Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE YÖNETİM

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE YÖNETİM"— Sunum transkripti:

1 TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİYESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ İŞLETME ANABİLİM DALI DOKTORA PROGRAMI

2 BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE YÖNETİM
Ders Sunumu YENİ EKONOMİ Danışman Doç. Dr. İzzet Gökhan ÖZBİLGİN Hazırlayanlar Arslan ERKAN Bahri ÇETİN

3 Yeni ekonomi, küreselleşme olarak nitelenen evrensel bütünleşme idealinin ekonomik ayağını oluşturan yeni düzendir. Yeni ekonomi bilgi toplumu, bilgi üretimi, yaratıcılık, bilişim benzeri kulağa hoş gelen kavramlarla ilişkilendirilmektedir. Yeni ekonomi gerçekten de bilgiyi ve bilginin ürünü yeni teknolojileri kullanmakta ve bu yeni teknolojiler ekonominin her alanında verimi artırmaktadır.

4 Artık herkes tarafından kabul edilmektedir ki dünyada gelişmiş ülkeler, çeliğe otomobillere ve yollara dayalı eski ekonomiden silikona, bilgisayarlara ve ağlara dayalı yeni ekonomiye doğru değişmektedir. Birçok insan, ekonomik ilişkilerdeki değişimin, daha önceki tarımsal çağdan endüstriyel çağa geçilmesi kadar önemli olduğundan bahsetmektedir.

5 Harward Busines Review’un yazı işleri müdürü Alan Webber yazısında şunu sormuştur:
     “ Hiç kimse asıl önemli soruyu sormadı… Bu ekonomide bu kadar yeni olan nedir?” Bu soru Albert Einstein’in fizik öğrencilerini yazılı sınav yaparken, ona soruların önceki yıl ki sorularla aynı olduğu söylendiği bir anektotu anlatıyor. Einstein bu hatırlatmaya şöyle bir cevap vermişti. “ Sorun değil, çünkü bu yıl yanıtlar farklı.”         

6 Webber’in sorusuna verilen cevap da, “ bu yıl her şey daha farklı olmalı. Gelecek yıl daha da farklı olacak.’’ Yeni ekonomi gelecek için rekabet, yeni ürün ve hizmet yaratma kapasitesidir. Dün hayal edilemeyen ve belki bir gün sonra ortadan silinecek işletmeleri, yeni bir varlığa dönüştürebilme yeteneğidir.

7 Yeni Ekonomi’de Zenginlik=Bilgi
Klasik Ekonomi’de Zenginlik=Toprak+Emek+Sermaye

8 Yeni Ekonominin Temel Özellikleri
Ürünler Önemsiz Hale Gelmektedir; Dijital ağırlıklı bir ekonomi olmasından dolayı milyonlarca bilgi çok hızlı ve her an her yerde karşı tarafa aktarılabilir. Bilgi fiziki bir mekana gerek duyulmaksızın yıllarca saklanabilir.

9 Yeni Ekonominin Temel Özellikleri
Verimlilik Artmaktadır. Bunun sonucunda reel ücret ve istihdamda büyümede artış, enflasyonda düşüş sağlamaktadır.

10 Yeni Ekonominin Temel Özellikleri
Piyasalar Daha Global ve Rekabetçidir. Küçük işletmeler, büyük işletmelerin katlandıkları maliyetlere katlanmadan global piyasalara açılabilirler.

11 Yeni Ekonominin Temel Özellikleri
Gelir Dağılımı Değişmektedir. Reel gelir artacaktır. Ancak bu artıştan en büyük payı iyi eğitimliler ve kalifiye elemanlar alacaktır.

12 Yeni Ekonominin Temel Özellikleri
Bilgi Teknolojileri Bütün İşletmeler İçin Temel Unsurdur. Artık bilgi teknolojisi tüm işletmeler için başarının temel anahtarıdır. Bu nedenle işletmelerin bilgi teknolojisine ayırdıkları sermayenin giderek arttığını söylemek mümkündür.

13 Eski ve Yeni Ekonomi Arasındaki Farklar (Ekonomi Alanında)
KONULAR ESKİ EKONOMİ YENİ EKONOMİ Piyasa Dengeli Dinamik Rekabet Alanı Ulusal Global Organizasyon Şekli Hiyerarşik-Bürokratik Network (Ağ)Temelli

14 Eski ve Yeni Ekonomi Arasındaki Farklar (Sanayi Alanında)
KONULAR ESKİ EKONOMİ YENİ EKONOMİ Üretim Yapısı Kitle Üretimi Esnek Üretim Büyümeyi Yönlendiren Sermaye/Emek Yenilikler/Bilgi Temel Unsurlar Teknolojiyi Yönlendiren Makineleşme Dijitalleşme Rekabet Avantajının Ölçek Ekonomisi ile Yenilikler, Kalite, Maliyet Kaynağı Düşen Maliyetler Pazara Giriş Zamanı AR-GE Önemi Az-Orta Yüksek Diğer Firma İlişkileri Bireysel Hareket İşbirliği ve Ortaklıklar

15 Eski ve Yeni Ekonomi Arasındaki Farklar (İşgücü Alanında)
KONULAR ESKİ EKONOMİ YENİ EKONOMİ Politik Hedefler Tam İstihdam Yüksek Ücret ve Gelir Beceriler İşin Gerektirdiği Genel Beceriler ve Beceriler Çok Yönlü Eğitim Gereli Eğitim Beceri veya Diploma Yaşam Boyu Öğrenme Çalışan-Yönetim İlişkisi Muhalif (Düşman) İş Birlikçi İstihdamın Niteliği Dengeli Risk ve Fırsatlara Dayalı

16 Eski ve Yeni Ekonomi Arasındaki Farklar (Hükümet Alanında)
KONULAR ESKİ EKONOMİ YENİ EKONOMİ İş Dünyası-Hükümet Kuralları Koyma Büyüme Fırsatlarını İlişkileri Destekleme Düzenleme Emir ve Kontrol Piyasa Araçları ve Esneklik

17 Yeni Ekonomi’nin En Önemli Unsuru

18 Bu çerçevede de e-ticaret ve e- devlet uygulamaları ön plana çıkıyor.

19

20

21

22

23

24 TEŞEKKÜRLER Arslan Erkan Bahri Çetin


"BİLGİ TEKNOLOJİLERİ VE YÖNETİM" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları