Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl."— Sunum transkripti:

1 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
AÇIK KIRIKLAR Op. Dr. Taşkın ALTAY TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

2 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
AÇIK KIRIK Tanım Cilt ve yumuşak dokuların bütünlüğünün bozulması ile kırığın veya kırık hematomunun dış ortamla kontamine olmasıdır. TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

3 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Açık Kırıklar belki de inkomplet amputasyonlar olarak düşünülmesi gereken cerrahi acil durumlardır. TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

4 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Hipokrat savaşların cerrahların eğitiminde önemli rol oynadığını düşündü. Yaranın açık bırakılmasının iyileşmedeki önemini belirtti. TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

5 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Galen Hipokrat’ a ek olarak uygun antibiotik kullanımının yara iyileşmesindeki etkisini belirtti TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

6 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Tscherne çağları 1. Yaşamın korunması, 2. Ekstremitenin korunması 3. Enfeksiyondan korunma 4. Fonksiyonun korunması TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

7 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Preantiseptik dönem Ölüm oranı çok yüksekti. TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

8 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Thomas splinti ile ölüm oranında düşme Bol miktarda amputasyon yapıldı Amputasyonlar sonucu protez teknolojisinde ilerleme TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

9 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
1960 ların ortasından itibaren Dikkatli antibiyotik kullanımı Enfeksiyondan korunmaya odaklanma TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

10 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Agresif yara debridmanı Kalıcı kırık stabilizasyonu Geciktirilmiş yara kapatılması Sonunda fonksiyonların korunması TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

11 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Tedavinin Amacı Enfeksiyonu önlemek Kırık iyileşmesini sağlamak Pseudoartrozdan kaçınmak Ekstremiteyi ve hastayı tam iyileştirmek Mümkün olduğunca erken tam fonksiyona ulaşmasını sağlamak. TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

12 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Prognozu etkileyen en önemli faktör travma anında ekstremiteye gelen enerjinin gücüdür Kontaminasyonun tipi Yumuşak doku hasarının genişliği prognozu etkileyen faktörlerdendir. TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

13 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
İlk acil tedavi Hayati tehlike olup olmadığı Hava yolu açıkmı Aktif kanama varmı Dolaşım sistemi nasıl TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

14 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Ekstremitede kanamayı durdurmak için baskılı bandaj uygula Şok durumunda sıvı ver Kan transfüzyonu yap Kanamanın nerden geldiğini araştır TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

15 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Santral sinir sistemini değerlendir öncelikle servikal yan grafi al Toraks batın ve ürogenital sistemi incele Toraks AP ve pelvis AP grafilerini al TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

16 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Acil Tedavi Hastanın stabilizasyonu Atelleme yap DALAK TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

17 Ekstremitenin Muayenesi
Dolaşım ve sinir fonksiyonlarını değerlendir Yarayı değerlendir Mümkünse fotoğraf çek değilse ayrıntılı rapor düzenle TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

18 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Değerlendirme Fizik muayene Tek bakışlık yumuşak doku muayenesi Nörolojik durum Dolaşım Kompartmanlar TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

19 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Değerlendirme Röntgen Standart AP-Yan grafiler Kırık kemiğin alt ve üst eklemlerini görecek şekilde TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

20 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Değerlendirme Öykü Oluş mekanizması Yüksek yada düşük enerji Geçen süre Ek yaralanmalar Kronik hastalık öyküsü TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

21 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Tetanoz Toxoidi 2.5 cc tetanoz toxoidi tüm politravma hastalarına yapılmalıdır. Onun dışında ; İmmun hikaye Tetanoz eğilimi olmayan Tetanoz eğilimi olan Bilinmeyen Evet >3 aşı <5 yıl Hayır *Tetanoz eğilimli hasta: >6 saatten eski, kompleks yumuşak doku yaralanması olan, yara >1 cm derin, ateşli silah, ezilme, yanık, yılan ısırıkları, devitalize dokular, yağ ile kontamine , denerve,iskemik TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

22 Tetanoz İmmun Globülin
ünite kas içi : İmmun hikaye Tetanoz eğilimi olmayan Tetanoz eğilimi olan Bilinmeyen Hayır Evet >3 aşı <5 yıl TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

23 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Gustilo, Anderson 1984 Tip I Düşük enerji, minimal yumuşak doku hasarı, cilt yaralanması < 1cm, genellikle içerden dışarıya doğru Tip II Orta- yüksek enerji, laserasyon cm, crush yaralanma değil, minimal kontaminasyon Tip IIIA Yüksek enerji, 10cm’den fazla laserasyon , yeterli kemik yumuşak doku örtüsü, parçalı yada segmenter kırık Tip IIIB Yüksek enerji, yaygın yumuşak doku sıyrılması, flep gerektiren yetersiz yumuşak doku örtülmesi, periostal sıyrılma , masif kontaminasyon Tip IIIC Tedavi gerektiren damar yaralanması TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

24 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Gustilo tip 1 - Basit kırık - Fragman basısıyla cilt açık - Hiç yada çok az kontaminasyon Hiç yada çok az kontüzyon TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

25 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

26 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Gustilo tip II - Multifragmanter kırık - Direkt travma - Derin yara - Kontaminasyon + - kontüzyon + - Kompartman sendromu muhtemel TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

27 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Tip 3 kırıklarda aşağıdaki özelliklerden biri yada daha fazlası mevcuttur 1. Yüksek enerjili ateşli silah yaralanması 2. Deplase segmenter kırıklar 3. Önemli diafizel segment kaybı olan kırıklar 4. Tamir gerektiren vasküler yaralanma 5. Özellikle tarım sahası yaralanmaları nedeniyle oluşan kontamine açık kırıklar TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

28 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Gustilo tip IIIA TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

29 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Gustilo-Anderson 3° A Sınırlı periosteal ve kas sıyrılması mevcut Major plastik rekonstrüktif işlemler gerekmez Kırık sıklıkla parçalı ve deplase TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

30 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Gustilo tip IIIB -Kemik defekti, parçalanma - Direkt travma - Kontüzyon ++ - Kontaminasyon ++ - Dekolman - Periostun kaybı Belirgin kompartman sendromu Kemikten yoğun yumuşak doku sıyrılması Rekonstrüktif işlem gerekir TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

31 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Gustilo tip IIIB TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

32 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Gustilo tip IIIC - Kemik defekti, parçalanma, Direkt travma - Kontüzyon Kontaminasyon +++ - Dekolman ++ - Periost kaybı ++ - Kompartman sendromu - vasküler yaralanma TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

33 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Açık kırıkların sınıflaması en doğru olarak yara debridmanı esnasında yapılır Yumuşak doku yaralanmasının genişliği debridman esnasında doğru olarak değerlendirilir. TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

34 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Gustilo, Anderson 1984 Uygulayıcılar arası uyum % 60 Tibia modeli Cilt lezyonunun boyutu Ameliyathanede sınıflama TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

35 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Antibiotik tedavisi TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

36 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Cild bariyeri delindiğinde bakteriler lokal yollardan içeri girerler Doğanın gereği üremeye ve orda yaşamaya çaba gösterirler Etrafta ne kadar yaralanma sahası varsa ne kadar çok nekrotik doku varsa bu çabalarında o kadar çok başarılı olurlar. Burada vücudun savunma mekanizmaları ile bakteriler arasında yarış başlar. TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

37 Enfekte edici organizmanın virülansı
Konak dokudaki yapışma yeteneğine Patojenitisine Konak dokunun defansını nötralize edici olarak bakterinin kendi humoral ve mekanik faktörlerle saldırı gücüne TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

38 Önerilen Antibiotik Tedavisi
1 kuşak Seph Gent penicilin Derece I Derece II +/- Derece III Çiftlik ve savaş yaraları TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl. (Gustilo, ve ark. ; JBJS 72A 1990)

39 Antibiotik tedavi süresi
İlk 72 saat Her ek girişimden sonra 48 saat TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

40 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Once Daily, High Dose Versus Divided, Low Dose Gentamicin for Open Fractures. Clinical Orthopaedics & Related Research. (366): , September Sorger, Joel I. MD *; Kirk, Patrick G. MD *; Ruhnke, Christopher J. MD *; Bjornson, Stephen H. MD, PhD **; Levy, Martin S. PhD +; Cockrin, James PhD +; Tang, Peter AB ++ TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

41 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Ne zaman kültür alalım? Debridman sonrası klinik olarak enfeksiyon bulguları varsa kültür alınması önerilir. TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

42 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.

43 TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.
Teşekkür ederim TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl.


"TC. SB. İZMİR Tepecik Eğ. Ar. Has. 1. Ort. ve Trav. Kl." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları