Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Tongue Fu (sözlü dövüş sanatı) Tongue Fu – Sözlü Dövüş Sanatı

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "Tongue Fu (sözlü dövüş sanatı) Tongue Fu – Sözlü Dövüş Sanatı"— Sunum transkripti:

1 Tongue Fu (sözlü dövüş sanatı) Tongue Fu – Sözlü Dövüş Sanatı
ANLATICI : AHMET ÖZGÜR DOĞAN İnsanların düşüncelerini birbirine aktarmak için kullandıkları araç iletişimdir. Hepimiz doğduğumuz andan itibaren bu aracı kullanmak için donanımlandırılmışızdır. Ve gün geçtikçe tecrübe kazanırız.

2 Sam Horn Hawai’li bir yazar (Maui’li) İletişim Stratejisti Dünya genelinde yarım milyonun üzerinde insana eğitim verdi / sunum yaptı Bir çok firma’ya danışmanlık yapmaktadır (Cisco, Intel, Boeing...) Sam Horn: Hawaii doğumlu bir yazar ve aynı zamanda «iletişim stratejisti». İletişim teknikleri ve çatışma yönetimi ile ilgili dünya genelinde yaklaşık yarım milyon insana seminer verdi, sunum yaptı. Bu firmalar arasında NASA, Hewlett – Packard, Fortune 500 Forum, Boeing, Booz – Allen... Bulunmaktadır. Yayınlanmış 5 kitabı bulunmaktadır: Tongue Fu, POP! (Stand out in any crowd), What’s holding you back?, ConZentrate, Take the bully by the horns

3 Amaç Nasıl ? Kung Fu? Tongue Fu?
- İnsanlararası iletişimde husumeti, anlaşmazlıkları ve yanlış anlamaları uyuma dönüştürmek Sözlü çatışmalardan, ağız kavgalarından ve sinir patlamalarından kaçınmak Sözünüzü, insanlarla huzurlu bir birlikteliğin aracı haline getirmek Nasıl ? - Unutmanız gereken sözler ve kullanmanız gereken sözler «Haklısınız» demenin muazzam dönüştürücü gücünden nasıl yararlanabiliriz? SÖZEL ZORBA’larla nasıl başa çıkabiliriz? Başkalarının bamteline dokunduğunuzda ne yapabilirsiniz? Onurunuzu koruyarak münakaşalardan nasıl sıyrılabilirsiniz? Ne diyeceğinizi bilmediğinizde ne diyebilirsiniz? Susmayı kendi yararınıza nasıl kullabilirsiniz? Duygularınızı nasıl kontrol edebilirsiniz? Kitabı göster! Kung Fu’dan geliyor (Fiziksel bir saldırıyı etkisiz hale getirmek, silahsızlandırmak, caydırmak) Tongue Fu (sözlü / psikolojik olarak gelen saldırıyı etkisiz hale getirmek, silahsızlandırmak, caydırmaktır) acı sözler söylemek veya susup kalmak yerine, Başvurulabilecek yapıcı seçenektir. Tongue Fu?

4 «Bizden alınması mümkün olmayan tek şey, cesaret ve onurla davranmak ve yaşamımıza bir anlam veren ideallerimize bağlı kalmaktır.» Cavaharlal Nehru Kitap özlü sözler ve alıntılar için tam bir hazine, içeriği ile hiç ilgilenmeseniz bile mutlaka sizi anlatan sizi iyi hissettirecek bir söz vardır.

5 1-) Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin
2-) Unutulacak Sözler, Kullanılacak Sözler 3-) Çatışmaları işbirliğine dönüştürün 4-) İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin

6 1-) Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin!!!

7 «Haklı olabilirsiniz ya da mutlu olabilirsiniz.»
Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin A- Kızgınlığı hızla aşmak (Ben olsam ne hissederdim?, İnsanlar niçin bu kadar zor? Peki Hata onlardaysa? Merhamet) «Haklı olabilirsiniz ya da mutlu olabilirsiniz.» A course in Miracles... Birisi size hoşunuza gitmeyen birşey söylerse ne yaparsınız? Susar mısınız? Ağzınıza geleni söyler sonra pişman mı olursunuz? Eve dönerken mi aklınıza gelir? Kitlenir misiniz? Bu teknikler ile saldırı karşısında önce düşünüp, sonra konuşacaksınız. Kendinize şunu sorun: Ben olsam ne hissederdim? (empati) Belki altında başka bir sebep varsa? Ya hata onlarda ise: Onun hatasını tekrar etmeyin Merhametli olun Dalai Lama: Tibet Ruhani Lideri, Dalai: Okyanus, Lama: Öğretmen «Eğer başkalarının mutlu olmasını istiyorsanız merhametli davranın, eğer kendiniz mutlu olmak istiyorsanız, merhametli davranın.» Dalay Lama

8 Vergi dairesi... Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin
B- Zorlukları Nükteyle Karşılayın (Hayata gülmeyi öğrenin, Bamtelleriniz hangileri?) «İşin sırrı gelirinizin kendi paranız olduğunu düşünmekten vazgeçmektir» Vergi dairesi... Çocuk sahibi olmak: Aman tanrım birşey unuttuğumuzu biliyorduk!

9 «Bana değil, benimle konuş»
Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin C- İnsanlarla onların dertlerini konuşun (Terapistin Yöntemi,yansıtın, Paylamayın ses verin) «Bana değil, benimle konuş» Geri yansıtın. Dertli insanların istediği fikirlerinizi paylaşmanız değil, onları dinlemenizdir. Hislerine kulan vermenizdir.

10 «Şikayetçi müşteri benim en iyi dostumdur»
Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin D- Şikayetleri anında sona erdirin (KÖH Hareketi , sihirli söz-haklısın) «Başarılı bir kurumun göstergesi, problemleri olup olmadığı değil, problemlerinin geçen seneninkinin aynısı olup olmadığıdır» John Foster Dulles «Şikayetçi müşteri benim en iyi dostumdur» Stu Leonard Şikayeti dinle, kendine sor, doğru tarafı var mı, sihirli sözü söyle: «HAKLISIN» Türk adeti, Amerikan Kitaplarının Türk yansıması: Haklısın dedin mi kavga çıkmazmış....

11 «Farklı demek yanlış demek değildir»
Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin E- Münakaşalardan zarif bir şekilde sıyrılın (Her 2 tarafında onurunu korumasına yardımcı olun, uzlaşamadığımız konusunda uzlaşalım) «Farklı demek yanlış demek değildir» Anonim Erişkin insanları ikna etmek mümkün değildir. Bir önyargıyı yıkmak atomu parçalamaktan zordur!

12 «İncelik, düşman yaratmadan sözünü söyleyebilme sanatıdır.»
Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin F- Oyunun Adını koyun (Kapalıyı açık edin, Taktikleri açığa vurun) «İncelik, düşman yaratmadan sözünü söyleyebilme sanatıdır.» Anonim Açık iletişim!

13 «Sözcükleri ağzınızdayken yutmak, onları daha sonra yemekten iyidir.»
Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin G- Dilinizi Tutun (Zerafet dilin kontrol altında tutulmasıdır) «Sözcükleri ağzınızdayken yutmak, onları daha sonra yemekten iyidir.» Franklin Roosevelt Resimde görüldüğü gibi değil 

14 «Her münakaşanın temelinde birisinin cahilliği yatar.»
Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin H- Ne söyleyeceğinizi bilmediğimizde ne söylemelisiniz? (Yapma deme, nasıl yapacağını söyle, soruya soruyla cevap verin,savunma!) «Her münakaşanın temelinde birisinin cahilliği yatar.» Louis D Brandois Niçin hep savunmadasın? Hayır hep savunmada değilim! Öfkenin ilacı gecikmedir (bu konuyu herkes az çok yapar) Yastık metodu (yumuşat)

15 Tepki Değil, Yaklaşım Gösterin I- Hata değil, çözüm bulun
(husumeti 1 el hareketi ile durdurun, nedenlerden sonuçlara gidin) «Bilgeliğin zirvesi bugünde yaşamak, geleceği planlamak ve geçmişten kar sağlamaktır .» Anonim Çatışma ortamında Trafik polisi, El hareketi, dikkat çekmek!

16 2-) Unutulacak sözler, kullanılacak sözler
Sözcükler silahtır! Yaralar veya iyi eder! Bu bölümde hangi sözcükleri kullanmak hangilerini kullanmamak gerektiğini göreceğiz.

17 «Taş ve sopalar kemiklerimi kırabilir, ama sözler kalbimi kırar»
Unutulacak sözler, kullanılacak sözler A- Kabul edin, münakaşaya girmeyin. (ama yerine ve) Ve «Taş ve sopalar kemiklerimi kırabilir, ama sözler kalbimi kırar» Robert Fulghum Ama Sözlü bir balyozdur ve tartışmaları münakaşa’ya çevirir. Bu işi başarıyla tamamladın AMA daha yapacak işlerimiz var. Bu işi başarıyla tamamladın VE daha yapacak işlerimiz var.

18 «Deneyimlerden bilgece yararlanırsanız hiçbirşey zaman kaybı değildir»
Unutulacak sözler, kullanılacak sözler B- Eleştirmenlik değil, koçluk yapın. (yapmalıydın etmeliydin demeye son verin, Hatalardan ders çıkarın) «Deneyimlerden bilgece yararlanırsanız hiçbirşey zaman kaybı değildir» Auguste Rodin Ahmet Çakı

19 «Kendi iradesine rağmen ikna olmuş birisi hala aynı görüştedir.»
Unutulacak sözler, kullanılacak sözler C- Emretmeyin, rica edin. (mecbur olmak mı istemek mi?) «Kendi iradesine rağmen ikna olmuş birisi hala aynı görüştedir.» Anonim Emir için yapılan bir iş, gönülden yapılan bir iş

20 Unutulacak sözler, kullanılacak sözler
D- «Yapamam Çünkü» Engelini Kaldırıp Atın (Yapacak birşey yok mu, Yoksa Yapabileceğim Bir şey var mı?) «Nazik sözlerin söylenmesi çabuk ve kolay olabilir, ama yankıları gerçekten sonsuzdur.» Teresa Ana

21 Unutulacak sözler, kullanılacak sözler E- Problem’sizleşin
(Bir problem var mı? Sorusu ile lafa başlama) «Eğer elinizdeki tek alet çekiçse, her problemi çivi olarak görmeye başlarsınız.» Abraham Maslow Ne var ne yok? Bir Problem mi var?

22 Unutulacak sözler, kullanılacak sözler F- Aşırılığa Gitmekten sakının
(Abartmayın, nefret....) Aşırı sözler aşırı tepkileri kışkırtır! «Strese yol açan olaylar değildir, stresin nedeni sizin olayları yorumlayış tarzınıdır.» Hans Seyle

23 3-) Çatışmaları işbirliğine dönüştürün.
Özensiz dinleme çatışmalara sebep olur, bir münakaşa’da 2 tarafa da kulak veren sadece komşulardır. Şu anda benim için dünyadaki en önemli şey sensin!

24 Çatışmaları işbirliğine dönüştürün A- Kulak Verin
(Aynı anda başka iş yapmak, göz teması, öne eğilin) «ABD’de sohbet, soluk almak için duraklayanın anında dinleyici haline geldiği rekabetçi bir alıştırmadır» Nathan Miller İtalya?!?!?!

25 «Ne kadar yüksek sesle konuşursanız o kadar az dinlersiniz»
Çatışmaları işbirliğine dönüştürün B- Hayasız davranışa karşı kurallar (Süreli konuşma, söz alma, aynı anda konuşmama) «Ne kadar yüksek sesle konuşursanız o kadar az dinlersiniz» İletişimde rehber ilkeler «Bir zaman sınırlaması olmazsa insanların özlü konuşma ihtiyacı hissetmesi için bir neden olmaz»

26 «Tartışma bilgi değiş tokuşu; münakaşa ise duygu değiş tokuşudur.»
Çatışmaları işbirliğine dönüştürün C- Kavgaları Yatıştırın (Not alın, tek tek dinleyin) «Tartışma bilgi değiş tokuşu; münakaşa ise duygu değiş tokuşudur.» Robert Quillen Trafik kazasında polis’e söylemek, not alma baskısı...Belgeleme

27 Çatışmaları işbirliğine dönüştürün D- Açık bir kafayla yaklaşın
(ona bir şans verin, korkular öğretilmiştir değiştirilebilir) «Birçok insan düşündüğünü sanar, aslında yaptıkları sadece önyargılarını yeniden düzenlemektir.» William James Korkular ve önyargılar değiştirilebilir neden olmasın!

28 «Çatışma, kontrol uğruna verilen mücadeledir»
Çatışmaları işbirliğine dönüştürün E- Kontrolü Paylaşın (Seçenekleri koy kararı aldır, sürecin parçası haline getir) «Çatışma, kontrol uğruna verilen mücadeledir» Anonim Gerektiğinde kumanda’yı da paylaşın.

29 4-) İstediğinizi, ihtiyaç duyduğunuzu ve hakettiğinizi fazlasıyla elde edin!!!
Soru başkaları sizi kontrol etmeye çalışıyorsa? Onlar kaba ve rekabetçi iken siz kibar ve işbirlikçi olmayı nasıl sürdüreceksiniz? Etrafınızdakiler tersini yaparken inandığınız değerlere dayanarak yaşamınızı nasıl sürdürebileceksiniz?

30 «Ancak aptallar suyun derinliğini 2 ayağıyla birden kontrol eder.»
İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin A- Muharebelerinizi kendiniz seçin (riskleri hesapla, yeni manzaralar mı yeni bir gözle bakmak mı) «Herkes dünyayı değiştirmeyi düşünüyor, kimse kendini değiştirmeyi akıl etmiyor» Levi Tolstoy «Ancak aptallar suyun derinliğini 2 ayağıyla birden kontrol eder.» Afrika Atasözü

31 (Terazi, ihtiyaçları dengede tutma, düşünmek için zaman isteyin)
İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin B- Hayır Değin! (Terazi, ihtiyaçları dengede tutma, düşünmek için zaman isteyin) «Size başarının değil ama başarısızlığın formülünü verebilirim: Herkese hoş görünmeye çalışın» Bill Cosby Başarılı ilişkiler kurup sürdürebilmenin tek anahtarı ihtiyaçları dengede tutabilmektedir!

32 (Adını söyle, konuşmayı durdur, anlattığını özetle, ustaca çık)
İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin C- Ustaca Çıkın (Adını söyle, konuşmayı durdur, anlattığını özetle, ustaca çık) «Kendi hakkımda bu kadar anlattığım yeter. Şimdi de sen benim hakkımda ne düşünüyorsun onu anlat» Anonim Diplomatça çevirin ustaca çıkın. Kendinize işkence etmeyin!

33 D- Güven duyun ve Öyle Davranın
İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin D- Güven duyun ve Öyle Davranın (Duruşunu değiştir, nefes al, durumu hayal et!) «Endişelenmek, aslında olmasını istemediğimiz birşey için dua etmenin bir yoludur» Anonim Tekrar tekrar provasını yapın!

34 «Cesaret, hayatın huzur bağışlamak için talep ettiği fiyattır.»
İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin E- İkna etmenin 5 yolu 1. Duruma olumlu beklentilerle yaklaşın 2. İtirazlarını önceden tahmin edip seslendirin 3. Bütün noktaları numaralandırın ve belgelendirin 4. Onların dilini konuşun 5. Onları fikirlerinizi denemeye esinlendirin. «Cesaret, hayatın huzur bağışlamak için talep ettiği fiyattır.» Amelia Earhart

35 İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin
F- Zorbalardan kopun (Size arzuladığınız ve hak ettiğiniz şekilde davranılması için, riskleri dikkate alarak sesinizi yükseltin, harekete geçin) «Sorunlarımdan biri de her şeyi içime atmamdır. Öfkemi ifade edemiyorum. Bunun yerine tümör büyütüyorum.» Woody Allen Zorbalar ancak yeter demesini bilenlere saygı gösterirler! Hayatınızı kaybetmektense onurunuzdan ödün verin...

36 İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin
G- İnsanlara taze bir başlangıç olanağı verin (Kini ertele, karma’yı hatırla) «Yaptığınız şeylerden duyduğunuz pişmanlık zamanla yatışabilir, asıl teselli bulmayan yapmadığınız şeylerden duyduğumuz pişmanlıktır.» Sydney J. Harris

37 İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin
H- Duygularınızın Yönetimini üstlenin (Huzur Duvarı) «Hayatı seviyor musun? Öyleyse, zamanı çarçur etme, çünkü o hayatın yapıldığı kumaştır» Benjamin Franklin

38 I- Olumlu bir bakış açınız olsun
İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin I- Olumlu bir bakış açınız olsun (Holocaust Victor Frankl – Man’s search for Meaning bütün zamanların en iyi 10 kitabı (USA kütüphaneciler birliği) «Hayat bir iskambil oyununa benzer elinize gelen kartlar determinizm’i temsil eder, onları nasıl oynadığınız ise özgür iradenizi» Cavaharlal Nehru Yaşadıklarınızı seçme ve kontrol etme şansına sahip değilsiniz ama ona nasıl tepki vereceğinizi siz belirlersiniz.

39 «İyilik ne kadar küçükte olsa, hiçbir zaman boşa gitmez.»
İstediğinizi, İhtiyaç duyduğunuzu ve Hak Ettiğinizi Fazlasıyla Elde Edin J- Nezaketten yaşatın (Koşulsuz Sevgi) «İyilik ne kadar küçükte olsa, hiçbir zaman boşa gitmez.» EZOP Hangi din veya inançtan olursa olsun maneviyatı ifade eden bir sözcük mutlaka vardır. Yıldız Savaşları Aloha! Koşulsuz sevgi. Hawaili bir yazar’ın selamı ile bitirelim.


"Tongue Fu (sözlü dövüş sanatı) Tongue Fu – Sözlü Dövüş Sanatı" indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları