Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Filipinler 7100 Filipin adasından nerdeyse 6000’den çoğunda yerleşim yoktur ve yarısından fazlası isimsizdir. Mavi Sonsuzlukta kaybomuş görünen bu ada.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Filipinler 7100 Filipin adasından nerdeyse 6000’den çoğunda yerleşim yoktur ve yarısından fazlası isimsizdir. Mavi Sonsuzlukta kaybomuş görünen bu ada."— Sunum transkripti:

1 Filipinler 7100 Filipin adasından nerdeyse 6000’den çoğunda yerleşim yoktur ve yarısından fazlası isimsizdir. Mavi Sonsuzlukta kaybomuş görünen bu ada bize dünyamızın %70’inin suyla kaplı olduğunu hatırlatmak ister gibidir.

2 Marutanya’da bir Karavan
7.8 miyon kilometrekare alana sahip dünyanın en büyük çölü Sahra’nın hemen kenarında yer alan Marutanya’nın insan etkisinden dolayı %90’ı çöldür.

3 Filipinler/Luzon Adası/Pinatubo Yanardağı
1991 yılında Pinatubo Yanardağı 600 yıllık bir sessizlikten sonra patladı ve 14 km’ye kadar yakınındaki tüm yaşamı yok etti. Daha sonraki günlerdeki yağmurlar ve birkaç bin kilometreye yayılmış küller çamur bataklarına dönüştü ve çevredeki birçok köyü yuttu.

4 Himalayalar/Everest Tepesi
Nepal ile Çin arasında sınır oluşturan Himalayalar’ın ve Dünya’nın en yüksek noktası olan Everest Tepesi İngiliz Kolonici George Everest’in ardından adlandırılmıştır. Nepalliler tepeye Sagarmatha yani başı göğe değen derler.

5 Kanada/Quebec Ormanı Charlevoix bölgesinin tepeleri 1988’de UNESCO tarafından biyolojik rezerv ilan edilmiş karışık ağaçlardan oluşan bir ormanla kaplıdır ve bölgenin 2/3’sini kaplar. 17’inci yüzyıldan beri kereste elde edilen orman Kanada’nın dünya kağıt üretiminde 1, 2 ve 3’üncülüğü elinde tutmasını sağlar.

6 Kırmızı İbis Kuşları Yaşam alanı Venezüella olan Kırmızı İbis Kuşları bir zamanlar yerliler tarafından giysi üretmek için avlanırken, bugünlerde daha çok yapay çiçek üretimi için avlanmaktadır. Günümüzde soyu ’den aza düşmüştür.

7 İzlanda Sahilleri İzlanda Sahil şeridi 70 türün doğal yuvasıdır. 300’den fazla tür de geçici olarak burda konaklar. İzlanda Sahilinin 9km güneyindeki Isley adası 70 m yükseklikte kayalık bir bölgedir ve doğal koruma alanıdır. Her yıl ’den fazla kuştan oluşan Gannet kolonilerini bölgeye çeker.

8 Kopenhag Kopenhag’ın güneybatısındaki Bradbury kasabasında yer kısıtlaması, güvenlik ve rahatlık sebepleriyle evler mükemmel yuvarlaklar şeklinde sıralanmıştır.

9 Rheris Vadisinde bir köy
Morrocco Rheris’deki koruma duvarlı evler düşmanlara karşı korunaklı inşa edilen berberi mimarisinden esinlenmiştir. Şimdilerde birbirine bitişik, daracık sokaklı bu evler yaşayanlarını sıcaktan, toz ve kumdan korur.

10 Gölcük/ Türkiye 17 Ağustos :02’de Türkiye Izmit ve Gölcük bölgesini vuran deprem en yüksek derecesi 9 olan rihter ölçeğine göre 7.4 şiddetindeydi. Yalaşık toplam kişinin ölümüne yolaçan deprem çoğunu uykusunda yakaladı. Deprem kuşağında olan Türkiye’de Gölcük bölgesinde bina depreme karşı dayanıksız inşa edilmişti.

11 Zante Adası İon adalarının en güneyde ve ikinci en büyüğü olan Zantos Caretta Caretta cinsi kaplumbağaların doğal yumurtlama alanıdır. Na var ki tekne atıkları, sahil şeridinin şehirleşmesi ve tuıristlerin rahatsız etmesi sonucu yumurtlamaları azalmakta ve soyları tükenme tehlikesiyle karşılaşmaktadır.

12 Su Sümbülü/ NİL Su Sümbülü 1900’lerin başında Nil Deltasında ve Güney Afrika’da ortaya çıktı. Doğum yeri Brezilya olan bu dev su bitkisi hem su üstünde hareketi hem su altı yaşamını ve oksijeni tüketir. Ayrıca insan için zararlı birçok mikroorganizmaya evsahipliği yapar.

13 Malacca/ Tayland Amazon Yağmur Ormanları Brezilya’nın %42’sini kaplar. Amazonlar dünyanın en büyük orman ekosistemini oluşturur ve 3.3 km2 yer kaplar. Ormanda onbinlerce hayvan türü bugüne kadar sınıflandırılmıştır ve bu gezegendekilerin %10’unu temsil eder

14 Amazon Yağmur Ormanları
Andaman Denizi ile sınırlandırılmış Malacca Yarımadası bundan yıl öce dev buz dağları eridiğinde yükselen suların dağ eteklerini kaplaması sonucu oluştu ve tropikal bir yaşam alanı haline geldi. 1981’de koy okyanus parkı ilan edildi.

15 Fransız Yeni Kaldonyası
Bir Mangro Bataklığı Formu tropikal ve subtropikal sahil bölgelerindeki çamurlu düzlüklerdir. Tuzlu suda yaşayabilen birçok bitki ile genelde mangrolara evsahipliği yapar. Bu bataklıklar 4 kıtada bulunur ve dünyanın %25’lik sahil şeridini kaplar. Fransız Yeni Kaldonyası km2’yi kaplayan Pasifik adalarından oluşur. Bu bataklıklar çok hassas habitatlardır ve yerleşim, kirlilik gibi nedenlerle yok olmaya çok müsaittir.


"Filipinler 7100 Filipin adasından nerdeyse 6000’den çoğunda yerleşim yoktur ve yarısından fazlası isimsizdir. Mavi Sonsuzlukta kaybomuş görünen bu ada." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları