Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

Sunum yükleniyor. Lütfen bekleyiniz

SMMM Nusret KURDOĞLU1 2013 GELİRLERİ BEYANI MUĞLA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI.

Benzer bir sunumlar


... konulu sunumlar: "SMMM Nusret KURDOĞLU1 2013 GELİRLERİ BEYANI MUĞLA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI."— Sunum transkripti:

1 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI MUĞLA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI

2 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI GELİRİN TANIMI GELİR; BİR GERÇEK KİŞİNİN BİR TAKVİM YILI İÇERİSİNDE ELDE ETTİĞİ KAZANÇ VE İRATLARIN SAFİ TUTARIDIR.

3 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI BEYANA TABİ GELİRLER, YASADA TANIMLANAN YEDİ GELİR UNSURUNDAN BİRİNDEN (VEYA BİR KAÇINDAN YA DA HEPSİNDEN) ELDE EDİLMİŞ OLMALIDIR. SÖZ KONUSU YEDİ GELİR UNSURU AŞAĞIDAKİ GİBİDİR;

4 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI 1)TİCARİ KAZANÇLAR 2)ZIRAİ KAZANÇLAR 3)ÜCRETLER 4)SERBEST MESLEK KAZANÇLARI 5)GAYRİMENKUL SERMAYE İRATLARI 6)MENKUL SERMAYE İRATLARI 7) DİĞER KAZANÇ VE İRATLAR

5 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI TİCARİ KAZANÇ (BASİT USUL DAHİL), GERÇEK USULDE ZIRAİ KAZANÇ ve SERBEST MESLEK KAZANCI ELDE EDENLER (ÖDEVLİLER), TAKVİM YILI İÇERİSİNDE KAZANÇ ELDE ETMEMİŞ OLSALAR DAHİ, YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ VERMEK ZORUNDADIRLAR.

6 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI BUNLARIN DIŞINDAKİ GELİR UNSURLARINDAN İSE, ANCAK BELİRLENMİŞ İSTİSNA TUTARININ ÜZERİNDE GELİR ELDE EDİLMESİ DURUMUNDA BU GELİRLER BEYANA KONU EDİLECEKTİR.

7 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI ÖNCE BU BEYANI ZORUNLU ÜÇ GELİR UNSURU DIŞINDA KALAN KALEMLERİN DURUMUNA GÖZ ATALIM;

8 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI ÜCRETLER ÜCRET; “İŞVERENE TABİ VE BELİRLİ BİR İŞYERİNE BAĞLI OLARAK ÇALIŞANLARA HİZMET KARŞILIĞI VERİLEN PARA VE AYINLARLA SAĞLANAN VE PARA İLE TEMSİL EDİLEBİLEN MENFAATLER” OLARAK TANIMLANMIŞTIR. ÜCRETİN, ÖDENEK, TAZMİNAT, HUZUR HAKKI, PRİM, İKRAMİYE, YÜZDE V.B. İSİMLER ALTINDA ÖDENMESİ, NİTELİĞİNİ DEĞİŞTİRMEZ.

9 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI TEK İŞVERENDEN ALINAN ÜCRET BEYAN EDİLMEZ. BİRDEN FAZLA İŞVERENDEN ÜCRET ALINIYORSA; BİRİNCİDEN SONRAKİ İŞVERENDEN ALINAN ÜCRETLERİN YILLIK TOPLAMI, TARİFENİN İKİNCİ GELİR DİLİMİNDE YER ALAN TUTARI (2013 İÇİN TL) AŞARSA, ÜCRETLERİN TAMAMI (İLK İŞVERENDEN ALINAN DA DAHİL) BEYANA DAHİL EDİLECEKTİR.

10 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI ÖTE YANDAN; •ÜCRETLERİNİ YABANCI BİR ÜLKEDEKİ İŞVERENDEN ALAN HİZMET ERBABI, •İSTİSNADAN YARARLANMAYAN YABANCI MİSYON MEMUR VE HİZMETLİLERİ, •KESİNTİ YOLUYLA VERGİLENDİRİLMEYEN VE İSTİSNA OLMAYAN ÜCRET GELİRİ SAHİPLERİ BU ÜCRET GELİRLERİ NEDENİYLE BEYANNAME VERECEKLERDİR.

11 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI MENKUL SERMAYE İRADI SAHİBİNİN TİCARİ, ZIRAİ VEYA SERBEST MESLEK FAALİYETİ DIŞINDA, NAKDİ SERMAYE VEYA PARA İLE TEMSİL EDİLEN DEĞERLERDEN OLUŞAN SERMAYESİ NEDENİYLE ELDE ETTİĞİ KAR PAYI, FAİZ VE BENZERİ İRATLAR MENKUL SERMAYE İRADIDIR. ANCAK BUNLAR, SERMAYE SAHİBİNİN TİCARİ FAALİYETİNE BAĞLI OLARAK OLUŞTUĞU TAKDİRDE, TİCARİ KAZANCIN TESPİTİNDE DİKKATE ALINIRLAR.

12 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI GELİR VERGİSİ KANUNU’NUN GEÇİCİ 67. MADDESİ KAPSAMINDA TEVKİFATA TABİ TUTULMUŞ GELİRLER, ( – TARİHLERİ ARASINDA) BEYAN EDİLMEZ, BEYANA DAHİL EDİLMEZ. (HİSSE SENEDİ ALIM SATIM KAZANÇLARI, DEVLET VE ÖZEL SEKTÖR TAHVİL VE HAZİNE BONOLARI FAİZ VE ALIM SATIM KAZANÇLARI, REPO, MEVDUAT FAİZLERİ V.B. GELİRLER)

13 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI KAR PAYLARININ VERGİLENMESİ TAM MÜKELLEF KURUMLARDAN ELDE EDİLEN KAR PAYLARININ YARISI GELİR VERGİSİNDEN MÜSTESNADIR. ANCAK, KAR PAYINDAN TEVKİF EDİLEN VERGİNİN TAMAMI, HESAPLANAN VERGİDEN MAHSUP EDİLİR YILI İÇİN, BEYAN SINIRI NET TL DIR. (BRÜT TL)

14 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI GAYRİMENKUL SERMAYE İRADLARI GVK’NUN 70. MADDESİNDE BELİRTİLEN MAL VE HAKLARIN SAHİPLERİ, TASARRUF EDENLERİ (MUTASARRIFLARI) ZİLYETLERİ, İNTİFA HAKKI SAHİPLERİ VEYA KİRACILARI TARAFINDAN KİRAYA VERİLMESİNDEN ELDE EDİLEN İRADLARDIR. BU MAL VE HAKLAR, BİR TİCARİ İŞLETMEYE DAHİL İSE, BU DURUMDA BU İRADLAR, TİCARİ KAZANÇ HÜKÜMLERİNE TABİ OLUR.

15 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI GMSİ TESPİTİNDE, GAYRİ SAFİ HASILAT, ELDE ETME ESASINA GÖRE (GELECEK YILLAR AVANSLARI HARİÇ) BELİRLENİR. GAYRİ SAFİ HASILAT; “BİR TAKVİM YILI İÇERİSİNDE O YILA VEYA GEÇMİŞ YILLARA AİT OLARAK NAKDEN VEYA AYNEN TAHSİL EDİLEN KİRA BEDELLERİ TUTARI”DIR. KİRA BEDELİ, (BELLİ KOŞULLAR DIŞINDA) SIFIR VEYA EMSAL KİRA BEDELİNDEN DÜŞÜK OLAMAZ. BİNA VE ARAZİDE EMSAL KİRA BEDELİ, AYRICA YAPILMIŞ BİR TESPİT YOKSA, EMLAK VERGİ DEĞERİNİN % 5’İ DİR.

16 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI KONUT KİRA GELİRLERİNDE İSTİSNA UYGULAMASI; KONUT KİRA GELİRİ ELDE EDENLERİN, YILLIK OLARAK BELİRLENEN İSTİSNA TUTARININ ALTINDA GELİR ELDE ETMELERİ HALİNDE, MÜKELLEFİYET KAYDI AÇTIRMALARINA VE BEYANNAME VERMELERİNE GEREK YOKTUR YILI İSTİSNA TUTARI TL.DIR.

17 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI BU İSTİSNA, SADECE KONUT OLARAK KİRAYA VERİLEN TAŞINMAZLARDAN ELDE EDİLEN KİRA GELİRİ İÇİN SÖZ KONUSUDUR. KONUT VE İŞYERİ KİRA GELİRLERİNİN BİR ARADA ELDE EDİLİP BEYAN EDİLMESİ HALİNDE, İSTİSNA SADECE KONUT KİRA GELİRİNE UYGULANIR. SÖZ KONUSU KONUTA BİRDEN FAZLA KİŞİ ORTAKSA, İSTİSNA HER BİR ORTAK İÇİN (DİĞER KOŞULLAR DA GÖZETİLEREK) AYRI AYRI UYGULANIR.

18 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI 2013 YILINDA İLK KEZ UYGULANAN YENİ BİR DÜZENLEME MEVCUTTUR. BUNA GÖRE, KONUT KİRA GELİRİ SAHİBİNİN, EĞER AYNI YIL İÇERİSİNDE, AYRI AYRI VEYA BİRLİKTE ELDE ETTİĞİ ÜCRET, MENKUL SERMAYE İRADI, GAYRİMENKUL SERMAYE İRADI İLE DİĞER KAZANÇ VE İRATLARIN GAYRİ SAFİ TUTAR TOPLAMI, GELİR VERGİSİ TARİFESİNİN ÜÇÜNCÜ DİLİMİNDE ÜCRET GELİRLERİ İÇİN YER ALAN TUTARI (2013 YILI İÇİN TL) AŞMASI HALİNDE, O KİŞİ, TL İSTİSNADAN YARARLANAMAZ.

19 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI KİRA GELİRİNİN TESPİTİNDE İNDİRİLECEK GİDERLER; ELDE EDİLEN GELİRİN SAFİ TUTARI İKİ FARKLI YÖNTEMLE TESPİT EDİLİR. •GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİ (HAKLARI KİRAYA VERENLER HARİÇ) •GERÇEK GİDER YÖNTEMİ

20 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİ; GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİNİ SEÇEN ÖDEVLİLER, KİRA HASILATINDAN O YILA AİT KONUT İSTİSNA TUTARINI DÜŞTÜKTEN SONRA, KALAN TUTARIN % 25 İNİ, GERÇEK GİDERLERE KARŞILIK OLARAK İNDİREBİLİRLER. SAHİP OLDUKLARI HAKLAR NEDENİYLE KİRA GELİRİ ELDE EDENLER, GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİNİ UYGULAYAMAZLAR. ÖRNEĞİN, İŞYERİ KİRA GELİRİ İLE BİRLİKTE HAK KİRA GELİRİ DE ELDE EDEN ÖDEVLİ, BU HAK KİRA GELİRİ NEDENİYLE, TÜM GMSİ TOPLAMI İÇİN GERÇEK GİDER YÖNTEMİNİ SEÇMEK ZORUNDADIR.

21 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI GERÇEK GİDER YÖNTEMİ; BU YÖNTEMİ SEÇEN ÖDEVLİLER, BRÜT KİRA TUTARINDAN, AYNI YIL İÇERİSİNDE YAPTIKLARI AŞAĞIDAKİ GİDERLERİN GERÇEK TUTARINI İNDİREBİLİRLER.

22 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI •KİRAYA VEREN TARAFINDAN KİRAYA VERİLEN TAŞINMAZ İÇİN ÖDENEN AYDINLATMA, ISITMA, SU, ASANSÖR, SİGORTA VE İDARE GİDERLERİ, •KİRAYA VERİLEN MAL VE HAKLAR DOLAYISIYLA YAPILAN VE BUNLARA HARCANAN BORÇLARIN FAİZ GİDERLERİ, •SADECE KONUT OLARAK KİRAYA VERİLEN BİR ADET TAŞINMAZ İÇİN, İKTİSAP YILINDAN İTİBAREN 5 YIL SÜRE İLE İKTİSAP BEDELİNİN % 5 İ, •KİRAYA VERİLEN MAL VE HAKLAR İÇİN ÖDENEN VERGİ, RESİM, HARÇ VE ŞEREFİYELERLE, BELEDİYELERE ÖDENEN HARCAMALARA KATILMA PAYLARI,

23 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI •AMORTİSMANLAR •ONARIM, BAKIM GİDERLERİ, •KİRA İLE TUTTUKLARI MAL VE HAKLARI KİRAYA VERENLERİN ÖDEDİKLERİ KİRALAR VE DİĞER GERÇEK GİDERLER, •SAHİBİ OLDUĞU KONUTLARI KİRAYA VERENLERİN KİRA İLE OTURDUKLARI KONUT VEYA LOJMAN KİRA BEDELİ, (YABANCI ÜLKEDE ÖDENENLER HARİÇ) •KİRAYA VERİLEN MAL VE HAKLARLA İLGİLİ OLARAK SÖZLEŞMEYE, KANUNA VEYA İLAMA İSTİNADEN ÖDENEN ZARAR, ZİYAN VE TAZMİNATLAR.. GERÇEK GİDER TUTARININ, VARSA İSTİSNAYA İSABET EDEN KISMI, GAYRİ SAFİ HASILATTAN İNDİRİLMEZ.

24 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI ZARAR DOĞMASI HALİ GİDER FAZLALIĞI NEDENİYLE DOĞAN ZARAR, BEŞ YILI GEÇMEMEK ÜZERE GELECEK YILLARDA ELDE EDİLECEK KİRA GELİRLERİNDEN DÜŞÜLEBİLİR. ANCAK BU DURUMUN İKİ İSTİSNASI VARDIR.

25 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI •SAHİBİ BULUNDUĞU KONUTU KİRAYA VERENLERİN, OTURDUKLARI KONUT VEYA LOJMAN İÇİN ÖDEDİKLERİ KİRA NEDENİYLE ZARAR DOĞMASI HALİNDE, BU ZARAR İLERİYE TAŞINMAZ. •HASILATTAN İNDİRİM KONUSU YAPILAN İKTİSAP BEDELİNİN % 5 İ ORANINDAKİ TUTARIN İNDİRİLEMEYEN KISMI GİDER FAZLASI OLARAK DİKKATE ALINMAZ.

26 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI KİRA ÖDEMELERİNDE VERGİ KESİNTİSİ.. GMSİ’NA KONU MAL VE HAKLARI KİRALAYAN VE GVK 94. MADDESİNİN GİRİŞİNDE SAYILAN KİŞİ, KURUM VE KURULUŞLAR, NAKDEN VEYA HESABEN YAPTIKLARI KİRA ÖDEMELERİNİN BRÜT TUTARLARI ÜZERİNDEN % 20 ORANINDA GELİR VERGİSİ KESİNTİSİ YAPMAK ZORUNDADIRLAR. (BASİT USUL ÖDEVLİLERİ HARİÇ)

27 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI •BU NOKTADA “HESABEN ÖDEME” KAVRAMINA DİKKAT ETMEK GEREKİR. •KİRACI, TİCARİ KAZANÇ HÜKÜMLERİNE TABİ İSE, BU YÖNTEMDE DE TAHAKKUK ESASI GEÇERLİ VE TEMEL KOŞUL OLDUĞUNA GÖRE, KİRA GİDERİNİN, ÖDENMEMİŞ OLSA BİLE TAHAKKUK ETTİRİLMESİ ŞARTTIR. BU DA HESABEN ÖDEME ANLAMINA GELMEKTEDİR. BU DURUMDA DA KİRA BEDELİ ÖDENMEMİŞ OLSA BİLE STOPAJ DOĞACAKTIR. (DÖNEMSELLİK KAVRAMI, GELİR TABLOSU VE BİLANÇO İLKELERİ GEREĞİ..)

28 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI İŞYERİ KİRASI ELDE EDENLER İÇİN, TAHSİL EDİLEN 2013 YILI BRÜT KİRA TUTARININ TL.NI AŞMASI HALİNDE, YILLIK BEYANNAME VERİLMESİ GEREKİR. ANCAK, YAPILAN TEVKİFAT TUTARI, HESAPLANAN VERGİDEN MAHSUP EDİLİR.

29 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI ŞİRKET ORTAĞINA AİT TAŞINMAZIN ŞİRKET TARAFINDAN BEDELSİZ OLARAK KULLANILMASI HALİNDE, TEVKİFAT YAPMA GEREĞİ YOKTUR. ANCAK, BU İŞYERİ İÇİN YETKİLİ MERCİ YA DA MAHKEMECE TESPİT EDİLECEK (GVK 73. MD.) EMSAL KİRA BEDELİ, BU YOKSA EMLAK VERGİ DEĞERİNİN %5’İ, 2013 YILI İÇİN TL.NI AŞMASI HALİNDE, EMSAL KİRA BEDELİNİN TAMAMININ ŞİRKET ORTAĞI MAL SAHİBİ TARAFINDAN GMSİ OLARAK BEYAN EDİLMESİ VE VERGİLENDİRİLMESİ GEREKİR.

30 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI ÖDEVLİLER, BU İKİ YÖNTEMDEN BİRİNİ SERBESTÇE SEÇEBİLİR. ANCAK, SEÇİLEN YÖNTEM, SAHİP OLUNAN TAŞINMAZLARDAN ELDE EDİLEN KİRA GELİRLERİNİN TÜMÜ İÇİN UYGULANMALIDIR. ÖTE YANDAN, GERÇEK GİDER YÖNTEMİNİ SEÇENLER, İSTEDİKLERİ DÖNEMDE GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİNE DÖNEBİLİRLER, ANCAK, GÖTÜRÜ GİDER YÖNTEMİNİ SEÇENLER, İKİ YIL GEÇMEDİKÇE BU YÖNTEMDEN DÖNEMEZLER.

31 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI DEĞER ARTIŞ KAZANÇLARI (GVK 70/ 1, 2, 4 ve 7. BENTLERİNDE SAYILAN) İVAZSIZ OLARAK ELDE EDİLENLER HARİÇ, * ARAZİ, BİNA, MADEN SULARI, MEMBA SULARI, MADENLER, TAŞ OCAKLARI, KUM VE ÇAKIL İSTİHSAL YERLERİ, TUĞLA ve KİREMİT HARMANLARI, TUZLALAR ve BUNLARIN AYRILMAZ PARÇALARININ; •VOLİ MAHALLERİ VE DALYANLARIN; •TAŞINMAZ OLARAK TESCİL EDİLEN HAKLARIN ve •GEMİ VE GEMİ PAYLARI İLE BİLUMUM MOTORLU TAHMİL VE TAHLİYE VASITALARININ; BEŞ YIL İÇERİSİNDE ELDEN ÇIKARILMASINDAN DOĞAN KAZANÇLAR, DEĞER ARTIŞ KAZANCIDIR. BU KAZANCIN HESAPLANMASINDA MALİYET BEDELİ ENDEKSLEMESİ YAPILIR VE 2013 YILI İÇİN TL İSTİSNA VARDIR.

32 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI BUNA GÖRE, İVAZSIZ OLARAK ELDE EDİLEN BU MAL VE HAKLARIN ELDEN ÇIKARILMASINDAN DOĞAN KAZANÇLAR İLE ELDE EDİLME TARİHİNDEN İTİBAREN BEŞ YILDAN FAZLA BİR SÜRE ELDE TUTULDUKTAN SONRA ELDEN ÇIKARILMASINDAN DOĞAN KAZANÇLAR VERGİLENDİRİLMEYECEKTİR.

33 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI DEĞER ARTIŞ KAZANÇLARINA İLİŞKİN BAZI ÖRNEKLER;

34 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI ARSA KARŞILIĞI DAİRELERİN SATIŞI; •KAT KARŞILIĞI İNŞAAT YOLUYLA ELDE EDİLEN BİRDEN ÇOK DAİRENİN, BEŞ YIL İÇİNDE AYNI KİŞİYE BİR SEFERDE SATILMASI HALİNDE ELDE EDİLECEK KAZANÇ, DEĞER ARTIŞ KAZANCIDIR. •SÖZ KONUSU DAİRELERİN FARKLI TARİHLERDE VEYA BİRBİRİNİ İZLEYEN YILLARDA SATILMASI HALİNDE, ELDE EDİLECEK GELİR, TİCARİ KAZANÇ OLARAK VERGİLENECEKTİR. •ELDEN ÇIKARMA OLMADIĞI TAKDİRDE, HER HANGİ BİR VERGİLEME OLMAYACAKTIR.

35 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI LTD. DEN A.Ş. NE DÖNÜŞEN ŞİRKETTE, ORTAKLARA VERİLEN PAY SENETLERİNİN İLK İKTİSAP TARİHİ; BU DÖNÜŞÜM SONRASINDA, MÜNFESİH LTD. ŞT. ORTAKLARINA VERİLEN A.Ş. PAY SENETLERİNİN İLK İKTİSAP TARİHİ OLARAK, NEVİ DEĞİŞTİREN LTD. ŞT.İN SERMAYESİNE KATILMA TARİHİ DİKKATE ALINIR. YENİ A.Ş. İÇİN PAY SENEDİ VEYA GEÇİCİ İLMÜHABER DÜZENLENMEDEN A.Ş. ORTAKLIK PAYLARI SATILIRSA, OLUŞAN KAZANÇ, SÜRE SINIRI OLMAKSIZIN DEĞER ARTIŞ KAZANCI OLARAK VERGİLENDİRİLİR. AKSİ DURUMDA, İLK İKTİSAP TARİHİNDEN İTİBAREN İKİ YIL GEÇTİKTEN SONRA, VERGİLEME DOĞMAZ.

36 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI YILLIK BEYANNAMEDEN YAPILACAK İNDİRİMLER; MATRAH TESPİTİNDE, BİR KISMI AŞAĞIDA BELİRTİLEN İNDİRİMLERİN YAPILMASI İÇİN, BEYANNAMEDE BİLDİRİLECEK BİR GELİR OLMASI ŞARTTIR. •HAYAT/ŞAHIS SİGORTA PRİMLERİ (BES HARİÇ) (BEYANIN %15 İNE KADAR) •EĞİTİM VE SAĞLIK HARCAMALARI (% 10) •BAĞIŞ VE YARDIMLAR (FARKLI KOŞULLARDA SINIRLI VEYA SINIRSIZ) •SPONSORLUK HARCAMALARI •AR-GE HARCAMALARI •DOĞAL AFETLERLE İLGİLİ AYNİ VE NAKDİ BAĞIŞLAR •YASALARDA BELİRTİLEN DİĞER ÇEŞİTLİ İNDİRİMLER

37 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI TİCARİ KAZANÇ GELİR TABLOSU BİLANÇO..

38 SMMM Nusret KURDOĞLU GELİRLERİ BEYANI KISA BİR MOLADAN SONRA...


"SMMM Nusret KURDOĞLU1 2013 GELİRLERİ BEYANI MUĞLA SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLER ODASI." indir ppt

Benzer bir sunumlar


Google Reklamları