Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

ÇUKUROVA İLÇE BELEDİYE BAŞKANI

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "ÇUKUROVA İLÇE BELEDİYE BAŞKANI"— Sunum transkripti:

1

2 ÇUKUROVA İLÇE BELEDİYE BAŞKANI
YILDIRAY ARIKAN

3 YENİ BİR BELEDİYEYİZ ! Çukurova İlçe Belediyesi; tarihinde kabul edilen ve tarihinde resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren 5747 Sayılı Kanunla Seyhan’ın Çukurova ve Seyhan olarak iki ayrı ilçeye bölünmesi ile kurulmuş ve 29 Mart 2009 Yerel Yönetimler seçimleriyle oluşmuştur. 16 mahalle merkez olmak üzere 11 Köy ile birlikte Çukurova İlçesi’nin yüzölçümü Hektardır. Nüfusu dir. MİSYONUMUZ “ İlçemizin bugününe ve geleceğine yön veren eşit, engelsiz, çağdaş yerel belediyecilik hizmetlerini, kültür, doğa, çevreye ve insana saygılı, vatandaş odaklı, katılımcı yönetim felsefesi ile kalitesinden ödün vermeden sürdürülebilir kılmak.” VİZYONUMUZ “ Yönetim anlayışımız; temel değerlerimizden kopmadan, yerel kalkınmada öncü çağdaş ilçe olmak.” TEMEL DEĞERLERİMİZ Güçlü Kurumsal Yapı, Demokratik, etkin ve katılımcı yönetim, Kamu Yararına odaklı, engelsiz, sürdürülebilir kentsel planlama, Etkin, çağdaş, iklime duyarlı hizmet üretimi, Kültürel mirasa saygılı, doğayı ve insanı seven korumacı bir kentleşme Sürdürülebilir gelişme

4 HEDEFİMİZ Vizyon ve Misyonumuz Doğrultusunda;
Belediyedemizde KÖKLÜ, KALICI Kurumsal Bir Yapının Kurulması, Tüm hizmetlerimizde VATANDAŞ ODAKLI HİZMET ve YÖNETİM Anlayışının Hayata geçirilmesi Amaçlanmış, Bilişim Teknolojilerinden en üst düzeyde yararlanılarak ‘ÇUKUROVA KENTSEL OTOMASYON SİSTEMİ’ kurulmasına karar verilmiş ve kurulmuştur.

5

6 1 2 3 ÇUKUROVA KENTSEL OTOMASYON SİSTEMİ NEDİR?
KENT BİLGİ HAVUZU (ENVANTER) OLUŞTURULMASI Kente hakim olabilmek için; kentin tüm bilgilerinin toplanıp, TEK BİR BİLGİ HAVUZUNA dijital ortamda aktarılması 1 KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ Kurumsal şeffaflığı ve verimliliği arttırmaya yönelik uygulamaların kamu entegrasyonları ile desteklenerek geliştirilmesi 2 3 VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR Vatandaşa her an, her yerde ve her kanaldan kesintisiz hizmetin ulaştırılması

7 1 KENT BİLGİ HAVUZU (ENVANTER) Envanter;
ÇUKUROVA Kent Bilgi Havuzu (Envanter) Envanter; 1851 Yol Bina Bağımsız Bölüm Operasyonel Veriler (Vergi, Ruhsat, Sicil Bilgileri, Muhasebe, İK...) Dijital Arşiv 6.046 Dosya Belge Demografik Veriler Kişi bilgisi ÇUKUROVA Kent Bilgi Havuzu (Envanter) Haritalar, Uydu Görüntüleri, İmar Planları, Altyapı Haritaları Veritabanı

8 1 ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ(EBYS) VE DİJİTAL ARŞİV
KENT ENVANTERİ OLUŞTURULMASI 1 ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ(EBYS) VE DİJİTAL ARŞİV Belediyemiz müdürlüklerindeki tüm bilgi ve belgeler hızlı tarayıcılar ile digital ortama aktarılarak,koruma altına alınmakta, aynı zamanda ilgili müdürlük ve yetkili kullanıcıların hizmetindedir. Her türlü mimari, betonarme tesisat vb. büyük boyutlu projelerin taranarak dijital sisteme aktarılması. İmar Arşiv A0 Projeleri A0 tarayıcı ile taranarak sisteme aktarılmaktadır.

9 1 ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ(EBYS) VE DİJİTAL ARŞİV
KENT ENVANTERİ OLUŞTURULMASI 1 ELEKTRONİK BELGE YÖNETİM SİSTEMİ(EBYS) VE DİJİTAL ARŞİV Elektronik belge yönetimi ve dijital arşiv tüm müdürlüklerde mevcut olup tüm bilgi ve belgeler standart dosya planları dahilinde dijital olarak arşivlenmektedir.

10 BELEDİYE YÖNETİM SİSTEMİ
KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ 2 BELEDİYE YÖNETİM SİSTEMİ (MIS) TAPU NÜFUS COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ (GIS) KENT BİLGİ HAVUZU (Envanter) YÖNETİCİ MASASI. Belediye Başkanı Belediye ile ilgili mali hiz. Performans göstergesi ve demografik yapı vb. her türlü sorgulama yapabilir.

11 BELEDİYE YÖNETİM SİSTEMİ
KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ 2 BELEDİYE YÖNETİM SİSTEMİ (MIS) TAPU NÜFUS COĞRAFİ BİLGİ SİSTEMİ (GIS) KENT BİLGİ HAVUZU (Envanter) YÖNETİCİ MASASI. Belediye Başkanı Belediye ile ilgili mali hiz. Performans göstergesi ve demografik yapı vb. her türlü sorgulama yapabilir.

12 (TAPU VE KADASTRO BİLGİ PAYLAŞIMI ENTEGRASYONU)
KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ 2 TKGM ONLİNE (TAPU VE KADASTRO BİLGİ PAYLAŞIMI ENTEGRASYONU) İlçe Tapu Müdürlüğü ile yapmış olduğumuz protokol neticesinde, ilçe sınırları içerisindeki taşınmazlara ait, tapu kayıtları güncel ve online olarak görülebilmektedir.

13 2 Kimlik paylaşım Sistemi ENTEGRASYONU
KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ 2 Kimlik paylaşım Sistemi ENTEGRASYONU İlçe sınırlarımız dahilinde T.C. sorgulama, kimlik bilgileri paylaşımı bilgileri anlık olarak Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile yapılan protokol sayesinde temin edilebilmektedir.

14 2 İMAR RUHSAT TÜİK ENTEGRASYONU
KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ 2 İMAR RUHSAT TÜİK ENTEGRASYONU İmar Ruhsat verileri sisteme girilerek tek bir buton ile TÜİK ( Ulusal Veri Tabanı ) sistemine aktarımı sağlanmıştır. Sisteme girilen verilerin korunması,arşivlenmesi ve raporlanması mümkün olmuştur.

15 2 SİSMANAGER İŞ ZEKASI UYGULAMALARI
KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ 2 SİSMANAGER İŞ ZEKASI UYGULAMALARI İş Zekası uygulamaları tahmine dayalı karar alma yerine, kesin ve net bilgiye dayalı daha sağlıklı kararlar almanızı sağlayarak nitelikli planlama yapabilmenize olanak verir. Belediye yöneticileri tüm iş ve işleyişleri tek bir ekrandan takip edip sorgulama yapabilirler. FİNANSAL RAPORLAR DEMOGRAFİK ANALİZLER İŞLETME RAPORLARI HİZMET ÖLÇÜMLEME

16 BELEDİYE COĞRAFİ BİLGİ VE ENTEGRE SİSTEMİ
KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ 2 BELEDİYE COĞRAFİ BİLGİ VE ENTEGRE SİSTEMİ (GIS) UYGULAMALARI: İmar Uygulama Modülü Ana Modül (Numarataj) Harita Modülü İmar Arşiv Modülü Plan-Plan Arşiv Modülü Pazar Yerleri Modülü Park ve Bahçeler Modülü Kent Mobilyaları TKGM ( Tapu Kadastro genel müdürlüğü veri tabanı ) UAVT ( Ulusal Adres Veri Tabanı )

17 2 SANAL KENT/3 Boyutlu MODELLEME Binalar 3 boyutlu Gerçek kat adedinde
KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ 2 SANAL KENT/3 Boyutlu MODELLEME Binalar 3 boyutlu Gerçek kat adedinde görülebilir, 360 derece döndürülebilir, üzerinde tıklanarak bina bilgilerine ulaşılabilir. Gerçeğe yakın 3 Boyutlu modelleme ile bina giydirme uygulanabilir. Bu sayede gerçeğe yakın analizler yapılabilmektedir.

18 2 UAVT (ULUSAL ADRES VERİ TABANI ENTEGRASYONU)
KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ 2 UAVT (ULUSAL ADRES VERİ TABANI ENTEGRASYONU) İl- ilçe Mahalle Cadde Sokak Kapı Adres verisi eşlenmesi ve veri aktarımı sağlanmaktadır. Belediyemizde bulunan mevcut numarataj kayıtlarının Ulusal Veri Tabanı ile karşılaştırılarak, eşleştirme ekranıdır.

19 2 MIS (Belediye Yönetim Bilgi) SİSTEMİ MODÜLLERİ
KENT BİLGİ SİSTEMİ UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ 2 MIS (Belediye Yönetim Bilgi) SİSTEMİ MODÜLLERİ PAZAR YERLERİ VE TEZGAH TAKİP EĞLENCE VERGİSİ HARCAMALARA KATILIM PAYI YARDIM TALEP YÖNETİMİ CRM VATANDAŞ İLİŞKİLERİ YÖNETİM SİSTEMİ İHALE TAKİP PROGRAMI MAKİNE-ELEKTRİK RUHSAT TAKİP SİSTEMİ TEFTİŞ KURULU PROGRAMI İDARİ İŞLER FAALİYET TAKİP SİSTEMİ FEN İŞLERİ FAALİYET TAKİP NUMARATAJ ORTAK SICIL İŞÇİ ÖZLÜK MEMUR ÖZLÜK ENCÜMEN KARARLARI MECLİS KARARLARI MAKİNA İKMAL ARAÇ BİLGİLERİ TEMİZLİK İŞLERİ PROGRAMI PARK VE BAHÇELER PROGRAMI BASIN YAYIN PROGRAMI SOSYAL MARKET ARIZA TAKİP ZABITA FAALİYET TAKİP DAVA VE İCRA TAKİP SİSTEMİ ZABITA PARA CEZALARI TAKİBİ ŞİKAYET İSTEK (CRM) SİSTEMİ EVRAK TAKİP SİSTEMİ EVLENDİRME TAKİP PROGRAMI İMAR RUHSAT TAKİP RANDEVU VE ADRES ETİKET İŞYERİ AÇMA VE ÇALIŞMA RUHSATLARI ÖLÜM MERNİS PROGRAMI KARAR DESTEK RAPORLARI ARŞİV PROGRAMI KÜLTÜR MÜDÜRLÜĞÜ SİSTEMİ YOLLUK BİLGİLERİ SATINALMA VE TAŞINIR MAL YÖNETMELİĞİ

20 VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
3 Her an HİZMET Her yerde Her kanaldan

21 3 VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
- Vergi borcu öğrenilerek, kredi kartı ile ödemesi yapılabilir,

22 3 CEP VATANDAŞ VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
İnternet ile akıllı cep telefonlarının yeteneklerini birleştirilmesi ile vatandaşların belediyeye günün her anında, bulunduğu her noktadan ulaşabilmesi, başvuru, takip, sorgulama, ödeme işlemlerini gerçekleştirebilmesi belediye-vatandaş etkileşimini yeni bir platforma taşıma olanağı sağlamaktadır. CEP VATANDAŞ

23 3 E-BELEDİYE UYGULAMALARI VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
Borç İşlemleri (sorgulama, ödeme) Nikah Başvuruları Meclis Kararları İstek Şikayet İşlemleri Çöp Toplama Saatleri Beyan İşlemleri

24 3 KENT REHBERİ VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
Vatandaşlarımız ilçemiz sınırları dahilinde tüm resmi daireler , sağlık kurumları, muhtarlıklar vb. ihtiyaç duydukları adreslere kolaylıkla ulaşabilmektedirler.

25 3 İMAR BİLGİ PAYLAŞIM SİSTEMİ VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
E-imar uygulaması ile, ilçe kapsamında imar verilerin web ortamında vatandaşların kullanımına sunulduğu bir uygulamadır.

26 3 AKILLI VEZNE SİSTEMİ (A.V.S.) KAZANIMLAR VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
AVS projesi ile vatandaşlar 7 gün 24 saat borçlarını ekranda görerek nakit veya kredi kartı şeklinde ödeme yapabilmektedirler. Nakit ve kredi kartı ile tahsilat, son kuruşuna kadar para üstü verebilme ve makbuz kesme özelliği ile her türlü vezne işlemlerini yerine getirebilen otomatik bir veznedir. KAZANIMLAR Müşteri memnuniyetinin arttırılması 7 * 24 çalışma özelliği Vezne işletim maliyetlerinde tasarruf Anlık vezne durum raporlarını alabilme Kurumların imajının yükselmesi Kurumların tahsilat noktalarını yaygınlaştırmalarına olanak sağlanması Veznedar görevlendirme zorunluluğunun ortadan kalkması

27 3 AKILLI VEZNE SİSTEMİ VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
Türk Sanayicileri veİşadamları Derneği (TÜSİAD) ile Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından gerçekleştirilen “9. eTürkiye (eTR) Ödülleri”nde Çukurova Belediyesi AkıllıVezne Sistemi Uygulaması (AVS) ile başarı ödülü aldı.

28 VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
3

29 3 SOSYAL MARKET UYGULAMASI VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
5393 sayılı Belediye Yasasının 14. maddesi, 5035 sayılı yasanın maddeleri ve 251 nolu Gelirler Vergisi Genel Tebliği gereğince Çukurova ilçesinde ikamet eden ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza sunduğumuz Sosyal yardım maksatlı bir hizmet modelidir.Sosyal Yardım işleri Müdürlüğü’ne bağlı tam bir mağazacılık mantığı ile tasarlanmış Sosyal Market reyonlarında, kuru gıda, giyim,elektronik ve ev eşyası ürünleri ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

30 3 www.cukurova.bel.tr WEB SAYFASI VATANDAŞ ODAKLI UYGULAMALAR
adresinden Ulaşılarak web üzerinden Çukurova Belediyesi’nin Hizmetlerine ,haberlerine,etkinliklerin erişmek mümkün olmuştur. E-belediye,Kent Rehberi,İmar Bilgi Paylaşımı,188 Cenaze Hizmetleri,Online Tahsilat,İstek ve Öneriler sayfada önemli uygulamalardan birkaçıdır.

31 SONUÇ OLARAK GELİRLERİMİZDE ARTIŞ SAĞLADIK ŞEFFAFIZ VE KATILIMCIYIZ
ÖLÇÜLEBİLİRİZ VATANDAŞA DAHA VERİMLİ VE KALİTELİ HİZMET SUNUYORUZ

32 Diğer Proje ve Hizmetlerimiz

33 GERÇEKLEŞEN PROJELERİMİZ
Asfaltlanmamış yol kalmayacak Çukurova’da yol yapımına hız verilerek yeni alınan ve saatte 600 ton kapasiteli asfalt serici (Finişer), asfalt kazıma (Freze) ve çift tamburlu asfalt silindiri araçlarımızla Çukurova’da altyapısı tamamlanmış tüm yolların yenileme çalışmaları başlamıştır. Bu kapsamda 1.5 milyon m² asfalt, 200 bin m² parke yolu imal edilmiştir. Asfalt kazıcı ile çıkarılan malzemelerin yeni açılacak imar yollarında alt yapı malzemesi olarak tekrar kullanarak geri dönüşüme katkıda bulunacaktır.

34 GERÇEKLEŞEN PROJELERİMİZ
Güzelyalı Mahallesi’nin ardından Toros Mahallesi’nde başlatılan modern kapalı semt pazarı inşaatı tamamlandı ve pazar yeri halkın hizmetine sunuldu Semt pazarının kurulu olmadığı günlerde, özellikle ev kadınlarımız, evde hazırladıkları yöresel yemek ve tatlılarını tekrar bu alanda satışa sunabilecek. Ayrıca Pazar yeri içerisine gençlerin spor yapabileceği alanlar oluşturulmuştur.

35 GERÇEKLEŞEN PROJELERİMİZ
Prof. Dr. Türkan Saylan Spor Kompleksi

36 GERÇEKLEŞEN PROJELERİMİZ
Doğanın ve yeşilin tüm güzelliklerinin bir arada yaşandığı Çukurova İlçesi, yeni park ve spor tesisleri ile adeta göz dolduruyor. Çukurova Belediyesi, 698 bin 356 metre kare olan yeşil alan sayısını 763 bin 091 metre kareye, 103 olan park ve spor tesisi sayısını da 127’ye çıkardı. Huzurevleri Mahallesi’ndeki Akın Özdemir koruluğu da baştan sona yenileniyor. İnşaat çalışmalarına başlanılan koruluk, yeni projeyle tamamen yenilenerek, halkın kullanabileceği çok amaçlı bir parka dönüşüyor

37 GERÇEKLEŞEN DİĞER PROJELERİMİZ

38 DEVAM EDEN PROJELERİMİZ
Güzelyalı 2 modern semt pazarı ve Barış Manço kapalı semt pazarı kompleksi inşaat çalışmalarına başlanmış olup, kısa sürede bitirilerek halkın hizmetine sunulacaktır.

39

40 Van depreminde vatandaşlarımızın yanında onlara destek olduk.

41 Çukurova Belediyesi, verdiği ilkeli, kaliteli ve yasalara uygun hizmetlerinden dolayı TS-EN-ISO 9001:2008 "Kalite Yönetim Sistem Belgesi " aldı. Adana merkez belediyeleri arasında bu belgeyi alan tek belediye Çukurova Belediyesi oldu.

42 YILDIRAY ARIKAN ÇUKUROVA BELEDİYE BAŞKANI


"ÇUKUROVA İLÇE BELEDİYE BAŞKANI" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları