Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Hazırlayan:Emin BORANDAĞ. Web Siteleri Testi  En kolay yöntem web sitesini bir kara kutu olarak düşünmektir.  Bilgilerin doğruluğunu kontrol et. 

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Hazırlayan:Emin BORANDAĞ. Web Siteleri Testi  En kolay yöntem web sitesini bir kara kutu olarak düşünmektir.  Bilgilerin doğruluğunu kontrol et. "— Sunum transkripti:

1 Hazırlayan:Emin BORANDAĞ

2 Web Siteleri Testi

3  En kolay yöntem web sitesini bir kara kutu olarak düşünmektir.  Bilgilerin doğruluğunu kontrol et.  Copyright notlarını ve tarih kontrol et.  Mouseover text kontrolleri.  Linklerin kontrolleri  Sistemin hazırladığı mail mesajların kontrolleri.  Bütün resim dosyalarının yüklenip yüklenmediği.  Resim isimlerinin doğruluğu.  Resimlerin makul süreler içerisin de yüklenip yüklenmediği.  Farklı noktalardan web sitesi çalışma zamanı kontrolleri.

4 Web Site Formları.  Formun içerisinde bulunan objelerin doğruluğu.  Objelerin yerlerinin ve buyutların doğruluğu.  Doğru dataları barındırması  Yanlış dataların sisteme girişine izin vermemesi.  Opsiyonel olup olmadıkları(Rahat kullanım).  Favori girişlere öncelik.

5  Dinamik içeriklerin testti.  Beyaz kutu testleri.  Server performansı ve güvenlik.  “Denial of service” saldırıları.  “Buffer Owerflows” saldırıları.

6

7 Jacob’un web sitesi hataları(Tasarım ile ilgili)- Kullanım Testi  Uzun scroll sayfalar.  Standart olmayan link renkleri.  Zamanı geçmiş verinin gösterilmesi.  Karmaşık URL isimleri.  Uzun yükleme süreleri.  Menülerden yoksun sayfalar.

8 Web site testi(Yüksek maliyetli ve fazla eleman sayısı isteyen bir iştir)  Browser uyumsuzluğu.  Performans problemleri(Sayfa açılma yükleme, yapılamayan cluster).  Basit Html hataları.  Yazım hataları.(Marmara örneği)

9

10 Bug Tipleri  Permission denied  Yetkisiz girişlerin sınırlanması  Hata mı?  No such file or directory  Client denied by server configuration  File does not exist  Yanlış dosya erişim yeri veya kodu.  Invalid method in reguest  Invalid request in request connection  Request failed

11 Hataların dağılımı  Yapılan bir akademik çalışmada web sayfalarındaki hataların dağılımı aşağıdaki şekilde verilmiştir.


"Hazırlayan:Emin BORANDAĞ. Web Siteleri Testi  En kolay yöntem web sitesini bir kara kutu olarak düşünmektir.  Bilgilerin doğruluğunu kontrol et. " indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları