Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Fotoğraf Makinelerini Tanıyalım

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Fotoğraf Makinelerini Tanıyalım"— Sunum transkripti:

1 Fotoğraf Makinelerini Tanıyalım

2 Fotoğraf Makinesi Nasıl Çalışır ?
Her fotoğraf makinesi çeşitli ayar düzenekleri ve elektronik devreleri çıkartıldığında temel olarak ışık geçirmez bir kutudur. ışık -Işığa duyarlıdır -Görüntünün kaydını yapar.

3 Obtüratör (Enstantane)
En basitinden en gelişmişine tüm fotoğraf makinelerinin 4 temel öğesi vardır. Objektif Vizör-Bakaç Vizör Diyafram Obtüratör (Enstantane) Konudan gelen ışık önce objektifte toplanır ve odaklanır. Sonra diyaframdan geçerek obtüratüre ulaşır.

4 Manual ISO film hız ayarı
Deklanşör Film geri sarma kolu Flaş yuvası Manual enstantane Vizör Film sarma kolu Poz sayacı SLR makinedeki ayar düğmelerinin yerleşimi KOMPAKT MI? SLR Mİ? Kompakt ve SLR arasında bir seçim yapmadan önce çekilecek resim türüne karar vermek daha iyi olur. Eğer yalnızca şipşak çekim yapılmak isteniyor ise en iyi seçim kompakt makinedir. Çok özeli bir görüntü yakalanmak isteniyor ise çeşitli objektiflerin kullanılabildiği SLR!!!!

5 SLR Kompakt Avantajlar
Filme kaydedilen şey vizörden görülenin aynısıdır. Işık ölçümü kesin ve doğrudur. Objektif ve aksesuar çok fazladır. Pil yetersizliğinde yine de bir enstantane verir. Çok sayıda modeli mevcuttur. Dezavantajlar -Çok gürültü çıkartır. -Mekanik karmaşıklığından dolayı kompaktlardan daha fazla arıza meydana gelebilir. -Tam otomatik kompaktlara göre daha ağır ve kullanımı daha zordur. -Daha pahalıdırlar. -Flaş senkronizasyonu sadece belirli enstantaneler için söz konusudur. Avantajlar Az ışıkta bile vizör görüntüsü parlaktır. Küçük, hafif ve taşınması kolaydır. Tam otomatik modelleri “nişanla-çek” imkanı verir. Amatör ve şipşak çekimler için idealdir. Yansıtmalı ayna olmadığından çekim esnasında daha sessizdir. Her zaman flaş ile kullanılabilirler. Dezavantajlar Yakın çekimlerde paralaks* hatası verir. Kendiliğinden flaşı olan makinelerde kırmızı göz hatası olasıdır. Konuya objektiften bağımsız bakıldığı için objektifin önü kapandığında fark edilemez. Objektife takılan filtre etkisi vizörden görülmez. Paralaks hatası: Kompakt makinelerde objektifle vizör görüntüsünün birbirine uymamasından kaynaklanır. Bu tür makinelerde konunun vizördeki çizgilerin içinde kalmasına dikkat edilmelidir.

6 FOTOĞRAF MAKİNALARININ SINIFLANDIRILMASI
Fotoğraf makinelerinin tanımı; herhangi bir görüntüyü emülsiyonlu yüzey üzerinde sabitlemeye yarayan araçtır diye ifade edilebilir. Fotoğraf makineleri genellikle, kullanılan film boyutlarına ve kullanım alanlarına göre aşağıdaki gibi sınıflandırılabilirler. İĞNE DELİĞİ FOTOĞRAF MAKİNALARI POLAROID FOTOĞRAF MAKİNALARI INSTAMATIC FOTOĞRAF MAKİNALARI KÜÇÜK BOY FOTOĞRAF MAKİNALARI ORTA BOY FOTOĞRAF MAKİNALARI BÜYÜK BOY FOTOĞRAF MAKİNALARI

7 İĞNE DELİĞİ FOTOĞRAF MAKİNALARI
Bu fotoğraf makinaları ilk olarak kullanılan fotoğraf makinaları olup bir kara kutunun ön kısmına açılmış olan iğne deliği büyüklüğünde olan bir delikten geçen ışık film düzlemine üzerine düşülerek görüntü elde ediliyordu.

8

9

10

11 POLAROİD FOTOĞRAF MAKİNALARI
Bu makineler, amatörlere saniyede hazır fotoğraf çıkarırlar. Paketler içerisinde makinenin arka şasesine yerleştirilen kart, fotoğraf çekiminin ardından iki silindir arasından geçerek; kart içerisindeki kimyasal dolu madde patlar ve kart üzerine yaydığı kimyasal sayesinde develope işlemini gerçekleştirir.

12 Hemen Görüntü Verenler (Polaroid)

13

14

15 ŞİPŞAK INSTAMATIC FOTOĞRAF MAKİNALARI VE DİĞER KÜÇÜK FM
Fotoğrafçılıktan hiç anlamayan bir kişinin bile kolaylıkla kullanabileceği türden, eski kutu makinalarının modernleştirilmiş şekli olup; fix diyafram ve fix netlikte objektiflere sahiptirler ve bu objektifleri değiştirme olanağı yoktur. Bunlar küçük boyutlarda yapılmış alan bulucu tipte makinalardır. Bazıları tek kullanımlıktır, yani içinde filmle birlikte satılıp banyo için makinayı laboratuvara gönderdiğinizde makine kırılarak içinden film alınır ve makine atılır. Bazı şipşak makinaların objektifi plastikten yapılmıştır ve son derece kalitesiz sonuçlar verir. Bazı şipşak makinaların üzerinde zoom yapabilen objektifler bulunur, eğer perde ile elektronik olarak bağlantılı ışık ölçerleride varsa bas-çek (point&shoot) makine adını da alabilir.

16 KÜÇÜK FORMAT FM (SUBMINIATURE)
Bu makinalar bildiğimiz en yaygın kullanılan ve35mm diye adlandırılan  kendi özel kasetlerine konulan filmlerden daha küçük özel filmler kullanan fotoğraf makinalarıdır. Meşhur Minox B (Casus FM diye tanınır, James Bond filmlerinde kullanıldı)

17

18 KÜÇÜK BOY FOTOĞRAF MAKİNALARI
Günümüzde genel olarak kullanılan, 35 mm. eninde olduğu için 35 mm. diye adlandırılan 24x36 mm. boyutunda film kullanırlar. Bu makinaların günümüzde yaygın olarak kullanılmasının nedenlerini şöyle sıralayabiliriz; bu makinaların, Hafif olması ve kolay taşınabilmesi,filmlerinin diğer filmlere nazaran ucuz olması,çok çeşitli objektif ve filtre seçeneğinin olmasıdır. Tek kusuru ise büyük boy fotoğraflarda fazla gren vermesidir.

19

20 Kompakt Kamera

21

22

23 MİNYATÜR FOTOĞRAF MAKİNALARI

24 110 gram minox digital classic camera 5.1

25 ALAN BULUCU (RANGEFINDER) FM
Çoğunlukla 35mm film kullanırlar objektiflerinin gördüğü alanı anlayabilmek için içlerinde özel bir optik sistem bulunur, eğer değişik lens kullanılacaksa makinanın üzerine özel bir lens sistemi yerleştirilerek bu özel lensin gördüğü alanı görmemiz sağlanır. Meşhur Leica M3 üzerinde ışık ölçer eklemesi (Ataçman, attachment) ile birlikte

26 Aynı Leica M3 35mm lensi ve bu lensin alan bulucusu üzerinde

27 Aynı Leica M3 35mm lensi ve bu lensin alan bulucusu ile ışık ölçeri takılmış biçimde

28 Rangefinder teorisi

29 35mm SLR (SİNGLE LENS REFLEX) FM
Rangefinder’ların yarattığı alan bulma sorununu çözmek için bakılan alanın görüntüsünün makinaya takılan objektiften geldiği makine tipi.  Bu görüntüyü vizörden alabilmek için makinaların üzerine içinde pentaprism (Beş kenarlı cam prizma) ve objektifle film arasına görüntüyü pentaprizmaya oradan da vizöre aktaran bir ayna yerleştirildi. Film çekileceği yani deklanşöre basıldığı anda ayna kalkarak film ve objektifin arasında yarattığı engeli  kaldırır. Bu anda doğal olarak vizörde bir şey görülemez. Ayna inip kalkarken makinada bir miktar sarsıntı yaratır, bu sarsıntı eğer çok olursa  filmde oluşacak görüntünün bulanık çıkmasına neden olur. Bunu bir miktar engellemek için, aynanın çarptığı yerde köpüğümsü maddeler vardır Bu makinalar çoğunlukla 35mm film kullanırlar. İleri bazı makinalarda aynayı çekim yapmadan önce yukarı kaldırarak aynanın yukarıda sabit durduğu zamanda çekim yapmayı sağlayan ayna kitleme mekanizması (mirror lock unit, MLU) mevcuttur.

30 SLR Teorisi

31 35 mm SLR (Single Lens Reflex) Kamera

32 35 mm SLR (Single Lens Reflex) Kamera

33 Modern bir SLRnin Parçaları-1

34 Modern bir SLRnin Parçaları-2

35 Camera Controls Important parts of the camera are:
Important parts of the camera are: 1.     Film rewind crank – for rewinding the film after use 2.     ASA setting ring – this interacts with the light meter for calculating the automatic shutter speeds in Aperture Priority Auto mode 3.     EV +/- ASA dial lock – this allows the EV (exposure value) to be set up or down using the calculated EV as a base. 4.     Hot Shoe – for housing a flash unit 5.     Shutter speed selection dial – shutter speed is the time that the film is exposed to the light. 6.     Shutter release button – the button which opens the shutter 7.     Film advance lever – winds on the film to the next frame. 8.     Multiple exposure button – depressed to prevent the film from being wound on despite the shutter being re-cocked. 9.     Frame counter – displays how many frames of the film have been used. 10.   Carry Strap bracket – for attaching a strap 11.   Depth of Field preview – allows the user to view though the lens with the aperture ring stopped down. 12.   Self Timer – delays the shutter release from the depression of the button. 13.   Lens release lever – allows the fitted lens to be removed. 14.   Focusing ring – facilitates focusing 15.   DOF indicator – Gives a visual indication of the depth of field 16.   Aperture ring – changes the aperture of the lens 17.   Exposure lock – when using auto exposure mode this allows the user to read the light from one view and carry the settings to another view 18.   X synch socket – for connecting studio flash 

36 19. Film chamber – 35mm film canister sits here
20. Metal focal plane shutter – the shutter is a multipart shutter made from metal as opposed to a curtain type 21. Viewfinder eyepiece – allows the user to view the picture 22. Sprocket teeth – ensures correct alignment of the film 23. Take-up spool – winds the film onto the spool as the film is advanced. 24. Film pressure plate – keeps the film flat and true ducting exposure 25. Camera back - cover 26. Power winder coupler – allows a motor wind on to be fitted 27. Rewind button – allows the film to be rewound 28. Film rail – keeps the film in line 29. Film guide rail – keeps the film in line 30. Tripod socket – permits the camera to attach to a tripod 31. Battery chamber cover – houses the battery for the light meter 32. Power winder electronic contacts – allows a motor wind on to be fitted

37

38

39

40

41

42

43

44 SUALTI FM Bunlar normal makinalardır, su geçirmez kutulara konur (housing), özelleşmiş kaliteli su altı kutu imal eden bazı firmalar vardır, bunlar çeşitli marka ve kalitede olabilir, bazı su geçirmez kutular bir makinanın kendi firması tarafından imal edilir veya bazı instamatik makinaların housingleri makinaların devamlı kendisiyle birlikte olacak imal edilir ama bunlar çok fazla derine inemezler (örn en fazla 10 metre).

45

46 ORTA BOY FOTOĞRAF MAKİNALARI
ORTA (MEDIUM) FORMAT  (OF) FM Bu fotoğraf makinaları iç ve dış çekimlerde, stüdyo fotoğrafçılığında yaygın olarak kullanılan fotoğraf makinalarıdır. Bu makinalar 120 veya 220 roll film diye adlandırılan 4,5x6 cm. 6x6 cm. 6x9 cm. boyutlarında şerit halinde film kullanırlar. Objektif lüminoziteleri (ışık geçirgenlikleri) genellikle 1/2,8 ,1/3,5 , 1/4,5 ‘dir.

47 -SLR (SINGLE LENS REFLEX) OF FM
35mm SLR makinalardan tek farkı orta format 120 veya 220 film kullanmalarıdır. Meşhur Mamiya 635 OF FM

48 -TLR (TWIN LENS REFLEX) OF FM
Görüntüyü fotoğrafçıya aktarmak için ikinci bir objektif kullanılır, ve görüntü genellikle yukarı tarafa kullanıcının gözüne aktarılır. Meşhur Yashica 635,6x6 makinadır ama adaptörüyle 35mm film’de kullanabilir. TLR FM Teorisi

49 TLR (Twin Lens Reflex) Kamera

50

51 Roll film Kullanan SLR

52

53  Orta Boy Makine: Arax tarafından yenilenmiş Kiev88 CM modeli

54

55

56

57

58

59 -BÜYÜK BOY FOTOĞRAF MAKİNALARI
Bu fotoğraf makinaları daha çok stüdyo,mimari ve teknik alanlarda kullanılırlar ve bu fotoğraf makinaları 18x24 cm. 13x18 cm. 10x15 cm. 9x12 cm. gibi plaka film ile çalışırlar. Bu FM orta format filmden daha büyük film tipleri kullanırlar, genellikle filmler tabaka halinde alınır, gerekirse kesilir ve kasetlere yerleştirilir, kasetler daha sonra makinalara yerleştirilir ve fotoğraf çekimi yapılır. Görüntü çekim yapılmadan önce film yerine yerleştirilen buzlu camdan veya aşağıdaki resimde görüldüğü gibi özel bir objektiften görülür, daha sonra bu buzlu cam çıkartılarak yerine film kaseti yerleştirilir, veya görüntü makinanın üstüne yerleştirilen tel veya plastik bir çerçevedende gözlenebilir. Büyük fotoğraflarda grensiz fotoğraf basımına olanak verdiği için kullanılırlar. Bu fotoğraf makinalarının objektiflerinin lüminoziteleri (ışık geçirgenlikleri) düşük olduğundan (1/5,6 - 1/6,3) yumuşak hatlı ve bol detaylı sonuçlar verir.

60

61 Graphlex Speed Graphic 4x5’ BF FM  ( ‘=inç, 1 inç=2.54cm)

62

63

64

65 Büyük format  FM taşınabilirliklerine göre, stüdyo FM, alan (arazi) FM olarak da kendi içinde ayrılabilirler

66

67 DİGİTAL FOTOĞRAF MAKİNALARININ SINIFLANDIRMASI

68 1- EVF (Electronic Viewfinder – Elektronik Bakaçlı) Makinalar
Bu makinaların gerçek optik bir bakacı olmayıp, sadece fotoğraf makinasının arkasındaki elektronik ekranda görüntünün göründüğü makinalar. Bazı makinaların optik bir bakacı varsa da bu ilkel bir bakaçtır ve çekeceğiniz fotoğrafın tahmini bir görüntüsünü size optik olarak verirler, asıl amaçları çekeceğiniz hedefi size ortalatmaktır) Bunlar filmli makinalarda basçek-şipşak makinalara denk gelirler. Kompakt denilen tüm makinalar bu sınıfa girerler. Küçük-Orta-Büyük diye de sınıflandırılabilirler. Küçükleri bas-çek sınıfına girer (Point and shoot)

69 1a. Küçük EVF makina (basçek, otomatik, ışık ayarı genellikle yapılamaz)

70

71 canon powershot sd1400 is

72 1b. Orta EVF makinalar özellikle ışık ayarı bakımından biraz daha gelişmiştir, objektifi de biraz daha iyidir.

73 sigma dp1x

74 Bas Çek digital: casio exilim ex-z35

75 panasonic lumix dmc-zs7{tz10}

76 olympus pen e-pl1

77

78 1c. Yüksek EVF makinalar:
EVF özelliği bazan üretici ve kullanıcılar tarafından çok istenen bir özellik olduğu için bazı ZLR ve SLR makinalara dahi EVF özelliği konmuştur, bu yüzden bu makinalarda bu özellik diğer makinalrdada üstüste binmektedir ve karıştırılmamalıdır.

79 2. ZLR (Zoom Lens Reflex) makinalar
Bu makinaların SLR’den tek farkları objektiflerinin değiştirilemez olmasıdır, ZLR’lerin bir kısmıda EVF makinalardır. Üstlerinde bir ayna veya SLR’lerde olduğu gibi bir prizma vardır, Fotoğrafçı burada optik olarak çekeceği alanı görebilir, Yüksek EVF makine tipide olabilir, yani bakacı optik gerçek bakaç olmayabilir.

80

81 3. SLR (dSLR) (Single Lens Reflex) Makinalar, En komplike makinalardır Takılı olan tek objektifle hem çekilecek alana bakabilme hemde fotoğrafı çekme anlamında SLR kullanılır. ZLR’lerde ise takılı olan objektif sadece zoom objektif olabilir (sabit odak uzaklıklı değil) hemde bu zoom objektif makinaya yapışıktır, çikartılamaz. SLR lerde ise zoom veya sabit odak uzaklıklı her tür lensi takıp çıkarabilirsiniz.

82

83

84 pentax optio i-10

85 panasonic lumix dmc-g10 panasonic lumix dmc-g2

86

87

88 4. Orta Format Dijital makinalar :
Bunlar SLR’lerden daha büyük makineler olup, arkalarına değişik (back-arka) denilen sensörler takılır, bunlarda sensörler çok büyük olduklarından, çok ağır ve çok pahalı profesyonel makinelerdir. Gövdeleri dSLR’lerin tüm özelliklerini taşır.

89

90 FOTOĞRAF MAKİNASINA EKLENEBİLEN YARDIMCI SİSTEMLER
Işık ölçerler: Bunlar film düzeyine düşmesi gereken ışık miktarını ölçen cihazlardır (Pozometre), makinanın dışına veya içine eklenmiştir, hatta en yeni FM’larında perde ve diyafram ile elektronik olarak bağlantılarıda sağlanarak bunların kontrolü ile ilgili tüm bilgileri diyafram ve perdeye aktararak uygun diyaframın ve pozlama zamanının yapılmasına yardımcı olarak. Özellikle otomatik program modlarında. Filmin duyarlılığını makinaya bildiren ISO ayarı ışık ölşerlerin yardımcı bir parçasıdır. Yapay ışık kontrolunu sağlayan birimler: Bunlara Flaş gibi yapay ışıkların uygun zamanda çakmasını (Perdenin açık olduğu zaman tabii) sağlayan elektronik fiş bağlantıları diyebiliriz. Hatta bugün pek çok makinada flaşlar bile makinanın içine takılmıştır ve bunların perde ve pozlama ayarlarını bile otomatik yaparlar. (Makine içindeki flaşların gücü, makine dışına takılanlar gibi her durumda yeterli düzeyde değildir)

91 Perde açılmasını geciktiren birimler
Perde açılmasını geciktiren birimler. (Bunlar çoğunlukla bizimde fotoğrafın içinde olmamızı istediğimiz zaman kullandığımız, bazen de fotoğraf makinalarındaki sarsıntıyı azaltmak için kullandığımız, eski makinalarda yaylı yeni makinalarda elektronik perde geciktiricileridir. EV (Pozlama) kompenzasyonu (Seviyesi): Bu ayar daha sonraki derslerde öğreneceğimiz EV değerlerinde değişiklik yapmamızı sağlayan ayar düğmesidir. En profesyonel makinalarda bulunur. Otomatik basamaklama ayarı, (Auto Bracketing): Bu çekeceğimiz EV değerinin bir altı veya üstü EV değerlerinde çekim yapabilmemizi sağlayan ayardır.

92 FOTOĞRAF MAKİNESİNİ TAŞIMA ve KULLANMA
Bir fotoğraf makinesini aldıktan sonra ilk iş nasıl taşınması, tutulması ve kullanılması gerektiğini öğrenmek olmalı. Ne kadar iyi bildiğinizi düşünseniz de, bir kamera ya da makineyi kullanmadan önce mutlaka tanıtımını yapan kitapçığı okumalısınız. Burada belirtilen mini ayrıntılar, aslında makine ya da kameranızı daha iyi tanımaya, bu sayede yanlış bir işlem yaparak neden olacağınız, garanti kapsamına girmeyen kullanıcı hatalarının en aza inmesini sağlar. Kompakt, SLR gibi, ne tür bir makine tercih ederseniz edin, hem koruyabileceğiniz hem de taşıyabileceğiniz bir kılıf ya da çanta edinmek makine ya da kameranızın ömrünü uzatacaktır. Kompakt makineler için özel öneride bulunmaya gerek yok, ama çekim süresince, 35mm SLR fotoğraf makinelerinin kullanım biçimleri önemli.

93 Fotoğraf makinesi, üzerine takılan bir taşıma askısıyla, boyuna asılarak göbek seviyesinde taşınmalı. Bu sayede makinenin savrulması, çarpması, düşmesi gibi sorunlar en aza inerken, kısa sürede çekim durusu da alınabilir. Çekim sırasında öncelikle sol el avuç içi yukarı bakacak, başparmak öne doğru işaret edecek biçimde açılır. Makine avuç içine yerleştirilmeli ve hafifçe kavranmalı, sağ elimizle de makinenin sağ tarafı üç parmakla tutulmalı, gerekli ayarları yapmak ya da deklanşöre basmak için baş ve işaret parmakları serbest bırakılmalı. Sonra da çekilecek konuya uygun açı aranmalı. Bakaç sağ göze iyice yaklaştırılmalı, gerekli görüntü düzenlemesi yapılmalı. Makineyi sallamamak ya da vücut titreşimlerinin çekime yansımasını engellemek için makineyi tutan kolun vücuda yaslanması ve çekim sırasında nefes alınıp verilmeden deklanşöre basılması, çekimi başarılı kılan yardımcı önlemlerdir. Işığın yeterli olmadığı ortamlarda üçayak-tekayak kullanılması yararlıdır. Ayağın olmadığı durumlarda, her zaman geçerli olmasa da, sabit bir yere yaslanmak, oturmak ya da makineyi sabit bir cismin üzerine koyarak çekim yapılabilir.


"Fotoğraf Makinelerini Tanıyalım" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları