Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ"— Sunum transkripti:

1 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Fotoğraf Tarihinde Küçük Bir Gezinti Başlarken... Fotoğraf bizim bildiğimiz anlamda 19. yüzyılın başlarında keşfedildi. Ancak, kökeni bundan çok öncesine dayanmaktadır. Leonardo da Vinci’nin karanlık oda çizimleri olduğu bilinmektedir. Bilinen anlamda karanlık oda, pinhole kameranın büyüğü şeklinde yüzyıllardır vardı. Problem, görüntüyü sabitlemekti.

2 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ

3 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Fotoğrafın İcadı... Her buluş, kendinden önce gelen bilgi birikimlerinin ve etrafındaki toplumsal ihtiyaçların üzerinde şekillenir. Fotoğraf, zaten uzun zamandır varolan karanlık oda deneylerinin üstüne, litografi denilen baskı tekniğinin bulunması ile ilk adımlarını attı. Buluş, elbette sosyal bir ihtiyaca dayanıyordu. Portre!

4 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Niecephore Niepce Fransız soylusu Niepce 1826’da, bugün bildiğimiz anlamdaki ilk fotoğrafı yarattı. Metal bir plakanın üzerine bir petrol bileşimi sürerek, ve bu bileşimi 8 saat boyunca pozlandırarak... Daha sonra,kendisini Louis Daguerre ile ortak yapacak olan, gümüş prosesinin ilk adımlarını atmaya başladı.

5 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Louis Daguerre Daguerre, Nİepce ile ortak çalışmalarının kendisine miras kalmasından sonra (Niepce buluşunu tanıtmak için yıllarca uğraşmış, ancak başarılı olamamıştı) fotoğrafa bugün dahi kullanılan iki büyük katkı yaptı : İlki, gümüş plakayı pozlamadan önce iodin, pozlamadan sonra civa buharına maruz bırakmanın, görünmez bir görüntü oluşturabildiğini buldu. İkincisi, bu işlemi bakır plaka üzerinde gümüş kaplama plaka olarak tanımlanabilecek Dagerotip makinası ile endüstriyel hale getirdi. Dagerotip, bugün bilinen anlamda ilk fotoğraf makinasıdır. Ancak, kullanım zorlukları nedeniyle kitleselleşmesi zordu.

6 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Fotoğrafın Yaygınlaşması Soylular, 1789 Fransız Devrimi öncesinde kendi portrelerini yaptırmak için büyük paralar ödüyorlardı. Çünkü portre yaptırmak büyük statü sembolüydü. Fransız devrimi ve takip eden sanayi çağı, Burjuva’yi yarattı. Burjuva sınıfı (Les Bourgeois) için soyluların yaptıklarını taklit etmek, büyük bir sosyal statü sembolüydü. İşte fotoğraf, portre yaptırma ihtiyacının ortaya çıktığı yıllarda bulundu. Ve bu sosyal statü sorununa çözüm bulduğu için yaygınlaştı.. Bir kez daha, bir buluş, kendinden önceki bilgi birikimi ile etrafındaki sosyal şartların üzerinde yükseliyordu...

7 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Felix Nadar Fotoğrafın dagerotip aracılığıyla yaygınlaşması, büyük bir ticari patlamaya neden oldu. Örneğin, 1850’de Amerika’da çekilden fotoğraf sayısı üç milyondu... Ressam Le Gray tarafından geliştirilen kolodyum yöntemi, cam negatiflerin kullanılmasına ve kimya sanayinin gelişmesine öncülük etti. Bu sayede ilk fotoğrafçılar ortaya çıkmaya başladı. Felix Nadar, bunların en önemlilerinden biridir. Nadar, 1853’te Paris’te açtığı stüdyosunda kısa sürede büyük ün yapar. İnsan yüzünü, fotoğraf aracılığıyla keşfeden ilk kişidir. Dolayısıyla, kendisine, tarihin ilk fotoğraf sanatçısı denilebilir. Kısa sürede yaptığı ünü sayesinde Bakunin’den Jules Verne’e kadar pek çok ünlünün fotoğrafını çeker.

8 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ

9 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Adolphe Disderi Fransız mucit Adolphe Disderi, 1854’te kendi buluşu olan bir makine yardımıyla, bir kişinin oniki farklı pozunu aynı fotoğraf kartına basmayı başarır ve bu ucuz yöntem sayesinde zengin olur.

10 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Matthew Brady, Amerikalı fotoğrafçı Matthew Brady, 1861 yılında Amerikan İç Savaşı’nı (kuzey-güney) fotoğrafladı. Bu fotoğraflar, bugün bildiğimiz anlamda ilk savaş fotoğraflarıdır. Matthew ve ekibi yaklaşık 7000 negatif üretmişlerdir. Ancak, bu fotoğraf projesi finansal olarak felaketle sonuçlanır, ve Brady iflas eder.

11 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Dry Plate Process, 1871 Richard Leach Maddox, 1871’de kuru plaka prosesi diye tabir edilen süreci keşfeder. Bu süreç, 1878’de ticari olarak üretilerek pazarlanmaya başlayacak, 1880’de George Eastman’in Kodak Kuru Plaka Şirketini kurmasına yol açacaktır.

12 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
George Eastman, 1880 Kodak, ilk ticari tip fotoğraf makinasını 1888’de, ilk rulo filmli makinayı 1889’da piyasaya sürer. Bu fotoğrafın kitleselleşmesindeki en önemli adımdır. Fotoğraf artık, bir zanaat değil, sanayiidir.

13 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Steinway Hall, 1880 1871’de, The Daily Graphic gazetesi, tarihte ilk kez bir fotoğrafı gazete sayfasına basarak okurlarına ulaştırır. (Kuru plaka prosesi) Bu, yeni bir çağın, basın/haber fotoğrafçılığının da ilk adımı olacaktır.

14 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Kodak Brownie, 1900 Kodak Brownie, amatör fotoğraf makinesi. İçinde film takılı olarak gelmekte ve film Kodak laboratuarlarında yıkanıp basılarak müşteriye yeni film takılı halde geri verilmektedir. Sloganı söyledir : “Siz dügmeye basın, biz gerisini hallederiz.”

15 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Jacob Riis, 1890 Tüm bunlar olurken, Hollanda asıllı Jacob Riis, 1890’da sosyal belgesel fotoğrafın ilk örneği olan, “Diğer yarı nasıl yaşıyor” projesini tamamlar. Proje, büyük format fotoğraf makinası ile, Amerikan kentlerinin arka mahallelerinde çekilmiş fotoğraflardan oluşmaktadır.

16 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Lewis Hine, 1909 Lewis Hine, Çocuk Emeği Komitesi tarafından tutularak Amerika’daki çocuk işçileri ve çalışma koşullarını belgeler. Bu çalışma, yarattığı etkiyle çocuk emeğinin sistemden kaldırılmasına katkıda bulunacaktır. Fotoğraf, artık sosyal ve belgesel olarak ta etkisini göstermektedir.

17 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Oscar Barnack, 1914 Oscar Barnack, 1914’te 35mm sinema filmi kullanan küçük tip fotoğraf makinesi icat eder. Barnack, makinasını tasarlarken yapımı kolay olduğu için standart objektiflerle çalışmaktadır. 1916’da Prof.Max Barek, 35mm makine için ilk objektifi icat eder.

18 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Ernst Leitz II, 1924 Ernst Leitz II, şirketinde çalışan bu iki bilimadamının icat ettikleri fotoğraf makinesi endüstriyel şekilde pazarlamaya karar verir. Makinenin adı, Leitz Camera kelimelerinin ilk hecelerinden doğar : Leica.

19 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Eugene Atget, 1921 Eugene Atget, 1921’de, bugünkü belgesel fotoğrafın öncüsü kabul edilen Paris fotoğraflarını çekmeye başlar.

20 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Andre Kertesz, 1924 Andre Kertesz, Macar asıllı fotoğrafçı, 1924’te onbir yıl sürecek olan sokak hayatı projesine girişir. Kertesz, fotoğraf tarihi açısından çok önemlidir, çünkü küçük makinelerle hayatı fotoğraflama ve kompozisyon kurallarına dair ilk işaretler hep kendisini gösterir. Bresson, Kertesz’den bahsedildiğinde, “herşeyi, hepimizden önce yaptı” diyecektir.

21 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Basın Fotoğrafçılığı Basın fotoğrafçılığı, önceki slaytlarda görüldüğü gibi, 1880’lerden itibaren başlar. Ancak, bugün bildiğimiz anlamda olay fotoğrafçılığının başlaması, Leica’nin icadini takiben olacaktır. Şüphesiz ki, bu konuda ilk öne çıkan ajans, Alman Dephot fotoğraf ajansıdır. Bu ajanslar, bilhassa o zamanlarda Bismarck dönemi Almanya’sında gelişen özgürlük ortamında ciddi şekilde tiraj yapan dergilere fotoğraf sağlamaktadır. Ajansın stajyerleri arasında, sonradan fotoğraf tarihini değiştirecek genç bir Macar vardır.

22 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Robert Capa Capa’nın silahsız ve gönüllü olarak savaşların ortasına atılması nedenleri her zaman tartışma konusu olmuştur. Buna verilebilecek ilk cevap,Capa’nın hedeflerini gerçekleştirmek üzere bitip tükenmeyen bir cesarete ve enerjiye sahip olmasıdır. Capa gerekirse, amacı için ölmeyi göze alabilecek bir karaktere sahiptir. İspanya İç Savaşı sırasında bir partizanın, vurulmasından hemen sonra düşerken çekilen fotoğrafı, savaşın belki de en bilinen görsel simgesi oldu. ‘Askerin düşüşü’ adlı fotoğrafı çeken Robet Capa foto muhabirliğinin öncülerinden ve en önemlilerinden biri sayılıyor. CAPA Ünlü fotoğrafında ölüm anını yakalamıştı ve fotoğraf savaş ve savaş karşıtlığının simgesi, 20’inci yüzyılın imgesi oldu.

23 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Bu tarz çalışması, diğer savaş fotoğrafları örnekleri ile kıyaslandığında daha çarpıcı ve dinamik fotoğraflar elde etmesinin yöntemi olarak görülebilir. Capa’nın fotoğraflarına bakıldığında, “Eğer fotoğrafların yeterince iyi değilse, yeterince yakın değilsindir.” değişini benimsediğini görülmektedir. 6 Haziran günü Normandiya Çıkartmasında (D- Day) çektiği fotoğraflar buna örnek olarak gösterilebilir.

24 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Magnum Fotoğrafın tarihini, fotoğrafçılar ve kameralar kadar değiştiren birşey varsa, o da Magnum Fotoğraf Ajansıdır. Ajans, 1947’de Robert Capa, Henri Cartier Bresson, David Seymour ve George Rodgers tarafından kurulur. En büyük özelliği, o zamana kadar dergi ve gazete gündeminde çalışan fotoğrafçıları Temsil ederek, onlara kendilerini ifade etme şansı vermesidir.

25 Life TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Life, 1936’da yayın hayatına başladığı günden itibaren, televizyonun Etkisine dayanamayacak noktaya geldiği 1970’lere kadar, on milyonlarca kişinin gözü oldu. Aynı zamanda, foto-roportaj geleneğinin de kitleselleşmesini sağladı.

26 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Ve sonrası... Joe Rosenthal, Iwo Jima, 1944

27 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Ve sonrası... 1963 Malcolm W. Browne, ABD Budist rahip Thich Quang Duc, Güney Vietnam Hükümeti'nin din adamlarına eziyet etmesini kendini yakarak protesto ediyor. Rahip yanarak ölürken hiç ses çıkarmadı ve kıpırdamadı Buchenwald toplama kampı, savaş sonrası

28 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Ve sonrası... Napalm sonrası çocuklar, Vietnam, 1972

29 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Ve sonrası.. Kevin Cartner Sudan 1994 James Nachtwey, Ruanda, 1995 Ruanda'da bu adam Tutsi isyancılarıyla konuştuğu gerekçesiyle askerler tarafından bu hale getirildi.

30 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Ve sonrası... Çin'de bir gösterici, demokratik reformlar için yapılan protestolar sırasında tankların karşısına dikiliyor

31 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Ve sonrası...

32 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
Ve sonrası...

33 TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ
TEŞEKKÜRLER


"TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları