Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

YZM Yazılım Doğrulama ve Geçerlileme

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "YZM Yazılım Doğrulama ve Geçerlileme"— Sunum transkripti:

1 YZM 320 - Yazılım Doğrulama ve Geçerlileme
Hazırlayan:Emin BORANDAĞ

2 5.Bölüm Black Box Testting

3 Dinamik Black box Testi
Dinamik Kara kutu testi Dinamik çünkü program çalıştırılırken yapılıyor. Kara kutu çünkü kod ile ilgili hiçbir bilgi bilinmeden gerçekleştiriliyor. Bu test davranış testi olarakta bilinmektedir. Test için gerekenler Çalışan bir program ve tanımlamalar( Kullanıcı klavuzu) Belirlenmiş test durumları( Giriş ve değer testleri gibi)

4 Test Datası ve Test Durumları
Test Datası:Sistem için belirlenmiş ve seçilmiş olan veriler. Test Case(Durum): Belirlenmiş test senaryolarını kullanarak yazılımları çalıştırmak. Elde edilen verilere bakılarak durumları değerlendirmek.

5 Test to Pass & Test to Fail
Tamamlanan Test: Yazılımın belirlenen test senaryolarında başarılı olduğunu gösteren durum. Programın temel anlamda çalıştığından emin olmak. Kapasitesini zorlamamak Yapısını kolay ve yapıyı çok zorlamayan test durumları ile test etmek. Programı çökertmeye çalışmamak. Tamamlanamayan Test: Yazılımın çalışmasını bozmak için daha komplike test durumları oluşturmak. Yazılımın güçsüz olduğu noktaları seçmek ve buralara saldırmak.

6 Tartışma Neden yazılımcı teste test to pass ile başlar?
Zaman kaybı değil mi? Tess To pass’ın bize ne kazandırır? Yazılım test uzmanı tess to pass yapmalımı?

7 Kara Kutu Testi Kara kutu testinin karakteristiği
Test Planı erkenden olmalı. Program bir kara kutu gibi ele alınmalı. Uygulamanın detayları sorun olmamalı. İsterler son kullanıcı düşünülerek yapılmalı. Kriterler kesin olamaz.

8

9 Denklik Bölümlendirme
Denklik Bölümlerdirme: Program içerisine girilen değerler ile çıkış değerlerinin karşılaştırılmasına denir.

10 Arama rutin özellikler
procedure Search (Key : INTEGER ; T: array 1..N of INTEGER; Found : BOOLEAN; L: 1..N) ; Ön Koşul -- En azından bir değere sahip olmalı 1 <= N Sonraki durum -- ( Found and T (L) = Key) Yada -- Eğer değer eşleşmiyorsa ( not Found and not (exists i, 1 >= i >= N, T (i) = Key ))

11 Arama rutin özellikler
Girişleri olan ön koşullar uygundur. Giriş Burada bir ön koşul tutmaz. Girişleri nerede kilit unsur dizinin üyesidir. Girişleri kilit unsur dizinin bir üyesi değildir nerede.

12 Dizi Değer Tekli Değer Dizide Dizide değil Bir değerden fazla var Dizinin ilk elemanı Dizinin son elemanı Dizinin orta elemanı Bir değerden daha fazla Dizide yok

13 Search rutine Test Senaryoları
Giriş T Key Çıkış(Found,T) 17 True,1 False,?? 17,29,21,23 41,18,9,31,30,16,45 45 True,6 17,18,21,23,29,41,38 23 True,4 21,23,29,33,38 25 True,??

14 Veri Testi Eğer bir programı bir fonksiyon gibi düşünüyorsanız, Programın girişi onun etki alanıdır. Veri giriş örnekleri Word belgeleri Excele girilen veriler Resim dosyaları

15 Sınır Giriş verileri. Sınır koşulları yazılımın planlı çalışma limitlerini kenarında durumlardır. Örnek: negatif sayılar, giriş alanı uzunluğu aşan, pozitif sayılar. Sınır değerlerine sahip olan veri datalarını seç(Eşitlik üstlük değerlerini de kullan) Geçerli test verisi sınır değerlerini içersin. Son geçerli değerler ile test et. Sınır değerlerinin üzerinde olan veriler ile test işlemini gerçekleştir. Buffer overflow saldırıları gibi güvenlik açıklarına karşı dizi tampon sınırları yararlanabilir.

16 Veri Test Örnek (Syntax Testing)
Sistem veri girişleri tekrardan onaylanmalıdır. Dahili ve harici girişler ve formatları ile uyumlu hale getirilmelidir. Kullanıcıların veri giriş metin biçimi. Dosya formatları. Veritabanı şemaları. Data biçimleri kolay bir şekilde test programları vasıtası ile dönüştürülerek veri testleri yapılabilir.

17 Garbage-In Garbage-Out
“Garbage-In = Garbage-Out” yazılım testler içerisinde kullanılan bir terimdir. Bize yazılımın başarısız olduğundan başka bir ifadesi yoktur. İyi kurulum doğru geçerlileme Kötü veri için sistem toleransı Sistemlerin ara yüzleri ve özelliklerinin sağlam olması gerektiğinden. Doğru ve etkili veri girişi ve doğrulama kontrolleri olmalıdır.

18 Milyon Maymun Fenomeni
“A million monkeys sit at a million typewriters for a million years and eventually one of them will type Hamlet!” “Giriş onaylama düşmanca bir dünyaya karşı ilk savunma hattıdır.”

19 Giriş-Tolerans Testi Iyi bir kullanıcı arayüzü tasarımcıları çöp kabul etmez. Bu onların sistem tasarımı diğerlerinden ayırır. İyi bir test farklı çöp değerleri ile yapılan testtir. Giriş-tolerans testi genellikle sistem testleri bir parçasıdır ve genellikle bağımsız test ile birlikte yapılır.

20 Syntax Testtinin Adımları
Hedef dilini ve formatını tanımla. Test ve Debug işlemini gerçekleştir. Normal koşullarda mimimum gereksinimler ile. Temel testleri gerçekleştir. Geçersiz verilere karşı sistemi test ed. "çöp" koşullar. (yüksek sonuç)

21 Otomasyonu gerekli Syntax testinin otomatik olarak yapılması gerekmektedir. Syntax (Söz dizimi) nasıl bulunur? Her bir veri girişi kendine özgü bir söz dizimine sahiptir. Yapı içerisinde Resmen belirlenmiş Belgesiz Sadece anladım Şartnameye test etmek için yaralı çöp değerlerine ihtiyaç duyula bilir.(Farklı değerlerle düzgün bir söz dizilimi yapılıyor mu sorusunu cevaplamak için)

22 Söz dizilim yapıları ve BNF
| = “or”. * = “zero or more occurrences”. + = “one or more occurrences”. means “n repetitions of A”.

23 Söz dizilim yapıları ve BNF
special_digit ::= 0 | 1 | 2 | 5 other_digit ::= 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 ordinary_digit ::= special_digit | other_digit exchange_part ::= ordinary_digit phone_number ::= exchange_part number_part Doğru bir telefon numarası: , , Yanlış bir telefon numarası: , 123, 8, ABCDEFG

24 Neden BNF BNF şartname kullanma biçimi için doğru bir yapı sağlar. Tasarım testi için kolay bir yoldur. Tasarımcıların işlerini kolaylaştır an doğru bir yoldur. Burada doğru veriler ile yanlış verilerin ayrımı yapılana kadar tasarım başlatılmamalıdır.

25 Test Case Üretimi Yanlış eylemlerin olası üç türü vardır:
Tanımlama iyi bir dizilimde yapılmamış. Tanıma kötü bir dizilimde olsa da program tarafından kabul edilmiş. Tanıma sırasında dizi tanımaları oluşturulmamış. Gerektiği yerde gerektiği kadar test case üretilmelidir. Tüm veriler için kullanmaya zaman ve kaynak yoktur.

26 Test Strateji Girdi dizesinin tüm diğer bileşenleri doğru tutarak, her seferinde bir hata oluşturun. Testleri komple bir set olarak belirleyin bu işlemin ardından. İkili üçlü hata setleri ile 1. adımdaki aşamayı tekrarlayın... Her seferinde bir düzeye odaklanın bu odak seviyesini başlangıçta düşük tutarak adım adım yükseltin.

27 Örnek1 Telefon numarası
phone_number ::= exchange_part number_part Boş değer atama İlk kısmını değiştirme. İkinci kısmı değiştirme. İki kısmı birden değiştirme. Önce birinci kısmı değiştirme ardımdan ikinci kısmı değiştirme. Önce ikinci kısmı değiştirme ardından birinci kısmı değiştirme.

28 Örnek1 Telefon numarası
Yetersiz karakter girilmesi Çok fazla karakter girilmesi. Sayısal olmayan karakter girilmesi. Kontrol karakterlerinin girilmesi. Özel karakterler girilmesi. other_digit ::= 2 | 3 | 4 | 5 6 | 7 | 8 | 9 special_digit ::= 0| 1 | 2 | 5

29 Sınırlayıcı Hatalar Sınırlayıcı karakterler bir karakter bittikten sonra diğer karakter arasında kullanılan karakterdir. Eksik. örnek., (x+y Yanlış. örnek., (x+y] Fazla. örnek., (x+y))

30 Söz dizilimi kaynağı Tasarımcı Test İşbirliği Kılavuzlar Ekranlar
Tasarım Belgeler Prototip Programcı Röportajlar Hacking

31 Söz dizimi Test Tasarım Tehlikeleri
Program dizannının nasıl olacağını bilmek sizin gereksiz “case” ler ile ilgilenmenizi ortadan kaldıracaktır. Yapısal testti göz ardı etmeyin. Sözdizimi testtini yapı içerisinde gerçekleştirin. Yapısal test ile söz dizim testtini birbirine karıştırmak kolaydır dikkat etmek gerekir.

32 Sözdizimi Test Sürücüleri
Test caseler genellikte bir data olarak saklanır. Bunun için bir program kullanılabilir. Gereksiz verilerin olduğu “çöp” datalardan oluşan bilgileri bu hazırladığınız test caseleri içerisine almayın.

33 Tasarım Otomasyonu: İlkel Yöntem
Doğru bir giriş dizeleri kümesi kapsayan belirtmek , için bir kelime işlemci kullanın. Arama değiştirme alt string değerlerini kullanın.

34 Tasarım Otomasyonu: Rastgele StringÜreteçleri
Rasgele string içeren diziler ile programa değer vererek programın çalışma durumu değerlendirin. ( Kaba güç ile programı zorlama)

35 Verimlilik, Eğitim, Etkililik
Söz dizimi testi programları kullanan kişiler için büyük bir güven kaynağı verir. Yazılım ekibi içersinde yeni başlayan  stajyerlere verilen kolayca bir eğitimi sonrası gerçekleştirile bilir. Busayede stajer saatte 20-30 test durumları üretebilir. Sözdizimi test acemi bir tester için inandırıcı mükemmel bir yoldur: Bu sayede testtin sonsuz bir süreç olduğunu. Hangi testlerin önce yapılması gerektiğini bilir.

36 Ad-lib testleri Ad-lib test ler doğaçlama olarak yapılan rast gele sayılar ile programın test edilmesini sağlar. Ad-lib testleri tam olarak sistem ile ilgili bir şey ispat edemesede. Genel anlamda kullanılabilrilike ile ilgili yapılan testlerdir.

37 Özet Veri girişleri sistem için çok önemli noktalardır.
Güvenlik ve sistemin doğru çalışması açısından. Dış dünyadaki veriler ,belli bir formata göre sistem içerisine alınmalıdırlar. Çöp olarak belirlenen verilerin sistem içerisine alınmaması için anlık kontroller yapılmalıdır. Hata kontlerleri sistemin en alt noktasından başlatılmalı ve her seferinde tek bir hata oluşturularak kontrol edilmesi gerekmektedir. Sonrasında ise hata sayıları arttırırlarak test işlermleri gerçekleştirilmelidir.

38 Özet-2 Onaylama testleri söz dizimini kapsayıcı şekilde olamlıdır.
Uç değerler ve sınır değerler test edilmesine öncelik verilmelidir.(Sınırlayıcıları düşünün.) Otomatik test programları çalıştırılarak testler yapılmalıdır. Anlık yapılan Ad-lib testleri ile sistemin durumu incelenebilir. Değer üreteçleri ile programa değerler verilerek programın düzün olarak çalışıp çalışmadığına bakılmalıdır.

39 Son kısımda bakılan konular
… test-to-pass test-to-fail testleri … black-box test … sınır değerleri … Veri testti(Doğru verinin ne şekilde alınacağı)

40 Etc # deneme


"YZM Yazılım Doğrulama ve Geçerlileme" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları