Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

KEND İ N İ Z İ Ş A Ş IRTINIZ, HAYRAN OLUNUZ! “... İnsanı, sanata ve ilme yönlendiren en önemli nedenlerden biri de, günlük meşgalelerden kaçınmaktır…”

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "KEND İ N İ Z İ Ş A Ş IRTINIZ, HAYRAN OLUNUZ! “... İnsanı, sanata ve ilme yönlendiren en önemli nedenlerden biri de, günlük meşgalelerden kaçınmaktır…”"— Sunum transkripti:

1

2 KEND İ N İ Z İ Ş A Ş IRTINIZ, HAYRAN OLUNUZ!

3 “... İnsanı, sanata ve ilme yönlendiren en önemli nedenlerden biri de, günlük meşgalelerden kaçınmaktır…” Albert Einstein

4 Yaşama ve dünyaya hayran olunuz

5 Örneğin, güneş gibi, sıran ve her günkü bir olayı ele alalım

6 Güneş, dünyadan bir milyon kere daha büyük bir yıldızdır. Güneş, her saniyede 600 milyon ton oksijen tüketir. Gerçekten sönmeden önce de, 5 milyar yıl süresince bunu yapmaya devam edecektir.

7 Bu, bizden üç milyon ışık yılı uzakta bulunan, sönmek üzere olan bir yıldız. Bir ışık yılı, on bin milyar km.ye karşılıktır.

8 Bu nebülöz, güneş sistemimizden, milyonlarca defa daha büyüktür. Burada, güneşimiz gibi doğan yıldızlar görülüyor. Nebülözler, evrenini doğum odalarıdır.

9 ORION nebülözü, bizden, 1500 ışık yılı uzaktadır.

10 Bu yıldız sistemi, bizimkine çok benzemektedir. O, bizim güneşimiz gibi, üç yüz milyar yıldız eder.

11 Evrende, gözlemlenebilir en az yüz milyar yıldız sistemi vardır, ki her biri yaklaşık yüz elli milyar yıldıza sahiptir.,

12 Bu görüntü, gözlemlenebilir evreni gösterir. 15 triliyar güneş güneş ihtiva etmekte olup, 28 milyar ışık yılı çapında bir küredir. Bir triliyar, 1 den sonra 21 sıfır ihtiva eder (1000 000 000 000 000 000 000).

13 Şimdi, makro kozmos dan, mikro kozmos’a geçelim :

14 Vücudumuzda, onlarca yıl yaşayabilmemiz için, hep birlikte faaliyet gösteren, yüz bin milyar hücre bulunur. Her birinin ayrı görevi, ayrı yaşam süresi ve vücutlarda ayrı yerleri olan ve birbirleriyle muntazaman iletişim halinde bulunan, yüzlerce çeşit hücrelerdir bunlar.

15 Beynimiz, her biri ortalama binlerce diğer hücreyle ilişkili olan, 100 milyar beyin hücresi ihtiva eder. Böylece başımızda, 100 bin milyar bağlantı var demektir ki, bir milyar Saman yolunda ki yıldızlar kadar.

16 Bazı beyin hücreleri, Purkinje hücresinde olduğu gibi, 250 000 diğer hücreyle irtibatta bulunurlar. Purkinje hücreleri, bir otomobil sürülmesi sırasında olduğu gibi, otomatik eylemlerin öğrenilmesi yönünden önemlidirler.

17 Beyin, saniyede yirmi milyon milyar hesabı yapabilir ki bu, bir bilgisayardan milyon kere daha hızlı olduğunu gösterir.

18 Özetle, kendinize hayran olunuz !

19 …bir kar kristalinde ki simetriden …

20 … bir kar manzarasının güzelliğine kadar.

21 Doğaya hayran olunuz…

22 … ve diğer alemlere.

23 En küçüğünden …

24 … en büyüğüne

25 …insan dan embriyona …

26 … becerinin zirvesine ulaşan insana.

27 Bir gün batımının zevkini tadınız...

28 … ve bir planetin doğuşunu gösteren fotoğrafa.

29 Bir yaprakta ki karmaşıklığa bakını…

30 … ve bir brokolide ki matematik düzene.

31 Ve büyük bilgenin sözleriyle bitirelim :

32 “Kendi limitlerinizin ve insanlığın yetersizliklerinin aşıldığını hissettiren anlar vardır. Böyle anlarda, küçük bir planetin bir köşesinde bakışlar, erişilemez sanılan, derin ve heyecan verici şahane güzellikler üzerinde kilitlenir. Yaşam ve ölüm, birlikte yok olurlar ve ne evrim, ne de kader yoktur, sadece OLMAK” Albert Einstein Tercüme: Yusuf Haznedaroğlu

33 FIN Laissez vos amis et votre famille s’émerveiller avec vous et transférez-leur cette présentation.


"KEND İ N İ Z İ Ş A Ş IRTINIZ, HAYRAN OLUNUZ! “... İnsanı, sanata ve ilme yönlendiren en önemli nedenlerden biri de, günlük meşgalelerden kaçınmaktır…”" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları