Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

B İ LG İ SAYAR KULLANIMINA YÖNEL İ K İ PUÇLARI ve YEN İ NES İ L B İ LG İ SAYARLAR RAZİYE ÜLKER TAKDİRE VİŞNE ZERRİN KIMIŞOĞLU.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "B İ LG İ SAYAR KULLANIMINA YÖNEL İ K İ PUÇLARI ve YEN İ NES İ L B İ LG İ SAYARLAR RAZİYE ÜLKER TAKDİRE VİŞNE ZERRİN KIMIŞOĞLU."— Sunum transkripti:

1 B İ LG İ SAYAR KULLANIMINA YÖNEL İ K İ PUÇLARI ve YEN İ NES İ L B İ LG İ SAYARLAR RAZİYE ÜLKER TAKDİRE VİŞNE ZERRİN KIMIŞOĞLU

2 Masaüstü Bilgisayarların Kullanımına Yönelik İpuçları

3  Bilgisayarlar da ço ğ u elektronik eşya gibi düzenli bir bakım gerektirir.  Aksi takdirde donanım bileşenlerinde oluşan tozlanmaya ba ğ lı performans düşüşü olacaktır.  Kullanım titizli ğ i aygıtın ömrünü uzattı ğ ı gibi aksi de donanım sorunları yanında donanımı işe yaramaz hale getirebilmektedir. Masaüstü Bilgisayarlarda Meydana Gelen Donanım Sorunları

4 Klavye Temizliği  Klavyenizin etrafında bir şeyler yiyip içiyorsanız kısa süre içinde klavyenin bakteri yuvası haline gelmesi muhtemeldir

5 Toplu Fare Temizliği  Toplu farede performans düşüşü muhtemelen farenin kirlenmesinden kaynaklanıyordur.

6 Optik Fare Temizliği  Farenin yerle temas bölgesi ya ğ ve kirlerden arındırılırsa hareket kolaylı ğ ı yeniden sa ğ lanmış olacaktır.

7 Monitör Temizliği  Monitör temizli ğ i ekran temizli ğ inden ibarettir.  Bunun için temizlik solüsyonları veya kolonyalı mendil kullanılmalıdır.

8 CD/DVD Sürücü Temizliği  Yazma işleminin ortasında CD’leriniz sürekli yanıyorsa bunun sorumlusu ço ğ u zaman sürücü içinde birikmiş kir ve tozdur.

9 Kablo Temizliği  PC’nizin arka tarafından bileşenlere uzanan kablolar da kirlenir ve ya ğ lanır.

10 Havalandırma  En temiz ev ve ofislerde bile PC’nizin içinde toz birikmesi kaçınılmazdır.  PC’niz çalışırken içindeki bileşenleri so ğ utmak için odadaki havayı içine çeker.  Kasanın içindeki kablolar ve baskılı devrelerse adeta birer toz mıknatısı gibidir.  Bu sebeple en azından yılda bir kere kasayı açık komple bir temizlik yapmanız gerekir.  Bunun için elektrik süpürgesi asla kullanılmamalıdır.

11 Kirli Diskler ve Fanlar  Bunun için de en iyi yöntem yine kolonyalı bezdir.

12 Monitör Sorunları  LCD monit ö rlerin fiyatlarının ucuzlaması LCD’ye olan ilgiyi dolayısıyla kullanımı da artırdı.

13 Klavye ve Fare Arızaları Klavye ve fare arızaları portlarının sa ğ lam olması dışında virüs kaynaklı olabilir. Ayrıca sistem açılmadan önce bu ba ğ lantıların sa ğ lanması gerekmektedir.

14 Anakart Sorunları Bilgisayarda oluşan donanım sorunları genelde anakarttan kaynaklanır.

15 İşlemci Sorunları Bilgisayarım durup dururken ya da çok fazla işlem yaptı ğ ımda yavaşlıyor.Sorun neden kaynaklanıyor olabilir?

16  İ yi so ğ utulamayan işlemciler sistemde kararsızlıklara ve yavaşlı ğ a sebep olabilir.

17  Hard-Disk’in ömrünün, güç kayna ğ ının temiz voltaja sahip olmasına ba ğ lı oldu ğ unu biliyor muydunuz? Hard-Disk Sorunları Bilgisayarıma yeni bir disk taktım, windows açıldı ğ ında harddiski göremiyorum.Sorun ne olabilir?

18 Bilgisayarım Yönet

19 Yeni takılan diskin biçimlendirilmemiş ham disk oldu ğ u görülür. Diski biçimlendirmek için; sa ğ a tıklanıp Yeni Oluştur seçene ğ i seçilebilir.

20 Ekran Kartı Sorunları Ekran kartları arızaları genelde görüntüde karışıklık, oyunlarda kilitlenme, oyundan atma, görüntü vermeme, uyku modu, çözünürlük, açılışta donma problemleri gibi listelenebilir.

21 Ekran kartının sorunsuz çalışması uygun sıcaklık seviyesini aşmamasına da ba ğ lıdır.

22 Güç Kaynağı Kullanımı ve Sorunları  İyi bir g üç kaynağı, sağlıklı bir sistemin en temel unsuru olsa da sık ç a es ge ç ilen bir par ç adır.

23 Kasa içerisindeki ön panel kablosunun takılı olup olmadı ğ ı kontrol edilir. Ses Kartı Kullanımı

24 Giriş ve çıkış birimlerinin uygun şekilde ba ğ lanması gerekir.

25 Ses kartı sürümünün kurulu olup olmadı ğ ı kontrol edilir. Ayrıca ses kartı sürümünün işletim sistemiyle uyumlu olması gerekir. Denetim Masası Programlar Program Ve Özellikleri

26 Ses aygıtının do ğ ru çalışıp çalışmadı ğ ı kontrol edilir. Bilgisayarım Sa ğ a Klik Özellikler Aygıt Yöneticisi

27 Bilgisayarınızın varsayılan ses çıkışı dijital çıkışa geçmiş veya HDMI çıkışa geçmiş olabilir. Bunu kontrol etmek için: Hoparlör simgesine sa ğ Klik Kayıt Aygıtları

28 USB ve CD/DVD Arızaları  USB’lerde istenilen performansı elde edememe ve USB’nin algılanmaması olarak karşımıza çıkabilir.  Optik okuyucu arızaları okuyucunun kilitlenmesi ve diskin içinde kalmasıdır.

29 Dizüstü Bilgisayarımızın Kullanılması, Taşınması ve Korunması ile ilgili ipuçları

30 DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARIN TAŞINMASI  Dizüstü bilgisayarı kapak kapalıyken koltuk altında veya iki elle tutarak güvenli bir şekilde taşıyın.Alternatif olarak,dizüstü bilgisayarı taşımak için bir sırt çantası veya evrak çantası kullanın.  Dizüstü bilgisayarı bir taşıma çantasına yerleştirirken, uyku moduna alarak veya Kapatma düğmesine basıp tamamen kapatarak güçten kesildiğinden emin olun. Kapağı kapatmanız dizüstü bilgisayarı otomatik olarak tamamen kapatmayabilir.  Dizüstü bilgisayarı hareket ettirirken güç adaptörü kablosu, fare ve diğer çevrebirim aygıtların kablolarını sökün.

31  Bilgisayarı kaldırmak veya götürmek için paketlerken, güç kablosunu çok sıkıştırmadan bir demet halinde toplayın.

32  Güç kablosunu güç adaptörünün veya herhangi bir başka nesnenin etrafına dolamayın, çünkü böyle bir durumda, istemeyerek de olsa kablonun içindeki bakır tellerin kopmasına neden olabilirsiniz.

33 Dizüstü Bilgisayarların Kullanılması  Dizüstü bilgisayarı sıra,tepsi veya masa gibi sert yüzeyde kullanın.  Dizüstü bilgisayarı temiz bir ortamda kullanın ve saklayın.  Diz üstü bilgisayarınızı elleriniz temizken kullanın.  Kahve,kola ve su gibi bütün sıvıları klavyeden uzak tutun.  Dizüstü bilgisayarı sert ve düz bir zemine bırakın ve üzerine hiçbir şey koymayı.

34  Dizüstü bilgisayarlarınızı sık aralıklarla temizleyiz.

35  Dizüstü bilgisayarınızı güç düğmesinden kapatmayınız.Bunun yerine başlat menüsünden kapat seçeneğini kullanınız.  Dizüstü bilgisayarınızın pillerini daha uzun kullanabilmek için,pilin tamamen boşalmasını bekleyin.

36 SIK KARŞILAŞILAN NOTEBOOK ARIZALARI VE ÇÖZÜM YOLLARI

37 Ana kart ve Bileşenlerinin Arızaları Ana kart arızaları notebooklarda tamir edilmeden de ğ işim yapma yoluna gidildi ğ inde en çok masraf çıkartan arızalardandır.

38 Ram Arızaları Ram Arızaları Ram arızaları da işlemci arızaları gibi çözümü de ğ işim yoluyla çözülecek arızalardandır. Bilgisayarda ram en genel kullanım alanı olan parçadır.

39 HDD - Sabit Disk Arızaları Hdd arızaları çözümü de ğ işimle gerçekleşen arızalardır. Arıza kendini ram arızalarında oldu ğ u gibi mavi ekrana düşürme, donma, kilitlenme, yazma ve kopyalama hataları, işletim sistemi yükleyememe biçimlerinde gösterir.

40 İ şlemci Arızaları İ şlemci arızalarında tamir yolu yoktur. Arızalı olan işlemci de ğ iştirilerek sorun çözülür. İ şlemci arızaları genellikle ekrana hiç görüntü vermeme ya da dosya kopyalama hataları, performans düşüşü şeklinde kendini gösterir.

41 Ekran Kartı Arızaları Ekran Kartı Arızaları Ekran kartı bilgisayarın görüntüyü işleyen kartıdır. Görüntü grafik işlemcide oluşturularak monitöre aktarılır.

42 İ nverter Arızaları İ nverter, tüm masaüstü ve notebook lcd ekranlarında bulunan bir parçadır. Görevi, besleme kayna ğ ından gelen elektri ğ i lcd ekranı aydınlatan florasan lambaya uygun hale getirip aktarmaktır.

43 LCD Ekran Arızaları Bilgisayarın LCD ekranlarında en sık karşılaşılan arıza biçimi kırılmalardır..

44 LCD Florasan Arızaları LCD Florasan Arızaları LCD teknolojisini kullanan her ekranın, ister masaüstü, ister dizüstü bilgisayar olsun, florasan lamsı vardır. Florasan lambasıyla ekrana yansıyan görüntü gözle görülebilir bir parlaklı ğ a kavuşur

45 Sıvı Temasından Kaynaklanan Arızalar Dizüstü bilgisayarların en tehlikeli ve masraflı arızalarından biridir sıvı temaslarıdır.

46 Klavye Arızaları Dizüstü bilgisayarların klavyeleri masaüstü bilgisayarlardan farklı olarak hem çok pahalıdır hem de marka ve modele göre farklılıklar göstermektedir.

47 YEN İ NES İ L B İ LG İ SAYARLAR 47

48 Yeni Nesil Fareler Microsoft Arc Touch Mouse Logitech MX Air Mouse Apple Magic Mouse Dokunmaya duyarlı sezgisel kaydırma bandı kullanılmıştır. 6 aylık pil ömrü vardır. Bluetooth üzerinden kablosuz olarak çalışır. Bilgisayarlara kaydırma, dokunma ve çoklu dokunma gibi hareket kabiliyeti kazandırıyor. Serbest hareket algılama Özel hareketlere tepki verme özelliklerine sahiptir.

49 8’i özelleştirebilir 10 dü ğ mesi bulunuyor.Farenin hafızasında 5 oyun profili saklanabiliyor. Roccat Kone Max Logitech MX Air Mouse Yeni Nesil Fareler 7 adet programlanabilir butona sahiptir. Bilgisayar ba ğ lantısını USB üzerinden gerçekleştirir.

50 Yeni Nesil Klavyeler G100 SÜPER KÜÇÜK KLAVYE Fonksiyon tuş sayısı 14 Toplam tuş sayısı 62 Ba ğ lantı arabirimi USB dir.

51 ASUS EEE KEYBOARD Dokunmatik ekrana sahip bir klavye görünümünde Bilgisayardır. Wifi ve bluetooth özelli ğ i bulunuyor. Kablosuz HDMI girişine sahiptir. Üründe bulunan monitör çıkışı sayesinde kablosuz HDMI radyosu bulunuyor. 12 saatlik pil ömrüne sahiptir.

52 Yeni Nesil Klavyeler

53 Sanal klavye Bluetooth üzerinden ba ğ lanabilen sanal klavyedir. Bir defa şarj edildi ğ inde 150 dakika boyunca kullanılabilir. Dakikada 400 karakter algılama hızına sahip.

54 LAZER KLAVYE

55 NETBOOK-NETBOOK Daha çok İnternette gezinmek Sosyal ağlarda zaman geçirmek e-posta yazışması yapmak not almak, temel yazı ve tablo uygulamalarını çalıştırmak için kullanılıyor. Netbookların klavyeleri, notebook gibi büyük bir klavye alanı ayrılamamıştır.

56 SMARTBOOK Netbook ile smartphone‘ un arasındaki boşlu ğ u doldurmak için tasarlanmıştır. Masaüstü bilgisayarın dizüstü bilgisayar haline getirilmişidir.

57  Temel olarak dijital kitap okunmak için tasarlanmıştır.  Arkadan aydınlatmalı ekranlar kadar parlak ve göz yorucu olmayıp yazıları ekranda gerçek bir kitap sayfasının mat ve keskinli ğ inde gösterir. E-OKUYUCU

58 AVUÇ İ Ç İ B İ LG İ SAYAR Randevuları not alınabilir. Adres ve telefon numaralarının listesini tutulabilir. Oyun oynanabilir. Kişisel bilgilerin saklanabilir. İ letişim özelli ğ ine sahiptir.

59 TABLET B İ LG İ SAYARLAR Tablet bilgisayarlar, dizüstü ve avuç içi bilgisayarların özelliklerini birleştiren taşınabilir bilgisayarlardır.  E ğ lence  E ğ itim  İ ş  İ nternet

60 Tablet Bilgisayarların Kullanım Alanları Grafikerler çizimlerinde kullanır. Hastanelerde kullanır. Modern restoranlar da kullanır. Gemiler de kullanır. Askeri teşkilatlar ve resmi devlet kurumları kullanır.

61 Yeni Nesil Masaüstü Bilgisayar Yaklaşık 55 ekran büyüklü ğ ünde bir ekrana sahip.

62 Toz, kum, çamur, nem, yüksek sıcaklık veya düşük sıcaklık bu kişisel bilgisayara bir zarar vermiyor. LEPTOP YUMA

63

64 Crowd

65 YEN İ NES İ L B İ LG İ SAYARLAR

66 2015 yılının dizüstü bilgisayarı Hem monitörü hem de klavyeyi dokunmatik ekranı üzerinde barındırıyor. Tüm bilgisayar, sadece parmaklarınızla ekrana dokunarak ya da senstylus kalemi ekrana de ğ direrek kontrol ediliyor.

67 Cario laptopu, kulbu ile etrafta taşınabilir, bir ressam sehpası gibi konumlu veya bir arabanın direksiyonunda yerleştirilebilir. Cario

68 ROLLTOP

69 KAĞIT BİLGİSAYAR Kanada'nın Queen's Üniversitesi ile ABD'deki Arizona Eyalet Üniversitesi'nin ortak çalışmasıyla imal edilmiştir. Elektrik alanla pozisyonunu de ğ iştiren ve ışı ğ ı yansıtan yüklü parçacıkların kullanıldı ğ ı bilgisayarlar Her şartta kullanılabilecek özelliktedirler.

70 LAZER B İ LG İ SAYARLAR Dokunmatik ekranına anında herhangi bir düz yüzeye dönüşür etkileşimli bir projektör.

71 SURFACE SURFACE adı verilen bilgisayarın ekranı tamamen dokunmatik, sehpa şeklindeki bu bilgisayarda fare ve klavye kullanılmıyor.

72

73 B İ LG İ SAYAR B İ LEKL İ K LED dokunmatik ekran özelliklerini ve hologram projektörü bünyesinde barındıran bilgisayar tasarımı bileğe saat olarak takılabiliyor.Bükülebilen bir dokunmatik ekranı var.Hologram Projektörü var ve görüntüyü 3 boyutlu olarak dışarı yansıtabiliyor..

74 Hiromi Kiriki tarafından Sony için konsept tasarımı yapılan bilgisayar bileklik 2020 yılı için düşünülmüş.

75 Bilekten çıkartılınca genişleyebilen cihaz bilgisayara dönüşüyor, Projeksiyonu sayesinde hologram görüntü elde edebiliyor, Şeffaf klavyesi farklı renklere dönüşebiliyor.

76 Yeni nesil bilgisayarlar bugün kullandı ğ ımız bilgisayarlara hiç benzemeyecek gibi görünüyor

77 Ericsson’un 2020 vizyonu D İ J İ TAL SAAT İ nternet ba ğ lantısı, algılayıcı ve yüz tanıma teknolojisi sayesinde ortamdaki kişi, obje, yazı ve foto ğ rafları tanımlayabilecek. Bu sayede saat üzerinden bir yandan anlık bilgi sa ğ lanacak di ğ er taraftan karşı taraftaki bir kişinin internet üzerindeki bilgilerine ulaşılabilecek. Şeffaf ekran

78 Mikroçipler sayesinde geniş büyüklükte dosyaları bu küçük boyuta sı ğ dırmayı başarması planlanan bilgisayar, içerisinde projektör, lazer klavye teknolojilerini de barındırıyor. Lazer Klavyeli ‘Akrep PC’

79 50 yıl SONRASININ YEN İ NES İ L B İ LG İ SAYARLARI DNA B İ LG İ SAYARLARI KUANTUM B İ LG İ SAYARLAR TERS İ N İ R B İ LG İ SAYARLAR NANO B İ LG İ SAYARLAR DO Ğ AL B İ LG İ SAYARLAR TERNARY B İ LG İ SAYARLAR NÖRO B İ LG İ SAYARLAR FOTON İ K B İ LG İ SAYARLAR K İ MYASAL B İ LG İ SAYARLAR

80 DNA B İ LG İ SAYARLARI K İ MYASAL B İ LG İ SAYARLAR FOTON İ K B İ LG İ SAYARLAR Işı ğ ın hareketini temel alır. Bu bilgisayarlarda DNA, biyokimya ve moleküler biyoloji teknolojilerini kullanır. Bilim adamları ç ipler yerine DNA ve bazı enzimlerden oluşan programlanabilir moleküler bir bilgisayar yaptıklarını duyurdular. Bu bilgisayar canlı hücresindeki kanserli aktiviteyi inceleyip bu incelemeye göre ilaç vermektedir. İ yon dalgalarından yapılıyor. İ ngiliz bir bilim adamı bir robot kola beyin görevi gören bir çamur üretmiştir. Bu çamur kola reaksiyonlar aracılı ğ ıyla komut verirken ne zaman çamur içindeki reaksiyonlarda azalma söz konusu olursa kola çamuru karıştırması talimatı veriyor ve döngü bu şekilde devam ediyor.

81 NÖRO B İ LG İ SAYARLAR TERNARY B İ LG İ SAYARLAR DO Ğ AL B İ LG İ SAYARLAR NANO B İ LG İ SAYARLAR TERS İ N İ R B İ LG İ SAYARLAR KUANTUM B İ LG İ SAYARLAR Yüksek işlem gücü vaat edilmiştir. Sistem yerine üçlü sistemi kullanan Do ğ ayı ve do ğ al sistemleri temel alan Sinirlerden oluşur.


"B İ LG İ SAYAR KULLANIMINA YÖNEL İ K İ PUÇLARI ve YEN İ NES İ L B İ LG İ SAYARLAR RAZİYE ÜLKER TAKDİRE VİŞNE ZERRİN KIMIŞOĞLU." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları