Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

VEKALET NEDİR?  Sözlükte "muhafaza etme, koruma" anlamına gelen vekâlet,  Bir kimsenin bizzat kendisinin de yapabileceği bir hukukî işlem için başkasını.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "VEKALET NEDİR?  Sözlükte "muhafaza etme, koruma" anlamına gelen vekâlet,  Bir kimsenin bizzat kendisinin de yapabileceği bir hukukî işlem için başkasını."— Sunum transkripti:

1

2 VEKALET NEDİR?  Sözlükte "muhafaza etme, koruma" anlamına gelen vekâlet,  Bir kimsenin bizzat kendisinin de yapabileceği bir hukukî işlem için başkasını yetkili kılmasını ifade etmektedir  Vekâlet verene müvekkil, hukukî temsilciye vekil, vekaletin konusuna ise müvekkel bih denir

3 VEKALET YAKLAŞIMI (AGENCY THEORY)  Amaçları ve çıkarları farklı iki kişinin birbiri ile yardımlaşmaları esnasında ortaya çıkan durumları inceleyen bir yaklaşımdır.

4 VEKALET YAKLAŞIMI  Ortak bir amaç uğruna yardımlaşmak durumunda olan iki tarafın birincisi vekalet veren (principal) diğeri de vekil (agency) dir.

5 VEKALET YAKLAŞIMI  Vekalet veren belirli sonuçlara ulaşmak için vekilin yardımına ihtiyaç duyar, vekil de bu sonuçlara ulaşmak için gerekli faaliyetleri gercekleştirir.

6 VEKALET YAKLAŞIMI  Bir işin gerçekleştirilmesinin başkasına devredildiği durumlarda vekalet ilişkisi söz konusu ol

7 VEKALET YAKLAŞIMI  Organizasyon teorisi açısından bakılırsa; vekalet veren olarak hissedar, vekil olarak yönetici veya vekalet veren olarak üst yönetici vekil olarak bir ast çalışan ele alınabilir

8 VEKALET YAKLASIMI  İktisatçıların bakış açısına göre vekil, kendi kişisel çıkarlarına göre motive olur, rasyonel davranır ve riskten kaçınır.

9 VEKALET YAKLAŞIMI HİSSEDAR-YÖNETİCİ ÜST YÖNETİCİ-AST MÜŞTERİ-SATICI

10 VEKALET YAKLAŞIMI  Amaca ulaştıracak işler konusunda ‘vekil’ daha fazla bilgiye sahiptir. ‘Vekalet veren’ çeşitli teşvik ve kontrol önlemleri ile vekilin amaçlar doğrultusunda çalışmasını denetlemek isteyecektir.

11  VEKALET YAKLAŞIMI ŞU SORULARA CEVAP ARAR

12 VEKALET YAKLAŞIMI

13

14

15 SONUÇ OLARAK

16 BENİ SABIRLA DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER

17 HAZIRLAYAN ERHAN MANTAR 106040039 DERS: BÜRO YÖNETİMİ 2011-2012


"VEKALET NEDİR?  Sözlükte "muhafaza etme, koruma" anlamına gelen vekâlet,  Bir kimsenin bizzat kendisinin de yapabileceği bir hukukî işlem için başkasını." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları