ederse en olmayacak sanılan işleri bile başarı ile sonuçlandırır. Bir işte uzman olan kişi eğer arzu ederse en olmayacak sanılan işleri bile başarı ile sonuçlandırır.

18 Dilin kemiği yok, nereye çevirsen oraya döner. Kişi söylediği sözde durmalıdır.Her konuda başka şeyler söyleyen,herkese başka başka cevaplar veren kimse kişilik sahibi olamaz.Dil her şeyi söyler ama kişiyi de toplum içinde olumsuz tanır. Kişi söylediği sözde durmalıdır.Her konuda başka şeyler söyleyen,herkese başka başka cevaplar veren kimse kişilik sahibi olamaz.Dil her şeyi söyler ama kişiyi de toplum içinde olumsuz tanır.

19 El eliyle yılan tut,onu da yalan tut. Önemli bir işi başarmak isteyen kimse onu başkasına yaptırmamalı,bizzat kendisi meşgul olmalıdır.Başarı böylece tam olarak elde edilir. Önemli bir işi başarmak isteyen kimse onu başkasına yaptırmamalı,bizzat kendisi meşgul olmalıdır.Başarı böylece tam olarak elde edilir.

20 Eşeğin canı yanınca attan yörük olur. Toplumda bulunan bazı kişiler tembelliğe alışmışlardır.Çalışmazlar,toplum onları tembel bilir.Gün gelir kendilerini doğrudan ilgilendiren konu çıkar.O zaman o kadar çok ve çabuk çalışırlar ki çalışkan diye bilinenleri bile geride bırakırlar. Toplumda bulunan bazı kişiler tembelliğe alışmışlardır.Çalışmazlar,toplum onları tembel bilir.Gün gelir kendilerini doğrudan ilgilendiren konu çıkar.O zaman o kadar çok ve çabuk çalışırlar ki çalışkan diye bilinenleri bile geride bırakırlar.

21 ÖZDEYİŞLER

22 Unutma ki insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, Unutma ki insanlığın yüzyıllardır öğrendikleri, sonsuz uzunlukta bir kumsaldaki tek bir kum taneciğinden daha fazla değildir. X SENTİUS X SENTİUS

23 Gerçek mutluluk mal ve mülke sahip olmakla değil akıl ve erdeme sahip olmakla mümkündür. ARİSTO ARİSTO

24 İnsana hiçbir şey öğretemezsiniz,öğrenmeyi ancak kendi içinde bulacağını öğrete bilirsiniz. İnsana hiçbir şey öğretemezsiniz,öğrenmeyi ancak kendi içinde bulacağını öğrete bilirsiniz. GALİLEO GALİLEO

25 Yapmanız gereken ne yapmanız gerektiğini bulmak ve kalbinizi tümüyle ona vermektir. Yapmanız gereken ne yapmanız gerektiğini bulmak ve kalbinizi tümüyle ona vermektir. BUDDAHA BUDDAHA

26 Zeki olmak yeterli değil,mühim olan o zekayı iyi kullanmaktır. Zeki olmak yeterli değil,mühim olan o zekayı iyi kullanmaktır. RENE DESKARTES RENE DESKARTES

27 Ne kadar çok bilirsen,o kadar az emin olabilirsin. Ne kadar çok bilirsen,o kadar az emin olabilirsin. VOLTARRE VOLTARRE

28 Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir. Gerçeği aramak onu elde etmekten daha kıymetlidir. ALBERT EİNSTAİN ALBERT EİNSTAİN

29 Tekerleği defalarca kez icat etmeliyiz,çok fazla Tekerleği defalarca kez icat etmeliyiz,çok fazla tekerleğe ihtiyacımız olduğundan değil,çok fazla mucide ihtiyacımız olduğundan. BRUCE JOYCO BRUCE JOYCO

30 İlham,bir gerçeğin iyi hazırlanmış bir zihindeki etkisi. İlham,bir gerçeğin iyi hazırlanmış bir zihindeki etkisi. LOUİS PASTEUR LOUİS PASTEUR

31 İki şey dünyada hükmeder; biri kılıç, diğeri düşünce.Kılıç eninde sonunda düşünceye yenilir. İki şey dünyada hükmeder; biri kılıç, diğeri düşünce.Kılıç eninde sonunda düşünceye yenilir. NAPOLYON NAPOLYON

32 Sonsuzluk nosyonu en iyi arkadaşımızdır, zihnimizin huzuru içinse en kötüsü. Sonsuzluk nosyonu en iyi arkadaşımızdır, zihnimizin huzuru içinse en kötüsü. JAMES PİERPONT JAMES PİERPONT

33 İnsan, payı kendisi, paydası ise olduğunu zannettiği bir kesir gibidir. Payda ne kadar büyükse kesim değeri o ölçüde küçüktür. İnsan, payı kendisi, paydası ise olduğunu zannettiği bir kesir gibidir. Payda ne kadar büyükse kesim değeri o ölçüde küçüktür. TOLSTOY TOLSTOY

34 Mantık alt edilemez, çünkü mantığı alt etmek için yine mantık gerekir. Mantık alt edilemez, çünkü mantığı alt etmek için yine mantık gerekir. PİERLE BOITROUX PİERLE BOITROUX

35 Bir problemi çözemiyorsanız, çözemediğiniz daha kolay bir problem var; onu bulun. Bir problemi çözemiyorsanız, çözemediğiniz daha kolay bir problem var; onu bulun. GEORGE POLYA GEORGE POLYA


"ATASÖZÜ VE ÖZDEYİŞLER. Tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz. İşinin başında bulunmayanın,işinin gelişmesi için gerekli çabayı harcamayanın iyi bir." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları