Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Suriye için KolayHarita Hazırlama tarihi: 7 Mayıs 2014 Geribildirim:

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Suriye için KolayHarita Hazırlama tarihi: 7 Mayıs 2014 Geribildirim:"— Sunum transkripti:

1 Suriye için KolayHarita Hazırlama tarihi: 7 Mayıs 2014 Geribildirim: ochaturkey@un.org

2 KolayHarita KolayHarita Nedir? Raporlar ve sunumlarda kullanmak üzere temel haritaları hazırlamak için bir araçtır. Önceden tanımlanmış baz haritaları ve harita öğelerini kullanarak kullanıcıya özel, kolay ve hızlıca harita yapmayı sağlar. Talimatlar Haritasını oluşturmak istediğiniz yerin baz haritasının bulunduğu slaytı seçiniz. Çerçevenin rengini/yoğunluğunu ve/veya ilçelerin/vilayetlerin dolgu rengini ayarlayınız. Sınırları seçiniz. İstenen çokgeni yer ismini kullanarak seçiniz [(Format->Seç(‘Select’)->Seçim Bölmesi (‘Selection Pane’)] Seçim bölmesi’nde(‘Selection Pane’) seçilen ilçe ve nahiyelerin dolgu rengini ‘İlçe_dolgu’ ve ‘Nahiye_dolgu’ katlarını açmak suretiyle değiştiriniz. Önceden belirlenmiş sembolleri veya grafik öğeleri haritaya kopyalayıp yapıştırınız. Harita üzerindeki tarih ve veri kaynağı alanlarını güncelleyiniz. Slaytı ‘görsel’ (‘image’) olarak kaydediniz (Giriş-> Farklı Kaydet-> Diğer). *.jpg dosya tipini ve sonrasında ‘yalnızca bu slaytı’ seçeneğini seçiniz (“Current Slide Only”). Aynı harita gelecekte de kullanılacaksa, PowerPoint dosyasının bir kopyasını kaydediniz. Bir rapor veya sunuma haritanızı eklerken, aynı açı oranlarını kullanmaya dikkat ediniz.

3 Rehber: Adım adım 1.Seçim Bölmesi’ni (‘Selection Pane’) aktifleştiriniz [ Giriş(‘Home’) > Seç (‘Select’) > Seçim Bölmesi (‘Selection Pane’)]. Yandaki örnekte görüldüğü üzere, sağda bir kenar çubuğu açılacaktır. 2.‘Nahiye_dolgu’ veya ‘İlçe_dolgu’ başlıklarını genişletiniz. İlçe ve nahiyelerin bir listesini göreceksiniz. 3.Vurgulamak istediğiniz İlçe/Nahiye’yi ‘Seçim Bölmesi’nden (‘Selection Pane’) seçiniz. 4. İlgili yerin şekli haritada vurgulanacaktır. ‘FORMAT’ menüsüne gidiniz. 5.Şeklin içini istediğiniz renk ile doldurarak değiştirebilirsiniz. RGB değerlerini belirleyerek renk seçeneklerini daha etkin kullanabilirsiniz. Seçim Bölmesi Örnek:

4 010050Km İDLİP HASEKE RAKKA SÜVEYDE KUNEYTRA LAZKİYE HALEP HAMA HUMUS DERA DEYRİZOR ŞAM KIRSALI TARTUS ŞAM Suriye Arap Cumhuriyeti: Harita Başlığı Tarih: Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir

5 010050Km İDLİP HASEKE RAKKA SÜVEYDE KUNEYTRA LAZKİYE HALEP HAMA HUMUS DERA DEYRİZOR ŞAM KIRSALI TARTUS ŞAM Suriye Arap Cumhuriyeti: Harita Başlığı Tarih: Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir. IRAK İSRAİL ÜRDÜN LÜBNAN TÜRKİYE Akdeniz

6 010050Km Ariha Cisr Eş Şuğr Harim İdlip El Mera Kamışlı Malikiye Rasuleyn Haseke El Tavrah Tel Ebyad Rakka Şahba Salkhad Süveyde El Fik Kuneytra Haffa Kardaha Cebele Lazkiye Azez Bab Sefire Cebel-i Seman Cerablus Afrin Ayn El Arap Menbiç Sukaylabiye Selimiye Muhardeh Hama Masyaf El Rastan El Kuseyir El Mükerrem Tedmur Tal Kalah Humus İzra El Sanamayn Dera Ebu Kemal Mayadin Deyrizor El Tel Zabadani El Küteyfe El Nabk Deraya Duma Katana Şam Kırsalı Şam Kırsalı Yabrut Şeyh Bedir Baniyas Dureykış Safita Tartus Suriye Arap Cumhuriyeti: Harita Başlığı 010050Km İDLİP HASEKE RAKKA SÜVEYDE KUNEYTRA LAZKİYE HALEP HAMA HUMUS DERA DEYRİZOR ŞAM KIRSALI TARTUS ŞAM Tarih: Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir.

7 010050Km Ariha Cisr eş şuğr Harim İdlip El Mera Kamışlı Malikiye Rasuleyn Haseke El Tavrah Tel Ebyad Rakka Şahba Salkhad Süveyde El Fik Kuneytra Haffa Kardaha Cebele Lazkiye Azez Bab Sefire Cebel-i Seman Cerablus Afrin Ayn El Arap Menbiç Sukaylabiye Selimiye Muhardeh Hama Masyaf El Rastan El Kuseyr El Mükerrem Tedmur Tel Kalah Humus İzra As-Sanamayn Dera Ebu Kemal Mayadin Deyrizor El Tel Zabadani El Küteyfe El Nabk Deraya Duma Katana Şam Kırsalı Şam Kırsalı Yebrud Şeyh Bedir Baniyas Dureykış Safita Tartus Suriye Arap Cumhuriyeti: Harita Başlığı 010050Km İDLİP HASEKE RAKKA SÜVEYDE KUNEYTRA LAZKİYE HALEP HAMA HUMUS DERA DEYRİZOR ŞAM KIRSALI TARTUS ŞAM IRAK İSRAİL ÜRDÜN LÜBNAN TÜRKİYE Akdeniz Tarih: Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir..

8 Vilayet Haritaları

9 Haseke Vilayeti: Harita Başlığı Kamışlı Tel Hamis Amuda Kahtaniye Malikiye Cevadiye Yarubiye Rasuleyn Derbesiye Haseke Tel Tamir Şeddade Margade Bir El Helu Arişe Hul Kamışlı Malikiye Rasuleyn Haseke Yapım Tarihi: gün ay yıl Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir.

10 Halep Vilayeti: Harita Başlığı Agtrin Tel Rifat El Ra'ee Arima Bab Tadaf Resm Haram El-Imam Doğu Kuveyrs Sefire Hacib Hanasir Tel El Daman Zarbah Daret Azza Atarib Hireytan Cebel-i Seman Cerablus Gandura Bülbül Recu Maabatli Cindires Şaran Afrin Şeyuk Tahtani Ayn El Arap Sarin Menbiç Ebu Kalkal El Hafsa Meskene Azez Suran Mare Nabul Hadir Şeyh El Hadid Banan Deyr Hafir Azez Bab Sefire Cebel-i Seman Cerablus Afrin Ayn El Arap Menbiç Yapım Tarihi: gün ay yıl Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir.

11 Rakka Vilayeti: Harita Başlığı Mansura Curne Tel Ebyad Suluk Ayn İsa Rakka Sabka Karama El Tavrah Maadan El Tavrah Tel Ebyad Rakka Yapım Tarihi: gün ay yıl Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir.

12 Deyrizor Vilayeti: Harita Başlığı Ebu Kemal Hajin Celaa Mayadin Tiban Aşara Deyrizor Kisreh Basira Muhasan Tabni Sur Haşam Susat Ebu Kemal Mayadin Deyrizor Yapım tarihi: gün ay yılVeri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir.

13 Hama Vilayeti: Harita Başlığı Sukaylabiye Tel Salhib Ziyara Madik kalesi Selimiye Doğu Bari El Saan Ukeirbat Muhardah Hama Suran Harbanifse Hamra Masyaf Sabura Şatha Ceb Ramleh Karnaz Kefer Zeyta Vadi El Uyun Ayn Halakim Uc Sukaylabiye Selimiye Muhardah Hama Masyaf Yapım tarihi: gün ay yıl Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir.

14 Humus Vilayeti: Harita Başlığı El Kuseyir El Mükerrem Ceb El Cerrah Tedmur Suhneh Humus Farkalas Rakama Mahin Sadad Karyateyn Hasyaa Hadideh Talkalah Nasra Havaş Taldu Herbet Tin Nur Şin Kabu El Rastan Ayn El Nisar Talbiseh El Rastan El Kuseyir El Mükerrem Tedmur Talkalah Humus Yapım Tarihi: gün ay yıl Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir.

15 İdlip Vilayeti: Harita Başlığı Ariha Ehsem Mambal Cisr eş Şuğr Badama Darkuş Canudiye Harim Dana Salkin Kefer Taharim Kurkina Ermenaz Ebu Sahur Benş Sarakab Teftnaz Maaret Tamsrin Sarmin İdlip Maret El Numan Han Şeyhun Sanjar Kefer Nubul Tamanaah Hiş Ariha Cisr eş Şuğr Harim İdlip El Mera Yapım Tarihi: gün ay yıl Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir.

16 Lazkiye Vilayeti: Harita Başlığı Kansaba Salanfa Muzeyra Ayn Al Tine Haffa Fahura Cubet Bergel El Kardaha Harf El Musaytira Cebele Kitilbiye Ayn Şakak Dalyeh Ayn El Şakiye Beyt Yaşut Rabia Bahlavaniye Ayn El Beyda Kiseb Hanadi Kastal Maaf Lazkiye Haffa El Kardaha Cebele Lazkiye Yapım Tarihi: gün ay yıl Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir.

17 Harita Öğeleri

18 Halep Rakka Haseke İç Harita Deyrizor Humus Hamaidlip Lazkiye

19 Pantone 279 RGB 81/145/205 Pantone 279 (50% opacity) RGB 164/190/227 Reflex Blue RGB 0/85/164 Pantone 660 RGB 5/108/182 Pantone 229 RGB 122/0/60 Pantone 378 RGB 86/108/17 Pantone Cool Gray 9 RGB 145/145/149 Pantone Cool Gray 4 RGB 205/204/204 Renk Paleti

20 Harita Öğeleri/Öneriler Metin açıklamalarına ilaveten veya alternatif olarak resimler, şemalar ve diyagramlar ekleyebilirsiniz. Oklar hareketleri göstermekte yardımcı olabilir. Örn: Nüfus hareketleri: Metninizi ve/veya sembolleri buraya yerleştiriniz. Metninizi/sembolleri buraya yerleştiriniz Harita mümkün olduğu kadar basit olmalıdır. Doğruların ve okların açısını 45 veya 90 derece olarak ayarlayınız. Renk paletinden bir renk seçiniz. İnsani Yardım Sembolleri Kataloğu’ndan sembolleri kullanınız. Metninizi/sem bolleri buraya yerleştiriniz. Metninizi/sembolleri buraya yerleştiriniz Metninizi/sem bolleri buraya yerleştiriniz.

21 İnsani Yardım Sembolleri Kataloğu

22 Kamp Koordinasyonu ve Kamp Yönetimi (CCCM) Erken İyileştirme Eğitim Gıda Güvenliği Acil Durum Telekomünikasyonu Sağlık Lojistik Beslenme Koruma Barınma Su, Sıhhi Hizmet, Hijyen KÜMELER/SEKTÖRLER Koordinasyon Tarım Hukukun üstünlüğü ve adalet Çevre Balıkçılık Çoklu küme/sektör Güvenlik DİĞER Zemin rengi değiştirmek için sembolü seçerek ‘Shape fill color’dan (‘Dolgu rengini değiştir’) renk değiştiriniz.

23 Etkilenen nüfus Ulusal Ordu Asiler Kayıp Ölü Yaralı Boğulmuş Erkek Kadın Çocuklar Yaşlı Hamile Fiziksel engelliler Bebek Çocuk Asker Barışgücü İNSANLAR

24 Soğuk dalgası Kasırga Kuraklık Salgın Hastalıklar Deprem Yangın Ani sel Sel Sıcak dalgası Böcek istilası Çekirge istilası Toprak kayması Fırtına Fırtına dalgası Teknolojik afet Hortum Çığ Tsunami Şiddetli rüzgar Volkan Şiddetli yağış Kar yağışı AFETLER/TEHLİKELER VE KRİZLER Çatışma İnsani Erişim Nüfusun geri dönmesi Nüfusun yerinden olması

25 Kentsel Kent/Kır Nüfus artışı Kırdan göç Kırsal İmar Ticaret ve piyasa Geçim Kaynakları Enkaz yönetimi Hayvancılık SOSYOEKONOMİK ve KALKINMA

26 Ölçme ve değerlendirme Eğitim Liderlik Partnerlik Hazırlık Mevzilenme İnsani Yardım Program Döngüsü Hizmetler ve araçlar Operasyonun arttırılması/azaltılması Personel yönetimi Yenilik Öğrenme Müdahale Toplantı Koordineli ölçme-değerlendirme İhtiyaç analizi Savunuculuk Politika Sivil-Asker koordinasyonu Boşluk analizi Finansman Bilgi Yönetimi Bilgi teknolojileri Halkla İlişkiler Raporlama Analiz Fon FAALİYETLER/STRATEJİ

27 Şema Veri Belge Film Harita Fotoğraf Takvim Rapor Tablo ÇIKTI TÜRÜ

28 Battaniye Şişe su Kova/Su kovası Kıyafet Deterjan Un Gıda Bebek maması Mutfak gereçleri Yatak İlaç Sıhhi malzemeler Cibinlik Gıda-dışı Malzemeler Yağ Zemin brandası Yardım malzemeleri Pirinç Tuz Şeker Ocak Sabun Branda Çadır Aşı GıdaVe Gıda-dışı Malzemeler

29 Sondaj kuyusu Umumi tuvalet Tuvalet kabini Tuvalet Katı atık Kaynak suyu Derin kuyu pompası Su tankeri Kuyu Su kaynağı Duş İçme suyu kaynağı İçme suyu Sıhhi tesisat IDP/mülteci kampıKayıt Düzensiz yerleşkeler Daimi kamp Geçici kamp Geçiş yerleri KAMP SU, SIHHİ TESİSAT ve HİJYEN

30 Adam kaçırmaZorla askere alma Taciz/Gözdağı verme Evlerin yakılması Maden Cinayet Soygun Tutuklama/Alıkoyma Darp Saldırı Araba çalma Tehlikeli yer Zorla girme GÜVENLİK VAKALARI FİZİKSEL BARİYERLER Geçiş noktası Kontrol noktası Hudut noktası Höyük Gözlem kulesi Yol kapanı Kapalı Yol bariyeri

31 Hasarlı/Etkilenmiş Yıkık Hasarsız Tahrip edilmiş Liman Hasarsız Liman Hasarlı Liman Hasarlı Bina Tahrip edilmiş Bina Hasarsız Bina Tahrip edilmiş ev Hasarsız ev Hasarlı ev Tahrip edilmiş Havaalanı Hasarsız Havaalanı Hasarlı Havaalanı Hasarlı Okul Hasarsız Okul Hasarsız yol Hasarlı Yol Hasarsız Yol Hasarlı Köprü Tahrip edilmiş Köprü Hasarsız Köprü HASAR

32 Altyapı BM Yerleşkesi/Ofisi Community building Diplomatik Misyon STK Ofisi Bina EvToplanma Noktası Dağıtım Alanı Gıda Deposu KiliseCami Budist Tapınağı Seyyar Klinik Okul Karakol Üniversite Klinik GENEL ALTYAPI Kamu Binası Otel Hindu Tapınağı Sağlık Tesisi Hastane Sağlık Ocağı

33 Havaalanı Bot Askeri Havaalanı Köprü Otobüs Helikopter Pisti Feribot Benzin İstasyonu Helikopter Liman Yol Tren Kamyon Tünel Gemi

34 Bilgisayar E-posta Faks İnternet Cep Telefonu Radyo Telsiz

35 Örnekler

36 Creating District maps 1.Katmanlar, aynı sistemi kullanarak ilçe düzeyinde haritalar da yapmayı sağlamak üzere tasarlanmıştır. 2.Seçilen illerde bir ilçe haritası yapmak için Nahiye_isim ve Nahiye_dolgu açılımlarını ‘Seçim Bölmesi’nde (‘Selection Pane’) kapatınız. Seçim Bölmesi Örnek:

37 Ariha Cisr Eş Şuğr Harim İdlip El Mera Kamışlı Malikiye Rasuleyn Haseke El Tavrah Tel Ebyad Rakka Şahba Salhad Süveyde El Fik Kuneytra Haffa Kardaha Cebele Lazkiye Azez Bab Sefire Cebel-i Seman Cerablus Afrin Ayn El Arap Menbiç Sukaylabiye Selimiye Muhardeh Hama Masyaf El Rastan El Kuseyir El Mükerrem Tedmur Tal Kalah Humus Izra' El Sanamayn Dera Ebu Kemal Al Mayadin Deyrizor El Tel Zabadani El Küteyfe El Nabk Deraya Duma Katana Şam Kırsalı Şam Kırsalı Yebrud Şeyh Bedir Baniyas Dureykış Safita Tartus 010050Km İDLİP HASEKE RAKKA SÜVEYDE KUNEYTRA LAZKİYE ALEPPO HAMA HUMUS DERA DEYRİZOR ŞAM KIRSALI TARTUS ŞAM IRAK İSRAİL ÜRDÜN LÜBNAN TÜRKİYE Akdeniz Tarih: Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir Suriye Arap Cumhuriyeti: Kim, Ne, Nerede (10 Ağustos 2010 itibariyle) 2222

38 Aghtrin Tel Rifat El Ra'ee Arima Bab Tadaf Resm Haram El Imam Doğu Kuveyrs Sefire Hacib Hanasir Tel El Daman Zarbah Daret Azza Atarib Hireytan Cebel-i Seman Cerablus Gandura Bulbul Recu Maabatli Cindires Şaran Afrin Şeyuk Tahtani Ayn El Arap Sarin Menbiç Ebu Kalkal Hafsa Meskene Azez Suran Mare Nabul Hadir Şeyh El Hadid Banan Deyr Hafir Azez Bab Sefire Cebel-i Seman Cerablus Afrin Ayn El Arap Menbiç Yapım Tarihi: gün ay yıl Veri Kaynağı: COD/FOD Uyarı: Bu haritada kullanılan sınırlar, bölgeler ve isimler ile işaretlemeler herhangi bir yasal onaylama veya kabul anlamına gelmemektedir. Halep Vilayeti: Harita Başlığı 2222 Metin veya sembolleri buraya ekleyiniz


"Suriye için KolayHarita Hazırlama tarihi: 7 Mayıs 2014 Geribildirim:" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları