Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

K A D I N L I K D R A M I Y a k ı n d o s t l a r ı m b e n i m ç o k f a z l a ş e y e t t i ğ i m i s ö y l e r l e r. D o ğ r u d u r d a.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "K A D I N L I K D R A M I Y a k ı n d o s t l a r ı m b e n i m ç o k f a z l a ş e y e t t i ğ i m i s ö y l e r l e r. D o ğ r u d u r d a."— Sunum transkripti:

1 K A D I N L I K D R A M I Y a k ı n d o s t l a r ı m b e n i m ç o k f a z l a ş e y e t t i ğ i m i s ö y l e r l e r. D o ğ r u d u r d a. A m a b u s u n u y u h a z ı r l a r k e n e t t i ğ i m ş e y l e r i n s a y ı s ı, b u y a ş ı m a k a d a r i k i k e z d a h a y a ş a s a m, o s ü r e z a r f ı n d a e d e c e k l e r i m d e n d a h a f a z l a o l d u. S u n u n u n a k ı ş ı s ı r a s ı n d a o ş e y l e r e t a n ı k o l a c a k s ı n ı z.

2 B İ R K A D I N S T E P H A N I E S I N C L A I R
F o t o g r a f s a n a t ç ı s ı B u s u n u d a g ö r e c e ğ i n i z f o t o g r a f l a r ı ç e k m i ş

3 “Efendim, oraları sıcak iklim; çocuklar erkenden bulûğ yaşına erişiyorlar” mavallarını yutarsanız...
Etyopya'da bir çocuk düğünü. Çocuklar 13 yaşındaki arkadaşlarının düğününde şarkı söylüyorlar. Onlar için bu bir oyun sadece. Etyopya'nın kuzeyinde, kız çocuklarının yüzde ellisi 15 yaşına varmadan evlendiriliyor.

4 Etrafındaki yakınları (mamalar ve pez...ler) da seviniyorlar
Leyualem evini terkediyor... Eşini daha önce hiç görmedi. Yüzünün niçin sıkıca kapatıldığı sorusunu, 'nereye götürüldüğümü bilmemeliyim. Yoksa kaçıp geri eve gelebilirim' diye cevaplıyor.

5 Etrafındaki puş...ları görüyor musunuz?
Leyualem için artık geri dönüş yok...

6 Onun dışında herkes çok mutlu.
Dünyanın en eski mesleklerinden biridir pezev...lik. Burada da onlardan birkaçını görüyoruz. Onun dışında herkes çok mutlu.

7 Çürümüş şalgam suratlı eş’e bak!
Leyualem eşiyle birlikte...

8 O akrabaların...! 15 yaşındaki Yekaba Kerebet doğum sancıları içinde kıvranıyor. 3 gündür doğum sancısı çeken çocuk yaştaki anne adayı akrabaları tarafından hastaneye taşınmış.

9 Zavallı kızın gözlerindeki çaresizliği görüyor musunuz?
Etyopyalı Tsegaya Mekonen düğün için hazırlanıyor....

10 Eşinin dışındaki üç hıyarın orada ne işleri var?
Tsegaya ve eşinin ilk karşılaşmaları...

11 Ulan bu, damat(!) için de gelin(!) için de bir cinayet
Nepal'de bir çocuk düğünü. Bishal Shreshta Balami (16) misafirlerin hediyelerini kabul ediyor. Eşi Surita Shreshta Balami (15) tanımadığı insanlar arasında üzgün ve endişeli.

12 O kutsamanın da kutsayacak olanın da...
Nepal'de bir düğün.... Burada aileler kız çocuklarını buluğa girmeden evlendirdiklerinde kutsanacaklarını düşünüyorlar.

13 Kayınvalide düğün alayını bekliyor
Kayınvalide düğün alayını bekliyor. Nepal'in bir köyü olan Kagati'de kız çocuklar buluğa girmeden evlendiriliyorlar

14 Madem kutsanacaklar neden o üzüntülü görünüm?
Zavallı kızın yüzündeki çocuksu görünüme dikkat ediniz. Ya onu öpen kadının üzüntülü görünümü. Madem kutsanacaklar neden o üzüntülü görünüm? 15 yaşındaki geline son öpücük...

15 Damadın(!) beşuş çehresini ve kafasındaki, ters çevrilmiş lâzımlık gibi şapkayı görüyor musunuz?
Damat ve gelin daha önce birbirlerini hiç görmemişler. Gelin 11 yaşında.

16 Onlar kutsanmak(. ) için bazı yerlerde de -neresi acaba o bazı yerler
Onlar kutsanmak(!) için bazı yerlerde de -neresi acaba o bazı yerler?- para için kızlarını kurban etmiyorlar mı? Bir Nepal töresi.... Aileler kutsanabilmek için çocuklarını kurban ediyorlar.

17 Şu barsak paraziti ya da ezilmiş domuz pisliği suratlı it’e bakın
Şu barsak paraziti ya da ezilmiş domuz pisliği suratlı it’e bakın. Onun inancına(!), törelerinin de içine edeyim. 11 yaşındaki Afganlı Gulam Hader 40 yaşındaki eşiyle yanyana. Kendisini nasıl hissettiğini soran gazeteciye; ‘Bu adamı tanımıyorum. Kendimi nasıl hissedebilirim ki?’ cevabını veriyor. Bu Fotoğraf 2007 yılında Unicef tarafından yılın fotoğrafı seçilmiş.

18 Bu resim için birşeyler yazmak isterdim ama...
9 yaşında evlendirilen Marzia Bazmohamed televizyonu bozduğu için eşinden korkarak kendini yakmaya kalkışmış. Derin yanıklar içinde yaşam mücadelesi veriyor ve henüz 15 yaşında.

19 55 yaşındaki bu it’in, bisiklete binmiş eşşşek g... Suratına bakın!
Roshan Kasem 8 yaşında... Yanında oturan 55 yaşındaki adamla nişanlandığını bilmiyor. Nişanlanmanın ne olduğunu bilecek yaşta değil ama çetin bir gelecek onu bekliyor

20 Hani kumar dinen yasaktı. Ama peze. lik bunların genlerine işlemiş
Hani kumar dinen yasaktı. Ama peze...lik bunların genlerine işlemiş. O, duvarda asılı silah bu herifin bir tarafına... Majabin 13 yaşında. Babası kumar borcunu onu 45 yaşındaki bu adama kuma vererek kapatmış.

21 Niye şimdi ağlıyorlar ki?
Afganistan'da kadınlar intihar eden Rokhshana Rahimi için ağıt yakıyorlar

22 Antropologlar için prototip bir “Neandertal İnsanı” örneği
Ailesine kaçmak isteyen karısını öldüresiye dövmüş bu adamı haklı bulanların sayısı çok. Bir yaşında nişanlandırılan ve 10 yaşında evlendirilen bu kadını ise kimse anlamak istemiyor

23 Herhalde kutsanmak(!) için!
Ne ilginç bir benzeşme. Eski Yunan’da da gelin, inançları gereği ilk üç geceyi tapınakta, rahiple geçirirmiş. Herhalde kutsanmak(!) için! Çocuk yaşta evlendirme geleneği hristiyanlar arasında da yaygın. 11 yaşındaki Destaye Amare Ortodoks kilisesinin rahibiyle evleniyor. Etyopya'da Ortodoks rahipler çocuk yaşta kızlarla evlenmek zorundalar.

24 Ossun! Kutsanıyorlar(!) ya!
Çocuk yaşta evlendirilen bu kızlar eşleri tarafından şiddete maruz kalıyorlar. Vücutları gelişme seyrini tamamlamadan hamile kaldıkları için sürekli sağlık sorunları yaşıyorlar.

25 Aile arasında bu denli çok pez... olunca...
Bu kötü gelenek büyük trajedilerle sonlanabiliyor. Evliliğini bitirmek isteyen kadınlar çoğunlukla kadın tüccarlarının eline düşüyorlar ve fuhşa zorlanıyorlar.

26 Efendim, kader, alın yazısı vb. vb.
Rafta dolma var, yersen! 12 yaşında evlendirilen ve evinden kaçarak kadın tüccarlarının eline düşen küçük China'nın dramını yüzündeki darp izleri anlatıyor.

27 Stephanie Sinclair. 1973 doğumlu fotoğraf sanatçısı
Stephanie Sinclair doğumlu fotoğraf sanatçısı. Bu insanlık dramını dile getirdiği fotoğraf dizisiyle FreeLens ödülünü kazandı.

28 Fotolar için teşekkürler
Y A P I M - P R O D U C T I O N Kâmil Şekerkaran Suadiye - İstanbul Güneş ESERYEL Fotolar için teşekkürler


"K A D I N L I K D R A M I Y a k ı n d o s t l a r ı m b e n i m ç o k f a z l a ş e y e t t i ğ i m i s ö y l e r l e r. D o ğ r u d u r d a." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları