Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BEBEĞİN ÇEVRESİ NASIL DÜZENLENMELİDİR

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BEBEĞİN ÇEVRESİ NASIL DÜZENLENMELİDİR"— Sunum transkripti:

1 BEBEĞİN ÇEVRESİ NASIL DÜZENLENMELİDİR

2 Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?

3 Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?
Tulum gibi aşağıdan çıkarılan giysiler ve bezler için bebeği düz bir yere yatırın. Yukarıdan çıkarılan giysilerle uğraşmak bebeğin baş, kol ve bacaklarım sürekli oynatması yüzünden daha zordur. İşi kolaylaştırmak için bebeği kucağınıza alın. Bacak bacak üstüne atın ve bebeği yerleştireceğiniz yere yumuşak bir örtü koyun.

4 Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?
Çıkaracağınız kazağı koltukaltına kadar sıyırın. Sol elinizle bebeğin sağ kolunu yukarı kaldırın ve kazak kolunu sağ elinizle çıkarın. Aynı işlemi öbür kola da uygulayın. Kazağı baştan sıyırıp almak için yakasını sağ elinizle genişletin; sol elinizin başparmağıyla giysinin burun ve kulaklara takılmasını önleyin. 

5 Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?
Annesinin kollarında her bebek kendini güvenlikte ve korunmuş hisseder. Bebeği giydirmek için aynı yolu tersinden izleyin. Önce kazağın yakasını bebeğin başından geçirin. Sonra kollan ayrı ayrı giydirin. Kollan giydirmek için sol elinizle kazağın kolunu geçirirken, sağ elinizle bebeğin kolunu destekleyin. Bebeğin giysilerini değiştirmek "sıradan" bir olay değildir, soyup giydirme süreci anne babayla bebek arasında iletişimin geliştiği değerli anlardır. Bu işlemler sırasındaki dokunuşlar bebeğe sevgi iletir ye benzer duyguların bebekte gelişmesini sağlar.

6 Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?
Bebeğinizi giydirirken bu noktaları atlamayın: Yenidoğan döneminde bebeğinizi yatak, karyola veya değiştirme masası gibi düz bir yüzeyde giydirin. Bebeğinizin kafasından bir giyisiyi geçirirken, yakasını açın. Burnuna ve kulaklarına dikkat edin. Düğmeli değil, çıt çıtlı tulumları tercih edin. Kollarını giydirirken, elinizi kolun içine sokarak, bebeğinizin elini kavrayın ve daha sonra kolu geçirmeye özen gösterin.

7 Yeni Doğan Bebek Nasıl Giydirilir?
  Giysilerini çıkarırken, sırtını ve başını destekleyerek önce kolları çıkarın. Bebeklerin cildi oldukça hassas olduğundan, tene temas edecek giysilerin yüzde 100 pamuklu kumaşlardan üretilmiş olması önem taşır. Bu tür kumaşlar bebeği terletmez, cildini tahriş etmez. Ayrıca sık yıkamaya uygundur. Giysinin yıkama talimatında yazılı kurallara uyulduğu sürece uzun süre de dayanır.

8 Yeni Doğan Bebeğin Odası :
ODANIN ZEMİNİ Bebek odasının zemininin taş, mermer veya seramik gibi soğuk ve sert bir malzeme ile kaplı olmaması gerekir, halı ise alerjik özellikler, hijyen ve temizlik açısından toz ve mikroorganizmalar biriktirebileceği için uygun değildir ve kullanılmamalıdır. Ahşap veya mantar parkeler hem sıcaklık, hem yumuşaklık hem de hijyen açısından çok kullanışlıdır. 

9 Yeni Doğan Bebeğin Odası :
RENKLER Bebeğinizin odasında yağlı boya yerine çabuk kuruyan, koku bırakmayan ve bakteri barındırmayan su bazlı boyaları kullanabilirsiniz. Bebeğinizin gözlerini yormayacak, olumlu etkisi ve sakinleştirici etkiye sahip olan pastel renkler kullanabilirsiniz. . 

10 Yeni Doğan Bebeğin Odası :
IŞIK VE AYDINLATMA Bebeğinizin odası rahat havalandırılabilecek ve güneş ışığı alan aydınlık bir oda olmalıdır.. Bebekler ışığa bakmayı çok severler, bundan dolayı odanın ışık kaynaklarının bebeğinizin gözünü rahatsız etmeyecek kadar kuvvette, mümkün ise ayarlı olması gerekir.

11 Yeni Doğan Bebeğin Odası :
BEBEĞİN KARYOLASI Karyola ve parmaklıklarda keskin ve sivri olmayan yuvarlak ve bebeğinize zarar vermeyecek hatlar tercih edilmeli . Yatağın kenarları (korkuluklar) bebeğinizin yataktan düşmeyeceği ve atlayamayacağı kadar yükseklikte olmalıdır.

12

13 Yeni Doğan Bebeğin Odası :
BEBEK YATAĞI Yatak seçiminde mümkünse antibakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar tercih edilmelidir. Yatağın daha temiz kalması açısından yıkanabilir yatak koruyucu kullanabilirsiniz. Çarşaf ile yatak arasına sıvı geçirgenliğini önleyecek bir koruyucu ( alez ) takılmalıdır. 

14

15 Yeni Doğan Bebeğin Odası :
BEBEK YATAĞI Yatak seçiminde mümkünse antibakteriyel ve doğal kauçuktan imal edilmiş lateks yataklar tercih edilmelidir. Yatağın daha temiz kalması açısından yıkanabilir yatak koruyucu kullanabilirsiniz. Çarşaf ile yatak arasına sıvı geçirgenliğini önleyecek bir koruyucu ( alez ) takılmalıdır. 

16

17 Bebeğin Temizliği

18 Bebeğin Temizliği Bebeğin bakımı ve temizliğinden önce eller mutlaka sabunla yıkanıp kurulanmalıdır. Bebekte hastalık yapan mikropların çoğu erişkinlerden bebeğin temizliği sırasında geçer. . 

19 Bebeğin Temizliği Bebeğin altı kirlenmişse temiz ve düz bir yere yatırılarak altı açılır. Çocuk bezi de açılır ve bebeğin altı gerekirse ılık su ile yıkanır ve hemen kurulanır.

20 Bebeğin Temizliği Bu sırada bebeğin cildinin bakımı için krem, losyon veya yağ da kullanılabilir. Bebeğin altı gerektiği zaman temizlenmezse veya hassas cildi olan bebeklerde pişikler oluşabilir.

21 Bebeğin Temizliği Bebeğin altı temizlendikten sonra doktorunuzun önerdiği kremler sürülürse ve hemen bez bağlanmayıp açık tutulursa pişik sıklığı azalır.

22

23 Bebeğin Temizliği Zamanımızda daha sıhhi ve kullanışlı olduğundan hazır bebek bezleri kullanımı yaygındır. Bu bezlerin bebeğin cinsiyetine ve yaşına uygun tipleri alınmalıdır.

24 Bebeğin Temizliği Havanın çok sıcak olmadığı aylarda haftada bir ya da iki defa banyo yeterlidir. Ancak çocuğun en çok kirlenen yerleri olan ağzının çevresini ve bezinin kirlettiği yerleri sürekli temiz tutmalısınız.

25 Bebeğin Temizliği Banyo yapmadığınız günler kirlenen yerlerini temizleyebilirsiniz. Örneğin bebeğin yüzünü ve gözlerini ayrı ayrı nemli pamuklu parçalarla.

26 Bebeğin Temizliği temizleyin.Bebeğinizin bezini çıkardıktan sonra popo bölgesini nemlendirilmiş ham pamuk ile özellikle bacaklarındaki kıvrım bölgelerinin etrafını silin. Genital bölgeyi önden arkaya doğru silmeyi unutmayın.


"BEBEĞİN ÇEVRESİ NASIL DÜZENLENMELİDİR" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları