Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE YÖNETİM Ders Sunumu YENİ EKONOMİ Danışman Doç. Dr. İzzet Gökhan ÖZBİLGİN Hazırlayanlar Arslan ERKANBahri ÇETİN.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE YÖNETİM Ders Sunumu YENİ EKONOMİ Danışman Doç. Dr. İzzet Gökhan ÖZBİLGİN Hazırlayanlar Arslan ERKANBahri ÇETİN."— Sunum transkripti:

1

2 BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE YÖNETİM Ders Sunumu YENİ EKONOMİ Danışman Doç. Dr. İzzet Gökhan ÖZBİLGİN Hazırlayanlar Arslan ERKANBahri ÇETİN

3 Yeni ekonomi, küreselleşme olarak nitelenen evrensel bütünleşme idealinin ekonomik ayağını oluşturan yeni düzendir. Yeni ekonomi bilgi toplumu, bilgi üretimi, yaratıcılık, bilişim benzeri kulağa hoş gelen kavramlarla ilişkilendirilmektedir. Yeni ekonomi gerçekten de bilgiyi ve bilginin ürünü yeni teknolojileri kullanmakta ve bu yeni teknolojiler ekonominin her alanında verimi artırmaktadır.

4 Artık herkes tarafından kabul edilmektedir ki dünyada gelişmiş ülkeler, çeliğe otomobillere ve yollara dayalı eski ekonomiden silikona, bilgisayarlara ve ağlara dayalı yeni ekonomiye doğru değişmektedir. Birçok insan, ekonomik ilişkilerdeki değişimin, daha önceki tarımsal çağdan endüstriyel çağa geçilmesi kadar önemli olduğundan bahsetmektedir.

5 Harward Busines Review’un yazı işleri müdürü Alan Webber yazısında şunu sormuştur: “ Hiç kimse asıl önemli soruyu sormadı… Bu ekonomide bu kadar yeni olan nedir?” Bu soru Albert Einstein’in fizik öğrencilerini yazılı sınav yaparken, ona soruların önceki yıl ki sorularla aynı olduğu söylendiği bir anektotu anlatıyor. Einstein bu hatırlatmaya şöyle bir cevap vermişti. “ Sorun değil, çünkü bu yıl yanıtlar farklı.”

6 Webber’in sorusuna verilen cevap da, “ bu yıl her şey daha farklı olmalı. Gelecek yıl daha da farklı olacak.’’ Yeni ekonomi gelecek için rekabet, yeni ürün ve hizmet yaratma kapasitesidir. Dün hayal edilemeyen ve belki bir gün sonra ortadan silinecek işletmeleri, yeni bir varlığa dönüştürebilme yeteneğidir.

7 Yeni Ekonomi’de Zenginlik=Bilgi Klasik Ekonomi’de Zenginlik=Toprak+Emek+Sermaye

8 Yeni Ekonominin Temel Özellikleri Ürünler Önemsiz Hale Gelmektedir; Dijital ağırlıklı bir ekonomi olmasından dolayı milyonlarca bilgi çok hızlı ve her an her yerde karşı tarafa aktarılabilir. Bilgi fiziki bir mekana gerek duyulmaksızın yıllarca saklanabilir.

9 Yeni Ekonominin Temel Özellikleri Verimlilik Artmaktadır. Bunun sonucunda reel ücret ve istihdamda büyümede artış, enflasyonda düşüş sağlamaktadır.

10 Yeni Ekonominin Temel Özellikleri Piyasalar Daha Global ve Rekabetçidir. Küçük işletmeler, büyük işletmelerin katlandıkları maliyetlere katlanmadan global piyasalara açılabilirler.

11 Yeni Ekonominin Temel Özellikleri Gelir Dağılımı Değişmektedir. Reel gelir artacaktır. Ancak bu artıştan en büyük payı iyi eğitimliler ve kalifiye elemanlar alacaktır.

12 Yeni Ekonominin Temel Özellikleri Bilgi Teknolojileri Bütün İşletmeler İçin Temel Unsurdur. Artık bilgi teknolojisi tüm işletmeler için başarının temel anahtarıdır. Bu nedenle işletmelerin bilgi teknolojisine ayırdıkları sermayenin giderek arttığını söylemek mümkündür.

13 Eski ve Yeni Ekonomi Arasındaki Farklar (Ekonomi Alanında) KONULARESKİ EKONOMİYENİ EKONOMİ PiyasaDengeliDinamik Rekabet AlanıUlusalGlobal Organizasyon ŞekliHiyerarşik-BürokratikNetwork (Ağ)Temelli

14 Eski ve Yeni Ekonomi Arasındaki Farklar (Sanayi Alanında) KONULARESKİ EKONOMİYENİ EKONOMİ Üretim YapısıKitle ÜretimiEsnek Üretim Büyümeyi YönlendirenSermaye/EmekYenilikler/Bilgi Temel Unsurlar Teknolojiyi YönlendirenMakineleşmeDijitalleşme Temel Unsurlar Rekabet AvantajınınÖlçek Ekonomisi ileYenilikler, Kalite, Maliyet KaynağıDüşen MaliyetlerPazara Giriş Zamanı AR-GE ÖnemiAz-OrtaYüksek Diğer Firma İlişkileriBireyselHareketİşbirliği ve Ortaklıklar

15 Eski ve Yeni Ekonomi Arasındaki Farklar (İşgücü Alanında) KONULARESKİ EKONOMİYENİ EKONOMİ Politik HedeflerTam İstihdamYüksek Ücret ve Gelir Becerilerİşin Gerektirdiği Genel Beceriler ve BecerilerÇok Yönlü Eğitim Gereli EğitimBeceri veya DiplomaYaşam Boyu Öğrenme Çalışan-Yönetim İlişkisiMuhalif(Düşman)İş Birlikçi İstihdamın NiteliğiDengeliRisk ve Fırsatlara Dayalı

16 Eski ve Yeni Ekonomi Arasındaki Farklar (Hükümet Alanında) KONULARESKİ EKONOMİYENİ EKONOMİ İş Dünyası-HükümetKuralları KoymaBüyüme Fırsatlarını İlişkileriDestekleme DüzenlemeEmir ve KontrolPiyasa Araçları ve Esneklik

17 Yeni Ekonomi’nin En Önemli Unsuru

18 Bu çerçevede de e-ticaret ve e- devlet uygulamaları ön plana çıkıyor.

19

20

21

22

23

24 TE Ş EKKÜRLER Arslan ErkanBahri Çetin


"BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE YÖNETİM Ders Sunumu YENİ EKONOMİ Danışman Doç. Dr. İzzet Gökhan ÖZBİLGİN Hazırlayanlar Arslan ERKANBahri ÇETİN." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları