Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hayatboyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hayatboyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi"— Sunum transkripti:

1 Hayatboyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi
BURSA - NİLÜFER Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Hayatboyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi

2 Başvuru Sahibi Kurum: Kaman Mesleki Eğitim Merkezi
Proje Finansörü: T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI Ulusal Ajansı Başvuru Sahibi Kurum: Kaman Mesleki Eğitim Merkezi Proje Yurt İçi Yerel Ortakları 1. MAN Türkiye A.Ş (Beceri Eğitim Merkezi) 2. Bursa Otomotiv Endüstricileri İhracatçıları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Proje Yurt Dışı AB Ülke Ortakları ALMANYA, Fa.İSİ. Kfz-Meisterbetrieb, ÇEK CUMHURİYETİ, Střední škola automobilní a informatiky POLONYA, AVIVA Poland – Vocational Training Sp. z o.o. Proje Türü : Leonardo da Vinci – Mobility IVT Proje Numarası: TR1-LEO Proje Adı: Oto Montaj Sanayisinde Endüstriyel Otomasyon Uygulamaları Stajı Proje Süresi: 1 yıl, Proje Katılımcı Sayısı: 36 Öğrenci, 6 Refakatçi

3 Adres: Mevlana Bulvarı no:181 06520 ÇANKAYA-ANKARA
T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı Ulusal Ajans AB Katılımcı ülkelerin AB Eğitim ve Gençlik Programlarından yararlanmasını sağlamak amacıyla her ülke kendi içinde ilgili taraflar ile işbirliği içinde programlardan yararlanma faaliyetlerini organize ve koordine etmek için bir uygulama birimi (Ulusal Ajans) oluşturmuştur Nisan 2004 tarihinde programlara katılmaya hak kazanan ülkemiz Ulusal Ajans’ı ise Devlet Planlama Teşkilatına Bağlı olarak “Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı” ismi ile 2003 yılının Ağustos ayı içerisinde kurulmuştur. Mali özerkliği bulunan kurumda 48’i uzman olmak üzere toplam 100 kadar çalışan bulunmaktadır. Adres: Mevlana Bulvarı no: ÇANKAYA-ANKARA Web: Tel: 0(312)

4 Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları; Birliğe üye ve aday ülkelerin eğitime yönelik politika ve uygulamalarını  desteklemek ve geliştirmek için yürütülmekte olan bir topluluk programıdır. Programın ana amacı; Hayatboyu öğrenme programları faaliyetleri ile ülkelerarası işbirliğinin kullanılarak üye ve aday ülkelerin eğitim sistemleri ile uygulamalarında kalitenin geliştirilmesi, yeniliklerin teşvik edilmesi ve Avrupa Boyutunun yükseltilmesidir. Hayatboyu Öğrenme Programları; “Kişisel, toplumsal, sosyal ve/veya istihdama yönelik bir perspektif ile bilgilerin, becerilerin ve yeterliliklerin geliştirilmesi amacıyla hayat boyunca gerçekleştirilen tüm öğrenme faaliyetleri”ni içeren program olarak tanımlanmaktadır. Hayatboyu Öğrenme Programları kapsamında; Farklı hedef gruplara yönelik olarak, Leonardo da Vinci(Mesleki Eğitim), Comenius(Genel Eğitim), Grundtvig(Yaşamboyu Eğitim) ve Erasmus(Yüksek Öğrenim) isimleri altında eğitim ve kültür programları uygulanmaktadır.

5 Leonardo da Vinci Programı
Organizasyon ve içeriği Avrupa Birliği'ne üye ülkelerin sorumluluğunda olan ve AB'ne üye ve aday ülkelerin mesleki eğitime yönelik politikalarını desteklemek ve geliştirmek için yürütülen bir programdır. Bu programın faaliyet alanlarından biri olan Hareketlilik Faaliyeti (Mobility) ise mesleki eğitimdeki öğretmen, öğrenci, usta öğretici, çıraklar ve işsizlerin belirli bir süre ile bir AB devletinde mesleki faaliyetlerinde bulunmaları için mali kaynak sağlayan bir programdır. Leonardo da Vinci programı Avrupa Birliği ülkeleri arasında 21 yıldır uygulanmakta olan bir programdır. Ülkemiz bu programa ilk defa 2004 yılında katılmıştır. Ülkemizin programa katıldığı 2004 yılından itibaren çeşitli illerimizden toplam kişi yurtdışına giderek Leonardo da Vinci Hareketlilik faaliyetine katılmıştır yılında , 2011 yılında , yılında ise ’in üzerinde kişi yurtdışı hareketlilik faaliyetine katılacaktır. Leonardo da Vinci mali desteği, projede yer alan bir kişinin bulunduğu ülkeden gideceği ülkeye yapacağı tüm seyahat giderlerini, konaklama ve yeme-içme giderlerini, yabancı dil eğitimi alması için gerekli olan giderler ile sigorta giderlerini kapsamaktadır. Kısacası bu destek, hareketlilik faaliyetine katılan bir kişinin, kişisel harcamalar haricindeki tüm giderlerini karşılamaktadır.

6 Neden Hareketlilik Projesi?
IVT - Meslek lisesi öğrencileri ve Mesleki Eğitim Merkezi çıraklarının; Bilgi ve becerilerin artırılması, eğitim almaları Staj görmelerini Teknolojiyi kullanabilmelerini Yabancı dillerini geliştirmelerini Sosyal ve kültürel gelişmelerini İş imkanı bulabilmelerini

7 Projemizin Hareketlilik Hedef Grupları:
Leonardo da Vinci IVT(Initial Vocational Training) temel mesleki eğitim almakta olanlar; Meslek Lisesi Mesleki Eğitim Merkezi vb. kurumlarda eğitimlerine devam eden öğrencilere yöneliktir. Projemiz, Kaman Mesleki Eğitim Merkezi, Bursa Otomotiv Endüstricileri İhracatçıları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi ve Ankara MAN Türkiye AŞ Fabrikası Beceri Eğitim Merkezinde temel mesleki eğitimlerini sürdürmekte olan, Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanı 10 ve 11. sınıf öğrencileri ile çırak ve kalfa öğrencileri kapsamaktadır. Üç okulumuzun her birinden 10 öğrenci eşit dağılım katılımı ile toplam 30 katılımcı öğrencimiz olacaktır. Her bir öğrenci grubumuzun Almanya, ÇEK Cumhuriyeti ve POLONYA’da yapacakları 3 Haftalık proje hareketliliklerine 2’şer kişi olmak üzere toplam 6 öğretmen refakat edecektir. Projemizin amaçlarına yönelik olarak katılımcılarımıza yönelik hedeflerimiz; • Projemiz konusu “Oto Montaj Sanayisi ve Endüstriyel Otomasyon” alanında teknik bilgi ve becerilerini artırmak, • Kültürel ve sosyal gelişim sürecine etkin olarak katılmak, • Dilsel yeteneklerini geliştirmek, • Ekip çalışmalarında katılarak, gurup çalışma nitelikleri kazandırmaktır.

8 PROJENİN YÜRTÜLMESİ Proje Başvuru Sahibi Kurum Kaman Mesleki Eğitim Merkezinin Görevleri 1. Proje irtibat kişisi ve yürütücüsü görevlendirmek. Proje çalışma programını ve zaman çizelgesindeki faaliyetleri yürütme organları ile gerçekleştirmek. 2. Projenin ortak kurumların web sitesi başta olmak üzere yerel ve ulusal basın organları aracılığıyla projenin duyurulmasını sağlamak. 3. Proje yurt içi ortak kurumlar ile birlikte katılımcıların belirtilen şartlar ve yöntemler usulünce belirlenmesini sağlamak, katılımcılar ile sözleşme yapmak. 4. Ulusal Ajansla sözleşme yapmak. 5. Proje bütçesinin yönetmek, Proje mali ve idari yönetim dosyalamasını yapmak. 6. Katılımcılar için kültürel ve pedagojik hazırlık faaliyetlerini gerçekleştirmek. 7. Katılımcıların yurt dışı hazırlık faaliyetleri için dil hazırlık hizmet alımlarını yapmak. 8. Katılımcıların yurt dışı seyahat organizasyonlarını gerçekleştirmek. Katılımcıların bulundukları yerleşkelerden havaalanı transfer ve yurt dışı seyahat uçak biletlerini gruplar halinde organize etmek, Seyahat sigorta, vize vb. hizmet alımlarını gerçekleştirmek. Katılımcıların hizmet damgalı pasaport almaları için gerekli lojistik desteği vermek. 9. Yurtdışı ev sahibi ortaklarımızla beraber, yerleştirme boyunca konaklama, yeme, içme ve yerel ulaşım ile ilgili gerekli organizasyonları yapmak. Bu hizmetlerin gerçekleşmesine dair sözleşme yapmak. 10. Projenin yaygınlaştırma faaliyetlerini organize etmek, proje nihai raporunu hazırlamak ve Ulusal Ajans’a sunmaktır.

9 PROJENİN YÜRTÜLMESİ Proje yerel ortak kurumları; Bursa Otomotiv Endüstricileri İhracatçıları Birliği Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Ankara MAN Türkiye AŞ Fabrikası Beceri Eğitim Merkezinin görevleri 1. Proje ilgili bilgi akışını ve koordinasyonu sağlamak için proje irtibat kişisi ve yürütücüsü görevlendirmek. Proje çalışma programını ve zaman çizelgesindeki faaliyetleri proje başvuru sahibi kurum organizasyonu ve işbirliği ile gerçekleştirmek. 2. Projenin duyurulması, faaliyetleri ve sonuçlarının yaygınlaşması için başta kurumların web sayfaları olmak üzere yerel ve ulusal basın yayın organlarının kullanılması hususunda gerekli tüm tedbirleri almaktır. 3. Proje yurt içi ortak kurumlar olarak ortaklık beyanında ve sözleşmede belirtilen sayıda katılımcıların ve refakatçileri proje şartları ve yöntemleri usulünce belirlenmesini sağlamak, katılımcılar ile proje başvuru sahibi kurum adına sözleşme yapmak. 4. Proje katılımcılarının faaliyetlere katılımını ve izlenilmesini sağlamak. 5. Projenin yurt içi hazırlık ve yurt dışı hareketliliklerinde seyahat, katılım vb. belgeleri dosyalayıp, yurt dışı hareketliliklerin hemen sonrasında proje başvuru sahibi kuruma teslim etmek. 6. Projenin yaygınlaştırma faaliyetlerine katılmak, proje nihai raporunu hazırlanmasında belge ve dokümanlar ile katkıda bulunmaktır.

10 PROJE FAALİYETLERİ Katılımcıların yurt dışı hareketlilik öncesi pedagojik ve dilsel hazırlıkları: Projemize katılımcı olarak yer alan tüm öğrencilere, LDV-IVT projemizin Pedagojik, Kültürel ve Dil Hazırlığı finansmanı tutarında MEB’e bağlı özel profesyonel kurs merkezinden bulundukları il veya ilçe merkezinde özel yabancı dil İngilizce ve Almanca kursları verilecektir. Yabancı dil kurslarına katılan tüm katılımcılarımız göstermiş oldukları dilsel gelişimleri ve yapılan faaliyetleri (ders saati ve içeriği) içine alan birer sertifika alacaktır. Bu sertifikalar yine bu eğitimleri verecek olan profesyonel kurs merkezi tarafından sağlanacaktır. Katılımcıların kültürel hazırlıklar kapsamında Avrupa’nın ve alıcı ülkelerin kültürü, davranış şekilleri, yaşam biçimleri ve ülkemizden farklı olan yönleri, iklimi ve giyimi, iş disiplinleri ve çalışma şekilleri, selamlaşma şekillerini de kapsayan bilgiler yabancı dil kursu ile bütünleştirilerek işlenecektir. Yurt dışı hareketlilik öncesi her bir gruptaki katılımcılar için “Oto Montaj Sanayisi ve Endüstriyel Otomasyon” ve alıcı ortak tanıtımına yönelik pedagojik hazırlıklar yapılacaktır. Pedagojik hazırlıkları refakatçi öğretmenlerimiz organize edip sunacaktır.

11 PROJE FAALİYETLERİ ALMANYA, Fa.İSİ. Kfz-Meisterbetrieb,
Yurt Dışı AB üyesi Alıcı ev sahibi Ortaklarımız ALMANYA, Fa.İSİ. Kfz-Meisterbetrieb, Askenierring Berlin /ALMANYA ÇEK CUMHURİYETİ, Střední škola automobilní a informatiky Praha 10, Weilova 4, PSČ , POLONYA, AVIVA Poland – Vocational Training Sp. z o.o. Al. Jarzębinowa , 20/ Wroclaw /POLONYA

12 PROJE FAALİYETLERİ Yurt dışı hareketlilikler:
Projemizin 30 kişilik katılımcımız 3 ayrı gruba bölünerek Kasım 2013 tarihlerinde 3 hafta süre ile ALMANYA, Fa.İSİ. Kfz-Meisterbetrieb, ÇEK CUMHURİYETİ, Střední škola automobilní a informatiky, POLONYA, AVIVA Poland – Vocational Training Sp. z o.o. eğitim kurumlarında Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanına dayalı “Oto Montaj Sanayisinde Endüstriyel Otomasyon Uygulamaları Stajı ” mesleki eğitim içerikli uygulamalara katılacaklardır. Projemizdeki her bir katılımcısına, LdV finansmanı ile hareketlilik projeleri kapsamında, bulundukları alıcı ülke ortaklarımız tarafından “Endüstriyel Otomasyon Stajı” sertifikası verilecektir. Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da alıcı ortaklarımızın projemizdeki görevleri: *Proje uygulama çalışmaları süresince 1 usta eğitici ve 1 irtibat kişisini – rehber görevlendirmek. *Katılımcıları yurt dışında havalimanı – konaklama yerleri transferlerini sağlamak, *Katılımcılarımıza tam pansiyon olarak konaklama organizasyonunu sağlamak, *Katılımcıların çevreye adaptasyonu için bilgilendirmek ve uyum eğitimi vermek, *Mesleki eğitim programını uygulamak, *Katılımcıların kültürel ve mesleki gezi aktivitelerini organize etmek, *Katılımcıların mesleki eğitimlerini belgelendirmek, sertifika vermek, *İzleme faaliyetlerinde bulunmak, *Değerlendirme raporu göndermektir.

13 Projemizin Hareketlilik Hedef Grupları:
Proje Finansmanı: Projemizde bütün katılımcı ve refakatçilerimizin dilsel hazırlık, yurt dışı seyahat ve yurt dışı iaşe ibate masrafları T.C. AVRUPA BİRLİĞİ BAKANLIĞI AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı (Ulusal Ajans) tarafından mali sorumlu proje sahibi kurum Kaman Mesleki Eğitim Merkezi ile yapılan sözleşme çerçevesinde karşılanacaktır. Projemizin yurt dışı uygulama faaliyetlerine, 3 ayrı akış olarak ve 3 haftalık süreler ile 2013Kasım ayında üç ayrı AB ülkesindeki meslek alanına yönelik uzman alıcı ortaklarımızın bünyesinde katılacaklardır. Proje mali bütçesinin yürütülmesinde UA kriterleri esas alınarak projenin hareketlilikleri ve başarısı da dikkate alınarak grupların toplu hizmet alımları olarak gerçekleştirilecektir. Bütün katılımcıların Yurt içi yabancı dil kursları, Toplu olarak Havaalanı transferleri, uçak biletleri ve yurt dışı üç öğün yeme-içme ve konaklama ücretleri toplu olarak proje kapsamında UA ödenekleri ile karşılanacaktır. Katılımcılar bütün eğitim ve hareketliliklerini gruplar halinde yapacaklar ve kendileri ile sözleşme yapılacaktır. İlk defa pasaport alacak katılımcı ve refakatçiler için Pasaport harçları (70 TL) ve sözleşmede olabilecek, noter masrafı (yaklaşık 50TL) kendilerince karşılanacaktır.

14 PROJE FAALİYETLERİ Yurt dışı Konaklama
Katılımcılarımız 3 hafta boyunca alıcı orta kurumlarımızın bulundukları banliyölerdeki misafirhanede konaklayacaklardır. Katılımcılar, 2’şer kişilik odalarda konaklayacaklardır. Tüm evlerde duş, tuvalet ve TV bulunmaktadır. Misafirhane merkezi ısıtma sistemine sahip olup 24 saat sıcak su bulunmaktadır. Katılımcılar yanlarında havlularını ve saç kurutma makinelerini yanlarında getirmelidir. Konaklanacak olan evlerde tüm mutfak gereçleri mevcuttur. Katılımcılar yerleştirme süresi boyunca kahvaltılarını mutfakta kendileri hazırlayacak (Mutfakta bulunan buzdolaplarında her türlü kahvaltılık malzeme bulunacaktır). Türk aşçı tarafından hazırlanacak olan öğle ve akşam yemekler Türk mutfağı damak tadında olacaktır.

15 PROJE FAALİYETLERİ Çalışma Programı
Katılımcılar yurtdışında bulundukları süre boyunca proje konusu; Motorlu Araçlar Teknolojisi Alanına dayalı “Oto Montaj Sanayisinde Endüstriyel Otomasyon Uygulamaları Stajı ” mesleki eğitim içerikli uygulamalara katılacaklardır. Almanya, Çek Cumhuriyeti ve Polonya’da bulunan okul ve işletmeleri ziyaret ederek mesleki bilgi ve becerilerini artıracaklardır. Yurt dışı faaliyetler süresince bir rehber sürekli olarak katılımcıların yanlarında bulunarak tüm sorunları ile ilgilenecektir.

16 Oto Montaj Sanayisinde Endüstriyel Otomasyon Uygulamaları Stajı
TR1-LEO Oto Montaj Sanayisinde Endüstriyel Otomasyon Uygulamaları Stajı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi TEŞEKKÜRLER


"Hayatboyu Öğrenme Programı Leonardo da Vinci Hareketlilik Projesi" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları