Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ Ben henüz bir çocuğum Ama düşlerim büyük; Renklerinde ne kin var, Ne’de kötülük. ************************* Kalbinden.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ Ben henüz bir çocuğum Ama düşlerim büyük; Renklerinde ne kin var, Ne’de kötülük. ************************* Kalbinden."— Sunum transkripti:

1

2 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

3 Ben henüz bir çocuğum Ama düşlerim büyük; Renklerinde ne kin var, Ne’de kötülük. ************************* Kalbinden tohum alıp Dostluk alırım yaz kış, Gökkuşağı uçurtmam Adı da barış. ************************** Ben’ki henüz çocuğum, Ama kalbim bir deniz; Sevgi denizi görmek ister’ misiniz? A.Emin Atasoy Sevgi Denizi

4 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

5 ATATÜRK Tarihlere, Öykülere, Türkülere, Sığmayacak kadar büyük; Türkçe çarpan Yüreklere Milyon kere Yerleşecek kadar küçük

6 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

7 Soru ve Yanıt Öğretmen, Kapıdan yeni giren Deniz’e sordu birden: -Altı dört daha Kaç ediyor bakayım? Deniz hiç düşünmeden Yanıtı verdi hemen: -Önce eldivenimi Hele bir çıkarayım.

8 BORA ÖZKUL ELLİ BEŞ

9 5/55 • BORA ÖZKUL • 5-A SINIFINA GELDİ. • DEDESİne,SENİN YAŞIN KAÇ DEDİ. • ELLİ BEŞ • YA BENİMKİ? • - BEŞ • NEDEN SENİNKİ ELLİ DE • BENİMKİSİ 'ELSİZ 'BEŞ?

10 SEVGİ DENİZİ 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİ

11 Ne Menekşe,Ne Begonya, Ne Nilüfer,Ne Sardunya, Ne Kasımpatı,Ne Leylak, Ne Cennet kuşu,Ne Zambak, Ne Kamelya,Ne Sümbül, Benim için Kraliçe:Gül! A.Emin Atasoy ÇİÇEKLERİN KRALİÇESİ

12 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

13 SESLER Çocukluğun üç anlamlı sesi var Eskimeyen, eskise de anılar Kalbimizin kulağında hep çınlar: “Oku” sesi, “öğren” sesi,”bil” sesi. Anne baba ilgisiyle birleşir, Öğretmenin bilgisiyle gürleşir, Belleklere mühür gibi yerleşir “Yeniyi bul, eskileri sil!”sesi. Tüm bunları barındıran bir ses var, Yankısıyla filizlenir umutlar, Ölene dek ruhumuzu genç tutar Okullardan duyulan o zil ses i.

14 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

15 Vazo Ve Çiçek Vazo çok süslü; Vazo çok şirin, Bu bir gerçek. Ama ondan Çok daha nazik, Çok daha şirin İçindeki çiçek. Vazo nerdeyse Kıskançlıktan Ölüverecek.

16 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

17 ŞAŞIRMA Minik Filiz Sessiz sessiz Pencereden bakıyordu. Dışarıda, Tam karşıda, Değnekli bir adam durdu. Sonra yine Değneğine Dayanarak ilerledi. Filiz bana : -Gel bak,abla, Üç bacaklı adam,dedi.

18 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

19 BÜYÜK DEDE Giden gelmiyor /Acep nedendir? Bir ünvanın, bir sanın yok, Ödülün yok, nişanın yok, Mezarına koşanın yok; Büyük dede, büyük dede, Söyle son mekânın nerede? Tam yedi silah elde Diyar diyar, belde belde, Vuruşmuşsun cephelerde. Büyük dede, büyük dede, Ölmek nice yad ellerde? Arda koyup Balkanlar’ı, Kutsal ata yadigarı, N’edecektin kel diyarı? Büyük dede, büyük dede, Tuna nerde, Yemen nerde? Oralara gitmen niçin, Ne uğruna, kimin için? Söyle rahat mıydı için Büyük dede, büyük dede, Can verirken o çöllerde? Ne anmalık resmin kalmış, Ne potur, ne nefesin kalmış, Bir tek yanık sesin kalmış, Büyük dede, büyük dede Sorgulayan türkülerde.

20 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

21 Kitaplarım Annem Babam bu yıl da Sürpriz sergilediler: Doğum günümde bana Bir kitaplık verdiler. *** Cila,deniz aynası, Gıcır gıcır kapaklar; Raflardan göz kırpıyor Gülümseyen kitaplar. *** Hepsi beni bekliyor, İlgi gerek hepsine. Onlar ışık kaynağı, Onlar bize hazine. *** Sıralarını onlarda Toplamıştır dahiller. Değerini kitabın Nerden bilsin cahiller ?

22 TOMİ’NİN MEZARINA ÖĞÜTLER ey mezar, seni yol boyuna kazdık o, gelip geçeni seyretsin diye, hissetmesin diye asla yalnızlık ve öldüğünü fark etmesin diye. tomi’min yalnızlık korkusu vardı, yalnız kalsa, çocuk gibi ağlardı. gece yıldızları çağır, ey mezar, hevenk heven parlasınlar üstünde; belki belinleyip ansızın fırlar ilk gecenin ilk karanlık düşünde. tomi’min karanlık korkusu vardı, mutlaka aydınlık, ışık arardı. rüzgârı da uyar, kamyonları da, çok fazla gürültü çıkarmasınlar; avutacak dedesi yok yanında gürültü sesleri bitene kadar. tomi’min gürültü korkusu vardı, gök gürlese kucağıma zıplardı. sakın deme ona bu ayrılığın süreceğini ta sonsuza kadar. ey mezar, sen onu incitme sakın, yemin ederim ki oradan çıkar. tomi’min ayrılık korkusu vardı bir yolunu bulup bana koşardı. GÖRÜKLE, 18.02.2013 Saat 18.15

23 SEVGİ DENİZİ 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİ

24 ÖĞRETMENİM Elimden ilk o tuttu, Ağlıyordum avuttu Sonra eğilip öptü Tadı yanaklarımda Bana “yavrum” demesi Her öğüdü,her dersi, Cana can katan sesi Kaldı kulaklarımda. Yoluma ışık tutan, Odur beni ben yapan. Çınlayacak her zaman Adı dudaklarımda.

25 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

26 BAHAR VE KUŞLAR Bahar, Kuşlarla neşeli. Kuşlar coşturan Bahar. Kafamda hep Bugüne dek yanıt bekler bir soru var : Kuşlar mı baharı getirir, Yoksa Kuşları getiren mi bahar

27 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

28 OYUNCAKLAR Ağlaştı oyuncaklar Issız kalan evlerde. Çocuklarsa mutluydu Oyunlu bahçelerde. Hele yağmur boşandı, Yer “ah” çekti derinden. Çın çın ötüştü camlar Damla darbelerinden. Kuşlar saçağa kaçtı, Eve daldı çocuklar. Buna en çok sevindi Ağlayan oyuncaklar.

29 SEVGİ DENİZİ 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİ

30 SİNCAP Obur mu obur Doymaz mı doymaz Üstüne üstlük Laftan anlamaz Çok görmüyorum Yediklerini, Yıkasa bari Dişçiklerini. Okuyabilseydi Dergi ve kitap Temizlik nedir Bilirdi sincap. Eğitmek için Zamanla onu Öğretmeliyim Diş macununu.

31 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

32 Kıskan ç lık Babaannem televizyonu Bir vuruşta yere sermiş, Çünkü ekrandaki teyze Hep dedeme gülümsermiş.

33 SEVGİ DENİZİ 5 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİ

34 DEVE VE DERE İri bir deve Gördü bir dere Susamış belli Günlerden beri, Yel gibi kaçtı, Hemen yanaştı Küçük dereye. Kanım kurudu, Yüreğim durdu Bitirir diye.

35 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

36 Yardım Muhtaçlara yardım etmek Konusuydu dersimizin. “Bilin ki, dedi öğretmen, Bu, borcudur hepimizin.” Onun için tatillerde Harçlığımı, babacığım, Tek bir kuruş harcamadan Bir araya katacağım. Sonra bir bir dolaşarak Tavan, kiler ve bodrumda Satacağım ne bulursam : Kağıt, şişe, plastik, hurda… Biriken tüm paraları Kumbarama atacağım, Tıka basa dolunca da Onu zevkle açacağım. Oyuncak almaktan caydım Parasıyla, babacığım, Öksüz Cem’in kardeşine Ayakkabı alacağım. Ahmet Emin Atasoy

37 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

38 AYDEDE Dışarısı apaydınlık, Dışarıda mehtap tel tel. Balkondaki salıncağım Çağırıyor:”Hadi gel gel.” Herkes dalınca uykuya, Bebeğimi alacağım, Salıncakta doya doya Onunla sallanacağım. Döneceğim yatağıma Düş perisi geldiğinde. Gördüğünü ev halkına Sakın deme sen, Aydede. Ahmet Emin Atasoy

39 Bursa’nın gururu san’at güneşimiz Zeki Müren’i saygı ile anıyoruz.

40 SEVGİ DENİZİ 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİ

41 SÖZ VERDİM Notum kırık geldi fenden Annem kızdı, babam güldü. Ablam hesap sordu: Neden? Bu hal beni çok,çok üzdü. Yüz çevirdi sanki benden Hatta dost bildiğim kendim. Alabora oldu birden Umut yüklü hayal gemim. Söz verdim kendi kendime: “Fen neymiş göstereceğim; Bulduğum bir gezegene Ben adını vereceğim.”

42 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

43 p e r d e Şaşırırım ondaki O gizemli güce; Açılınca: gündüz, Kapanınca: gece.

44 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

45 Ne Demeliyim? Ufakmışım, Korkakmışım diye Bana hep “Tavşan” diyor Ağabeyim. Kocaman Ve saldırganmış diye Ben de ona “Gergedan”mı Diyeyim?

46 Arkadaş ..\..\Melike Demirağ - ARKADAŞ.mp4

47 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

48 Aslan kral Gel seninle dost olalım, Dost kalalım, ey Aslan Kral. Sana özel yer yapayım Ve sen burda benimle kal. Otomobilim var yeni, Binip onu yokuştan sal. İstersen bisikletimi Deneyiver, ey Aslan Kral. Karfur’a gidelim senle, Gördüğün her köşeye dal; İstediğin her şeyden ye, Bana da bir dondurma al. Ve eve dönelim hemen Ey dostum, ey Aslan Kral. Tv’de sona ermeden Seni canlandıran masal.

49 2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ

50 Öğrencilerime merhaba Sizden sonra da dolacak, boşalacak bu sınıf Duvarlara,sıralara,Akyazı tahtasına sindi Umudumuz, sevinciniz düşleriniz “Mezun” olup gidiyorsunuz ya Hep kulaklarımda çınlayacaktır sesiniz Ben çok kızan, bağıran öğretmeniniz GÜRSEL ÖZKAN Daha birinci sınıfın ilk aylarında sizleri “Hepimizin evisin sen… Hazinedaroğlu Özkan” diye bağırtan Çantası kitap, yüreği şiirler dolu Sözü sohbeti müzikli ve “hava nasıl oralarda” ? Kucaklarcasına hepinizi MERHABA ! Bu hafta kaç kitap okudunuz diyerek Yine her sabah alınlarınızdan öpeceğim Yaşam sonsuzluğa eklenince veya, “Gökkubbede hoş bir seda” bırakınca tamamlanırmış Bu nedenle dersler de hiç bitmez Son şiirler gibi hep yarım kalır Anılar uzun bir nehir gibi Sizinle benim aramızda alılar, akar, akar… Sizler gibi bir gün Ben de mezun olacağım Özledikce her biriniz yorgun gözlerime “ Ve öle yorgun gözlerim üzerindeki camlı gözlüklerime Yıllığınıza – anmalığınıza – bakacağım.. Yolunuz daima açık, çalışkanlığınız Ve buradan aldığınız dersler yar ve yardımcınız olsun

51 SEVGİ DENİZİ BİZİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER


"2 A SINIFI ŞİİR DİNLETİSİNE HOŞGELDİNİZ Ben henüz bir çocuğum Ama düşlerim büyük; Renklerinde ne kin var, Ne’de kötülük. ************************* Kalbinden." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları